Автор Тема: Проект "Гара Панагюрище"  (Прочетена 31857 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Проект "Гара Панагюрище"
« -: 26 Март 2008, 11:05:16 »
Започнах да правя нови къщички и реших да споделям тук какво и що създавам. Следващите снимки са на първия контролен пост (все още недовършен). Формите и размерите са същите като на добре познатия ви изоставен контролен пост със счупени стъкла на макета ми, но този път нов и изпълнен в друг цвят. Колко се е получил ще прецените вие:
« Последна редакция: 14 Юли 2008, 09:25:24 от Vlado »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #1 -: 26 Март 2008, 11:06:33 »
...и още една снимка, но отгоре. Разбира се, покрив има, но той ще е подвижен с оглед бъдещо слагане на кантонер вътре, а също и апаратура, стол, може би печка и т.н.



EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #2 -: 26 Март 2008, 11:38:37 »
.. а защо не и осветление ... само човечеца да не забрави печката и да заспи, да не лумне през нощта  ;D
Шегувам се... адски добре става :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #3 -: 26 Март 2008, 12:23:58 »
Колко дебел картон ползваш ? Става готин - личи си че вече не е "изоставен" като стария.Чертежи правиш ли?
 :)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #4 -: 26 Март 2008, 12:27:53 »
GG1  какво означава ?

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #5 -: 26 Март 2008, 12:33:40 »
Стълбите направо ме разбиха! Правил си ги стъпало по стъпало, УЖАС! Долната страна после ли я подравни или преди да ги налепиш? Сподели нещо за боядисването, създаде ли ти проблеми боята, покривност и т.н.
А бе с две думи: Пипната работа!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #6 -: 26 Март 2008, 16:33:12 »
GG1 е никнейма на момчето, за чиито макет ще са сградите. Под секрет ще кажа, че ще има още един пост, църква, тоалетна и точно копие на гара Панагюрище. Ако е дал Господ и всичко е наред, ще станат до три-четири месеца всички. Ама да видим...
Картонът е май един милиметър дебел, но не съм сигурен. Ще премеря и ще пиша. Мисля, че му казват "бирен" картон.
Стълбите наистина ги правих стъпало по стъпало по нова технология за разлика от предишния "изоставен" пост, където бяха обща конструкция. Колкото и да е чудно по новия начин ми е по-лесно и според мен става дори по-добре. За съжаление обаче не станаха така пипнати както исках, защото не дообмислих долната страна на стълбището и се получи леко криво (рязах скосяването парче по парче, а не общо). Но пък ми дойде идея как да поправя недостатъка и следващият пост (стълбище) се надявам да стане по-добър.
Боята я слагах на два пласта. Първият не покри всичко и затова се наложи да повтарям, но мисля, че се получи.
И накрая ще кажа, че чертежи не правя, понеже ми ги дават готови по поръчка, а момчето, което ми ги чертае не се съгласи да ги споделя с цел запазване на уникалността на всяка една сграда.
« Последна редакция: 04 Май 2013, 12:11:03 от Vlado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #7 -: 26 Март 2008, 17:15:02 »
Жалко за чертежите ,  :-X - всеки си има някви разбирания - аз не мога да разбера за каква уникалност се говори щом сградата съществува и всеки може да я заснеме и направи чертежи (е който има желание и време най-вече!), тя е достъпна ...разбирам да е личната вила , дето не може се влезнe без разрешение от собственика - тогава малко се приближава до уникалност.
За останалото има термин -взаимопомощ!Но това не всеки моделист е дорасъл да го разбере (поне в България >:()
здраве да е ...
R.Е. - Влади , добре че поне ти си решил да ни показваш етапите на изработка , но това е друга бира както се казва! ;D
« Последна редакция: 26 Март 2008, 17:18:14 от pach »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #8 -: 26 Март 2008, 17:46:11 »
много ми е странна тази работа, чесно казано. анонимност, тайна и тям подобни. всички нормални моделисти по света когато направят някой собствен модел и са горди от него се чудят как да го споделят с другите моделисти като например чертежи, снимки, начин на направа и тем подобни. аз от моя скромен опит съм получавал чертежи на мостове и други от напълно непознати моделисти, които си ги слагат в сайтовете зе улеснение на остналите. ама така е като сме голяма страна и конкуренцията е голяма.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #9 -: 26 Март 2008, 21:41:34 »
Смятам, че приемате прекалено навътре нещата. Всеки автор има право да определи съдбата на произведението си, пък било то и чертеж. В случая изначално уговорката ни беше да ми се правят чертежи, но без да ги разпространявам. Точно и ясно. Така хем авторът доволен, че създава материал за нещо уникално, без аналог, хем и аз доволен, че мога да моделирам каквото искам (винаги са се правели чертежи по мой избор и при мои условия).
Би трябвало вече да ме познавате и да забелязвате, че не крия нищо от никого от няколкогодишната си практика по моделизъм и помагам на всеки потърсил помощта или съвета ми. Е, понякога се случват неща, с които просто трябва да се съгласиш. Такъв е и този случай. Затова пък създадохме раздел, където вече има разни схеми на различна жп инфраструктура. И материалите растат ли растат. Вярвам, няма да е далечен денят, в който там ще има "от пиле мляко" за моделиране на сгради и всякакви други жп нещица. Затова трябва да проявим малко търпение и разбиране и вместо да се нападаме, просто да се отдадем всецяло на жп моделизма, пък нещата и сами ще си дойдат...

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #10 -: 27 Март 2008, 23:32:03 »
Обещах да пиша с какъв картон работя:
- "биреният" е 2 мм дебел - ползвам го само за стени и "плочи" на етажите;
- този за врати, дограма и по преценка и за други работи - 1 мм дебел.
Всички картони са купувани от ВИАС (УАСГ), новата сграда от магазин на първи етаж в ляво по коридора след фоайето.
:)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #11 -: 28 Март 2008, 08:10:59 »
добре де , тези картони не се ли изкорубват с времето - хич не ми се вижда рентабилен материал ?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #12 -: 28 Март 2008, 08:27:08 »
Ами не, при правилно съхранение няма проблеми. Естествено ако намокря сградата, после мога спокойно с лопатата да я насоча към боклука. Все пак имай предвид обаче, че всичко се боядисва, което също спомага за увеличаване здравината и издръжливостта на картона срещу влага.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #13 -: 28 Март 2008, 08:32:29 »
Пръскаш ли накрая с матов прозрачен лак?
така се съхраняват и цветовете , укрепва се картона (ако е по-мек) и  премахва това проблясване на гланц което понякога се получава.
Ба , още кафето не съм си изпил :-[
« Последна редакция: 28 Март 2008, 09:53:12 от pach »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Проект "Макет на GG1"
« Отговор #14 -: 28 Март 2008, 08:49:28 »
Никога не съм пръскал с прозрачен лак. Затова пък ползвам само и единствено матови бои.