Автор Тема: Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост  (Прочетена 11473 пъти)

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Ето още едно произведение на дърводелството в миниатюри. Останаха ми дървени бъркалки от предишния проект та ето какво измислих.

Мостчето е с дължина 19 см колкото са най дългите бъркалки които имам. Широчината на констуркцията в основата му е 3 см. Върху носещите греди са налепени къси дъсчици с размер между 3 см и 4.5 см. Всъщност само крайните дъски са 3 см. и те оформят широчината на самия мост. Прецених че е по-добре така в крайщата да е по-тясно с цел по-лесно вкопаване в ландшафта на макета. Останлите 30 броя дъски се налепят безразборно по дължина на цялата констукция. Оставяме на страни да съхне лепилото докато подговяме следващите заготовки.

Издялкват се 22 броя малки гредички с дължина около 2 см. Тези клечици ще ни послужат за греди на парапетите от двете страни на моста. През това време сглобката съхне на спокойствие тъй като тази точка втора ми отне най много време около 30 мин миниатюрно дялкане, а пък не всички клечки ставаха както исках, доста се нацепиха на където им е кеф, но тях ще ги ползвам в друг проект :)

След като лепилото изсъхне се пристъпва към малко по пипкава работа. Пробиване на дупки с ръчна дрелка. На всеки 3 дъски пробивам отвор 1мм през който ще залепя гредите на парапета към основата на моста. Общо 9 отвора от всяка страна на моста. В крайщата няма нужда от пробиване тъй като там изрязъх дъските точно 3 см. и гредата на парапета се залепва директно за основата.

Залепваме всички греди в съответните отвори като долния ръб на гредите е на равно с основата на моста което ни дава 5мм площ за залепване и 1.4 см височина над пода на моста.

Следва направата и на самите перила, но тук се отказах да ги правя от дъски. Използвах черен памучен конец около 2 метра (на страна). Конеца се сгъва на две равни части и се оплитат заедно в едно ново 1 метрово да го наречем въже. Повтаряме същата процедура. Сгъваме на половина и усукваме двата края докато получим по-дебело въже с дължина 50 см. До тук имаме 4 ката конец, но за крайния ефект ни трябват 8 ката, затова потретваме процедурата и вече имаме хубаво въженце от 8 ката конец и дължина 25 см което е достатъчно да овържа всички греди с елементарна примка. В крайщата въжето се залепва към основата на моста. Горната стъпка се повтаря още един път за изработката на въженцето за другия парапет.

Крайния продукт изглежда ето така




Това е от мен. Мисля че за днес приключих с дърводелството  :lol:

П.С. знам че може би не е много в мащаб, но пък кефа със сигурност е 1:87  :dance1:
« Последна редакция: 24 Март 2012, 21:37:38 от BaHkaTa »

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #1 -: 24 Март 2012, 20:54:33 »
браво то във хобито трябва да си дърводелец, жичкаджия ... :clapping: бе всичко трябва да можеш но най-вече - въображение и търпение

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #2 -: 24 Март 2012, 21:32:36 »
Бравос Ванка! :hi: :hi: :hi:
« Последна редакция: 24 Март 2012, 21:35:03 от Gervasii »

anubis

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 327
  • Рейтинг: 28
  • HO
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #3 -: 24 Март 2012, 22:34:11 »
Евалата Ванка, мастърпиис! Сега един лек байц за състаряване и готово. Виждам че ти се отдава дървенията и затова ще си позволя да ти дам една идея. Защо не се опиташ да си направиш един трестъл, т.е. дървен железопътен мост. Тук веднага ще ме опонират че са използвани само в Северна Америка (и все ги още ползват :blink:). Но не е точно така. След и по време на световните войни масово са ползват и в Европа на мястото на разрушени такива и то дълги години. За теснолинейките да не говорим, там са строени и като дълговременни съоръжения...

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #4 -: 24 Март 2012, 22:52:19 »
Респект  :hi:

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #5 -: 25 Март 2012, 09:28:43 »
Супер ти е мостчето.  :hi: Колкото до мащаба, ако имаш някакво човече в мащаб 1:87 сложи го на мостчето и виж дали оградата например е до кръста му или не е прекалено широк...  ;)

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #6 -: 25 Март 2012, 10:04:39 »
Моста много ме впечатли. Чудесен е.  :good:

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #7 -: 26 Март 2012, 15:47:16 »
Цитат на: anubis link=topic=3739.msg75242#msg75242 date=1332621251
...Защо не се опиташ да си направиш един трестъл, т.е. дървен железопътен мост. Тук веднага ще ме опонират че са използвани само в Северна Америка (и все ги още ползват :blink:)...

Трестъл като този ли ? Правен е преди около 20 години по чертеж от списание "Млад техник". Там беше подготвен за изрязване от картон. Красиво изглеждаше, но не ставаше за нищо друго освен гледане. Размерите съм ги спазил точно от чертежа. Основата е дълга една права релса в Н0. Списанието е отдавна загубено, мога да сваля размерите от този мост ако някой се интересува.





С най голямо удоволствие бих направил такъв тресъл мост. Аз и без друго събирам американски модели и особенно парняци и особенно зъбно задвижени за нуждите на дърводобивната индустрия така че в този пейзаж трестъл мостове да искаш :) Обачеее за хубав мост знаеш ли колко кафета трябва да изпия  ще се изкъкля яко :blink:

Локомотивът на снимката е Шей клас А. Годината се предполага че е 1893-1894 а мястото със сигурност е Торрент, Кентъки.

anubis

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 327
  • Рейтинг: 28
  • HO
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #8 -: 27 Март 2012, 02:37:17 »
Ванка, втория вариант е именно трестъл. Щом си и фен на американските железници, такова нещо ще бъде много привличащо погледа на един евентуален макет. Ето и един линк с такива примери:
http://www.kinsoltrestle.ca/staticpages/index.php?page=20060529155645883

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #9 -: 27 Март 2012, 09:27:35 »
Абе, кафета, има продават ,,летвички,, страхотни за моделизъм с дебелина 1,5 - 2 мм, които се режат с макетно ножче, и влизаш в мащаба и няма проблем :good:Защото според мен за да изглежда правдоподобно на първо място трябва да е мащабно, после идват другите неща.

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #10 -: 27 Март 2012, 14:33:54 »
Това за кафето беше майтап :) Много ясно че за подобно изделие ще са нужни различни дебелини и профили на летвичките. С най голям кеф бих сглобил един такъв мост, аз всъщност от много време исках, но с тези бъркалки не може да се изпълни подобен проект. Някой има ли идея къде се продават такива дървени изделия с различни профили квадратни, плоски че дори и триъгълни (ъгли). Има всякаква разновидност от подобни заготовки на фирмата Евъргрийн, но те са полистирол. Не съм работил с подобни материали, може би Ники да каже дали с въпросните материали може да се направи преди всичко здрав трестъл мост ? Малко съм предубеден, предпочитам дървото сякаш.

taert

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #11 -: 27 Март 2012, 15:26:06 »
Аз лично ползвам летвичките на Midwest Products Co. ,Inc. Купувам ги от Оmnimodels през Ebay.com, но мисля, че може и директно от Оmnimodels.com. Доставката отнема около 3 седмици. Ето снимка на единия от размерите. На гърба, както се вижда, има таблица с размерите и съответния мащаб в инчове. Предлагат общо над 30 различни размера.


Това депо за въглища го правя с тях, имам още работа по него. На живо изглежда доста по-добре.

Започнал съм и тресъл мост, но доникъде не съм го докарал все още. Като го направя ще кача снимки.


niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #12 -: 27 Март 2012, 16:47:51 »
Всичко може, /само без 2, 3  неща/ но за случая с моста, според мен, ще стане по добре ако лепенето се комбинира  с някаква зглобка, и още нещо, най важните елементи за стабилността в случая са пространствените диагонали, те държат моста    да не ,,залита,, странично, и само ако може са си позволя една препоръка, за неща особено от ландшафта, ползвай задължително матови бои, защото се появяват  паразитни бликове, които развалят  впечатлението и лъжат за естсеството на материала.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Направи си сам - Н0 - Дървен пешеходен мост
« Отговор #13 -: 27 Март 2012, 20:11:18 »
Я, я какви потайни моделисти имало.. Всичко ще си кажете, кой какво чопли. Понеже темата ми е интересна, ако искате тази за пешеходния мост да си остане за него, а почнете такава за тресъл мостове, че като гледам има и какво да се изпише, и покаже, и разкаже, че даже и малко отгоре.