Автор Тема: Българските експреси през годините.  (Прочетена 76617 пъти)

D2

  • Trade Count: (36)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 296
  • Рейтинг: 21
  • II, III, IV, V и VI епоха в Н0 София
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #30 -: 07 Ноември 2011, 18:21:53 »
''Чайка'' експрес е пуснат през 1972г за празника на железничаря,който е първата неделя от месец август(в случая 6 август).Експреса е обслужван от локомотиви 43-15 и 43-16 ,които са се редували.Локомотивните бригади и машините са от ел.депо''Подуене'',и са били двама машинисти,а не машинист и  помощник,както е прието.Сведението ми е дадено от човек,който по това време е бил комсомолски секретар на ел.депо ''Подуене'' и би трябвало да отговаря на истината.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #31 -: 07 Ноември 2011, 18:23:41 »
Цитат на: D2 link=topic=3378.msg67016#msg67016 date=1320682913
''Чайка'' експрес е пуснат през 1972г за празника на железничаря,който е първата неделя от месец август(в случая 6 август).Експреса е обслужван от локомотиви 43-15 и 43-16 ,които са се редували.Локомотивните бригади и машините са от ел.депо''Подуене'',и са били двама машинисти,а не машинист и  помощник,както е прието.Сведението ми е дадено от човек,който по това време е бил комсомолски секретар на ел.депо ''Подуене'' и би трябвало да отговаря на истината.
И аз така знам  :good:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #32 -: 07 Ноември 2011, 18:54:35 »
По мои далечни спомени на Чайката и сменяха локомотива някъде по пътя. Не мога да си спомня обаче дали беше на Сливен или на Казанлък. Казанлък беше на средата на пътя (по време), но ми се струва че го сменяха на Сливен. Въобще си нямам идея защо се правеше това. Също така си мисля че пътя беше нещо около 4 ч и половина (София - Бургас).

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #33 -: 07 Ноември 2011, 19:17:17 »
Беше mitko0888 4 часа и 30 минути, ама едно време, ........ преди 30 години! После стана 5 часа и така до момента в който времето е равно на пътническия. Единственото му преимущество е, че тръгва сутрешния по рано и си по обед в София и обратното в Бургас. Преди няколко дена трябваше да посрещна влака София - Бургас, който е на 20.50 часа в последната спирка. Приплака ми се като видях усмихнатите лица на двамата машинисти и вида на локомотива "Шкода" който навлизайки в района на гара Бургас се клатушкаше, все едно е пред разпад. Спирам до тука! Влака бе от 5 вагона и един товарен - багажен. Помня в началото когато го пуснаха експреса "Чайка" и "Слънчев бряг" що народ се качваше и пътуваше, казваха му "Мазния влак". 1976 година бе Първата Международна детска асамблея "Знаме на мира", та се сещам сега как ни натовареха хлапетии, родители и даскали в 3 - 4 вагона от Бургас и влака бе теглен от най красивите за мен локомотиви в БДЖ със жълто - черната окраска (очите) пред колелетата:

Някой от колегите и приятелите във форума знаели нещо по този въпрос кога този локомотив е бил в действие (теглил) експреса или е бил прикачан някъде по подбалканската линия и в района на Ихтиман - Побит камък - София?  

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #34 -: 07 Ноември 2011, 19:35:32 »
мазния влак беше само един - този от видин!

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #35 -: 07 Ноември 2011, 19:50:56 »
Може и на видинския да са казвали така, но причината за бургаските експреси бе следната: бургазлии идвайки в София купуваха луканки, сирене, кашкавал и салами, защото в Бургас бяха кът до 86 - 87 година, а софиянци се товареха с риби и купетата смърдяха лятото. ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #36 -: 08 Ноември 2011, 08:48:14 »
Не софиянци, а "столичаните в повече" по навик като си тръгваха от родните места да се "прибират" в София,
си пълнеха дисагите със всичко което можеше да им спести някоя друга стотинка от заплатите.
Точно по същата причина "мазния влак" си беше от Видинско ("златния рог") защото се връщаше към софия претъпкан
със свински пържоли и дамаджани с ракия и вино. Често някой стъклени съдове не стигаха пълни до София,
за радост на пътуващите в едно купе. След тях оставаха мазни вестници и пликове от мезетата!
Влака в София направо олекваше като се стовареха освен пътниците и бохчите
 с хранителните припаси приготвени от  бабите и дядовците обработващи градини в "златния рог".

ПП.Добавил съм инфото за "Чайка" експрес във втори пост на темата! :hi:
« Последна редакция: 08 Ноември 2011, 08:58:45 от pach »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #37 -: 08 Ноември 2011, 09:13:42 »
Баща ми е от Враца и съм пътувал в "мазния" влак. Ти говориш за луканки и сирене. Но това си пакетирано, от магазина купено. Нямаш идея какво се влачеше в тоя влак - от туби с вино, до меса от всякакви животни.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #38 -: 09 Ноември 2011, 08:59:44 »

В първи пост съм добавил информацията за експрес "Пирин". :hi:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #39 -: 11 Ноември 2011, 14:29:03 »
Диана експрес, на влизане в гара Ямбол >


Експрес 'Слънчев Бряг', на гарата в Ямбол >


forum.skycode.com

Експрес Слънчев бряг през гара Завой


а тук пише за  'Носталгия експрес'

pic by 44 134.5
Цитат
Вагоните са общо три на брой и заедно със салон - вагон 98 10 057 от състава на Царския влак се включват в композицията на туристическия ретро - влак "Носталгия експрес". Освен тях по заявка на клиента, "Носталгия експрес" може да включва различни по тип и брой вагони от наличните към момента композиции на "Корона експрес"(царския) и "Витоша Експрес"(правителствения) влакове.

Още за 'Корона' експрес
« Последна редакция: 12 Ноември 2011, 12:41:05 от Adrian »

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #40 -: 12 Ноември 2011, 10:49:41 »
Цитат на: Adrian link=topic=3378.msg67217#msg67217 date=1321014543
Диана експрес, на влизане в гара Ямбол >
http://forum.skycode.com/pic/13980-BDZ_44-132-9.jpg
Експрес 'Слънчев Бряг', на гарата в Ямбол >
http://forum.skycode.com/pic/14093-BDZ_46-124-4_YAMBOL.jpg
Неща да се правя на много знаещ,ама това е първо на излизане от гара Ямбол ,второ едва ли е Диана експрес защото той тръгва в 5:00 и слънцето още не е изгряло ,трето нощува на 3ти коловоз и заминава сутрин от същия,а тук влака излиза от 2ри главен коловоз.Най-вероятно е влака от Варна и Бургас за София.
 Снимките са вероятно някъде от 2008г и са снимани от надлеза в западната гърловина на гарата.
Тия 63та серия как и отиват на "меца"

Ето една от мен малко преди заминаване на Диана експрес,някъде около 2008г.
« Последна редакция: 12 Ноември 2011, 10:52:01 от liro4605 »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #41 -: 12 Ноември 2011, 11:50:17 »
Най-вероятно е така , както твърдиш = на теб повече ти имам вяра ; аз съм цитирал както е дадена снимката от автора в онзи форум - признавам си ,че за момент си помислих ,че човекът с ник Don си ти - снимките ,които е публикувал са и снимки публикувани от теб тук :)

Що ми се върти в главата ,че имаше и експрес "Златни пясъци" ?
« Последна редакция: 12 Ноември 2011, 12:35:48 от Adrian »

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #42 -: 12 Ноември 2011, 12:10:05 »
Има да!Северния е Златни пясъци а южния Слънчев бряг.Все курортни експреси.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #43 -: 12 Ноември 2011, 13:47:10 »
 :lol:    :haha:

Намирам и за експрес "Родопи" - къде се е движел ?

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Българските експреси през годините.
« Отговор #44 -: 12 Ноември 2011, 14:13:36 »
Адриииии.....!Тва ми е мечтата!Знаеш ли къде е това?Някъде в полите на Стара планина под Шипка има едно село дето един чичо живее в 2 вагона ама не се сещам къде беше.

Експрес Родопи?
Старо име Експрес Марица.При пускането на международен бърз влак Пловдив-Истамбул(дали неидваше от София този влак) в зората на вагони 63та серия взеха името на експреса и го прекръстиха Родопи,а МБВ го кръстиха Марица.Днес се движи като влак със задължителна резервация Родопи по маршрут Пловдив-Варна.Сезонно вози и вагони за Бургас до Карнобат.Там ги разкачат и продължават с друг локомотив.На връщане "парчето" се връща до Пловдив на опашката на БВсъсЗР Слънчев бряг.