Автор Тема: Настройки на декодер  (Прочетена 18178 пъти)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Настройки на декодер
« -: 08 Февруари 2012, 12:48:55 »
Здравейте,

Започнах цифровизация на поредния локомотив (Arnold BR110).
За съжаление след поставяне на декодера не ми харесва работата на машината.. накъсва хода, в едната посока е добре(относително) в другата е ужасно.
Същата машина в аналоговото си изпълнение имаше безкрайно мазен и плавен ход дори в много ниските нива на напрежението... За съжаление не мога да се похваля със същото след поставяне на декодера. Не съм тествал аналоговия режим на декодера за да видя дали поне при него няма да е по- добре...
Както и да е. Въпросът ми е мислите ли, че може да се дължи на настройки на конкретни CV-та. За сега не съм променял фабричните настройки на декодера които са тези: http://www.modellbahnshop-lippe.com/article_data/dokumente/DE/158435.pdf

Давайте съвети какво да пипам и в каква посока...

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Настройки на декодер
« Отговор #1 -: 08 Февруари 2012, 12:58:06 »
Пробвал ли си същия декодер на друг локомотив как се държи?

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Настройки на декодер
« Отговор #2 -: 08 Февруари 2012, 13:10:38 »
В тоя мануал не са описани настройките на мотора,
но имам съмнения, че са същите като при ЕСУ.
Моторът се настройва с CV-та от 52 до 56.
Голяма стъкмистика ще падне...
Погледни първо какво е моторчето.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Настройки на декодер
« Отговор #3 -: 08 Февруари 2012, 13:13:08 »
Да този декодер съм го слагал на нови Флайшмански мотори и на стари и там няма проблем.
Предполагам този арнолдски мотор е стар и за това иска донатамъняване...

За начало довечера ще пробвам последователна промяна на CV2, CV9, CV66.. CV5, за да видя кой промяна до какво води

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Настройки на декодер
« Отговор #4 -: 08 Февруари 2012, 13:20:52 »
Декодерът фабрично е с настройки за флайшмански мотори. От там идва проблемът.
Първо се опитай да сетнеш шим-а на висока честота - cv9= от 15 до 22 (15-22кХц)
Мини през всички честоти и виж дали няма да има подобрения.
После настрой минималната скорост - cv2.
Все си мисля, че трябва и да се ръчкат настройките за влиявнието на едн,
идващо от мотора (обратната връзка).

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Настройки на декодер
« Отговор #5 -: 08 Февруари 2012, 15:27:08 »
Старите мотори вървят по-добре на по-ниски честоти! Другото е, че някои от старите мотори са голямо дърво в цифров режим, и ако няма настройка на променливите за управление на двигателя, локомотива е като куцо пиле. За съжаление в инструкцията не видях да има възможност за настройка точно на тези променливи, и вероятно декодера наистина е точно направен и настроен за флайшманските мотори. Възможно е разбира се да има такива настройки, но нарочно по целесъобразност да са изпуснати от инструкцията. Най добре ще е да потърсиш четяща централа и да разгледаш(запишеш на лист) стойностите на тези CV-та от 0-100, които не са дадени в инструкцията, а имат стойности различни от 0 и 255. Това ще е индикатор че съответното СV се ползва, но нарочно не е дадено, за де не може да се пипа и да се прави пренастройка. Ако и това не помогне, пробвай с друг декодер по възможност такъв с Р и I променливи за настройка на двигателя.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Настройки на декодер
« Отговор #6 -: 08 Февруари 2012, 15:36:24 »
Рунд моторът на Флайшман, дето е на 30 години минимум, върви по добре на висока честота, факт.
Тия малки моторчета в N все си мисля, че ще вървят по добре с висока честота на шим-а.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Настройки на декодер
« Отговор #7 -: 10 Февруари 2012, 14:30:08 »
А защо не провериш в сайта на Арнолд? Там винаги има някакъв нерИалистичен надпис от сорта на: Производителят препоръчва декодер марка "........" . Купуваш си въпросния, който е настроен за съответните моторчета /модели/ и много бързо и безболезнено решаваш грижите...  :hi: Вместо да губиш седмици и месеци в ядове и ръчкане из настройки, ползваш въпросното време да си караш моделчетата...  ;)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Настройки на декодер
« Отговор #8 -: 10 Февруари 2012, 16:37:28 »
Резултата до сега е, че след голяма играчка с параметрите има подобрение, но крайния резултат не ме задоволява.. Следва разглобяване за механична проверка, предвид издавания звук от модела при движение в едната посока. Може би в неделя ще имам време да си поиграя и ще постна резултатите.

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Настройки на декодер
« Отговор #9 -: 12 Февруари 2012, 09:04:59 »
Разликата в звука в различни посоки е характерно както за старите моторчета, така и за някои евтини нови. Дължи се на втулките, които бързо се износват или просто още фабрично имат луфтове. Моторчето не работи равномерно и стабилно и от там проблеми с цифровото управление. Мисли за смяна на моторчето, ако е възможно. В Конрад има достатъчно видове и независимо от китайския произход може би не са лоши. Всчки имат технически данни и размери и ще се ориентираш лесно. Търси освен в Modellbahn и в Modellbau. Това е моят съвет.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Настройки на декодер
« Отговор #10 -: 26 Февруари 2012, 14:47:13 »
... И каква поредна моделистка драма...

По- проста причина от моята няма.... МРЪСНИ КОЛЕЛА

Сега върви на дзвер... Утре ще постна темата.. Днес ще сменям и светлините със светодиоди

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Настройки на декодер
« Отговор #11 -: 26 Февруари 2012, 15:08:23 »
Да, мръсните колела са класика в жанра  :haha:

kossis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Настройки на декодер
« Отговор #12 -: 16 Декември 2015, 16:05:35 »
При поставяне на светодиоди, слага ли се резистор последователно между тях и декодера ?

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re: Настройки на декодер
« Отговор #13 -: 16 Декември 2015, 21:10:56 »
Колега,аз слагам резистор на всеки диод и нямам грижи.Ако сложиш резистор между диодите рискуваш да изгориш единия от двата затова най-добре го сложи последователно на анода или катода!
 :good:

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re: Настройки на декодер
« Отговор #14 -: 16 Декември 2015, 21:12:50 »
А и за декодера на колегата,вътре в си ви тата има опция за скорост и можеш да си го програмираш както да тръгва плавно и постепенно,така и да спира плавно както е при истинските влакове.С това според мен се остига реализъм при движението на целия влак.