Автор Тема: Електрокари по ЖП гарите  (Прочетена 8622 пъти)

BDZ

  • Trade Count: (7)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 212
  • Рейтинг: 15
  • БДЖ | III-V
Електрокари по ЖП гарите
« -: 19 Февруари 2012, 23:13:29 »
Относно малките двумесни електрокари по жп гарите, които обслужваха пощенските вагони:
Има ли ги все още?
Били ли са някакъв друг цвят, освен жълти?
Част от Български Пощи ли са или са към друга служба?

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #1 -: 20 Февруари 2012, 12:01:38 »
Цитат на: BDZ link=topic=312.msg73433#msg73433 date=1329686009
Относно малките двумесни електрокари по жп гарите, които обслужваха пощенските вагони:
Има ли ги все още?
Били ли са някакъв друг цвят, освен жълти?
Част от Български Пощи ли са или са към друга служба?


Разбира се, че ги има. И тъй като ми се случва най-често да чакам отпътуване от Пловдив та имам време винаги да се загледам по тях. Нали са на твърдо окачване, та преминаването им винаги е съпроводено с дрънкане и изпопадане на колетите натоварени отзад. Миналото лято караждията и съпровождащата го лелка направиха голямо шоу на огромната тълпа чакаща влака за морето. Нали всички чакат на 6-ти коловоз, а пътя до него е сравнително далечен та за кеф и сеир на хората онези двама клоуни изсипваха товатите на 3-4 пъти докато се дотатрузят до перона. Накрая се наложи дори лелката да се качи отзад и да прилегне върху багажите за да ги придържа, а те продължаваха да изпопадат измежду ръцете и  :haha:
Чини ми се, че някъде съм виждал и изцяло черно боядисани.  :unsure:

BDZ

  • Trade Count: (7)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 212
  • Рейтинг: 15
  • БДЖ | III-V
Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #2 -: 20 Февруари 2012, 21:56:17 »
Цитат на: gzo link=topic=312.msg73446#msg73446 date=1329732098
Цитат на: BDZ link=topic=312.msg73433#msg73433 date=1329686009
Относно малките двумесни електрокари по жп гарите, които обслужваха пощенските вагони:
Има ли ги все още?
Били ли са някакъв друг цвят, освен жълти?
Част от Български Пощи ли са или са към друга служба?


Разбира се, че ги има. И тъй като ми се случва най-често да чакам отпътуване от Пловдив та имам време винаги да се загледам по тях. Нали са на твърдо окачване, та преминаването им винаги е съпроводено с дрънкане и изпопадане на колетите натоварени отзад. Миналото лято караждията и съпровождащата го лелка направиха голямо шоу на огромната тълпа чакаща влака за морето. Нали всички чакат на 6-ти коловоз, а пътя до него е сравнително далечен та за кеф и сеир на хората онези двама клоуни изсипваха товатите на 3-4 пъти докато се дотатрузят до перона. Накрая се наложи дори лелката да се качи отзад и да прилегне върху багажите за да ги придържа, а те продължаваха да изпопадат измежду ръцете и  :haha:
Чини ми се, че някъде съм виждал и изцяло черно боядисани.  :unsure:
Благодаря ти много за инфото! :drinks:
А тук във форума или някъде другаде дали може да се намери някоя друга снимка, на която ги има въпросните електрокари?

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #3 -: 20 Февруари 2012, 23:25:48 »
Цитат на: BDZ link=topic=312.msg73503#msg73503 date=1329767777
Благодаря ти много за инфото! :drinks:
А тук във форума или някъде другаде дали може да се намери някоя друга снимка, на която ги има въпросните електрокари?

