Автор Тема: Малко макетче в Н0 - 220х150 см.  (Прочетена 37060 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Малко макетче в Н0 - 220х150 см.
« Отговор #60 -: 27 Февруари 2024, 21:28:15 »
Най накрая! Успешно работеща индикация за заетост на коловози и участъци / стрелки.

https://youtu.be/XVs5XZS0I8g

На клипчето се вижда (може би) преминаване на самотен локомотив през гарата - от ляво надясно.
Зелено светят участъците, които са включени в нареден маршрут, разрешен за движение.
В червено са заети участъци (коловози).
Мигащото е наличие на нещо в участъка. Нямаше трети цвят, затова го направих мигащо. Вижда се как локомотивчето първо е извън гарата, настъпва на първата стрелка, след това на втората, след това на коловоза. Като последователно освобождава стрелките. Преминава транзит, бавничко, стъпва поред на стрелките в дясно и излиза от гарата.
В краищата на всяка стрелка има по един IR сензор. Между две траверси, между релсите. Работят на отражение. Трябва да  донаместя (два от тях) за да работят по-сигурно. Лявата гърловина работи от преди лятото, без сериозни забележки. 7 сензора в ляво и 11 в дясно. Всъщност 12, но двата са за една и съща точка, която е малко по разтегната ...
Остана да сложа и поне 3 - 4 точки в междугарието, но май ми свършиха сензорите.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Малко макетче в Н0 - 220х150 см.
« Отговор #61 -: 28 Февруари 2024, 10:39:47 »
Чудесно е станало! Кои сензори ползваш?
Трябват ли светоотразители на подвижния състав?
Поздравления!
 :clapping: :hi:

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Малко макетче в Н0 - 220х150 см.
« Отговор #62 -: 28 Февруари 2024, 16:36:49 »
Митко,

Как определяш, дали подвижният състав се движи в участъка или е спрял?


Иван

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Малко макетче в Н0 - 220х150 см.
« Отговор #63 -: 28 Февруари 2024, 21:52:34 »
Започнах с по два сензора, на около 10 - 20 см един от друг. Другото е софтуер. Ако задейства левия датчик, после десния - значи се движи надясно. Ако задейства левия датчик, и после го освободи - значи си стои отляво.
Не отчитам дали се движи или не, а само дали един коловоз е зает или не.
Също и за стрелките.
На практика сложих по един сензор в налачото и края на всяка стрелка. Началото на първата стрелка е и края на междугарието. При мен между два съседни сензора има около 20 см. Ако едно малко нещо спре между тях - няма да го отчета правилно. Но не ми се слагат още датчици, и така ми върши работа. Краят на една стрелка е и начало на следващата, или начало на коловоз. На първите стрелки меря и времето между задействането на двата датчика и смятам скоростта.

Мигащите лампи са зает участък, който е включен в маршрут. Т.е. има захранване, цащото съм с DC. И цифрово да пусна, ключетата определят към кой коловоз са наредени стрелките, т.е. при "захранено" междугарие А и коловоз 3, автоматично се нареждат всички стрелки по маршрута. Независимо дали влакът се движи или не, лампите мигат.
Не мигат ако участъкът е зает, но не е в нареден маршрут. Би трябвало там да не се движи влак - захранването нам е спряно, а ако някой се движи - значи машинистът е за уволнение.
Диодите са двуцвутни - червено и зелено, като изрично е казано че могат да светят и оранжево, т.е. двата кристала едновременно. Само че оранжевото не ми харесва - зависи от какъв ъгъл го гледаш. Затова направих мигащо вместо трети цвят.

На Пламен: Сензорите са масовите за Ардуино, МН нещо си хвърчащи риби. Не съм особено доволен, но за по два-три лева, а и вече го направих - така ще си остане. За нези пари у нас получаваш сензорите, с платка, компаратор, крачета и т.н. Светодиода и сензора ги режа и ги свързвам с жици, че ми се видя по-лесно. Така платките са си лепнати на дъното, отдолу. Тези дни ще сложа снимки в галерията ми за макета. Светлоотразители не трябват. При нормално каране задействат достатъчно добре.
Уж за по-хубаво смених един резистор от 10 на 5 килоома. И изкарах захранването на потенциометъра за компаратора на отделно краче. Лятото ще го управлявам, да не е винаги 5 волта, а да го намалявам, защото на силно слънце в стаята сензорите светят самички. Предвидил съм още два датчика да мерят осветеността / топлината на тавана, като му дойде времето ще ги добавя в софтуера. Иначе трябва да въртя всеки път потенциометрите. Ако не стане така - на пулта имам ключе да игнорирам данните от сензорите.