Автор Тема: Направи си сам - Н0 - Товар от дъски  (Прочетена 13675 пъти)

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
С този мой пост давам предложение за нова Рубрика "Направи си сам" :)

Как да си направим товар имитиращ дървени дъски подредени в един вид палети. Ами аз лично използвам оригинално естествено дърво. Спор няма че дърво най добре се пресъздава с дърво  :lol: Но да започваме. Единствено съжалявам че не снимах процеса със самото лепене, но не мисля че ще е проблем за всички вас.

Ето това е суровината която ползвам. Дам точно така дървени бъркалки от кафе :) В повечето заведения като Costa и бившите CoffeeHeaven и Onda сервираха с такива дървени бъркалки. Еми аз бях събрал около 100-тина клечки. Естествено въпросните бъркалки можете да ги купите от магазин в пакети по 500 или 1000, но тъй като аз вече съм ги изпил ще ползвам именно тях.


Клечките ги нарязвам с дължина подходяща за вагоните. В моя случай това е 11,2 см. Подготвям 40 бройки с приблизително еднакви дължини +/- 1мм даже изглежда по-реално. С това дъските са готови. Следва направата на разделителните дъсчици. Издялквам малки подпорки широки 1мм и дълги 29,5мм. Дължината е точен размер, защото точно толкова е широка моята товарна гондола на Пико. Подготвяме 16 такива малки подпорки. Може да се ползват и клечки от кибрит, но не ми изглеждаше добре понеже са по-дебели от бъркалките и стоят като греди.

Първата подпорка се намазва с лепило и се залепва върху 5 дъсчици приблизително на 2см от края им. Залепва се втора такава подпорка и в другия край на дъските. Вече имаме готов един ред от цялата палета. Повтаряме тази процедура 8 пъти докато не останат заготовки. Крайния продукт изглежда по този начин. Доокрасен е с тънка хартиена лентичка от гланцово цветно блокче която има за цел да имитира металната пластина с която са притегнати дъските.







За направата на двете палети е нужно:
82 броя дървени бъркалки за кафе с широчина 5мм, дебелина 1,5мм. Дължина по избор.
1 тубичка от 2 грама ГЕЛ секундно лепило или Ц200
Макетен нож
Клещи секачки
Малка пила за дърво
Шублер
Време за работа 58 минути

Това е от мен :) а на вас бриятно бИчене на дЪски  :haha:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #1 -: 24 Март 2012, 15:42:19 »
Макар и да изглежда добре всъщност, едва ли съществуват чак толкова големи талпи, да заемат дължината на вагона нацяло, а по ширина да се вместват само по 5 ! Наистина това са огромни и нестандартни размери, но в случая по-важна е технологията която си описал за което пе поздравявам  :good:

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #2 -: 24 Март 2012, 16:00:42 »
Да така е. И аз се замислих че не е мащабно, но пък изглеждат доста добре върху вагоните. По-скоро може да минат за някакви дървени плоскости. Отностно дължината мога да ги изпердаша с ножовката през средата или даже на 3 и ще добият вид на плоскости които вече да пасват в мащаба.

Пресъздаването на дъски ще е микроскопска работа с макетния нож. Ще го пробвам по-натам като изпия още няколко кафета че сега ми свършиха клечките  :lol:

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #3 -: 24 Март 2012, 16:10:28 »
Аз съм се пробвал да правя от кибритени клечки, накрая можеш да ги байцваш, иначе от бъркалките си се справил отлично.  ;)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #4 -: 24 Март 2012, 19:05:56 »
Като стана реч за по- тесни, рязането на клечките ще е сложна работа. Обаче много успешно може да се ползват бамбукови клечки за шошчета за скара. Цепят се идеално надлъжно и по двете дименсии. С тях наистина могат да се правят и талпи и дъски.

Ванка поздрави за идеята ис поделения опит

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #5 -: 24 Март 2012, 20:24:50 »

Много истинско изглежда!
А това, че по размер отговаря на много яки талпи е така, но само ако много се замислиш и задълбочиш.
Първото впечатление обаче е най-важно, останалото е втилясване.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #6 -: 24 Март 2012, 20:30:18 »
Експлоатационно питане имам... А как се държи вагонът по пътя с този товар? В смисъл - дървото достатъчно ли е тежко, че да не повишава центъра на тежестта и да създава нестабилност на вагона при остри завои и стрелки?

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #7 -: 24 Март 2012, 20:52:57 »
Венци не знам да ти кажа не съм ги търкалял още в композиция. Не са тежки и едва ли бият центробежно в завойте към външния радиус. Докато пиша отговора пробвах с вагона и товара по един сглобен овал който имам тук. Така засилен на ръка си минава идеално няма признаци за нестабилност.

Всичко е ОК  :good:

anubis

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 327
  • Рейтинг: 28
  • HO
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #8 -: 24 Март 2012, 22:05:27 »
Изглежда много реалистично  :hi:  И като стар дюлгерин да добавя че бичен дървен материал с такива размери има, но не се класифицират като талпи, а като греди. В северна Америка хоризонталната конструкция на къщите им се прави от точно такива греди, там бетонни армирани плочи няма. Ако обърнете внимание на снимки от вътрешноста на локшупени от първа и втора епоха, там надлъжните и напречните греди от подпокривната конструкция са с подобни размери...

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #9 -: 24 Март 2012, 22:54:06 »
Това и аз съм то парвил  :) Само дето не знам къде е  :blush2:

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #10 -: 25 Март 2012, 11:10:34 »
 :good:Много добре се е получило!
Някъде бях постнал снимка на истински такъв вагон но не я намирам.Ако има проблем с центъра на тежестта просто махаш на крайните два реда по два реда във височина и ще е точно като при истинските  :hi:

divo_ivo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #11 -: 26 Март 2012, 15:35:06 »
Браво майсторско си ги направил от нищо нещо почвам и аз да ги събирам. И другиат път не у вас а в кафето с бъркалките :yes: :yes: :yes:

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #12 -: 27 Април 2012, 03:11:11 »
Радвам се че ви е интересно. Ето продължение по темата.
Поиграх си малко на нерви с макетния нож и се получи това:





Новото изпълнение е мащабирано 1:87 към реални размери 3.5м дължина на 10см широчина. Гредичките са доста симпатични и много крехки за жалост. Всяка летвичка е разцепена на 4. За по на гъсто рискувах да си отрежа пръстите. Мен и така ми допада. Все още не е довършено. Използвал съм карфици за да разделя "етажите". Исках да добия представа колко ще е висока цялата палета. Ще го довърша тези почивни дни и ще публикувам повече снимки от процеса на създаване.

Направих и вариант от пластмаса от стара кредитна карта. От една карта се получава точно една палетка.
Пластмасата е доста стабилна след залепване с гел-секундно лепило. Няма чупене, носи на удар. Но дори и боядисана и състарена не може да измести дървото поне според мен, пък и се реже по-друдно от дървото.
« Последна редакция: 27 Април 2012, 03:20:44 от BaHkaTa »

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #13 -: 27 Април 2012, 06:49:02 »
 :good: :hi:

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Направи си сам - Н0 - Товар от дъски
« Отговор #14 -: 27 Април 2012, 07:22:58 »
Чини ми се това и за N ще става...