Автор Тема: Транспортни проблеми и доставки - не само за участие в изложби,панаири,изложения  (Прочетена 6492 пъти)

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 531
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
МЕЧТА - ИЗЛОЖБА В ТЪРНОВО участват възпитани момчета от Перник с индустриални модули с дълги композиции и Мецани, мокри от Русе, Свищов, Оряхово и Видин - железница и речен транспорт, гларуси от Балчик, Бургас и Варна - ферибот в епоха 4, майнички с макети на невероятни стари къщи и депа за ел локове, софиянци - жп, трамвай и тролей - три в едно, дагейци с летище и железница, карловци и калоферци и панагюрци - товарене на военна техника, родопчани - теснолинейка и ландшафт   и всичко това се комбинира помежду си
и и и
НО ЗА ТОВА СА НУЖНИ - виж по-долу...

ПривеД!

Отварям нова тема, ако някъде е започната, моля да се прикрепи там.
Тази тема е САМО за транспортните проблеми!!!
МОЛЯ ТОВА ДА СЕ СПАЗВА!!!
Освен транспортни проблеми мисля ,че могат да се развият най-малко още следните:
1.Участие в изложби,панаири,изложения - организационни проблеми.
2.Участие в изложби,панаири,изложения - споделено от участници и гости.
3.Участие в изложби,панаири,изложения - споделено от изложители-търговци, производители, отделни заменкаджии...
4.Участие в изложби,панаири,изложения...

Транспортният проблем може в момента да не е привидно актуален, но си виси като дамоклев меч.......защото едно участие се планува месеци и години напред.

Бих разделил участниците на
А.Пренасящи с лично превозно средство.
Б.Пренасящи с нает транспорт, които непрекъснато е с тях по време на изложбата и ще им върне пренасяното.
В.Други.

Каквото и да ще пренасяме  или получаваме, мисля че във форума може и  ТРЯБВА да споделим нашия опит.
А не само да стоим в позиция "Подай шланга за захранване насам!!!". Далеч съм от мисълта, че всички правят така...

За точките 1 и 2 е ясно.

Дайте да проиграем следните ситуации:
4.Моделист от Долно Нанагорнище иска , да участва в изложба със свой модул направен по стандартите на изложбата.
Няма да участва лично, иска само да изпрати модула.Това може да е в чужбина или у нас.
5.Друг пък иска да участва в състезание- примерно Европейското състезание по теснолинейки  и диорамата му е в типоразмер 2 - /1:22,5/ с дължина
350 см и ширина 90см. След състезанието диорамата трябва да се върне в България.
6.Тано шашва германците със свое участие в тяхно моделистко изложение, и те го молят срещу наем от 250-300 евро месечно, да остави своят сегмент за да го показват в рамките на половин година в различни изложби в Германско - накрая това чудо трябва да се прибере в България.Имам познат от Швейцария, който така си дава макета под наем...,ама макет та дрънка в 0 и 0е. Има и някой друг варненец, който правят същото, но с
настолни диорами  1:35 и 1:48 - те са стендовици и ги оставят  в Унгария и Чехия...
7.Борис 2-12-4 си харесва обръщател в 1 от Немачко и иска да си го достави, обръщателят е със скромните размери диаметър 80 см, тегло 60 кг.
Получавайки го, той поработва върху него и се получава нещо 250см на 130см, което изпраща на Тониеми, да поджитка малко 1:32, защото 1:220
искал почивка...
8.Продавач в чужбина, от който искаш да си купиш нещо казва - аз работя само с DHL, ако искате нещо друго, организирайте го от България и
стоката е ваша, или най-малкото ми посочете начин и фирма, която ще направи това, аз ще се свържа с тях - плащането от Вас...и това трябва да е предварително проиграно, инак петима Петка не чакат
Колко кранове съм изтървал, само да знаете, а те се предлагат толкова рядко.Същото се отнася за мостовете, но тях ги има по-често и по-лесно се майсторят...

Та думата ми е, да споделяме как бихме решили всичко това.
Какво е ситуацията в момента, по моето скромно мнение:
9.Доставка с Еконт - прескъпа е.
10.Доставка в Български пощи и там има ограничения за размерите и теглото.
11.БДЖ - и тук ни изработиха яко- ВЕЧЕ ОТ МАЛКИТЕ НАСЕЛЕНИ МЕСТА не може да се изпраща..., засега само приемат.А този от Долно Нанагорнище???Всичко в канавката.
12.Крупажни пратки - какво ще кажете за тях - опит и т.н.
13.Други.......................
Нещата стават все по - заплетени.Как да привлечем хора за участие от цяла България!?!
Не всички искат да са само колекционери...

