Автор Тема: Интелектуална собственост  (Прочетена 32336 пъти)

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #15 -: 20 Април 2012, 11:24:46 »
Айде и аз да се намеся, като лично изпитал на гърба си тоталната липса не само в България, а може би в цял свят, на т.нар. авторско право.
Първо да кажа, че на сегашния етап такова понятие като "автор" е трудно да се дефинира. Практически всичко е 99% попреписано, модифицирано и интерпретирано съгласно вижданията на преписваджията, тоест на т.нар. автор. Който и да било няма как да открие топлата вода и в моделизма, и в каквото се сетите още - тя много отдавна е открита. Като студент направих един куп курсови проекти, пак по същия метод - четене на литература, преписване и интерпретиране. Същото е и с дипломните работи, докторските дисертации, че дори и с книгите. И накрая, разните му там научни ръководители - пишман доценти, професори и т.н., на базата на въпросните курсови и дипломни работи си пишат научни "статии" и ги публикуват в разни списания, не че хонорарите са кой знае какви, ама там стои неговото име, а не моето! И какво мога да направя по въпроса, за да се защитя - единственото, за което се сещам е, след като си завърша образованието, да го хвана на улицата и да го разфасовам от кьотек. Защото който и да е университет никога няма да скочи срещу дългогодишния си изтъкнат преподавател с не знам си колко титли. А за подобно нещо скоро на унгарския президент майката му разгониха.....
Отделно от това, написал съм две книги, отново гледайки оттук-оттам, просто няма как да е иначе, и добавяйки по малко от мене и колко съм спечелил от това? Абсолютно нищо - защото за да ги издам и да спечеля евентуално, трябва първо да бухна една торба пари от джоба си, които няма от къде да взема, и пак в крайна сметка огромната печалба да иде у търговеца, който е последната дупка на кавала. Е значи ли това, че трябва да крия информацията под възглавницата и да не я споделям, докато не пусна книгите в продажба? За да може, както в хобито, сума ти народ да се напати от проби и грешки само защото някой си иска да е "първи", да е "уникален"? От друга страна допустимо ли е някой друг да си напълни гушата, преписвайки от мен? Все въпроси, чийто отговор хич не е лесен.

Братовчедка ми е учителка по английски. Ще паднете от смях ако бяхте видели как трима инспектори от МОН бяха изхвърлени от училището като мръсни котки, защото се бяха осмелили да попитат защо децата работят с преснимани учебници по английски, а не са си ги купили? Ами откъде у родителите толкова пари бе?

Относно книгите. Павката тук не е прав. В момента, в който си купиш екземпляр от дадена книга, този екземпляр става твой. И можеш ако искаш, примерно ако книгата не ти харесва и се окаже боклук, а такива случаи бол, да го скъсаш, да го изгориш, да си избършеш задника с него, да го даваш назаем друг да го чете, да го подариш ако щеш и т.н. Във всяка книжарница на Запад, а вече и у нас, можеш, ако искаш, цял ден да седиш в рамките на работното време и да разглеждаш, четеш, ако купиш някоя книга хубаво, но това не е задължително. Издателят да си е направил предварително сметката колко бройки може да продаде, колко съответно може да спечели и да си определи оптималната цена на бройка. Има и друго - аз искам да си взема и прочета дадена книга, имам пари да си я купя, но тиражът е изчерпан. Снимането уж е незаконно - какво тогава да направя? То по тая логика излиза, че народните библиотеки са незаконни...

Вижте, със софтуера и музиката е друго. Там продуктът си остава собственост на разработчика и купувайки си Уиндоус например, ти не купуваш самата програма, а правото за нейното ползване при определени от Бил Гейтс условия. Нарушавайки тези условия, ти си в нарушение, независимо, че си си го купил.
И въпреки това "пиратският" софтуер, филми, музика и т.н. си процъфтяват в цял свят. Всичките му там мулета, торенти и т.н. да не би ние да сме ги измислили? И това няма спиране - ако спрат едно, веднага се измисля друго. Така че на нас нищо не ни остава, освен да споделяме, каквото мислим, че би било полезно, а не да го крием. Гаранция ви давам, че от това няма да обеднее автора, а разните му там продуцентски компании, мюзикаутори, търгаши и тем подобна паплач, дето грам не са допринесли за крайния резултат от труда на автора.

Пламен много по-кратко е обяснил това, което искам да кажа.
« Последна редакция: 20 Април 2012, 14:05:22 от IKAR »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #16 -: 20 Април 2012, 11:35:04 »
Абсолютно съм съгласен с горния пост. :hi:
А пък това---->
Цитат на: IKAR link=topic=3796.msg76922#msg76922 date=1334910286
...
Който и да било няма как да открие топлата вода и в моделизма, и в каквото се сетите още - тя много отдавна е открита...
...----> бих го разширил не само за моделизма, но и за всичко останало вживота и в частност в науката.
Когато някои открият нещо по-ново от  "топлата вода" обикновенно става някаква техническа, научна или там съответната революция. Пример "откриха" нанотехнологиите и тази нано-революция е в действие сега.
впрочем там бих казал, че е истинското "авторско право" щото никой не е преписал за нанотехнологията - той сам я прави и "открива" - например.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #17 -: 20 Април 2012, 12:57:48 »
Издателите мислят, като Ония дето пекъл кебапчета а Хитър Петър ял хляб и му идвал апетит от миризмата. Кебапчията му поискал пари за миризмата от кебапчетата Хитър Петър, възразил. Отишли на Съд,съдията изслушал двете страни и отсъдил, Хитър Петър да извади една жълтица и да я метне на една тава. И рекъл на кебапчията,че щом иска пари за миризмата му се заплаща със звукът на дрънчащата жълтица!
Никой не отчита факта, че на пример еднo MP3 не може да го слушаш на качествената си оредба.Когато някоя група ми харесва си купувам  дискът или продукти от мърджъндайзингут им с кеф,за да подкрепя творчеството им. Да не говорим, че всяка себеуважаваща група  изпозва сайта си като канал за комуникация с феновете "клиентите" си ,от който може да си сваляш тяхна музика  безплатно. И това е повече от нормално, защото набирането на маркетингова информация е струва пари. По-добре да пуснеш старите си албуми или разни IP-та или сингли за свободен достъп и това да ти носи полезност за която така или иначе плащаш за маркетингова информация. Така се държи директната връзка Автор-фенове, Авторът знае, колко твърдо ядро от фенове има ифеновете знаят за всички събития и изяви около авторът. всеки Творец, който има истински интелект се продуцира сам и използва интернет и свободата в него като мощно уръжие в неговите ръце! Този шум за накърнените права на някви, псевдо творци се вдига от излишните паразитни звена по веригат,а които прибираха по голямата част от печалбата, това са разни разпространители, записни компании и продуценти дето си търсят, някой беден творец. За тяхно съжаление не живеем вече в 80-те и те не могат да приемат фактът, че пазара се оптимизира. Всичко е много просто истината е че групите вече печелят много повече пари от турнета и живи изпълнения от колкото от CD-та.Между другото от както има  mp3  няма ма сергии за пиратски дискове! Скоро гледах интервю на един български "творец",  пробутван от две български телевизийки за такъв, който предяви претенции към youtube че имал милион гледания иискал по левче и бил ощитетн.Аз си мисля, че като има претенции за голям професионализъм трябва да обяви концерт на стадион Васил Левски с билет с цена равна н трудът му, пък да видим дали ще го напълни. Не мога да разбера защо всички си мислятче тяхното "творчество" което си е чист продукт или  услуга, струва  еднакво?  Защо български изпълнители, които не си дава сметка ,че най-големият таргит, който могат да покрият са едва няколко стотин хиляди души ,а си мислят, че трябва да получават хонурар колкото AC DC!? Защо трябва да се плаща за всякаква музика еднакво, тука логитат не я намирам? На пазара има домати от 1лв има и от 60 ст.има хубави, лоши, големи малки, скапани, както и клиентите имат различни вкусове и желаят да заплатят възможно най ниската цена за най доброто.Не може всички домати да са просто домати и да струват 1 лв. Това  е против всички пазарни принципи. По този повод, никой не отчита факта, че  заради някви холивудски бълвочи дето ги прожектират по моловете, цената на един билет за кино скочи на  безумна цена и фалираха всички стари кина и малки кина,заради интереса на няколко компании в странат,които са защитени точно от тоя закон и имат интерес от статуквото. Обаче моя интерес, като гражданин законът не го защитава. Тези компании ни ограничават културно, като ни лишават от прожекции на световното кино и ни заливат с холивудски бози, 95% от  които  нямат никаква стойост. И ето ви парадоксът Аз не мога да подкрепя пряко с покупката на билет, актьора, режисьора,филмът който на ме ми е харесъл, поради простата причина, че разпространителите не желаят да  внасят и дистрибутират такова кино.