За нищо !
И аз се интересувам от тях, все пак са си нашенски, а ние любим, тачим и милеенм за всичко българско и родно. Ти не беше ли колегата с готиния сайт за за БГ подвижен състав и колички ?
Няма страшно ще намерим доста информация за тия каручки понеже са си наше производство. Правени са в завод 12 в София, а също и в завода в Лом, от 60-те до 90-те. и ги изнясяхме за целия свят. Видно е, че са изцяло в жълто, но въпроса е дали на тези дето са по гарите я имаше и емблемата на бг пощи ? Честно казано не съм виждал някой от ЖП спотърите да е правил отделна снимка на кар. Тук таме на заден фон се виждат, но не и така както ни се иска, затова обещавам, че следващия път специално ще ида да наснимам една каручка и ще я огледам добре за каквито и да е означения, надписи и емблеми, както и да сваля поне основните габарити. Конструкцията и е елементарна и може да се направи без усилия от ПВЦ плоскости.




снимки от загубената България

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #4 -: 21 Февруари 2012, 18:29:45 »
Цитат на: BDZ link=topic=312.msg73503#msg73503 date=1329767777

А тук във форума или някъде другаде дали може да се намери някоя друга снимка, на която ги има въпросните електрокари?

Ето още малко снимки










liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #5 -: 21 Февруари 2012, 18:53:59 »
Мотокарите по жп гарите се използват не само за пощата.С тях се зареждат бюфетите и спалните вагони.На някой гари има мотокари зачислени на ревизорите или ел техниците и с тях при нужда се првозват калодки акумулаторни батерии при нужда и каквото се наложи.Цветовата гама е предимно в оранжево червено или жълто.

fpk1999

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 507
  • Рейтинг: 21
  • Перфектният мащаб е 1:1 !!!
Re:Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #6 -: 21 Февруари 2012, 18:58:48 »
Цитат на: gzo link=topic=3670.msg73446#msg73446 date=1329732098
Цитат на: BDZ link=topic=312.msg73433#msg73433 date=1329686009
Относно малките двумесни електрокари по жп гарите, които обслужваха пощенските вагони:
Има ли ги все още?
Били ли са някакъв друг цвят, освен жълти?
Част от Български Пощи ли са или са към друга служба?


Разбира се, че ги има. И тъй като ми се случва най-често да чакам отпътуване от Пловдив та имам време винаги да се загледам по тях. Нали са на твърдо окачване, та преминаването им винаги е съпроводено с дрънкане и изпопадане на колетите натоварени отзад. Миналото лято караждията и съпровождащата го лелка направиха голямо шоу на огромната тълпа чакаща влака за морето. Нали всички чакат на 6-ти коловоз, а пътя до него е сравнително далечен та за кеф и сеир на хората онези двама клоуни изсипваха товатите на 3-4 пъти докато се дотатрузят до перона. Накрая се наложи дори лелката да се качи отзад и да прилегне върху багажите за да ги придържа, а те продължаваха да изпопадат измежду ръцете и  :haha:
Чини ми се, че някъде съм виждал и изцяло черно боядисани.  :unsure:
Цитат на: liro4605 link=topic=3670.msg73558#msg73558 date=1329843239
Мотокарите по жп гарите се използват не само за пощата.С тях се зареждат бюфетите и спалните вагони.На някой гари има мотокари зачислени на ревизорите или ел техниците и с тях при нужда се првозват калодки акумулаторни батерии при нужда и каквото се наложи.Цветовата гама е предимно в оранжево червено или жълто.
Да ви кажа и аз почти всеки път като чакам влак на гара Пловдив виждам такива електрокари и то да товарят и разтоварват фургоните и другите специални вагони :blink:Дори скоро видях как един електрокар "обикаляше" около фургона на БВ Пловдив-Шумен!?

BDZ

  • Trade Count: (7)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 212
  • Рейтинг: 15
  • БДЖ | III-V
Re:Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #7 -: 21 Февруари 2012, 22:41:08 »
СТРАШНИ СТЕЕЕ!!!! :clapping: :clapping: :clapping: Вече ми се изясниха нещата относно тия кари. Да, аз съм колегата със сайта, който в който има БГ подвижен състав и който обеща да го ъпдейтне скоро. :blush2: Поне вчера вече почнах с обработката на снимките на новите неща и след това ще ги качвам в сайта. Сега и аз да ви изненадам с нещо в Н0 още преди да съм го качил в моя сайт или в дайкаст сайта:






Нямам подръка в момента пощенския вагон, затова ги снимах набързо до друго МПС в същия мащаб, за да имате представа горе-долу какви им са габаритите:




Според следната брошура, моделът с коша трябва да е ES301:




Ако някой си ги хареса, може да се купят оттук и оттук. Имайте предвид, че снимките от втория линк са с нереални цветове, в това се убедих лично,тъй като моите ги купих от него.




KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #8 -: 21 Февруари 2012, 23:06:20 »
Днеска ги зяпах тия! Екстра са !  :good:

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 465
  • Рейтинг: 57
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #9 -: 21 Февруари 2012, 23:24:26 »
Погледнах ги линковете. Електрокарите са готини. Аз попаднах пък на следния модел. Много детайлен и чисто метален, но мащаба май е 1:48 :(

CEF Balkancar Gabelstapler

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #10 -: 21 Февруари 2012, 23:40:35 »
Цитат на: BDZ link=topic=3670.msg73597#msg73597 date=1329856868
...Нямам подръка в момента пощенския вагон, затова

Обезателно за сайта трабва да сложиш жълтото карче, а на заден фон пощенския с отворена врата за да бъде идилията пълна.

Между другото, като видях теглича на на карчето от снимката ти се сетих, че някъде съм виждал снимка на кар-влак, опъващ след себе си 2 ремъркета. Дали не беше от поредицата Енциклопедия на България  :mda ще трябва да ги ровна.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #11 -: 22 Февруари 2012, 08:13:47 »
Тира и карчетата ти са страхотни  :good:

Още нещо което сега се сещам.На гара Бургас съм виждал и сини ел кари.
Относно ремаркетата все още могат да се видят на гара София от този тип

но с изградени отстрани решетки за повече багаж.Такива преди години съм виждал навързани по десетина.Задния мост също завива когато отзад е закачено друго ремарке и може цялото "влакче да направи обратен завой на 2-3метра разкрач.
Друго което се сещам.Пощите имаха ел кари от този тип

като на подемника имаше закачена платформа много подобна на днешните инвалидни платформи.От двете си страни имаше перила който се спускаха в зависимост на къде ще се препраща качения контейнер.С две думи тази платформа компенсираше разликата между перона и нивото на пощенския вагон.Самите контейнери возиха директни пратки и бяха на колелца като се предвижваха към влака от пощенската станция като вагончета (по4-5) закачени за ел кара с подемника.
На Стара Загора май има още останали от тях ще се постарая да направя снимки ако има интерес.

BDZ

  • Trade Count: (7)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 212
  • Рейтинг: 15
  • БДЖ | III-V
Re:Електрокари по ЖП гарите
« Отговор #12 -: 22 Февруари 2012, 23:07:13 »
Цитат на: BaHkaTa link=topic=3670.msg73604#msg73604 date=1329859466
Аз попаднах пък на следния модел. Много детайлен и чисто метален, но мащаба май е 1:48 :(

CEF Balkancar Gabelstapler
Да, метален е, аз го имам същия и някъде бях чел, че е 1/35, но може и да не такъв мащаба му.

Цитат
Обезателно за сайта трабва да сложиш жълтото карче, а на заден фон пощенския с отворена врата за да бъде идилията пълна.
Точно така си ги представях и аз. :good: Обаче после се замислих, дали няма да има разминаване в епохите. Вагонът е пета, а електрокарчетата ми се чини, че са ще да е трета и/или четвърта, защото май тези, които са в експлоатация са следващия модел, а на мен, честно, ми изглеждат ръбати и грозни. Май за влаков макет ще трябва да се използват само тия, които са с платформа. А щом Лиро казва, че има и сини, значи и те не са излишни. :ok: