Автор Тема: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....  (Прочетена 53759 пъти)

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #45 -: 10 Април 2013, 21:52:30 »
Някъде четох, че е засипан през Втората световна война, за да не бъде бомбандиран и прекъсната връзката с южна България

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #46 -: 10 Април 2013, 22:06:40 »
urko ми даде жокер къде съм го чел:

Една легенда от миналото – виадуктът при Побит камък
http://www.airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?p=5828403
Стефан Стоичков

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #47 -: 10 Април 2013, 22:07:28 »
Цитат на: pavel75 link=topic=3418.msg88391#msg88391 date=1365619950
Някъде четох, че е засипан през Втората световна война, за да не бъде бомбандиран и прекъсната връзката с южна България

Точно! Тъй като мостът се е смятал за слабо (или по-точно уязвимо) звено от жп линията, е преценено, че трябва да бъде засипан. Но понеже така или иначе всичката информация за този мост съм чел и черпя от една статия на Димитър Деянов по въпроса, да взема направо да я пусна тук, за да я прочетете, а не само да преразказвам...

Очаквайте утре и статията на Димитър Деянов със заглавие (ако не ме лъже паметта) "Историята на един засипан мост"! ;)
« Последна редакция: 10 Април 2013, 22:19:20 от Vlado »

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #48 -: 10 Април 2013, 22:12:55 »
Една легенда от миналото – виадуктът при Побит камък
http://www.airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?p=5828403
 :hi:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #49 -: 11 Април 2013, 09:30:51 »
Както обещах вчера:

ВИАДУКТЪТ  „ПОБИТ  КАМЪК” – ИСТОРИЯТА НА  ЕДИН  ЗАСИПАН  МОСТ
Инж. Димитър Деянов


През 1888 г. е открита за експлоатация първата, след освобождението ни от турско робство, железопътна линия  Цариброд – София – Вакарел, която всъщност е и първата железница построена от предприемача Иван Грозев * за сметка на българската държава. Най-голямото съоръжение по линията е железорешетъчния мост над долината на река Габра (тогава наричана „Луда Габра”) в междугарието Новоселци (дн. Елин Пелин) – Вакарел.  Днешната гара Побит камък тогава не е съществувала. Тя е открита значително по-късно и то като временна спирка, съгласно заповед № 41367 от 7 август 1907 г., в която четем: „Съобщава Ви се, че от 1 септември 1907 г. на км 97+300, между станциите Новоселци и Вакарел, се открива временно спирка под название „Побит камък”. По тогавашния километраж, започващ от сръбско-българската граница при Цариброд пък, мостът се намира на км 100+355. По-късно, когато за начало на километроброенето се приема гара София, неговото местоположение се определя с км 33+040.
Металната конструкция на моста е поръчана от Главното предприятие за постройка на линията  Цариброд – София – Вакарел  в Белгия и е израбо- тена през 1887 г. от Societe anonyme internationale de Construction et d’entreprise  de  travaux  publics  a  Braine-le-Compte.
Самият мост представлява една непрекъсната греда (ферма) с дължина 156 метра, върху която е положен релсовият път („път горе”). Освен в двата си края тя е подпряна и с две междинни опори (метални стълба) с височина 18,15 метра (страна София) и 23,40 метра (страна Вакарел), стъпили върху каменни цокли. Така мостът става с три отвора: 48 метра + 60 метра +48 метра. Намира се в права с наклон 10 ‰ (нагорнище към Вакарел) и най-високата му част от кота река до глава релса е 38,35 метра.
Още с пускането му в експлоатация мостът „Побит камък” показва някои недостатъци, а скоро след това се превръща в най-слабото масто по линията  София – Пловдив. От тракционна гледна точка е поставен съвсем неудобно между две криви: една с R = 300 m (страна София) и друга, с R = 400 m (страна Вакарел). И двете криви са в нагорнище 25 ‰, а самият мост в 10 ‰.
За бързото влошаване на състоянието на моста допринася избраната конструкция  „непрекъсната греда”, която  трудно  се  подава  на  достатъчно точно изчисление поради статическата си неопределеност при различните натоварвания.
Ето становищата на двама наши известни жп инженери от това време:     
Инж. В. Салабашев – „Железнопътен сборник”-1907 г.
„При така избраната система на виадукта, сиреч „непрекъсната греда” и двата подпорни стълба да представляват известна подвижност, изчисля-ването на стабилността, както е известно, съставлява една доста сложна и твърде деликатна статическа задача понастоящем, а още повече преди 20 години, когато графостатиката още не бе направила голям прогрес”
Инж. Г. Ботушаров – „Железнопътен сборник”-1910 г.
„Тия са причините: от една страна недоброкачествения материал, от който е направен железният виадукт, от друга, както и несполучливото избиране на конструкцията „непрекъсната греда” във времената, когато системата на еластичната линия още не е могла да бъде изчислявана с изискуемата точност, както и всички появяващи се в желязната конструкция очебийни и секундерни напрежения, най-вече в напречните и надлъжните греди . . .”
Елементите на моста са направени от така нареченото тогава „сварочно желязо”, което се отличава с по-голяма твърдост, респективно склонност към поява на пукнатини при натоварване,  вместо  от „мека стомана”.
Главното предприятие за постройка на линията Цариброд – София – Вакарел  проявява некоректност към железопътната администрация, т.е. към държавата, като съобщава за изработването на металната конструкция на моста, едва след нейното завършване в Белгия. Спешно изпратените приемчици вземат над 260 проби от подготвения за другите мостове материал, който е със същото качество, и се оказва, че над 12,5 % от пробите не отговарят на изискванията. Оттук може да се предположи, че най-малко такъв процент некачествен материал е вложен и в конструкцията на моста „Побит камък”.
Друг недостатък на моста са приетите малки натоварвания, с които е изчислен, без всякакъв резерв за в бъдеще. Белгийците са пресмятали с норма разпределен товар по 3820 кг/метър. Само след 5 години натовар-ването от възприетия „теоретичен влак”, с който се изчисляват мостовете по другите жп линии в България, е 5620 кг/метър, в Прусия – 6890 кг/метър, а в Австрия – 7170 кг/метър.     
И накрая, правят се груби грешки при монтажа на металната конструк-ция тук на място. В средният отвор (60 метра) профилите, пресметнати и предназначени по проекта да заемат средната част на фермата, където огъващият момент е най-голям, са монтирани несиметрично (по близо до единия опорен стълб), с което се компрометира в голяма степен тяхната роля и носещата способност на конструкцията. Освен това, в началото монтажът е започнал с нитове от много твърд материал, които още в процеса на занитването са се пукали. Тук вече нашите контролни органи са се намесили и са спрели монтажа до доставката на подходящи нитове.
Изброените комплексни недостатъци са довели до това, че след отстраняването на помощното скеле за монтажа, първият отвор (страна София) е показал провисване на фермата от собствената маса 21 мм, вторият (средният) – 46 мм и третият (страна Вакарел) – 40 мм, а по разчетите в проекта е трябвало да бъде съответно  9,6 мм, 12 мм  и  9,6 мм.
Разказвам фактите така подробно, въпреки че те много отдавна нямат никакво значение, като пример, как тогава, специално назначените и добре платени държавни чиновници, не са си отваряли очите за толкова неред-ности, които  са  могли да струват много човешки  живота.
_________________________________
* Иван Димитров Грозев (р. 1847 г. Карлово – п. 18.02.1916 г., София) е строителен предприемач. Учи висше търговско училище във Виена и военна школа в Белград. През 1872 -1874 г. строи участък от жп линиите на барон Хирш. Построява вълнено-текстилна фабрика в Карлово (1874 г.). Председател на Пловдивския окръжен съвет и кмет на Карлово (1879 -1883 г.). Наема и експлоатира от 1884 до 1892 г. държавната каменовъглена мина при с. Мошино, с което допринася значително за следващото развитие на мини Перник. През 1885 г. основава Българско строително дружество, което изгражда железницата Цариброд – София – Вакарел, предадена за експлоатация през 1888 г. Кмет на София (1894 -1895 г.). Председател на Софийската търговско-индустриална камара (1904 -1908 г.).
-----------------------------------------------------

Следва продължение...
« Последна редакция: 11 Април 2013, 09:32:37 от Vlado »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #50 -: 11 Април 2013, 09:41:30 »
ВИАДУКТЪТ  „ПОБИТ  КАМЪК” – ИСТОРИЯТА НА  ЕДИН  ЗАСИПАН  МОСТ
Инж. Димитър Деянов


(продължение)

