Автор Тема: Макетът на Best Ripper в ТТ  (Прочетена 28392 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Макетът на Best Ripper в ТТ
« -: 29 Ноември 2011, 20:55:00 »
Рекох и аз да пусна нещо от единия си проект. Макетчето в ТТ. Най-вече щот някоЙ хора не могат да спят спокойно.  :pardon:

Началото е от преди 3 години, в края на 2008 г. По ред обективни и субективни причини доста време проектът беше в застой. Едва в последната близо година се раздвижи осезаемо.
Та накратко досега...
Началото /теоретично/ бе поставено през есента на 2008 г. с демократични опити от моя страна да си отвоювам 2-3 кв. метра в жилището за макет.  :) След като срещнах недемократичен отпор и протести, се наложи да мина към радикални мерки - харесах си място, купих една водоустойчива плоскост OSB с размери 244 х 122 см. Беше в самия край на 2008 г. Набичих я с едно зеге, като се оформи плот 2 х 1 метра, както и 6 бр. "летви" за носеща рамка.
В самото начало на 2009 г. плотът бе сглобен и поставен на определеното от мен място по абсолютно недемократичен начин!  :spiteful: Сглобяването бе извършено с рапидни винтове и ъглови планки, а за крака използвах 2 винкела от крака за метален стелаж. Първоначално височината беше 1 метър, но скоро я намалих на 85 см.

Снимки оттогава...





След това измина доста време, в което основата се ползваше за работен плот за какво ли не, тестваха се различни коловозни развития, изучаваха се проблемите с губещите се токове... Отделно, че от лятото на 2009 г. основната ми занимавка беше макетът в "единица" в ПЖИ /ВТУ/. Естествено, че и разни дреболии се правеха и вкъщи - избистряне на трасето, събиране на релсов път, релета, клавиатури, боядисване /състаряване/ на релсите...




Проби и експерименти:





Започва да се избистря:




Така в края на зимата на 2011 г. се почна вече практическото изграждане на макетченцето. "Макетченцето", защото си е малко като размер, дори и за мащаб ТТ.

В момента съм го докарал до следното положение:
1. Трасето е уточнено, съгласно наличния релсов материал, размер на плота и лични предпочитания.
2. Линиите са запоени на отделни участъци, които имат изводи от долната страна, чрез които ще се направи дублиране на захранването - иначе токът бяга на старите П-профилни релси.
3. Изрязани и залепени са стиропорни подложки за основа на насипите - дебелина 5 мм. Не съм ползвал корк, защото имах остатъци от стиропорни ролки-тапети, а и моделите в ТТ е доста леки.
4. Трасето е фиксирано с пирончета, които не смятам да вадя впоследствие. Отделно подложката е лепена към линиите със силикон, а към плота с Moment Super Fix.
5. Трасето е разделено електрически на два кръга, които ще бъдат засега с отделно аналогово управление с два трафа - вътрешното с пиковски FZ1, а външното - със захранване-самоделка.
6. Монтирани са два пулта за управление /аналогови/, които са подвижни - ще се свалят и прибират, защото иначе стърчат и има опасност да бъдат повредени клавиатурите.
7. В основни линии са навързани релетата, стрелките, изолираните участъци, както и дублирането на захранването. /да речем на 80%/. Предстоят първите електрически проби.










Това е на първо четене.

Забележки относно макета:
1. Моля без въпроси защо съм ползвал П-профилни линии - така съм решил и това е!
2. Макетът се прави основно с цел "каране на влакове" и "кеф от управление".  :locomotive: :locomotive: :locomotive:
3. Макетът НЕ се прави с цел "намерете стоте разлики с рИализЪма".  :nono:
4. Макетът НЕ се прави с цел снимане на лъскави фотошопирани снимки и клипове за перчене.  :nono:
5. Макетът НЕ се прави с цел "микроскопно търсене на разлики на моделите спрямо оригинала".  :nono:

Очаквам коментари и въпроси...

Силно умолявам потребител pach /както и pach & Co./ да преминават покрай темата със скоростта на изтървано TGV по 10% нанадолнище! Благодаря!

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #1 -: 29 Ноември 2011, 21:07:12 »
Ми, Браво!  И  моя макет е с "П" Като ги минах с "ръжда" почти ме си личи, каква е релсата. За съжаление, видях разни пинизи в един сайт, как да скрия старите релета за стрелките от доллу, но при мене вече е късно. Също съм се сетил и други мои подобрения, но трябва да изкъртя всичко на ново и да баластирам, за което нямам нерви.   

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #2 -: 29 Ноември 2011, 21:23:07 »
 :hi: :hi: :hi:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #3 -: 29 Ноември 2011, 22:06:09 »
Единственото ми притеснение за релетата на стрелките е да нямат пропуск в командите... Да си стоят, не ми пречат и така.... Само за конекторите на захранващите линии и тези за изолираните участъци /където съм ползвал/ смятам впоследствие да измисля някакви "капаци" или декорации, че да не са видни в този си вид... :)

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #4 -: 29 Ноември 2011, 22:32:06 »
Каква ти е идеята за изолираната линия пред клавиатурите ?

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #5 -: 29 Ноември 2011, 22:50:14 »
Здравей Венци.. Харесвам как си подредил коловозите за макета си. :hi: :hi: :hi:
Аз също си купих такава плоскост и с тези размери,, ама за макет в Н0 май ще е малка.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #6 -: 30 Ноември 2011, 00:38:49 »
Венци поне един път не споменавай моето име и няма да ти се налага да пишеш в червено! Успех и лесно завършване!

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #7 -: 30 Ноември 2011, 09:26:30 »
Добро начало.  :good:

Харесват ми оцветените релси, особено тези, които имитират бетонни траверси. Като насипеш чакъла ще стане още по-добре. :)

Закритата гара ми е малко странна - не скрива ли твърде много от влаковете отдолу?

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #8 -: 30 Ноември 2011, 09:33:34 »
Много добре се получава макета!!!  :clapping:
По техническото изпълнение много ми напомня на моя макет:
Аз също съм ползвал такива стиропорени подложки, релета, клавиатурки, трансформатори...
А относно 5-те забележки които сам си посочил, аз съм съгласен с теб.
Аз също нямам претенция за идеален и реалистичен макет.
Важното е да се карат влаковете...   :yes:

Сега през зимата ще имаш време да работиш повече по макета.
Помествай снимки от следващите етапи.
Успех и приятна работа!  :hi:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #9 -: 30 Ноември 2011, 09:48:43 »

Венци , супер става , предчувствам яко маневри !!

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #10 -: 30 Ноември 2011, 11:42:48 »
Идеално като за каране.
Ей такива макетчета на едно ниво му е майката . НЕ гониш нива и пак се кара рахат

Един съвет... Ако можеш да събереш паяжината от кабели отдолу в снопове, ще си намалиш ядовете като тръгнеш да дупчиш я за структури я за друго  и намериш с дрелката някой от тях :)

lubo_gumata

  • Trade Count: (9)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 265
  • Рейтинг: 12
  • HO,4-5 еп.СЛИВЕН
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #11 -: 30 Ноември 2011, 18:41:22 »
Браво!Само така! :ok: :hi:
М.... му,че не стига това място :(

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #12 -: 30 Ноември 2011, 19:26:41 »
Браво и успех! :drinks:

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #13 -: 30 Ноември 2011, 21:14:39 »
Ще ти покажем нежно :tender: пътя към риАлизъма...Ако не успеем ще ти го посочим с железен  :aggressive: юмрук/...по Сталин.../. А, ако пак не стане, ...ще се откажем ;D
Венци, важното е да си доволен. Ние, разбира се, ще ти намерим 6389 кусура :haha:
А, сега сериозно - какви структури си предвидил?

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 531
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re:Макетът на Best Ripper в ТТ
« Отговор #14 -: 30 Ноември 2011, 22:49:52 »
Евалаааа  Братле!!! :good: :good: :good:

Много ме изкефи цялата философия  и най-паче НЕПУКИЗъМъ Ти относно обществени очаквания, модерни Тежнения и прочее :give_rose: :clapping: :pleasantry:

Erlaubt ist was gefaellt... :beee:
Разрешено е всичко, що ни кефи... :yahoo:

Пияната ми напомнят радостта на цели поколения моделисти...
У Германско има мноооого клубове, що работят   и сега по подобни си начини :drinks:

Не може винаги да караш на хайвер, разбирай модули... :yahoo: :dance1: :clapping:

Пожелавам Всинца ни да си получаваме редовно Кефийот по нашия си, строго индувидуален начин :diablo: :sarcastic: :hi:

/А аз утре ще довърша външната стената...следва коридора.../

Борис