Моят скромен опит -
За европалет към 155-160 кг с книги , платих 200 евро за крупажна пратка- но за това трябва да се чака понякога със седмици.и не обслужват всички дестинации.
В България се съобразявах с изискванията на БДЖ и изпратеното не надвишаваше 200 см дължина. Сега и това ни отрязоха...

Вчера, по случайност мина познат на познат на познат и закара две основи за модули посока Варна , един приятел иска да си поиграе и направи нещо върху тях размерите 190 х 75 всяко, за да минава през врати и прозорци и за БДЖ ставаше...

Това ся някои други мечти и болки...

Даа, а може би някои си иска да си остане единствен?!? и другите да не се развиват?!?

Бъдете здрави! :drinks: :drinks: :drinks:

Борис










emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Здравейте.

Боре директно по темата.

За пратки до и от Англия ползвам ето тази фирма http://gabco.org/ .

Всико, което пазаруваиз нета и няма доставка до Булгария го изпращам на острова и срещу два лева на кило ми се носи тук. Услугата е двупосочна и е за всякакви стоки. Имат по няколко тира на седмица и ме кефят.

Ако някой знае подобни фирми за доставка от централна Европа да свирка, че това с транспорта си е верно хамалогия и разправия голяма.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Ликувай народе...

Gabco.org започнаха доставки освен от Англия и от Германия.
Сега вече нема грижи да се пазарува на воля. Транспортната услуга от Германия е 4лв на започнат килограм. Свърши се тегобата с директни доставки от по 10-20 евра до България.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


Удобно ли е подробно да разясниш как се процедира - например печеля на търг 4 вагона  - как се разбирам с продавача , те ли го търсят ?...

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Всичко това е прекрасно, но....

В повечето случаи ще ползваме само услугата за транспорта до България за купени от нас неща в е-бея. Така, нека да направим една малка сметка:

Вътрешно германски транспорт - 5-7 евро
Транспорт от Германия до България на Гапко и провинцията - 5-8 евро (в зависимост от килограмите 1 или 2кг, за повече сумата набъбва)

Общо транспорта до България ще бъде 10-15 евро.

Това в общи линии е същото, като да си го купите сами от търговеца в Германия и да ви го прати до България. До тук всичко е много добро, но... ако купувате от немец с ПейПал и разумна доставка до България. Това е сценарият в 90% от случаите. Т.е. Гапко отпада като вариант. Но...

Има немци, които категорично отказват да пращат до България, тогава трябва да си направим много добре сметката, дали си струва. В 99% от случаите когато немците не пращат до България, те нямат и ПейПал. Тогава Габко може да се ползва, но...

Габко вземат 8% оскъпяване върху пълната сума на покупката, която те ще извършат за вас. Пример:

Локомотив на стойност 150 евро (от 170 евро - далавера!!!) + вътрешно германски транспорт 7евро = 157 евро x 8% = 12.56 евро. От тук нататък започваме да добавяме таксите за транспорта ~3 лева транспорт до България + 8 лева транспорт до страната ( само за провинцията ) = 35 лева / 1.96 = 18 евро. Т.е. спестяваме 2 евро + 10 евро Директен транспорт до България.
Повярвайте ми, НЕ СИ СТРУВА ДА ГИ СПЕСТИТЕ, защо....

В много от случаите тези хубавци немците, които не доставят до България и нямат Пейпал, не продават 100% читава стока. Гапко ще получат за вас стоката ви, но няма да я проверят и да повдигнат клейм в Е-бей за връщане на парите ви. Вие ще разберете за проблема, чак като си я получите в България, но това или ще бъде късно, или трудно за процедиране от страна на Гапко (много кореспонденция и нерви, особенно когато става дума за много пари). Т.е. вие си оставате прецакан.

Моят съвет към всички, кото НЯМАТ ОПИТ В Е-БЕЙ ИЛИ ИМАТ МАЛЪК ОПИТ В Е-БЕЙ, не си правете експерименти. КУПУВАЙТЕ САМО ОТ ПРОВЕРЕНИ И СТАБИЛНИ ТЪРГОВЦИ, там вероятноста да ви излъжат е много по-малка. Нещо, което сте си харесали и търговеца немец отказва да ви го изпрати и да ви разреши ползването на Пейпал, по-добре го отложете за по-нататък и го купете от търговец с реноме (дори и да трябва да дадете малко повече пари). Дебнете го, все някога ще се появи на изгодна за вас цена и транспорт.