Смея  да  твърдя, че и днес в повечто случаи, на всички равнища в държавния апарат и във всички области на живота, по различни причини и подбуди, се постъпва по същия начин. Следва законният извод за лоялността на българския държа-вен служител и въпросът: могла ли е изобщо някога нашата държава да разчита безрезервно на своите чиновници, на които плаща, и дали те са на висотата да защитават достойно нейните, т. е. на всички нас, интереси ? Това е обаче друга тема.
Първата мярка още след влизане в експлоатация на железорешетъчния виадукт „Побит камък” е била да се назначат специални служебни лица, т.е. да се създаде служба, която на къси интервали от време да го оглежда  и според състоянието му да определя условията за по-нататъшната експлоа-тация. Първото условие, определено още веднага, е било мостът да се преминава със скорост до 10 -15 км/час. При тогавашното „ръчно” спиране (спирачи обслужват  спирачките  на  влака, по  сигнали  на  парната  свирка подавани от машиниста) такова регулиране на скоростта, особено за спуска-щите се от Вакарел в  25 ‰  надолнище влакове, е било извънредно трудно и най-често или скоростта на преминаване е била по-голяма, или навлизането на влака със задействани спирачки върху моста е създавало още по-неблагоприятно натоварване на конструкцията. За да се избегне това, следващата мярка е била всички влакове да спират задължително пред моста и след това да потеглят, като спазват по-точно предписаното намаление на скоростта. Много често обаче спускащите се от Вакарел влакове не са успявали да спрат пред моста, а се установявали върху него и ако влакът е пътнически, почти винаги пътниците са били обхващани от паника в очакване на нещо страшно, докато са надничали от прозорците на висящия над бездната влак.
Наред с тези ограничаващи скоростта  мерки е помислено и за облег-чаване натоварването на моста, като е забранено и използването на „двойна тракция”, т.е. преминаването на два локомотива закачени един за друг, начело на влак или изолирани.
Първият ремонт на фермата е направен през 1893 -1894 г. Сменени са 286 разхлабени нита и 7 спукани профила. Същото е предприето и през 1901 -1902 г. Тогава са сменени 837 разхлабени нита, от които 333 са в ндлъжните носещи греди, и са открити 15 спукани профила.
Предвид по-нататъшното влошаващо се състояние на моста Главната дирекция на БДЖ се вижда принудена да търси радикално решение. Поканени са за съвет и евентуално участие в усилване на металната конструкция рекорден брой фирми – 72. От тях се отзовават около 15, но след запознаване със случая над половината  се отказват, а 3 фирми съветват да се замени изцяло маталната конструкция на моста с по-здрава, съставена от три части. Само една фирма от Нюрнберг се решава да предприеме усилване на съществуващия мост, но със замяна на около 90 % от гредите и профилите с нови, което всъщност се свежда до направата на нови ферми.
След тези консултации се разглеждат два варианта: стоманен мост от три ферми, поставени върху зидани каменни устои (по тогавашни цени        за около 250 000 лева), или зидан каменен виадукт (за около 350 000 лева). Всички са единодушни, че каменният виадукт е по-скъп от стоманеният, но в замяна на това е по-дълготраен, по-сигурен и както е казано тогава: „ . . . веднаж завинаги ще се реши проблемът”.
С постановление на МС от 25 август 1905 г. е решено железният мост при Побит камък да бъде заменен с нов каменен сводов виадукт. Веднага  са заделени 300 000 лева, с разчет да бъдат използвани в периода 1907-1909 г., през който се предполага, че строежът ще бъде завършен.
Започват проучвателните и проектантски работи. Проектът е изработен от инж. Ст. Недевски от отделение Поддържане при Главната дирекция на  БДЖ, с активното участие на повечето негови колеги от отделението.
Виадуктът има  8 отвора по 15 метра и обща дължина 156,4 метра. Ширината му в короната е  5 метра, а най-високата част е на  38,96 метра от нивото на реката. Проектиран е в права и хоризонтала ( 0 ‰ ). Отстои на 10 метра отляво на стария мост (гледано откъм София).
За строителството на новия каменен виадукт се провеждат два търга. Илия п. Стефанов от София спечелва втория търг, състоял се на 15 май 1907 г.,  с тръжна цена 351 000 лева, като в нея са включени и вариантите за подход на железния път от двете страни към новия виадукт, оценени общо на 20 000 лева. Самото строителство започва на 4 юни 1907 г. и се ръководи от инж. Хр. Станишев. Предполагаемият срок за завършване на обекта е 2 години.
При изграждането на виадукта са изпълнени 8123 м3 земни работи и общо 9783 м3 зидарски работи, в това число: бетон 880 м3, каменна зидария 7018 м3, сводова зидария 1725 м3 и чисто дялани камъни 160 м3. След обстойно проучване добивът на основния материал – камъните, е извършен от кариерите при км 51 по линията София – Роман, близо до гара Лакатник. Поради недостатъчна здравина на скалната порода в коритото на река Луда Габра, се е наложило два от стълбовете, които са най-близо до самата вода, да се фундират на 7 метра под нивото на реката. Това е станало с непрекъснато водоизчерпване при направата на изкопите и изграждането на стълбовете до кота ниво на водата. Останалите стълбове също са фундирани върху раздробена скала, затова и те са вкопани по-дълбоко  от предвиденото по проекта. Тези утежнения се отразяват на срока за завър-шване на обекта, на тръжната цена, но не и на качеството на изпълнението, което е оценено като образцово.
Виадуктът е завършен окончателно на 1 юни 1910 г. и общата му стойност е  440 000 лева. Открит е тържествено и въведен в експлоатация  на 3 юни 1910 г. от  цар Фердинанд, придружен от престолонаследника княз Борис, княз Кирил, министър-председателя Александър Малинов и висши ръководители на БДЖ. От този момент всички затруднения, ограничения и опасности за преминаващите в този участък влакове, продължил 22  години, са отстранени.
По предварителния замисъл старият мост е трябвало да бъде демонтиран и разделен на части, за да се приспособи за мостове с по-малки отвори  на други места. Тогавашната Дирекция на пътищата обаче отправя молба до Главната дирекция на БДЖ, мостът да остане на мястото си и бъде отстъпен за шосето София – Пловдив, което пресича речната долина наблизо с голямо изкуствено развитие по двата склона и малък мост на река Луда Габра. Така старата железорешетъчна ферма е запазена и пригодена за преминаването на шосето. Работата по това приспособяване е приключила на 28 август 1912 г. За него са похарчени около 70 000 лева, заедно с изместването на пътя, за да бъде подведен той към моста от двете му страни.
Изминават 30 години. В началото на Втората световна война се налага убеждението, че като съюзник на Германия нашата страна може да бъде подложена на нападения с въздушни бомбардировки и че каменният виадукт „Побит камък” и стоящият непосредствено до него шосеен мост, биха били отлична цел за неприятелската авиация. Поразяването на виадукта  би парализирало всякакво движение по много натоварената железопътна линия между София и Пловдив, която се използва и от германците като най-пряката връзка с Турция, а това сигурно се знае от чуждото разузнаване.  Тогава именно, под угрозата от подобна опасност, се ражда решението, шедьовърът на българското железопътно мостово строителство, извънредно красивият виадукт „Побит камък”, да бъде засипан*.
-----------------------------------------------------
    * Тук искам да спомена един факт, без да го коментирам. Още при изграждането на линията, съгласно поемните условия, строителят е имал право да избира сам вида на съоръженията, като по-големите обаче е трябвало да бъдат съгласувани с железопътната администрация. Конкретно за долината на река Луда Габра първоначалното предложение на Главното предприятие за постройка на линията Цариброд – София – Вакарел е било тя да се пресече с насип, а реката да се пропусне през него посредством просто съоръжение с достатъчно живо сечение за водата ú при пълноводие.  Железопътната администрация не се е съгласила от опасение за недоста-тъчната устойчивост на такъв висок насип.

Следва продължение...

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #51 -: 11 Април 2013, 09:44:25 »
ВИАДУКТЪТ  „ПОБИТ  КАМЪК” – ИСТОРИЯТА НА  ЕДИН  ЗАСИПАН  МОСТ
Инж. Димитър Деянов


(продължение)

Спешно се възлага проектирането на стоманобетонен тунел, през който ще преминава реката. Това едносводово съоръжение, с дължина около 100 метра, е изградено непосредствено над речното корито през 1941 г. Засипването започва с работни и сгурджийски влакове от по 10 -15 двуосни вагона (обикновено „паркови”), които се установяват върху виадукта и се разтоварват двустранно на ръка. Години наред всякакви отпадни земни маси от гарите на Софийския железопътен район, но най-вече цялата сгурия от Локомотивно депо София и от пунктовете на сгуропочистване в Новоселци, Вакарел, Веринско, Костенец и Сараньово се изхвърлят в бездната под виадукта „Побит камък”. Засипването върви бавно. Обемът на насипа е огромен, а линията – много натоварена. Има дни, когато не може да се даде „прозорец”, за разтоварването на пристигналите в гарите Побит камък и Вакарел вагони.
Първите бомбардировки над София през 1943 г. засилват убеждението за правилността на решението, по отношение на виадукта „Побит камък”, но той не е нападан нито тогава, нито до края на войната.
Работата по засипването продължава дотолкова, доколкото трафикът по линията позволява да се дават „прозорци”. Насипът не се трамбова, но се полагат известни усилия за разстилане на натрупващите се маси и оформяне на откосите. Към края на 1944 г. засипването достига до нивото на долния пояс на старата железорешетъчна ферма, използвана от шосето. Настъпва удобният момент фермата да бъде демонтирана и изнесена оттам на части без демонтажно скеле. В насипа остават само двата метални стълба на моста.
Засипването на виадукта и оформянето на насипа с достатъчна ширина
за преминаване и на шосето приключва окончателно през 1946 г. Впослед-ствие насипът е залесен. Макар и засипан, виадуктът продължава да носи железопътната линия, защото нейното положение по ос не се променя. С времето насипът уляга от собствената си маса. Към края на 60-те години, т.е. около 20 лета след окончателното засипване, от противоположната на шосето страна на виадукта, бяха се открили и частично се виждаха горните части на сводовете му.
През 1978 г., когато започва удвояването на участъка Побит камък – Мирово, се налага втората линия (наречена „път № 1”) да мине успоредно на засипания виадукт, но вече върху насипа откъм шосето. Тогава е подготвен специален проект за уплътняване на платното под новия коловоз и малка подпорна стена към страната на шосето.
С цел да се облекчи нагорнището след мястото на виадукта (страна Вакарел), чрез допълнително насипване е даден наклон от около 13 ‰ на коловозите в зоната на виадукта. Сега коловозът, положен върху насипа (път № 1), стои по-ниско с около 50-60 см и явно има проблеми около подържането на неговите нивелета, в сравнение с другия (път № 2), който продължава да се носи от засипания виадукт и стои съвсем стабилно върху него. Очевидно проблеми има и с фундирането в насипа на стълбовете за електрификацията (контактната мрежа), което се вижда от промяната, настъпила в непродължително време, по вертикалното положение на отделни стълбове. За не съвсем добрата устойчивост на насипа говорят и непрекъснатите надлъжни пукнатини по асфалта на шосето и промените на неговото ниво.
Днес мястото на км 33+040 по линията София – Пловдив, където в про-дължение на 100 години са извършени толкова много промени, хвърлени са толкова много средства и човешки труд, по изграждането и поддържането на съоръженията за пресичането на речната долина Габра, изглежда съвсем прозаично. Отдавна я няма импозантната мостова ферма. Не се вижда и величественият виадукт. А утре, все по-малко хора ще си спомнят и все повече няма да знаят, че на това място стои засипан един от образците на качествено изпълнение, един от шедьоврите на българското железопътно строителство – каменният  виадукт „Побит камък”.
                                                                                                                               април 1995 г.     
Послепис направен през 2009 г.:           
Предствям си времето, когато линията София – Пловдив ще бъде реконструирана като високоскоростна. Вероятно участъкът Побит камък – Вакарел няма да се използва или ще остане като еднопътен, локален, за влакове обслужващи Вакарел, мини Чукурово и други прилежащи селища.   
Дано някой се досети, че засипаната реликва – виадуктът „Побит камък” може да се разкрие (премахне насипа) и освен да се използва отново за мост на еднопътната линия, да се обяви за паметник на българското железопътно строителство, да се превърне в обект за посещения от любителите на железниците – наши и чуждестранни, да стане място за заснемане на филмови и телевизионни продукции.
Имаме и други каменни железопътни мостове – столетници, например Дервентския (Змейовския), както и други по 2-ра и 4-та главни линии. Но каменният виадукт „Побит камък” ги превъзхожда по дължина и височина. Той трябва да се открие, трябва да стане най-големия каменен мост действащ музеен експонат, гордост за нашите железници.

Край!