По този начин над хората се налага цензира и се ограничава свободата ти на избор. Ама по това законът няма какво да каже. Ако не съществуваха торентите,никога нямаше да съм чувал за една камара велики хора, също да съм гледал техните шедьоври.Мога да ви кажа на прим ,за филмите на Вим Вендерс съм чакал с години да се появи прожекция на някоя Киномания или Филмфест. Благодарение на торентите успях да видя и още толкова негови филма за които дори и не бях чувал и които на дали някой ще благоволи да ги прожектира в някой мол. Благодарение на тези торенти съм вникнал в творчеството на човека, купил съм двете му книги и съм изпитал приятната емоция да се запознач на живо с него, да стисна ръката му и да го поздравя! С нищо не може да се сравни този контакт,колко ли струва той? Това може да се види само в очиту му като се среща с хората. За торентите мога да кажа, че мене са ми разширили мирогледа и не съм навредил на никой автор. Все пак като ме изкефи нещо истински отивам на концентарта, гледам филма ако изобщо е възможно това в България, купувам си диска, всеки пренебрегва факта, че ние правим реклама на даден артист като споделяме с приятелите си впечетленията от това, което сме видели. Ние пари за реклама от артистите взимаме ли !? До колкото знам рекламата на тях им струва пари по разни агенции.  Тук амлко да намеся и моите познания по Маркетинг. Има една схема която се наричасхема на  човешките потребности: ( Тази схема, която ще представя е най-близка до това което ми се щеше,но само  това намерих из нета, нямам време да ви я чертая в пълен вид и със всички нейни елементи въпреки че тази е доста постна и обхва по общи понятия. http://www.google.bg/imgres?q=%D1%81%D1%85%D0%B5%D0%BC%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8&um=1&hl=bg&sa=N&tbm=isch&tbnid=stPcqybuAMxJWM:&imgrefurl=http://download.pomagalo.com/88781/alarmeni%2Bsistemi/%3FrelPage%3D8&docid=AfzaOfXuaY5GpM&imgurl=http://download.pomagalo.com/mhtml/eae27d77ca20db309e056e3d2dcd7d69/88781/88781_pomagalo_com_html_39270305.gif&w=615&h=535&ei=cymRT4T6H4T04QSa1uCVBA&zoom=1&iact=hc&vpx=713&vpy=130&dur=6052&hovh=209&hovw=241&tx=117&ty=114&sig=104752578022258634233&page=1&tbnh=114&tbnw=131&start=0&ndsp=51&ved=1t:429,r:4,s:0,i:71&biw=1887&bih=843) След, като сте  я  разгледали внимателно мога да ви кажа, че да  достигнат най-горните нива на тази схема единствено  могат артистите. Факт е, че  артисти  добиват неизмерима световна пополярност и влияние, какватоне не може да достигне НИТО ЕДИН ПОЛИТИК ИЛИ РЕЛИГИА НА ТОЗИ СВЯТ!   Факт,  е че  световни политици плащат милиарди и въпреки всичко, не получват тоизи резултат. Ние сме тези, които имаме силата и можем да издигнем даден артист, изпълнител до върхът на пирамидата. Ние го качваме там и му даваме уникалният шанс и сила да променя света! За такава титла няма цена. В замяна на това ние "феновете" не искаме нищо!  
А относно, законите в наща вмирисана държава(държавата е устройство, струкура,начин и визия за управление на населението, която има за цел да контролира разпределението и преразпределението на благата произведени от хората в полза на тези които са управляващи.Иначе си обичам родината и една част от хората в нея) е ясно, че те не са в полза на гражданите. Доказателството  за това е когато всеки си зададе въпроса "Аз как живея и на кое ниво съм в пирамидат на човешките потребности?"  Отговора може да си го дадете всички за себеси.  НИЕ НЕ СМЕ СВОБОДНИ и тази държава НЕ НИ ГАРАНТИРА НЕПРИКОСНОВЕННОСТ НА ЧАСТНАТА  СОБСТВЕНОСТ ИЛИ  НАЖИВОТА НИ, СЪЩО ПРАВОТО НА БЕЗПРИСТРАСТЕН И СПРАВЕДЛИВ ПРОЦЕС НИТО СВОБОДА НАСЛВТО покакъвто и да е било частно правен спор. В това може да се обедите лично или ако не вярвате доказателства  за това  пълнят новините всяка вечер. Свободата не е право по рождение а ние трябва да си я извоюваме всеки ден!  :hi:
« Последна редакция: 20 Април 2012, 13:39:08 от jopeto »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #18 -: 20 Април 2012, 13:09:57 »
Добре казано!!! :hi:


Цитат
че да  достигнат най-горните нива на тази схема единствено  могат артистите. Факт е, че  артисти  добиват неизмерима световна пополярност и влияние, какватоне не може да достигне НИТО ЕДИН ПОЛИТИК ИЛИ РЕЛИГИА НА ТОЗИ СВЯТ!   Факт,  е че  световни политици плащат милиарди и въпреки всичко, не получват тоизи резултат.

Както и това:
Цитат
Ние пари за реклама от артистите взимаме ли !? До колкото знам рекламата на тях им струва пари по разни агенции.








...(без граматиката де...)  :on_the_quiet:
« Последна редакция: 20 Април 2012, 13:11:59 от pach »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 530
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #19 -: 20 Април 2012, 13:22:35 »
Благодаря!!! :hi: :hi: :hi:

Свеж вятър най сетне...

Блазе Ти, бяла завист, за Вим Вендерс :angel: :angel: :angel:

Струва си да разровиш въглените...

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #20 -: 20 Април 2012, 13:51:21 »
По-добре Адри, като представител на музикалната гилдия, да изкаже своето мнение доколко е "свеж вятъра". Имам чувството, че той ще е на друга позиция...

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #21 -: 20 Април 2012, 14:18:03 »


истината е следната ...  на Изток приемат интелектуалния продукт като даденост , която се полага на всички безплатно. Нещо като безплатното здравеопазване хахахх . Този манталитет няма как да бъде преодолян . Аз съм и от двете страни , което е недопустимо - в смисъл да изисквам да се заплаща авторско право за моите продукти , а пък да тегля филми и материали от мрежата и да викам Но АКТА по митингите ...нелепо !
Затова общо взето е приет следния компромис :


1. за разбереш какъв е компромисът пусни смс със съдържание Ich liebe dich , her Flick
на номер 3210 2.50 лв с DSS

2. или си изтегли безплатно mp3-ки на Ер Малък   www.ermalak.net  , изпечи ги на аудио диск
и го сравни с оригиналния такъв.
Ще се светнеш моментално ,че за безплатно теглене 128 kbps недостатъчно добър sound ,но дават достатъчно добър подтик да си купиш оригиналния диск , в който на всичкото отгоре има книжка с текстове , инфо за бандата и картинки за окото ;)


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #22 -: 20 Април 2012, 14:31:30 »
Цитат на: Adrian link=topic=3796.msg76946#msg76946 date=1334920683


истината е следната ...  на Изток приемат интелектуалния продукт като даденост , която се полага на всички безплатно. Нещо като безплатното здравеопазване хахахх . Този манталитет няма как да бъде преодолян . Аз съм и от двете страни , което е недопустимо - в смисъл да изисквам да се заплаща авторско право за моите продукти , а пък да тегля филми и материали от мрежата и да викам Но АКТА по митингите ...нелепо !
Затова общо взето е приет следния компромис :


1. за разбереш какъв е компромисът пусни смс със съдържание Ich liebe dich , her Flick
на номер 3210 2.50 лв с DSS

2. или си изтегли безплатно mp3-ки на Ер Малък   www.ermalak.net  , изпечи ги на аудио диск
и го сравни с оригиналния такъв.
Ще се светнеш моментално ,че за безплатно теглене 128 kbps недостатъчно добър sound ,но дават достатъчно добър подтик да си купиш оригиналния диск , в който на всичкото отгоре има книжка с текстове , инфо за бандата и картинки за окото ;)



Това за източния манталитет си остана от онова време дето всички бяхме "равни", ама някои получаваха пари и командировки от/към "гнилия капитализъм".
Адри перфектното решение (доколкото разбирам нещо от твойте ...бизнес приоми) и най-важното!
Правиш (продуцираш) страхотна реклама, без да плащаш на някоя рекламна ягенция (стар соц термин - "тунеядка")!!!