Всичко това написах за тези, които се поддават на първичния инстинкт да пазаруват от е-бей и ще допуснат същите грешки, които аз допуснах. Смея да твърдя, че съм един от малкото в България (хобисти имам предвид), които са си купили хоби колекцията на 90% от е-бей и съм имал почти всички сценарии при покупка (имам над 250 сделки в е-бей). Твърдя уверено, че най-лошите сценарии съм имал с търговци от незнайния вид (появяващи се от време на време).

Идеята на горното е да ви подскажа, че не е необходимо да купите всичко сега и на момента. Винаги можете да изчакате момента и да получите най-добрата цена за вас в най-доброто време за вас. Всичко е въпрос на ВРЕМЕ, пък мисля, че ние не бързаме за никъде. Подтиснете първичния импулс. Купувайте по този начин само неща за които сте сигурни, че излизат на високосна година веднъж. Далаверата винаги ви излиза солена (личен опит). Старайте се да купувате от е-бей след като сами сте договорили условията с търговеца и той ви е върнал разумен и най-вече читав отговор на английски (за тези които не говорят немски). Това ви дава шанса после да си търсите правата по най-бързия и удобен за вас начин.

Надявам се да съм полезен.  :)  :hi:
« Последна редакция: 05 Декември 2012, 12:07:54 от nilfe »

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Цитат на: Adrian link=topic=3771.msg84356#msg84356 date=1354694194


Удобно ли е подробно да разясниш как се процедира - например печеля на търг 4 вагона  - как се разбирам с продавача , те ли го търсят ?...

Адри, прочети общите им условия на сайта и ще разбереш. Те се занимават само ако им делегираш права до купуват от твое име - 8% комисионна. В останалите случаи са само куриери на по добра цена.
« Последна редакция: 05 Декември 2012, 10:41:46 от nilfe »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


Абсолютно ги забравям тези .
На Емо да му се направи предупреждение за спам  :spiteful: ...времето е пари , ей !

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Ами процедурата е, че си правиш регистрация в сайта на Габко и там има адрес, който си въвеждаш за доставка. Аз в бея имам 6-7 адреса на който доставям и в зависимост от покупката си сменям адреса, на който ми е най- евтинко.

Случая с Габко е удобен за покупки, за които доставката в рамките на Германия е 0 евра.... големите магазини почти всички го практикуват. Аз например в Липе пазарувам често и малко неща. Мога да ви кажа че същото правя и в английския ибей, а Габко дори когато имам 3 или 4 неща ги обединяват в един пакет и ми го смята на общо килограмите...


Иначе просто споделям. Кой как иска така да пазарува пичове.

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Цитат на: emilchaushev link=topic=3771.msg84369#msg84369 date=1354697721
Ами процедурата е, че си правиш регистрация в сайта на Габко и там има адрес, който си въвеждаш за доставка. Аз в бея имам 6-7 адреса на който доставям и в зависимост от покупката си сменям адреса, на който ми е най- евтинко.

Случая с Габко е удобен за покупки, за които доставката в рамките на Германия е 0 евра.... големите магазини почти всички го практикуват. Аз например в Липе пазарувам често и малко неща. Мога да ви кажа че същото правя и в английския ибей, а Габко дори когато имам 3 или 4 неща ги обединяват в един пакет и ми го смята на общо килограмите...


Иначе просто споделям. Кой как иска така да пазарува пичове.

Емо, напълно си прав, в случаите когато става дума за покупка от магазин с отстъпка и безплатен транспорт в Германия (например ако си купуваме маратонки, дънки, стоки за бита в общия случай), където Гапко се явява само куриер.

Моят пост по-горе цели да разясни схемата, когато купуваме неща излязли от производство или изчерпани в мрежата от магазини. И когато става дума за "тънка лайсна" от физическо лице колекционер, за неща които са силно чупливи и повредими.  :yes:

Но и аз повтарям, всеки да пазарува от където иска и както иска.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Здравейте,

Аз си признавам, че смених тотално доставчиха от Германия и Англия с GGBG.bg.
Първо защото работят всеки ден от 10 до 20 ч.
Удобна им е локацията на метростанцията в Младост 3.
В неделя звъните по телефона и пак можете да си получите пратка.
Цена от Англия- 1.99лв/кг
Цена от Германия 2.99 лв/кг
Доставките им в София са на малко по- дървени цени.

Сега започнаха доставки и от USA.
Първия контейнер тръгва след коледните празници и се очаква да е в София през февруари.
Днес ги чух. На база сумата платена за стоката взимат 30% такса за митнически документи, като те се разправят. Цена за транспорта е $10 на килограм.
За екзотични поръчки мисля, че става, особено за стоки, които не се изпращат извън САЩ.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Нагледен клип за транспортиране на
"парче" с размери 12х3 метра от Тюбинген:
https://youtu.be/lXfk6g-spvE
 :hi: :clapping: :hi: