Автор Тема: Макетът на JesusBlack14  (Прочетена 6811 пъти)

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макетът на JesusBlack14
« -: 23 Февруари 2012, 00:05:26 »
Колеги, днес се заех да започна сериозно новия макет. Още преди седмица разширих дъската с бонус дъска. Общо  взето, сега ширината е с 16 см повече...  :) :) :)
 Схемата, както са тръгнали нещата, ще бъде тази



Направих призмата на половината от трасето. Правя я от 4мм корк, след което с макетен нож я оформям на място.





Но така, така веселяшката, съвсем бях забравил един огромен проблем. Старият ми макет беше със мокет,а той беше залепен със тиксо за мокет- от онова с конците вътре.  Сега, това нещо няма махане с нищо!!  :( Нито с макетен нож, нито със стъргало за стикери, с НИЩО. Моля, ако някой е махал такова нещо през живота си да сподели методите си  :)


Друго  важно решение, с което още се бавя - каква баластра да използвам. В живота си съм правил 2 мини диорамки, където да си държа по-готините модели. И на двете съм използвал филтриран строителен пясък.

Ето как се получи


Знам че точно това ни и най-доброто, но това беше първи опит. При втория не е така, но нямам снимки. Става въпрос за цвета.
Поздрави  :)
« Последна редакция: 23 Февруари 2012, 10:03:40 от JesusBlack14 »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #1 -: 23 Февруари 2012, 07:09:40 »
Похвално е, че започваш нов макет!
Това ли остава окончателния вариант на трасето?
Там в дясно ти остава много празно място. Какво ще има там???
Ако много ти пречи остатък от старото лепило,
пробвай с пила за дърво (по едра) да го изчистиш.
Лека работа...




XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #2 -: 23 Февруари 2012, 07:57:05 »
Добре започваш, а и фонът ти ще дава перспектива, връзва се според мен. Относно баластрата - изчети тази тема:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,25.135.html
Да, доста четене е, но пък това е целият опит на хора от форума да баластират, дори с нетрадиционни материали, както и с продуктите на разни фирми.  :good:

Апропо, остатъците от тиксо ги пробвай с пистолет за горещ въздух и шпакла.Е, не трябва много да задържаш, защото ще вони гадно, а и можеш да го подпалиш и да остане още по - неприятен нагар, който освен че зор се чисти, цапа. Успех с начинанието!  :hi:
« Последна редакция: 23 Февруари 2012, 08:00:13 от XRISTO »

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #3 -: 23 Февруари 2012, 08:15:14 »
Лепилото за мокет се разтваря с корисилин. Напои го хубаво и позле го обери с шпатула. Накрая финно почисти.  :good:

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #4 -: 23 Февруари 2012, 09:48:31 »
Оставям място отпред защото имам планове за бъдещето на мястото на релсата R3  да сложа стрелка в завой от R3  къв R4 и да има един глух коловоз до края на дъската.  :good:

Относно лепилото. Много ми пречи, и за жалост лично се убедих. Първоначално бях завинтил цялото трасе с призмата, с всичко.
Но най-накрая забелязах че там, където призмата леко се допира до лепилото в края да дъската повдига вътрешната релса нагоре...
Доста ми стана неприятно    ;D . Махнах релсите отвътре, а призмата се скъса при махането. Ще направя нова  :)
« Последна редакция: 23 Февруари 2012, 09:56:06 от JesusBlack14 »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #5 -: 23 Февруари 2012, 10:28:07 »
Относно мокета и залепването му. Зависи кога е лепен и с какво. Навремето често мокет и балатум /не ботекс, а балатум - подовите настилки с текстилна основа/ много често се лепяха с обикновено декстриново /канцеларско/ лепило... Онова тъмнокафявото, леко с кристален блясък. То е водоразтворимо - просто трябва добре да се накисне с вода и ще се размекне. По-късно обаче започна да се ползва и Ц-200 - там работата много загрубява. За него евентуално нагряване /умерено/ и стъргане с шпакла. За лепене също, но най-вече на настилки без текстил, се ползваха хелметексовите лепила /прома, хелми, полихлоропреново/, но някои лепяха с тях и балатум. Там се работи с коресилин, обаче яко се надрусваш с него, особено разлят на голяма площ в по-голямо количество. Провери кой е твоя случай.

Относно макета - имаш единичен, еднопосочен преход между двете концентрични елипси. Тоест, ако влак премине от единия кръг в другия, няма как да се върне обратно, без да обърнеш посоката на влака. Според мен такова решение при двурелсов път е неудачно. По-добре сложи от другата страна още две стрелки в обратна посока /или две в завой където ти харесва/, през които влакът отново да може да се върне на първия кръг.

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #6 -: 23 Февруари 2012, 10:54:02 »
То имаше стрелка и там, но се счупи. Може да купя още 2 и да го направя , но не съм сигурен. От друга страна така ми харесва малко-повече.  :)

Krasi

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 62
  • Рейтинг: 4
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #7 -: 23 Февруари 2012, 11:58:01 »
Виждам, че в ъглите имаш доста свободно място. Можеш да сложиш по една права релса в средата на завоите и така да разшириш трасето. Ще има място и за още някоя паралелна отбивка от вътрешната страна на правия участък, където сигурно ще е гарата. Повече коловози - по-голям кеф :dance1: :dance1: :dance1:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #8 -: 23 Февруари 2012, 12:03:29 »
Аз гара не виждам в това предложение - има един обиколен коловоз , една двойка стрелки в нищото и една стрелка на открит път. Тъй че зависи каква е идеята на JesusBlack14! Ако иска да кара влакове по тази схема без претенции за доближение до действителността, няма лошо. Но ако не е така - трябва сериозно преправяне на схемата. :)

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #9 -: 23 Февруари 2012, 12:24:59 »
Готов съм да чуя вашите предложения :good: Гарата я мислех да е отпред, където са 3те коловоза, между 2ри и 3ти коловоз стои перонче на Аухаген  :dance1:
Адски завиждам на колегите тук, които имат място за по-големи макети!!  :)  наистина са ми много къси правите.. но една G62 няма много да ми помогне. Място хора, място  :this:

Ако някой има интересни идеи, моля да ги сподели, аз ще реша каво да правя  :)
« Последна редакция: 27 Февруари 2012, 21:51:11 от JesusBlack14 »

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #10 -: 27 Февруари 2012, 22:00:41 »
Ъпче  :dance1:
Днес се занимавах малко.  Лепилото е махнато .Вече има корк навсякъде и съм поставил примерно сградите. Още мисля как да развия улиците. Надявам се и да направя нещо като езерце  :)
Има още сгради за купуване и правене малко по малко всичко ще стане  :good:




 :hi: :hi: :hi:
« Последна редакция: 27 Февруари 2012, 22:02:26 от JesusBlack14 »

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #11 -: 27 Февруари 2012, 22:10:59 »
Фигурите от къде ги взе?  :)

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #12 -: 27 Февруари 2012, 22:30:46 »
Повечето ми са на NOCH . Имам  и няколко от Адриан  :)    :good: :good: :good:
Мисля че всички седнали са на Preiser  :)
По принцип имам доста, а  имам и в някои от  вагоните  :music:
« Последна редакция: 27 Февруари 2012, 22:39:19 от JesusBlack14 »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #13 -: 28 Февруари 2012, 00:16:56 »
Не бързай да фиксираш сградите. Развърти ги за да намериш и логика в подредбата им, да има идея какво ще се случва на дъската. На мен с помощ от приятели това ми отнема понякога месеци. Една седмица гледам една подребда, след това развъртя, па дискутираме докато пием кафе, па на другата седмица пак развъртам...

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на JesusBlack14
« Отговор #14 -: 28 Февруари 2012, 00:35:38 »
И аз правя така. Сега нищо не е залепено, само има дупки за лампите и Траби  :) Изобщо не бързам, не се кефа да бързам и да го претупам  :good: