Автор Тема: Слагане на декодер на V132/ 232 Людмила (Trix) в N (1:160)  (Прочетена 5214 пъти)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Хайде хем да се похваля, хем да споделя опит и в тази дейност.
Беше ми сефтето, ама стана от раз.

Локомотив:       Trix  BR232 в N (1:160)
Декодер:           Flieschmann без звук по NEM651 (6 Пинов)
Digital формат:    DCC
Интерфейс:        Не
Фрезоване:        Не

Необходими са ви около 30 минути за да преработите машинката.

Та ето за този хубавец в N (1:160) говорим


1. Махате (разпоявате) всички аналогови елементи - два диода, бобина и кондензатор, които се намират от долната страна на платката. Разпоява се и проводника от долната страна на корпуса, който прехвърля захранването върху платката(моя беше зелен, който после използвам за друго). Без сваляне на платката на локомотива няма да минете. Съжалявам, че този момент съм го пропуснал с фотоапарата.




2.Слагаме изолационен шлаух  между полюса на двигателя (дясна четка), който взима захранване от корпуса.



3. Слагам изолирбанд, може и двойно лепяща лепенка в челото на локомотива ( дясно е водещата кабина), за предпазване на декодера, а сле приключване на работа слагам втора отгоре. Двойнолепящата е по- добре, защото се осигурява вентилация на декодера.



4.Зеления проводник от захранването го запояваме за клемата на двигателя, която изолирахме и за горната част на платката., а на същата писта от другата страна започваме оранжевия проводник от декодера.



5. Бял проводник за светлини напред, жълт за светлини назад, оранжев-дясна четка, сив лява четка, червен захранване релса 1, черен, захранване релса 2. В случая черния проводник се прекарва през отвора на платката покрай двигателя и се извежда от долната страна на корпуса, където е бил зеления проводник преди това.





6.Слагате върху декодера фиксация (изолир който да не му позволява да мърда за да не укъси). Аз съм покрил само половината декодер).


И малко коментар. Може би декодера трябва да е с другата си повърхност нагоре, за което не съм сигурен.

Използвания декодер е с 80 мм проводници, Fleischmann 685402, без звук.
Забелязан недостатък. При каране на аналогово трасе не светят фаровете.

« Последна редакция: 31 Януари 2012, 13:30:31 от emilchaushev »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #1 -: 05 Януари 2012, 11:40:18 »
Не светят, защото фабричните настройки са направени така - да светят само при DCC:

http://www.modellbahnshop-lippe.com/article_data/dokumente/DE/158435.pdf

Цитат от мануала:

The decoder is adjusted to automatically detecting analog or DCC operation.
The light outputs are pre-adjusted active only in DCC operation.
We made that adjustment, because, in analog operation, the outputs will work correctly only,
if the connected LEDs or lamps are switched to V+ (blue line of the decoder ) and not against the left-side of the track.

Прочети, там е написано как става и за аналогово с CV121, 131.

П.П.
Като гледам снимките, локомотивът е точно така - лампите са закачени към корпус, т.е. към едната релса.
За да работи осветлението при аналогов режим, преди да се сетнат cv-тата, то трябва да се преправи - да се изолират лампите от корпус -
могат да се изполват миниатюрни 12В лампички - от по стар модел авторадио/касетофон примерно, които са без цокъл и могат да се изолират от корпус.
Преди се продаваха такива по магазините за електронни компоненти.
« Последна редакция: 05 Януари 2012, 12:10:51 от widowmaker »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #2 -: 05 Януари 2012, 12:34:55 »
Проблемът е че декодера няма синя жица, която да събира масата за осветлението.. и за това не съм сигурен дали изобщо мога да подкарам осветлението в аналогов режим...

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #3 -: 05 Януари 2012, 12:54:43 »
Цитат на: emilchaushev link=topic=3511.msg70008#msg70008 date=1325759695
Проблемът е че декодера няма синя жица, която да събира масата за осветлението.. и за това не съм сигурен дали изобщо мога да подкарам осветлението в аналогов режим...

Той няма запоена в случая, трябва да се запои към плюса (общ плюс, а не обща маса е за осветлението) на греца (променливотоковият му диагонал е вързан към червената и черната жици).

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #4 -: 05 Януари 2012, 13:00:29 »
Довечера ще пробвам. Мерси за съвета

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #5 -: 05 Януари 2012, 14:30:49 »
Мисля, че с малко повечко гимнастика ще могат да се приспособят и топлобели светодиоди,
но за целта трябва да се види как е разположен световодът в шахтата за лампичката (може да е странично, тогава ще е е необходим смд светодиод).

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #6 -: 05 Януари 2012, 14:56:00 »
Лампата влиза отстрани, хоризонтално така, че крушката свети в центъра на корпуса откъдето има отвор осветяващ челника и долните светлини.
Със сигурност ще преправя на първо време лампите. Има достатъчен луфт в отвора, където се поставят, така че да ги изолирам от корпуса.

Аз снощи се замислях за светодиоди, само дето нямам опит, но съм готов да пробвам.. никога не е излишно да се експериментира.

Преди малко писах на Флайшман да кажат къде точно от декодера да изведа общата линия за светлините.. да видим и те какво ще кажат, а после ще постна отговора тук ( ако става и е полезен). Изчетах целия менюъл, но нещо не ми помогна.. до сега из нета рових.. същото

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #7 -: 05 Януари 2012, 15:01:03 »
Снимай декодера от двете страни и качи снимките тук, че търсих в нета, ама има само едната страна, тая, която не върши работа.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #8 -: 05 Януари 2012, 17:34:32 »
Ето варианти за светлините..

Според препоръката NEM651


Ето още малко начини


Мисля да ползвам стандарта все пак

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #9 -: 05 Януари 2012, 18:17:28 »
Цитат на: emilchaushev link=topic=3511.msg70026#msg70026 date=1325768160
Лампата влиза отстрани, хоризонтално така, че крушката свети в центъра на корпуса откъдето има отвор осветяващ челника и долните светлини.
Със сигурност ще преправя на първо време лампите. Има достатъчен луфт в отвора, където се поставят, така че да ги изолирам от корпуса.

Аз снощи се замислях за светодиоди, само дето нямам опит, но съм готов да пробвам.. никога не е излишно да се експериментира.

Преди малко писах на Флайшман да кажат къде точно от декодера да изведа общата линия за светлините.. да видим и те какво ще кажат, а после ще постна отговора тук ( ако става и е полезен). Изчетах целия менюъл, но нещо не ми помогна.. до сега из нета рових.. същото


Разпробий със свредло отвора и отрежи шлаух с дължина цокъла на крушката и така ще я изолираш перфектно. Аз вече съм го правил и действа. Отзаде на цокъла внимателно запояваш масата, а плюса в средата и си готов. Това им е хубавото на Флайшман, че нещата им са прости и лесно се преправят. Успех.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #10 -: 05 Януари 2012, 18:43:05 »
Прави го според препоръката 651 с двата диода и лампите, така е най лесно.
А и ще свети два пъти по силно отколкото сега, в случая работи само едната полувълна,
слагайки диодите или използвайки аналогичната половинка на греца в декодера (син кабел, общ +),
изправянето на променливото DCC напрежение е двуполупериодно (full wave),
което позволява захранване на лампите с номиналното за тях 12-14В

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #11 -: 08 Януари 2012, 12:52:30 »
Ъпдейт..

Отказах се да реализирам и аналоговия вариант, но за сметка на това смених лампите с диоди и стана бонбонче.

Използвах SMD диоди.


Разпоявам ги и им слагам жички


Слагам изолир, защото около диода всичко е метален корпус, тъй като светловода е оформен в корпуса на локомотива


Слагам светодиода отпред и вадя жиците в страничния отвор(където беше крушката)


Запоявам жичките :
(-) към проводник от декодера
(+) към общата шина на платката
Общата шина през резистори (моите са два по 390 Ома/0,5W, че нямах 680 цял) към едната релса (червен проводник на декодера, че е по- удобен).





Резисторите ги слагам на мястот, където в покрива има издатина, че пространсвено сме кът в N... :)


И ето резултата ( ще махна жиците от кабината :) )

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #12 -: 08 Януари 2012, 13:33:07 »
 :clapping:

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #13 -: 08 Януари 2012, 14:10:44 »
 :good:Супер.............. :hi:

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re:Слагане на декодер Flieschmann на Людмила (Trix)
« Отговор #14 -: 08 Януари 2012, 19:25:54 »
Ей :) и си упорит ... а е сега всичките  :) поред  :good: