Автор Тема: За ж.п. моделизма по принцип  (Прочетена 20935 пъти)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #15 -: 18 Февруари 2012, 22:54:45 »
Искаше ми се да чуя някаква дефиниция от повече хора на понятията модел, моделист, моделизъм.
Отворих тази тема за да си обясня по някакъв начин липсата на коментари при представянето на най-голямото постижение в областта на ж.п. моделизма в България- локомотив 45 001, ръчна изработка на Васил Михайлов!
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1164.msg72291.html#msg72291
За огромно мое съжаление, сякаш форумните членове останаха слепи за този модел, сякаш форумът се отдалечава от ден на ден от железопътния моделизъм. Разискват се надълго и широко теми като "Бербатов", "Иван Славков-Батето", вицове, музикални поздрави, рождени и именни дни, автомобили, лампови усилватели и какво ли още не... В редките случаи, в които темите се доближават до моделизма, става дума за колекции, състоящи се изключително от продуктите на Пико Юниор, и там коментари от типа "Браво", "Страхотно", "Продължавай в същия дух" валят един след друг, а когато се показа нещо толкова стойностно, като 45 001, коментарите бяха повече офтопик в дух на разяснения дали Тонката е приятел с Васко, или не...
Нима т.нар. ж.п.моделисти са толкова слепи за да не видят красотата, изяществото, гениалните решения и ювелирната изработка?



mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #16 -: 18 Февруари 2012, 23:03:51 »
Яско ,гледам и не смея да кажа нищо,защото ще предизвикам смях :blush2: ! Васко и ти сте на един парсек/милион светлинни години/ разстояние от повечето тук.За парните пък...сигурно нямате равни.Та може би затова ти се струва,че не се  забелязва.Напротив ,аз лично чета с интерес всяко твое мнение и смея да твърдя,че още съм си "бебе" по отношение на вашите познания. :) :hi:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #17 -: 19 Февруари 2012, 11:11:23 »
Цитат на: Сaprycorn link=topic=3652.msg73363#msg73363 date=1329598485
... сякаш форумът се отдалечава от ден на ден от железопътния моделизъм. Разискват се надълго и широко теми като "Бербатов", "Иван Славков-Батето", вицове, музикални поздрави, рождени и именни дни, автомобили, лампови усилватели и какво ли още не... В редките случаи, в които темите се доближават до моделизма, става дума за колекции, състоящи се изключително от продуктите на Пико Юниор, и там коментари от типа "Браво", "Страхотно", "Продължавай в същия дух" валят един след друг ...

Мисля че много точно сам си отразил състоянието на форума в момента. Преди да се регистрирам тук, четях с голям интерес темите, отнасящи се до Моделизма, или поне до тава, което аз разбирам под думата жп моделизъм. Сега, след като виждам отбелязани новите непрочетени мнения, се оказа че тези мнения са .... (да не преписвам това което си отбелязъл по-горе), плюс сериозно количество постове с клатещи се физиономии (ако искате ги наречете емотикони). Около два-три пъти в месеца се среща нещо, което да ми е интересно,  като в повечето случаи и тези теми бързо се запълват с какви ли не приказки, нямащи нищо общо със съдържанието на темата.

Цитат на: Сaprycorn link=topic=3652.msg73363#msg73363 date=1329598485
Искаше ми се да чуя някаква дефиниция от повече хора на понятията модел, моделист, моделизъм.

Добре е да очакваш повече хора, но все пак има значение кой дава тези мнения. иначе резултатът е просто една статистика, непредставителна, която по никакъв начин не може да служи като насока в работата на форума.

Ще се опитам да дам моето скромно разбиране: модел - би трябвало да отразява в определена степен оригинала. В каква степен и колко детайлно - това вече е субективно. Естествено за мен това означава, че първо трябва да разбера доста добре всичко, което касае оригинала (т.е. да поровя из най-различни източници, вкл. форуми като този), да се запозная със създаването на първообраза, неговото съществуване и съдба. Чак след това да си реша какво трябва да се отрази в един модел. Вярно е че преди много години моделите са били тенекиени, и дори не са носели означението на прототипа, но това е било преди ... десетилетия. Въобще не отричам колекционерството на такива антики, дори съм си събрал (в електронен вид!) историята на някои от известните в момента фирми с техните първи продукти. Едва ли днес трябва да се радваме на откритието на топлата вода. Сегашните модели би трябвало да отразяват не само конкретен екземпляр в определен момент от неговото съществуване, но и максимално да се доближават до реалността - включително и със мащабно движение, звук, пушеци и т.н. (тези последните все още са ми доста смешни). Естествено моделът трябва и да е "удобен" за удоволствието, което си създаваме с него, съответно неговата детайлност да позволява движението (макар и без наличието на сериозен макет), а не се чуди човек кои прикачни да закачи и кои не. Разбира се тук също приветствам колекционерството и с интерес следя представянето на такива модели, дори и според някои собственикът им да не е вложил нищо в тях, освен пари. Всъщност това не е така - изборът на конкретен модел за една колекция, както и намирането ме, не е никак лесна работа и за мен напълно се покрива с разбирането ми за моделизъм. В тази връзка и аз си "тунинговах" BR80 на Пико, но след това си купих и една "истинска" (при това цените въобще не са страшни). И в момента се продава за под 100 лв с петполюсен двигател. Не знам колко пъти се дискутираше темата, че между двете няма нищо общо, и ако аз или някой друг сме се радвали на Пиковската преди 40 години, в момента това не би трябвало да е въобще критерий или цел на навлизащите в моделизма. Има достатъчно стартови модели (напр. на Роко), и хубави дизели, и електрически, при това също на цена около 100 лв на старо, които са на светлинни години пред моята тунингована Людмила или Е11 на Пико, които са ми излезли поне тройно с времето и труда. Имаше и примери за Е44 и т.н., но всеки път темата се извърта не върху реалната оценка на модела, ами върху всевъзможни безпочвени характеристики за пишешщите, давани от кой ли не.

Остана да споделя нещо и за макетирането. Тук може би най-много си личи българската липса на ресурси - липса на място, но и на възможности. Вярно е че всичко може да се поръча и достави, но съвсем друго си е да го видиш и пипнеш в магазина, да го купиш, пък дори и да е грешна покупка - да го размениш, върнеш или продадеш. Затова сте и толкова малко хората със стойностни макети. 

Незнайно защо нещо недолюбвате автоматизацията и електрониката в макетите. Като изключим един макет от представените, не видях някой да се е похвалил със свое сериозно изпълнение на електрическата част. Не виждам някой да е стигнал по-далече от няколко ЦК ключета, или поне във този форум не виждам нищо написано по въпроса (с изключението, за което всички се сещате). А това също е част от моделизма, която не изисква никакви сериозни средства, място и т.н. Пълно е с литература, материали, остава само желание и въображение ...

Цитат на: Сaprycorn link=topic=3652.msg73363#msg73363 date=1329598485
... а когато се показа нещо толкова стойностно, като 45 001, коментарите бяха повече офтопик в дух на разяснения дали Тонката е приятел с Васко, или не...
Нима т.нар. ж.п.моделисти са толкова слепи за да не видят красотата, изяществото, гениалните решения и ювелирната изработка?

Естествено идва и въпросът защо във форума не се ценят наистина добрите работи - не само тази BR45, има и други ценностни неща в различни раздели. Ами просто хората, които оценявате (или оценяваме - и аз се слагам в тази бройка) това, се познавате много добре, а останалите участници във форума явно са далече от истинския моделизъм. Има разбира се и такива, които се възхищаваме на такива постижения, но във форума няма система, с която това да се изразм. Аз, например, няма да пусна пост с вдигнат нагоре палец (или обърнат надолу), тъй като това само разваля хубавите теми. Споменаваше се нещо - авторът на такива теми да подбира какво да се вижда в темата му, а останалите оценки и мнения да са скрити. Определено във форума не се приветства и каквато и да е критика, която напр. за моите произведения би била много по полезна, отколкото измислени похвали.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #18 -: 19 Февруари 2012, 14:00:00 »
Цитат на: Сaprycorn link=topic=3652.msg73363#msg73363 date=1329598485
Нима т.нар. ж.п.моделисти са толкова слепи за да не видят красотата, изяществото, гениалните решения и ювелирната изработка?
Ами Ясене, това с Васко може да си го кажем като се видим на сбирките, ама да се ахка и цъка тук, в този форум е лишено от смисъл.
Тук нещата отдавна са станали прекалено "джуниър"...

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #19 -: 19 Февруари 2012, 15:23:55 »
С риск да заформя поредния скандал ще попитам следното:
Защо някои хора тук упорито си мислят, че моделизЪма трябва да се разбира и приема само по ТЕХНИЯ начин, стил, терпит и т.н.???? Ако на някого му харесва денонощно да се занимава с всякакви дреболии, тънкости, архиви, снимки и т.н., ако за него ЖП моделизЪма е центъра на вселената и ТОЙ лично се заминава само с него и с всякаквите му подробности, защо смята, че ВСИЧКИ тук трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да му пригласят??? Защо трябва тук непрекъснато да се НАСАЖДА нечие мнение като правилно???

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #20 -: 19 Февруари 2012, 16:09:42 »
Цитат на: Сaprycorn link=topic=3652.msg73363#msg73363 date=1329598485
Искаше ми се да чуя някаква дефиниция от повече хора на понятията модел, моделист, моделизъм.

Мисля че въпросът на Ясен е повече от еднозначен. Ако желаеш - отговаряш. Ако не - мълчиш си.
Защо обаче трябва някои хора тук на всичко да придавате съвсем друг смисъл, използвайки главни букви: ТЕХНИЯ ТОЙ ВСИЧКИ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО НАСАЖДА ??? Едва ли някой може да ти даде разумен отговор.

С други думи: казваш си твоето разбиране / мнение за понятията модел, моделист, моделизъм, тъй като Ясен така си е поставил въпроса. Или както той е започнал темата СИ: къде според теб е разликата между spielzeug и modelleisenbahn.

Пък то така пише и в ПРАВИЛАТА: "1.8 Да се придържа възможно най-близо до поставените въпроси по време на дискусията в темите." Ако не искаш да си кажеш - кой ти пречи да си мълчиш? Ако искаш да кажеш нещо друго - отваряш си тема и си го казваш. И за това не виждам някой да ти пречи. Но така - във всяка тема след пет мнения да се пише за съвсем друго нещо - за мен означава да се смени името на форума.


Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #21 -: 19 Февруари 2012, 17:02:47 »
Да си кажа и моето мнение:
В случая ще подкрепя Best Ripper - този форум е за всички и се надявам винаги да остане такъв. Така както ще се чуе мнението на баш спецовете, така и всеки лаик да може да си зададе своя въпрос. Иначе какво, ще се превръщаме в елитарно шоу ли, какво ли?!?! Имам чувството, че започнахме да се приемаме много насериозно. Дайте шанс на всеки да се наслаждава на това хоби, така както на него му е приятно, без да му се насаждат каквито и да било "окончателни решения". Всичко друго поне за мен е неприемливо!
« Последна редакция: 19 Февруари 2012, 17:22:50 от Vlado »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #22 -: 19 Февруари 2012, 17:53:24 »

Има една книга ' Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет ' (изследване на стойностите)  на  Робърт М. Пърсиг , в която един баща пътува със сина си из Америка ; използвайки нагледно неща от живота той обяснява адски просто сложни философски термини . Като например двата основни подхода ( формиращи и тип хора)  
- класически
- романтичен

Гребва шепа пясък и казва , че Класикът ще отдели бели черупки , черни черупки , кварц , парченца от водорасли , парченца от раковини ...на отделни купчинки ; ще кръсти едната ден , другата нощ , третата Черно , - друга пък Бяло и ще каже тази шепа е съставена от основни постулати , тя е един вид Светът ;

а Романтикът просто ще се усмихне ...това е просто пясък и аз обичам да се излежавам на него.

Ако погледнат едно колело , Класикът ще разцъфне , обяснявайки какво откритие е колелото , търкалящата се окръжност , предавателните колела , методът на спиране , напрежения във веригата , как е изчислен сегментът ...
а Романтикът ще се качи и ще подкара колелото , ще се кефи на насрещния вятър , на инерцията , която Класикът изчислява.

Аз съм си Романтик , Ясене . Класиката убива , приятелю . Някакси изопачава нещата , пречи на нормалното възприятие . Някакси е извратено, прелива в маниащина . А маниаците ме плашат , френде ;)
« Последна редакция: 19 Февруари 2012, 19:02:39 от Adrian »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #23 -: 19 Февруари 2012, 18:27:54 »
Цитат на: Vlado link=topic=3652.msg73397#msg73397 date=1329663767
Да си кажа и моето мнение:
В случая ще подкрепя Best Ripper - този форум е за всички и се надявам винаги да остане такъв. Така както ще се чуе мнението на баш спецовете, така и всеки лаик да може да си зададе своя въпрос. Иначе какво, ще се превръщаме в елитарно шоу ли, какво ли?!?! Имам чувството, че започнахме да се приемаме много насериозно. Дайте шанс на всеки да се наслаждава на това хоби, така както на него му е приятно, без да му се насаждат каквито и да било "окончателни решения". Всичко друго поне за мен е неприемливо!

Много точно казано! :good:
Наш Васко е ДОнаправил,ДОизкусурил купени ,оригинални модели,или такива изработени с части от такива модели!
ЕВАЛА!УНИКАЛНИ са! :hi: :hi: :hi:

Малцина,вещи в парните машини,могат да изкоментират нещо конкретно по парната машина,освен...страхотна е!Ццццццццццццц.....красавец!
За повечето от форума ,(КАЗВАМ ГО БЕЗ ОПИТ ЗА ОБИДА) ,и без шатуни да е,пак няма да разберат!
Това е въпрос на лично израстване в тази област.И аз от скоро се позапалих към парните машини и знам малко за тях.


Нямат и прашинка от дефект,или петно!Пълни са с детайли!
Това е ,според мен,най-високото стъпало на хобито у нас!
Нооо..има какво да се желае ;D :pleasantry:
Такива стерилни неща са красиви...но неестествени!
Ясен е скромничЪк,но и той е на това ниво!
Купих си от него правен локомотив...има какво да се желае ;D :pleasantry:
...да си купя още ;D
Има хора-колекционери...купуват,кефят се и не пипат нищо по модела.(Някой само го оплюват,все са недоволни от нещо) ;D
Други работят по моделчетата...кои по-добре,кои по-недобре,но тренират! :hi:
Без тренировки ,не става!
Васята и Ясен в началото,предполагам и те са имали слаби изпълнения... ;D
Други изработваме модели саморъчно,с подръчни материали,още едно стъпало в моделизма!
Много хора си харесват и старото Пико.... :good:
В разнообразието е красотата!



Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #24 -: 19 Февруари 2012, 18:55:29 »
Ще ви разкажа малко за себе си. Може би съм го писал и някъде другаде, знам ли.

Запалих се по хобито от съвсем малък. След първата цистерна в НО си беше цяла битка да измоля от баща ми да ми купи следващо и следващо, и следващо влакче (така им казвах тогава). Посъбрах доста неща. Доста неща ми подари и брат'чедът (turboto). Играех си много с моите влакчета. Те ми бяха страст, но си бяха игра, само една игра. След време оставих хобито и се захванах с музика. После хобито пак ме завладя. И влакчетата станаха модели. От един кръг Т-образни релси на Пико стигнах до доста сложен макет. После потърсих нови предизвикателства. Започнах да преправям модели. Да ги правя бг. Кой знае, някой ден може да направя и собствен уникален модел. И такива мисли ми минават през главата. Дори се доближих до това - с помощта на Спас правя уникални гарови сгради. И вървя все напред и все напред. Развивам се! Но нали затова е хобито - да прогресираме (дори и само като избор на покупки), нали затова е тръпката при моделирането - винаги да мислим, за да правим все по-добри и по-добри неща, да вървим напред, да се сблъскваме с трудности и да изпитваме задоволство като ги преодолеем и накрая да създадем шедьовър (дори само според нас си).
За какво ви написах горното? Ако го имаше форума, когато бях съвсем в началното си развитие като моделист, най-вероятно щях да бъда наречен от някои "лаик", "празнописец", "първо чети пък после пиши", "джуниър" и какво ли още не. И най-вероятно това щеше да ме обиди и да ме отблъсне от хобито и сега нямаше да съм това, което съм. Ако го имаше форума в следващия ми, по-зрял период, най-вероятно това щеше да ми помогне да не допусна грешките, които съм направил и от години се опитвам да поправя. Сега като го има форума и вече, смея да твърдя, зная, аз съм този, който не бива да обижда начинаещия, за да не го отблъсне за хобито, аз съм този, който трябва да помогне на друг, който има нужда от помощ и аз съм този, който ще каже на много можещия "Евалата, братле, справил си се супер, ти си страхотен!"
Хора, нека не си разваляме кефа и да се занимаваме с това, което истински ни отпуска и радва, като го правим без злоба, надменност и егоизъм, и да се уважаваме каквито и да сме!
« Последна редакция: 19 Февруари 2012, 20:30:26 от Vlado »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #25 -: 19 Февруари 2012, 20:35:48 »
mitko0888, ако беше прочел /ако си го прочел, явно не си го схванал/ отговора №18, който умишлено не цитирах, щеше да ти стане ясно защо го писах горното... Негласната класификация, която излиза от него е, че някои тук са "богоизбрани-специалисти", а останалите са някаква "паплач-лаици-джуриъри".... Която е съвсем обидна и неоснователно написана за много потребители тук... Откъде накъде някой/и тук ще бъде "ръководната роля на партията любима, без която не можем"??? Владо след нас го е казал най-точно...
Цитат
Имам чувството, че започнахме да се приемаме много насериозно.
  :hi:

Докато някой развява изцепки от сорта на "елитарност на хобито", докато по-новите и младите членове се гледат "отгоре", с пренебрежение и подигравка /незаслужени/ от някои други, за никакво развитие на хобито у нас няма да може да се говори!

mitko0888, отново към теб... Защо мислиш, че тук няма развитие? Само че няма нови теми ли? Извинявай, ама това тук е форум за специализирано хоби, а не сайт на Боливуд, където всеки ден да се пускат по 5 нови теми за 20 нови индийски филма. Трябва ли непрекъснато да се пишат неща, които са си чист спам или нямат нищо общо с хобито, просто ей така - да има някаква измислена и изкуствена активност и движение??? А случайно да си се замислил, че лавината от прекалено много информация също обърква и не носи особена полза? Естествено е в началото да четеш много неща, после сам неусетно почваш да не четеш цели раздели, защото не са по твоите интереси, разбирания и т.н. Пуска някой тема, на теб не ти харесва - не я четеш. Вътре може да има в нея 10 000 отговора, но на теб ти е безинтересна... Значи ли, че си "джуниър"???

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #26 -: 19 Февруари 2012, 20:36:24 »
Цитат на: Vlado link=topic=3652.msg73405#msg73405 date=1329670529
Ако го имаше форума, когато бях съвсем в началното си развитие като моделист, най-вероятно щях да бъда наречен от някои "лаик", "празнописец", "първо чети пък после пиши", "джуниър" и какво ли още не. И най-вероятно това щеше да ме обиди и да ме отблъсне от хобито и сега нямаше да съм това, което съм. Хора, нека не си разваляме кефа и да се занимаваме с това, което истински ни отпуска и радва, като го правим без злоба, надменност и егоизъм, и да се уважаваме каквито и да сме!
:hi:Радвам се ,че има и други който мислят като мен! :hi:

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #27 -: 19 Февруари 2012, 20:49:21 »
Мда ужас, аз дето имам пико както и всички други който се радваме на пико значи сме съвсем наи простите хора на света.Отивам да скоча от терасата.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #28 -: 19 Февруари 2012, 21:05:53 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=3652.msg73392#msg73392 date=1329657835
С риск да заформя поредния скандал ще попитам следното:
Защо някои хора тук упорито си мислят, че моделизЪма трябва да се разбира и приема само по ТЕХНИЯ начин, стил, терпит и т.н.???? Ако на някого му харесва денонощно да се занимава с всякакви дреболии, тънкости, архиви, снимки и т.н., ако за него ЖП моделизЪма е центъра на вселената и ТОЙ лично се заминава само с него и с всякаквите му подробности, защо смята, че ВСИЧКИ тук трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да му пригласят??? Защо трябва тук непрекъснато да се НАСАЖДА нечие мнение като правилно???

Никой нищо не е казал на криво, Венци, аз просто изказвам моето мнение.
Не задължавам никого да ми приглася!
Напоследък не пиша ревюта, както забелязваш (по простата причина, че нямам бакелитово пико  :lol: )
Всичките ми локомотиви са "тунинговани", т.е. нещо по тях е преправяно от мен.
Не мисля, че дори и нещо месингово няма да има нужда от "доизпипване", всъщност това е тръпката от хобито.
Не е проблем коментирането на старото пико тук. Просто напоследък коментарите са само за него.
Повечето от хората са склонни да дадат 100 лева за такъв локомотив:



вместо 180-200 лева (в много по добро състояние) за такъв:



Сега някой ще каже, че хората нямат пари и т.н. Не е това причината!
Повечето от хората нямат нужната култура за това хоби!
Т.е. търпението да събереш хубави неща за голям период от време,
а не всичко наведнъж, пък било то и не съвсем добро.
По добре един локомотив като този на долната снимка, отколкото 2 като горния.
По добре малко, но качествени неща, отколкото много, но боклуци.
« Последна редакция: 20 Февруари 2012, 09:25:18 от widowmaker »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #29 -: 19 Февруари 2012, 21:09:10 »
Аз пък като бях малък се занимавах с тунинговане на колички мачбокс  :haha: То не бяха спойлери, лепенки с пламъци, тасове и други подобни цигании. Горе долу в тези години у нас започнаха да се излъчват разни хамерикански шоута в които коли с огромни тракторни гуми скачаха и мачкаха стари брички. Същите се появиха и на картинки от дъвки Турбо и Бомбибом. Колко ли шасита на колички и тракторчета не разглобих за да направя "вседеходи" както им виках по това време. Дори и на лунохода (всички го знаете) присадих купе от мачбокс  :haha:
По това време вече имах стартово Пико, което майка ми донесе от ГДР-то. Обаче много ме беше яд, че на капака на кутията бяха показани Бр-130 и други доста по готини локове и вагони, отколкото двуоските от комплекта. Влака се въртеше само в кръг, без прави и стрелки и тъй като машаба НО ми идваше малък за да си превозвам фигурките на войници и индианци, то бързо загубих интерес.
В училище в часовете по труд и техника имахме сртоителни комплекти и много бързо ги разкрадохме за да си сглобяване в къщи кой каквото му е кеф. Помня, че тогава съм правил виенско колело, елеватор, кран, бъги и др.
После преминах на сглобяеми модели на самолети в 1/72. За съжаление тогава нямах подходящо лепило и съсипвах моделите с каноконлит. Всичи знаете стъклените части как побеляваха....обаче какво да правя като нямаше и нямаше друго лепило освен прома, хелми, ц-200 и железния каноконлит-Е.
В последствие преминах и на макети на сгради в машаб 1:гьотере. Стигнах до там, че взех за поставям макети на манастири и параклиси на открито из двора. Тогава вече бях открил прекрасните възможности на шприца с тубата силикон  :haha: Ползвах го не само за свързване, а го месих и с камъни, мозайки, чукани тухли и пясък за да правя разноцветните цокли по сградите. Ползах го и за запечатка и консервация на изложените на открито гниещи материали, като дърво и ламарина.
Връщането към моделите стана заради моделчетата на бойни машини в 1:86 по които се запалих. То не бяха верижни машини, зилове с радари и т.н.  ::)
Накрая реших да събера всичко в 1 и така започнах с ЖП макета си. Там на едно място съм събрал всичките видове моделизъм с който съм се занимавал до тогава: сградите, моделите на автомобили и самолети, влаковете.....за радост вече се намират всякакви макети и модели за сглобяване в НО.
Та така и аз я докарах до тук ! Обръщам еднакво внимание не само на подвижния състав, а и на останалите части от макета и май само ЖП моделите ми са купени на готово. Всичко останало си правя сам и го съчетавам с ЖП моделизма с голям кеф.