Автор Тема: От диорами към макет. Бавно но славно :)  (Прочетена 7582 пъти)

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Макет все още нямам. Ще ви покажа 3 диорамки във витрината. Събота и неделя се позанимавах да електрифицам 2 постройки и направо си пуснах таралеж в гащите с идеята да подмения всички крушки на ел. стълбовете със светодиоди за SMD монтаж. Трудоемко но го направих. Сега стълбовете светят като луминисцентни лампи. Доволен съм.

Ето и малко линкове към снимките. Най горе ЖП гара с 3 колвоза. Средата товарно депо и автопарк с пътно стройтелна техника и подбивна машина. Най долу са няколко лични проекта от картон, стиропор, пластмаса и дърво.

http://hosting.zb5.net/hobby/layout/

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:От диорами към макет. Бавно но славно :)
« Отговор #1 -: 20 Декември 2011, 17:47:14 »


Вълнуващи първи стъпки ...главата е 'чиста' откъм епохи , администрации , стандарти , дигиталност ...сърцето е щастливо от играта ... а тъмните сили са още в зародиш ... те не спят , а

набелязват  :blind:

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re:От диорами към макет. Бавно но славно :)
« Отговор #2 -: 20 Декември 2011, 18:14:45 »
Диограмите изглеждат много добре.Аз също съм им голям почитател. Дори имаме и същата витринка, само че там жена ми си е направила нейни диограми с чаши и снимки! :angry:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:От диорами към макет. Бавно но славно :)
« Отговор #3 -: 20 Декември 2011, 18:28:23 »
Направо класика. Piko 80-2101  :good:

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:От диорами към макет. Бавно но славно :)
« Отговор #4 -: 21 Декември 2011, 23:56:31 »
Това със сигурност е най стария паровоз който имам. Даже има кратка история. Спомен ми е от дядо ми. Купен е преди аз да се появя на бял свят. Така казва баща ми. Модела не е особенно детайлен, но като се има предвид че е от бакелит от ерата на първите модели далече преди да се използва пластмасата им е простено. Тежи майка си и баща си, бакелит и железо да искаш. Някой знае ли всъщност от коя година PIKO произвеждат модели. Никога не съм се интересувал. С Жоро веднъж го дискутирахме този лок в магазина на Кирил и Методий. Нещо около 1970-75та година ще да се върти си мисля аз, но може и по-стар да е. Никаква идея нямам. Предполагам ще ви е интересно да разберете и вие.

Лока беше намерен в един от старите куфари на дядо. Онези мокавени едни такива с метален обков по ръбовете. Доста години е откарал в мазето на къщата и доволно си е ръждясвал необезпокояван. Слънцето е изгряло отново за него в един хубав пролетен ден на 83-та когато комунистите са ни съборили къщето и са ни дали оборотно жилище докато се построй новия жилищен блок. При великото преселение баща ми попада на находката. Аз го получавам в ръцете си година по-късно. Оригинална кутия няма. Картона се саморазпадаше при допир. Това помня много добре. Хартията се беше яко олепила даже "интегрирала" по всички части на локомотива. Но тогава първолак съм бил не съм разбирал от механизирани играчки. В момента е напълно работещ след абсолютно пълно разглобяване и почистване от ръжда. Някъде имам снимка с номерирани части. Ако помня добре до 92 ги бях номерирал. Хубава машинка е пък си носи и историята и спомена със себе си. И е ценна за мен не само като модел. Знам ли може да го предам някой ден на бъдещият ми наследник  ;D

П.С. Ще му постна качествени снимки в другата тема.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:От диорами към макет. Бавно но славно :)
« Отговор #5 -: 22 Декември 2011, 08:41:32 »
Не съм сигурен (нека Н0бистите се произнесат) но този модел на Пико
май е единствения в триосно изпълнение. Обикновенно осемдесятката
на Пико са стартови - тоест двуосни!
 :drinks:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:От диорами към макет. Бавно но славно :)
« Отговор #6 -: 22 Декември 2011, 09:04:04 »
Съгласно "оня" сайт http://www.osterthun.com/2e.models80-96/pic.80.2101~DR-P802101.htm това се произвежда в периода 1953 - 1960

Тук: http://www.harald-johns.com/SAMMLUNG/2-f.htm се посочва 1955, но с повече щанги.

В каталога на Piko за 1953 го няма.
В следващия каталог, който имам, 1955 г., моделът е с номер ME 2101, R80.
В 1956 се предлага и втори вариант ME2101/St/K, с всичките си щанги.
В каталога от 1961 отново е в двата варианта, но има разлики в котела. На втория сайт (по-горе) са дадени двата варианта на изпълнение. Има го и в каталога за 1962. След тази година за съжаление нямам нищо да 1981, а там т.н. BR80 е във вида, в който на всички ни е известен - двуосен. Всички гореизброени са триосни.

Piko е основана в 1948 за радост на руснаците, преди да си направят ГДРто, тогава се нарича  Pico. В размер N се произвежда от 1964, а в Н0 влакчетата са от 1949. Първите модели са ME101 и ME102. Някъде ги бях виждал на снимка, сетове, единият е нещо като аеродинамичен парен лок, другият сет е с електрически лок. В момента не мога да издиря тези снимки, но в Гугъла се намират лесно. Мисля че от 2006 правят G. В тази тема: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3279.0.html съм показал и едно друго производство - не знам други фирми дали са правили такива неща.



« Последна редакция: 22 Декември 2011, 09:14:23 от mitko0888 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:От диорами към макет. Бавно но славно :)
« Отговор #7 -: 22 Декември 2011, 09:13:47 »

Мдаааа, моята 80-ка си беше двуосна от 1976г. производство. :scratch_ones_head:
но пък с плоския черен двигател и метална рама.
Точно заради металната рама не оцеля - беше използвана за направата на самоделка
по чертежи от "Der Modelleisenbahner" за 1977 г.(май) на BR-75!!! ;D
Стартов сет за батерии с два "мечтовоза" без стъкла и надписи.
Правех кръга от "л"-образни релси на картонени траверси,
да ми е "преплетен" с "еднокракия" влак, който пък ми го бяха
донесли от СССР (Русия), щото тук това футуристично влакче на Пико го нямаше.
От монорелсовия сега все още си пазя захранващия траф,
 който многократно е претърпявал въстановителни ремонти.
 ;D ;D ;D

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:От диорами към макет. Бавно но славно :)
« Отговор #8 -: 22 Декември 2011, 09:20:12 »
Сетът с металната рама на 80-ката е с плосък двигател, но с друга конструкция. Четките са му "нормални", с цилиндричен колектор, в прозрачен пластмасов капак. Моят все още си е жив, макар и в момента на части. След това се появи с плосък двигател с дисков колектор.
Мечтите бяха без надписи, но със стъкла, и то от истинско стъкло, а не от пластмаса. Подпира се отвътре с два дебели гумени профила. И те са ми живи в момента, даже се радват на нова боя и възстановени куплунзи. Стъклото е доста тънко - около или малко над 1 мм. След това се появиха мечти без стъкла, както и без винтове (залепени). Имам и от тях.
« Последна редакция: 22 Декември 2011, 09:22:15 от mitko0888 »