Автор Тема: Макетът на СОФИЯ 70  (Прочетена 98659 пъти)

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #60 -: 12 Септември 2012, 23:00:26 »
Тези дни поработих малко .От утре по по малко ,че почвам работа :wacko:
Като гледам хората какви работи правят малко ме е срам да си показвам моите , но пък нали си ми харесва :yes:



а това е от творческия процес:

Кончетата ,кравите и биволите бяха неоцветени и ги оцветих .На живо изглеждат по-добре :yes:

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #61 -: 13 Септември 2012, 19:20:58 »
Поздравления за животните! Станали са много добре!!!  :clapping: Продължавай все така!  :hi:

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #62 -: 03 Октомври 2012, 21:38:00 »
Зациклих!Чакам нова поръчка към Аухаген.

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #63 -: 04 Октомври 2012, 16:15:48 »
Благодаря на Стефан за подсещането и на Ясен за великолепните теми.По едно време си помечтах за планинската диорама...Много съм далеч от красотата на макети като Яворовия, Владовия ,клубния , на Борисови баща и син , Мунчовия , Тановия и още някои , но както съм казал по- горе - харесва ми , колкото и да не го харесвам.
Проблемът , макар и решим ,при мен е ,че ще има и контактна мрежа. Единият вариант ,който мисля е плоскостта да се вдига от единият край,което някак си не ми допада като изпълнение , другият- да се вдига нагоре на шейна ,което може би ще е по- добър вариант , грозно е , че ще висят кабели ,когато е на нивото на останалите плочи.Ще трябва да се повдига на около метър нагоре.както знаете ,използвам П профилни релси и контакта на релсите именни с втория вариант ще е осъществим без кабели поне за тях . ККМ съм измислил как да стане - то е измислено де , аз го преизмислям - на сектори , тъй като имам Е 11 И 3 броя Е 211 те ще се захранват чрез пантографите .
« Последна редакция: 04 Октомври 2012, 16:44:32 от София 70 »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #64 -: 04 Октомври 2012, 16:21:44 »
София 70, вземи им събери парите на тези електровози, добави някой лев и си купи един парен локомотив или два дизелови и ще видиш разликата. Не си заслужава да се набутваш за контактна мрежа и стълбове. Но всичко това ти си го решаваш, след време ще разбереш какво съм имал в предвид. Поздрави и успех с макетирането и хобито!  :hi:

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #65 -: 04 Октомври 2012, 16:31:14 »
Да , прав си ,  но явно нещо ретрото и тока ме привличат. Моята ККМ е самоделка и не съм вложил кой знае колко .А определено дигиталните локове са несравними , но не стават за трасе в П профил. Някога може както Борисови да подменя трасето , но това е далеч във времето.
Иначе за неудобството за боравене под ККМ - да ,има го  ,някъде пантограф на Таурусите и ICE 3 - то закачат , но вече съм отстранил проблемите .
Някога съсипах един Е 11 ,защото не знаех ,че се превключва с клуче до пантографа начина на токоснемане и реши сам да си го направя и резултата не беше много добър.
« Последна редакция: 05 Октомври 2012, 18:14:13 от София 70 »

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #66 -: 11 Октомври 2012, 21:13:10 »
Впредвид ,че продължението на моя макет минава под прозореца взех решение , че трябва да има подвижна модулна част , която да се мести при необходимост. В следствие на това се наложи да коригирам входът и изходът на жп трасето.Релсите ще минават плътно до стената на неразглобяемата част. Така решавам проблема с достъпа до прозореца. Като цяло и входът към гарата стана малко по-приличен.Корекцията ми отне около 6 часа. Не ,че ви интересува де , но все пак да споделя проблемите си.
преди:


след:

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4780
  • Рейтинг: 629
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #67 -: 11 Октомври 2012, 21:22:44 »
Така както са ти под ъгъл релсите ,говоря за трите релси на втората снимка,без да премахнеш стърчащите части от тях,дето влизат една в друга,няма да можеш да сглобяваш модула.Трябва да са равни челата на релсите!
« Последна редакция: 11 Октомври 2012, 21:24:16 от toniemi »

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #68 -: 11 Октомври 2012, 21:27:47 »
Сега съм ги сложил само за фиксиране. Имам идея ,че ще се разглобяват трудно ,затова ще ги срежа и ще направя фиксаторите късички - около 4-5 мм ще излизат навън. Идеята ми е където са релсите да си остане неподвижно , но разглобяемо .Пред релсите ще е модула , който ще се маха . От стената до модула ще има 20-25 см.неподвижна плоскост .Целта е да не се махат релси и ккм.

Ето тук успешно съм се справил с проблема , като тясната част се демонтираше без проблеми:
« Последна редакция: 11 Октомври 2012, 21:32:38 от София 70 »

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #69 -: 12 Октомври 2012, 12:47:31 »
Да разведря обстановката около триъгълника:

« Последна редакция: 12 Октомври 2012, 12:49:11 от София 70 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #70 -: 12 Октомври 2012, 13:39:19 »
Много добре става!!! :clapping:
Класическият триъгълник който практически ти спестява обръщателния кръг. :hi:
По каква схема си го "раздързал" от късото съединение? ;D

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #71 -: 13 Октомври 2012, 09:51:33 »
Пацо , триъгълника не е това ,което е (как странно звучи - все едно е от някакъв филм).Тъй като заложих повечко на ландшафта , отколкото на жп трасето се наложи да демонтирам около 2 метра трасе с ккм  :angry:,и ми остана в повече втория коловоз в тунела . Него свързах с трасето от втория етаж . Дилемата беше дали да премахна и два коловоза от гарата , но след размисли реших да останат. Та изхода от тези два коловоза трябваше да отиде някъде . та то ще ходи в другия макет . На този има един кръг , като от малкия тунел има разклонение от този кръг ,към бъдещия нов макет и така се получава този триъгълник . Ей сега ще снимам , че го обясних лошо.

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #72 -: 13 Октомври 2012, 10:04:56 »



След по-внимателно вглеждане се вижда и другия триъгълник . Коловозът , на който е Айс 3 - то идва от бъдещият макет и отива в другият му край.
Коловозът с цистерните е част от кръга на този макет.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #73 -: 13 Октомври 2012, 11:10:31 »
Приятел,
как поистваш макета си от прах и нагар, при тази КМ, тунели и сравнително близката разположеност един до друг на повечето обекти ?

Аз например действам с прахосмукачка и парцал, но между обектите имам повечко шир. По-малките са здраво закрепени, а големите и дърветата се махат лесно. Тунелите ми са отворени от задната страна и мога да бъркам с парцал за да чистя релсите.
« Последна редакция: 13 Октомври 2012, 11:13:32 от gzo »

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на СОФИЯ 70
« Отговор #74 -: 14 Октомври 2012, 10:37:30 »
При мен сградите също са подвижни , с тунел а имам малко мъка , а ККМ -то не ми пречи за почистването.