Автор Тема: Детектор за заетост, движение и контрол на периметъра на секции и модули (фремо)  (Прочетена 32317 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
За бариерата трябват по още 1 датчик от двете страни на прелеза,
като ще трябва и интегрираща верига, която да оправи евентуални "дупки" в сигнала.
3-4 сек за веригата е добро решение.
Нещата стават горе долу така:
На разстояние се турят другите 2 датчика, които индикират влизащ влак.
Това сваля бариерите (примерно пали RS тригер). Активно ниво 1.
Другите 2 датчика до прелеза трябва да работят инвертирано - активно ниво в 0
Т.е. те ще вдигнат бариерите по задния фронт на импулса, демек след като е преминал влака + 3-4 сек
(времето за интеграция). Гасят същия RS тригер
Толкова.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Пиши какъв модел са датчиците (IR излъчвателя и фототранзистора) с които работиш. Мисля че са доста успешна комбинация за целта.

Ако ще правиш броячи на оси или на вагони - мисля че едно време най-лесно ги правихме с 74193, два броя последователно ще ти стигнат да броиш до 256 вагона (или оси). Имат си два хода + и -. Имат си и изход при нула, вход нулиране и т.н. Мисля че ще ти излезнат няколко стотинки.

За бариера - най-лесно става с четири датчика - два от едната страна на бариерата, два от другата, първи и втори - близо един до друг, на метър преди бариерата, трети и четвърти - близо един до друг, на метър след бериерата. Двата външни - първи и четвърти - са за вдигане, двата вътрешни - втори и трети - за спускане. Слагаш и логика "ако са активни двата датчика - спускане". Може да се направи и с механични контакти. Работи и в двете посоки (естествено).
« Последна редакция: 13 Януари 2012, 18:14:28 от mitko0888 »

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Mitko0888 това също е вариант, но няма ли да настъпи шаш и паника с приближаващ влак който е по-дълъг от 2 метра примерно. При навлизане задейства схемата минава прелеза и достига изходните сензори които дават сигнал за вдигане, но влака още не се е изтеглил. Не знам какво ще стане, едните казват спускай другите дигай. Някакво закъснение е нужно на widowmaker примера е по-удачен с закъснението, но пак има някаква вероятност за горния сценарий.

Елементите за сензорната част който ползвам са:
Vishay TSOP4830 или TSOP4840
Ако няма Vishay понеже зор се намират може да пробвате примерно с Rohm RPM7138 или RPM7140 (не съм тествал с Rohm).
За инфрачервен емитер ползвам 940nm LED 5mm (кристално син корпус) може и 3мм за N, но аз ползвам 5мм в НО пък и облъчва по-мощно.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Цитат на: BaHkaTa link=topic=3515.msg70798#msg70798 date=1326475940
Mitko0888 това също е вариант, но няма ли да настъпи шаш и паника с приближаващ влак който е по-дълъг от 2 метра примерно. При навлизане задейства схемата минава прелеза и достига изходните сензори които дават сигнал за вдигане, но влака още не се е изтеглил. Не знам какво ще стане, едните казват спускай другите дигай. Някакво закъснение е нужно на widowmaker примера е по-удачен с закъснението, но пак има някаква вероятност за горния сценарий.

Нищо няма да се шашне. На изхода пак има "спускане" и "вдигане", а при задействане и на двата - спускане. Т.е. ще си остане спусната докато спре да се задейства 3 и да има задействане на 4. Малко закъснение трябва да има след тази логика, а не на всеки датчик.
Цитат на: mitko0888 link=topic=3515.msg70790#msg70790 date=1326471146
.... Слагаш и логика "ако са активни двата датчика - спускане". ...
Даже се палучава "Български" вариант - влакът е отминал, но докато не мине през изходните датчици бариерата не се вдига. Ама мисля че няма да имаш чакащи човечета в коли на прелеза.

Цитат на: BaHkaTa link=topic=3515.msg70798#msg70798 date=1326475940
Елементите за сензорната част който ползвам са:
Vishay TSOP4830 или TSOP4840
Ако няма Vishay понеже зор се намират може да пробвате примерно с Rohm RPM7138 или RPM7140 (не съм тествал с Rohm).
За инфрачервен емитер ползвам 940nm LED 5mm (кристално син корпус) може и 3мм за N, но аз ползвам 5мм в НО пък и облъчва по-мощно.

Благодаря. Ще пробвам да ги намеря.  :ok:
« Последна редакция: 13 Януари 2012, 20:02:01 от mitko0888 »

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Може ли да кажеш какви са сензорите за засичане на влака и на какъв принцип работят.

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Приемника работи чрез регистриране на светлина която се отразява от някакъв обект който е в обхват така да се каже. В случая схемата е в състояние "нормално отворена", тъй като емитера и приемника са един до друг (не един срещу друг, където ще имаме "нормално затворена" верига). В това положение изхода на приемника е 0. За да се затвори веригата фото двойката трябва да се засенчи в нашия случай от локомотив или вагон. Изхода на приемника става 1. Нужна ти е някаква логика за двете състояния. Елементите са в горния ми пост. Май е това, дано съм от полза.

Цитат на: BaHkaTa link=topic=3515.msg70798#msg70798 date=1326475940
Елементите за сензорната част който ползвам са:
Vishay TSOP4830 или TSOP4840
Ако няма Vishay понеже зор се намират може да пробвате примерно с Rohm RPM7138 или RPM7140 (не съм тествал с Rohm).
За инфрачервен емитер ползвам 940nm LED 5mm (кристално син корпус) може и 3мм за N, но аз ползвам 5мм в НО пък и облъчва по-мощно.

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Има готови двойки светодиод и фототранзистор в един корпус.

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Нямах много време да се занимавам със схемите изминалите дни но ето малко снимки от това което направих.

Сглобен инфрачервен модул с 8 сензора върху универсална платка. Като станат PCB-тата навярно ще е още по-малко и готино. От горната страна са вход/изходите на сензорните опто двойки. От долната страна са изходите на светлинната индикация за контролното табло. На същите изводи се прикачат директно с клеми и модулите за релейна логика ако схемата ще управлява нещо повече от светодиоди.


Клипче на IRmod4s с закачен симетричен мултивибратор на изхода. Имитира светлинна сигнализация на ЖП прелез
http://www.youtube.com/watch?v=Xxw5AwyyxUc

Клипче на IRmod4s + RLmod. Схемата комбинира инфрачервените сензори за движение със новата схема за релейна логика, която може да задвижи каквото си пожелаете. В случая демонстирам управление на входен семафор на проходен коловоз с едно отклонение.
http://www.youtube.com/watch?v=TEgNDzpN9Mk

topalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ванка, има ли някакво развитие по схемата?
Опитах се да гледам клип от пробите, понеже си пуснал линк към галерията си, но клипът не съществува!
Искам да питам още нещо: на какво се дължи вдигането на бариерите преди влакът да се е изтеглил от прелеза?
Благодаря!  :hi:

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Мите, ако питаш за клиповете от клубния модул, отговора е, че там се използвана затваряща се верига през релсата и контакт от реборда на преминаващия влак, а единия контакт от тях е близо до бариерата и таймера за закуснение не успява да задържи достатъчно дълго, което не е чак такава беда.

Аз самия се отказах да търся бъгове на моята схема, след като видях това работещо решение.
Иначе схемата на Ванката става, ако има достатъчно близко разположени датчици по участъка, който се контролира

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Цитат на: topalov link=topic=3515.msg72955#msg72955 date=1328987058
Ванка, има ли някакво развитие по схемата?

На функционално ниво няма нищо ново. Единственото развитие е че прескачам изпълнението с нормални елементи и всичко се проектира на малка платка 5см х 5см със СМД елементи. Имах дилема отностно какви да бъдат терминалите за свръзка. Мислех да са някакви букси от сорта на PS/2 или винтови клипс терминали. В крайна сметка оставих първоначалния вариант с чисти винтови терминали пък и най евтино и простичко.



П.С. Линковете са оправени. Ъпгрейднах малко диска на сървърчето. Не бях върнал бекъпите по правилните им места. Сега е наред  :good:

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
На мен не ми допада идеята да имам наредени петна между релсите през 5-10 см, а аз имам нужда от контрол на заетостта и в откритите участъци.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Цитат на: bdz43r link=topic=3515.msg72995#msg72995 date=1329046469
На мен не ми допада идеята да имам наредени петна между релсите през 5-10 см, а аз имам нужда от контрол на заетостта и в откритите участъци.
Концерт по желание...  ;)  Няма табела - Ползването задължително!  :drinks: