Автор Тема: Направа на сгради  (Прочетена 88330 пъти)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Направа на сгради
« Отговор #60 -: 18 Септември 2008, 09:33:56 »
Вариант 1: намираш чертежи (малко вероятно) и си ги обръщаш в 1:87.
Вариант 2: този на Пач, но тук мога да ти дам следните съвети:
Когато снимаш сградата е хубаво да се отдалечиш колкото можеш повече и да се стремиш да заснемеш всяка фасада фронтално, т.е. доколкото е възможно хоризонталните и вертикалните линии във фасадата да са възможно най-успоредни на краищата на кадъра, по този начин се избягват изкривявания на перспективата, които могат да те подведът при мащабирането. Идеалния случай е да снимаш отдалече с повечко зум, качен малко на високо, като апарата е насочен перпедикулярно на равнината на фасадата.
След, което от всяка фасада е хубаво да измериш поне няколко елемента. Аз меря стъпала, прозорци, врати ако имам възможност дължината на фасадата После вкъщи мериш съотношението между елементите, на които имаш размерите с тези които нямаш и си правиш чертеж с реалните размери. Обръщаш ги в мащаба, който искаш и почва истинската работа.
« Последна редакция: 18 Септември 2008, 10:17:35 от zazo »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Направа на сгради
« Отговор #61 -: 18 Септември 2008, 10:14:26 »
има друг вариант, който съм виждал в сайтове на моделисти водиш приятел или жена си и я караш да застане до сградата и снимаш. логиката е че знаеш височината му/й и така на базата на снимките определяш размерите на желания обект

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #62 -: 18 Септември 2008, 12:17:55 »
Мда , аз там се майтапих , но колегите са много точни - обикновенно така се прави , а когато нямаш възможност да мериш (например военни обекти) се прави номера с познат човек който "случайно" минава или се подпира , докато ти леко и скрито снимаш.За военните обекти да уточня - тези които можеш да снимаш не са секретни , но някой шапкари се престарават по български обичай .То миналият месец и гърците се престараха с оня арест на нашите военни в  отпуска сънародници , ама това престараване е характерно най-вече за българските старшини.В съвременното демократично (дали?) българско общество е прието да се счита ,че може да се снима всичко което не е скрито , от презумцията , че ако е тайно и секретно , то за него нищо не се знае и не се вижда "под път и над път".Това отклонение от темата прецених ,че е нужно , тъй като "системата" познава и различни истории по въпроса.Например за разлика от преди , сега вече всеки има право да снима железопътна техника , но трябва предварително да го е заявил в писмен вид при Транспортна полиция , като не е необходимо да си журналист или нещо такова.Само непознати хора имаш право да ги снимаш , ако предварително си получил тяхното разрешение.Та така...
Обратно на темата. ;D
По въпроса за перспективата и техниката на снимане , има съвети в по - големите (и не само моделистки) сайтове , както и да помолим Сашо да направи кратък курс по тези техники (стига се е стискал от срам :-*) и Владо да го качи отпред при основната "азбука".
 ;D

martzaro

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направа на сгради
« Отговор #63 -: 22 Септември 2008, 11:50:55 »
Цитат на: Gervasii link=topic=33.msg9946#msg9946 date=1221722066
има друг вариант, който съм виждал в сайтове на моделисти водиш приятел или жена си и я караш да застане до сградата и снимаш. логиката е че знаеш височината му/й и така на базата на снимките определяш размерите на желания обект

Да ве да, така е с нормалните хора ;D ;D ;D ако обаче застане моят асистент по стоманобетон от миналото ще имаш мащаб.....ама друг път :D ;)  Щото до него 24 метрова Виранделова греда изглежда като фремо модул за ТТ :o :o :o :o :o :o

Между другото човека беше изключителен преподавател и професионалист на който свалям шапка 8) 8) 8) 8)