(В.К.) Статията разполага и със страхотни снимки, които, когато успея да кача някъде, ще предложа и на вашето внимание.
« Последна редакция: 11 Април 2013, 09:46:26 от Vlado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Виадуктът “Змейово” на 100 години!!! (2012)
« Отговор #52 -: 11 Април 2013, 09:52:49 »
Докато подготвях следващата публикация тук,
Владо публикува обещаната статия от инж.Деянов.

Интересното е че почти същата статия и факти,
е публикувана и друг път но като нейн автор се сочи Стефан Стоичков (!?!).

Но всъщност няма значение кое е точното...важното е,
че тази история е запазена за поколенията!

Благодаря за допълнителния материал! :hi: :hi: :hi:

Обаче тези мостове вече са в небитието... за съжаление!
Кой е следващият виадукт с такава интересна история?
Разбира се този при Змейово!
Тук някъде чеТТник Топалов и anubis бяха писали за него,
а моста направи 100-годишен юбилей през миналата година.

Ето сублимат на матиралите за него, публикувано в сп. Железопътен транстпорт от юбилея:
Цитат


Виадуктът “Змейово” на 100 години
Иван ГОГЕВ – ДП НКЖИ
 
Онези, които са гледали излъчваната преди десетина години телевизионна поредица “Железопътни приключения из Европа”, сигурно помнят как за всяко, дори и най-незначително съоръжение, над което минаваха ретровлаковете, авторите предлагаха впечатляваща с обема си интересна информация за историята на изграждането и експлоатацията му. Бързам да кажа, че опитът ми да намеря нещо такова за нашия виадукт (известен още и като “Змейовския мост”) в техническия ни архив, беше неуспешен – в една много стара папка, запазена от началото на XX век, с надпис “Мост на км 248+524”, освен техническа снимка от края на 1941 и избелял от времето протокол от генерална ревизия, правена през 1947, нямаше нищо. Безбройните премествания на архива през десетилетията са направили непоправимото – да няма памет за едно от най-забележителните изкуствени съоръжения по нашата жп мрежа.
                 В същото време, дълбоко безразличен за немарливостта ни към наистина значимите неща, направени от нашите предходници, “мостът на
км 248+524” продължава вече 100 години да носи върху себе си колоосите на трафика и да се извисява също толкова импозантен, колкото е бил и през онзи 15 август 1911, когато над сводовете му преминава първият влак, нарушавайки завинаги покоя на планината.
                   “Змейовският мост” няма известността на европейските си “връстници”, построени в началото на XX век, като виадукта Ландвасер 1 в Швейцарските Алпи, изграден за железница с междурелсие 1000 мм (състои се от 6 отвора с дъги, всяка със светъл отвор от 20,00 м, разположен е в крива с радиус 100 м при надлъжен наклон 20 промила, като е “анкериран” в единия си край към входа на тунел с дължина 216 м, а най-голямата височина над премостваната клисура е 65 м) или виадукта Фонпедроуз в Пиренеите, с дължина 237 м, най-голяма височина над водното ниво също 65 м, при твърде сложно и характерно само за него съчетание от сводове, построен от знаменития френски инженер Сежурне, внесъл много ценни и оригинални нововъведения в строените от него големи каменни мостове както по отношение на композицията им, така и на прилаганите тогава технологии за изпълнение на строителството.
                   Въпреки по-скромните си параметри, (дори и спрямо тези на извисяващия се на височина почти 40 м над река Луда Габра виадукт “Побит камък”, пуснат в експлоатация само година по-рано от него в междугарието Новоселци - Вакарел, който, до засипването му през 1942, с основание се счита за една от перлите в короната на БДЖ), виадуктът “Змейово”, с характерната за него лекота, по неповторим начин, органично, ненатрапчиво и красиво е вписан в меките гънки на Средногорието.
               
                   За съжаление, за строителя на съоръжението – италианския инженер Марчело, освен фамилията му, до нас не е достигнало почти нищо. Много е вероятно той да е бил и проектант на виадукта. Възможно е обаче, както при виадукта “Побит камък”, проектът да е дело и на инженери от тогавашното Отделение “Поддържане” при Дирекция на железниците. След проведения на 17 ноември 1906 търг, инженерът вероятно е бил нает от предприемача Т. Чакъров, ръководител на създаденото по онова време “Главно предприятие за построяване на жп линията Борущица - Дъбово - Стара Загора”. Тук е редно да припомня, че поради трудното строителство при преодоляване на Балкана, Министерският съвет на два пъти удължава първоначално определения срок (25 ноември 1909) с по една година, като освобождава строителното предприятие от плащане на глоби и неустойки. Компромисите малко помагат на строителите, сроковете постоянно излизат извън контрол, но все пак по-голямата част от линията – участъкът Стара Загора - Дъбово, с дължина почти 36 км, където попада и виадуктът “Змейово”, е открит за експлоатация на 15 август 1911.
                Легендата разказва, че на този ден, преди век, инженер Марчело, за да докаже по най-безспорен начин здравината на строежа, преди преминаването на първия влак накарал цялото си семейство да застане, заедно с него, под един от сводовете. Грохотът на приближаващия локомотив, усилен многократно от планинското ехо, уплашил госпожа Марчело и тя панически напуснала мястото си под виадукта. Реакцията на съпруга й била по италиански емоционална – разгневен, той извадил револвера си и стрелял по клетата жена. Историята не казва какво й е причинил изстрелът, но на онемялото множество, присъствало на откриването, Марчело обяснил, че стореното от жена му е равносилно на предателство и говори за липса на вяра във възможностите му на железопътен строител.
Според сегашния километраж, виадуктът “Змейово” се намира на км 244 + 306 в междугарието Стара Загора - Змейово по 4-та жп линия Русе - Горна Оряховица - Стара Загора - Подкова. Със своите 78 м обща дължина, виадуктът премоства жп линията над река Бедечка (тя тече през отвор № 3) и над шосейния път Стара Загора - Казанлък, минаващ през отвори № 4 и 5. Съоръжението е с шест отвора, покрити от полукръгли сводове, всеки с теоретичен отвор от 13,00 м, светъл отвор 10,00 м и дебелина в ключа 1,55 м.
                  Статическата схема на конструкцията е запънат свод. Железният път при свода на отвор № 3 е на височина 20,10 м над нивото на реката. При изграждането на съоръжението, размерът на отворите е избран сравнително голям, не само съобразно с височината на виадукта, но и с цел той да получи естетически издържан външен вид. За да се придаде лек и строен изглед на “фасадата” на съоръжението, големината на отворите е съобразена и с ширината на моста, която е 4,50 м. По всяка вероятност, сводовете са зидани на хидравличен разтвор, с много добре предварително обработени дялани камъни от твърд варовик. Плавното цилиндрично очертание на страничните повърхности създава усещане за конструктивна завършеност и, едновременно с това, за мек, спокоен силует. За това допринасят и междинните опори с променящата им се във височина (надлъжно на съоръжението) форма: ширината от 2,16 м, при петата на сводовете, достига до 3,50м на нивото на терена. Стълбовете, осовото разстояние между които е 12,16 м, са изградени от зидария с ломен камък, също минал през много старателна предварителна обработка.
               В план, железният път върху сводовата конструкция е ситуиран (в по-голямата си част) като преходна крива, елемент на лява хоризонтална крива с радиус 320 м. Надлъжният наклон на пътя върху съоръжението е 22 промила.
След завършване на строителството, виадуктът е наричан от местните хора “Дервенския мост”– на едноименния проход през Средна (Сърнена) гора и селото Дервент (или Дервене) – име, което сегашното село Змейово, разположено недалече от жп линията, е носило до 1902.

                 

                Без съмнение виадуктът “Змейово” е сред най-красивите съоръжения, строени по българската жп мрежа през първата половина на XX век. С подобно строително постижение, така елегантно вписано в околната природа, би се гордяла всяка железница. Трябва да го прави и нашата. Забележителната годишнина през месец август е повече от подходящ повод за това.

Може би ще излезнат още материали след няколко години, във връзка с цифровизацията на
доста европейски архиви, както и на нашите разбира се...

Координати на моста:   42°28'41"N   25°36'59"E

И малко снимков материал в помощ на моделиста:

В първите години на експлоатацията му:


В годините на най-усилен трафик през него:


Вече и със стълбовете:


Част от стара карта на жп мрежата, налична в България благодарение на Борис Д.Чакъров.


Вече в по-ново време:


А всъщност този мост е част от трасе с доста интересна история на реализация, както и
наименованията "шестицата" и "осморката"  по тази линия...но за това някой друг път!



Ползвани материали:
Сайтът на сп."Железопътен транспорт".
http://www.jptactis.com/article.php?src=compiled/2011/7/JPT-7-8-Gogev.htm
Тема в Клуб "DIR.BG"
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=stzagora&Number=1945680914&page=20&view=collapsed&sb=1&part=all&vc=1
Блогът на Борис Д.Чакъров.
http://rocklokomotive.blogspot.com/2012/10/1-karten-1-bdz.html
Локфорума:
http://www.lokforum.com/viewtopic.php?t=1549&sid=e54625a09ab5d0a3b42072409c36b72c
Wikimapia:
http://wikimapia.org/10567706/bg/%D0%96%D0%9F-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2-%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #53 -: 11 Април 2013, 10:06:56 »
Благодаря за статията, Владо.  :hi: Успя да ми даде отговор как е прекарана реката през насипа...  :drinks:

Само че:
Цитат
Дано някой се досети, че засипаната реликва – виадуктът „Побит камък” може да се разкрие (премахне насипа) и освен да се използва отново за мост на еднопътната линия, да се обяви за паметник на българското железопътно строителство, да се превърне в обект за посещения от любителите на железниците – наши и чуждестранни, да стане място за заснемане на филмови и телевизионни продукции.

това ми звучи съвсем като "мечта зад хоризонта". Няма да се намери такъв сноб или меценат, който да загроби милиони, за да махне насипа. В съвременното кино много по-бързо, лесно и евтино ще получи желания образ на компютър, няма кой да оцени реалната визия на моста, още повече че има и други подобни из България /които и могат да се "размножат" и "удължат" компютърно до невъобразими размери/.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #54 -: 11 Април 2013, 14:27:44 »
И обещаните снимки по реда, по който са били публикувани в материала на инж. Деянов:



Готовият железорешетъчен мост над коритото на река Луда Габра



Поглед към готовия сводов каменен виадукт откъм коритото на реката


Двата моста, погледнати от склона на речната долина – страна Вакарел, след завършването на каменния виадукт


Каменният виадукт, фотографиран в цялата му дължина


От едната страна, тази противоположна на шосето, все още се вижда част от короната на виадукта




Така изглежда днес мястото на засипания виадукт. Позицията на фотографа е на км 33+180, с гръб към Вакарел
« Последна редакция: 11 Април 2013, 15:37:54 от Vlado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #55 -: 11 Април 2013, 14:58:07 »
За мен вече е ...повече от ясно кой точно е написал всичко за този виадукт!
Много благодаря (им) за предоставените фотографии - има някои които (май) се публикуват за първи път в мрежата!!!
Специални благодарности на инж.Деянов и разбира се на Владо, че направи публикация тук!
 :hi: :hi: :hi:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #56 -: 11 Април 2013, 15:33:49 »
Въобще не мога да се сетя къде е този "засип"  :(

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #58 -: 11 Април 2013, 16:03:55 »
Мостът ми е любим и историите за него "на сърце" :give_heart:
Почти всеки ден минавам по него,а и през лятото живеем наблизо,та ето и снимки,актуални с днешна дата:

от Вакарел към София,преди моста.Новият асфалт показва къде е бил първият (железорешетъчен) мост:

Вдясно се вижда малката подпорна стена,която служи за укрепване на удвояването на  ж.п. пътя между двата моста.
Почти всяка година,автомобилния път пропада от свлачища и се налага подмяна на настилката и нови подпорни стени:



поглед към Вакарел,някъде около мястото на локомотива долу.


Вижда се колко са стръмни бреговете и въпреки залесяването им (коренната с-ма да държи брега),постоянно има свлачища. :( Реката само се чуваше как бясно ручи,но не се вижда,въпреки че още е слабо разлистено.

Тук се виждат и новите пукнатини в отводнителните канавки,които бяха положени в късна есен:



Извинявам се за качеството на снимките,но са снимани с телефон.

п.п.Като разхождам кучето някой път,обещавам и да снимам тунела на реката. &bgflag
« Последна редакция: 11 Април 2013, 16:21:42 от gregary »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Портали,подпорни стени,мостове,кантони....
« Отговор #59 -: 14 Април 2013, 21:10:12 »
Днес се разходихме с моят най-добър приятел - кучето :blink: до тунела под моста.
В далечината се вижда къде е моста,а долу някъде е тунела,но само чувам реката:

тук е дадено направление на коритото на реката към тунела.



След завоя е тунела.


Ето го.За съжаление,не можах да хвана МВ за Турция,който мина отгоре.GSM-а беше се заключил,а докато го включа,влакът отмина - нали е с два вагона :lol:






Много хлад,направо студ излизаше от него.