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направа на сгради
« Отговор #64 -: 23 Септември 2008, 16:28:06 »
Бат Влади , той е спец по българските гари.Виж г. Вакарел,Панагюрище-какви кукли ги е направил.Само ще трябва да се разходиш един уикенд с теснолинейката до Велинград и да снимаш,ама както трябва.Общ изглед ,врати,прозорци,отгоре,отстрани ,отблизо и далеч.... и ако си достатъчно благ  ;) ;D Владо може би ще ти помогне за чертежа и мащабите как се изчисляват.Ама Велинград е теснолинейка та ако ще е гарга трябва да е ТТ размер,според мен де :),ама пък в НО ще е по файнско.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #65 -: 23 Септември 2008, 17:05:56 »
Аз съм само по правенето, не и по меренето. В това отношение съм глезен - имам си личен архитект, който всичко подготвя, а за мен остават картонът, лепилото, ножът и... търпението и сигурната ръка. Разделение на труда има, няма шега.
п.п. Обещах ви клипче на рязане на ъгли... ослушвам се нещо...  ::)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #66 -: 23 Септември 2008, 17:46:31 »
Мда, да ааааа - ослушваш се нещо!!!
 :-* :-* :P

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #67 -: 12 Октомври 2008, 17:49:07 »
Казана дума, хвърлен камък! Ето клипчето за качествено изрязване на картон за целите на направата на модели от картон:

ЦЪК

В случая примерът е с изрязване на дограма за магазията на гара Панагюрище, но може да се приложи за който и да е детайл, рязан от картон.
:)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #68 -: 13 Октомври 2008, 08:25:28 »
Благодарско!Разбрах при теб защо нямаш "израстъци" по ъглите на дограмата - просто ползваш по-тънък картон , а и острието на ножа ми се струва по "нестандартно"! ;)
При по-дебел картон , от 1 мм нагоре без специфично острие е невъзможно бързо и качествено отрязване , най-вече по вътрешните контури , ама ще мисля как да се преборя...Ако не , ще сменя материала. ;)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #69 -: 13 Октомври 2008, 09:16:39 »
Напротив, обработвам така и по-дебел картон, някъде до малко над 2 мм (стените на сградите са ми винаги от велпапе). Вярно трудно е, но става. Фатката при моята техника е острието на ножа винаги да е насочено към ъгъла, за да започва рязането от там и така да се избягнат мустаците. И въртенето, за да мога да изрязвам равномерно и винаги срещу ъгъл.
А ножът не е с особена форма. Обикновен макетен нож от най-малките.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Направа на сгради
« Отговор #70 -: 24 Ноември 2008, 21:10:11 »
В процес на търсене на релсови планове попаднах на това:

http://www.eisenbahn-journal.de/downld.html

Stellwerk.pdf представлява шаблон на сграда,смятам , че би могъл да бъде от полза на доста колеги .  ::)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #71 -: 25 Ноември 2008, 09:23:54 »
Тя си е готова за правене, бих казал. ;)

ilian

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направа на сгради
« Отговор #72 -: 13 Декември 2008, 22:44:29 »
Искам да ви запитам нещо. Става дума за направата на прозорците на гарите. Принципно ги правя правоъгълни,но ми се прииска да разнообразя като им сложа арка,сещате се. Тук идва големият проблем,клечките ми се чупят при опит да оформя тази въпросна арка. Опитах и с кламери и с пластмасови бъркалки и не ще да стане. Та, затова ви моля за мнение.
 
P.S. Шапка свалям на Владо и всички ,които боравят с картон,но аз предпочитам клечките за зъби ;) Поздрави

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re:Направа на сгради
« Отговор #73 -: 13 Декември 2008, 23:35:49 »
Цитат на: ilian link=topic=33.msg14959#msg14959 date=1229201069
...аз предпочитам клечките за зъби ;) Поздрави

Доста трудоемко. :) Аз в момента се филмирам с моя контейнерен кран - кибритени клечки + Ц200. За момента бройката е към 16-17 кибрита и се очаква да нарастне двойно... ;D

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #74 -: 14 Декември 2008, 12:49:54 »
Аз лично арките изработвам от няколко пласта  картон - лепя отделните пластове като сандвич един върху друг.
Доста съм си мислил и за други методи, но засега напразно.