 :hi: :hi: :hi:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #23 -: 20 Април 2012, 15:03:06 »
 Нека заповяда, Адри го уважавам, както и творчеството на неговата група! С удоволствие бих дискутирал темата с него. Предполагам, проблемът който ще опиша за българските групи е един и същ но да видим дали mp3-то убива българската музика (от тази дискусия ампутирам директно чалгата, тя е в разцвет, защото потребителите и не са стигнали интелектуалнотониво да използват други носители освен добре познаите от вече все по-отдалечаващо се минало касетки) За съжаление това е мейнстриймът на т.н. българска музика, която изразява душевната проституция определяща нивото на духовно извисяване, на по-голямата част от населението обитаващо ншата страна.( за музикален съпровод на това мое мнение ще използвам, надявам се без да ми се разсърди Адри, тази песен http://www.youtube.com/watch?v=u5RCArDMyTE И, също че използвам,според някой хора, пиратската програма youtube  за свободно споделяне) Поради моята не пък чак толкова зряла възръст съм поизпуснал един момент от разцвета на няколко български групи от краят на 80-те и началато на 90, които лично за мен в момента звучът по актоални от-всякога и ги провъзгласявам, с ръка на сърцето за  Национално Културно Богатство! Една от тези групи е и ь-малък. Та реших да си набавя, някой култови  неща за мен на  на CD, ей така да си ги имам за личната ми колекция.Пообиколих центъра  в няколкото магазина за музика, като попиташ за нещо подобно или те гледат като НЛО или ти казват че няма издадено едикакво си заглавие на CD имало го някога на касетки ама сега, точно няма как дори и на касета да ти доставят та с две  думи ти викат - ходи се оправяй, като искаш бг-музика имаме само ку-ку бенд! :bad: Та след ходене на горе на долу и задаване на въпроси се оказва, че за да има CD в магазина, трябва да благоволи издателя  да го пусне,щото той има правата и е бил метнал някакъв хонорар на групата някога и  сега е решил, че няма смисъл да си влага парите в преиздаване или вече фирмата, изобщо не съществува. Излиза, че голяма част от тия групи не  могат да си издадът старите неща поради параграф 22 и нищо не зависи от тях.  По тоя начин  така те си потъват в забравата на времето , нито могат феновете да си купят CD нито групите да напомнят по някакъв начин за съществуването им. И така в тоя кръговрат всичко си остава полъх на стар парфюм.Някой ще кажат да си купил когато е имало, ама някога имаше само, сергии с пиратските касетки с трагично качество и бонустрак, остатъци от стар албум  на лепа брена, щото да не иде зян касеката да зипишат от горе Хиподил че по се харчи.И така, като за мен така и за тези групи май остава единствен спасителен остров интернет. Мога сега да си ги пускам от време на време в youtube. А друго да споделя с вас, което ме потресе. Гледам и не вярвам на ушите си !Един ден многоуважаваният от мен Васо Гюров, говореше как някаква странна организация на българските  творци ще иска от кръчмарите пари за дето пускат музика.Мислех, мислех и не намерих никаква логика.Това ми напомня едно време по кръчмите дето имаше 7% фонд музика и дето мутрите взимаха пари от кафенетата и и имаше лепенки тук се слуша еди кое си радио !  :blink:  :fool: Те хубаво  българските изпълнители сложенни под общ знаменател ще взимат някой лев, ама ако пускат в кръчмата Шаде  или Ерик Клептън на тях кой ще им преведе по сметката техният дял!? Та го погледах, погледах, Васето и взех да се чудя, до там ли е опрял да е лице на някви странни организацииилиили там продуценти не знам!? А да си няма фенове или талант да го разбера, ама той си е име, има история има фенове щъка си по клубове. Значи за мен не умее да експлоатира правилно това което е създал до момента. Та общо взето това са нещата от наща сцена, май не само виновен манталитета на феновете. Ще цитирам Контрол "Бяхме тикви в задния двор на българската естрадна музика...."
        
« Последна редакция: 20 Април 2012, 15:34:39 от jopeto »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #24 -: 20 Април 2012, 18:15:15 »


Едно време имаше структури като "Концертна дирекция" , централизиран склад - откъдето зареждаха магазините , съществуваше и
"Балкантон" - те имаха голяма база...излишно е да коментирам какво има сега...Дискове на бг - банди може да се намерят предимно онлайн в магазини към муз. сайтове ( напр. тук), или на сайтовете на самите групи. Да оставим настрана ,че след нашето поколение дойде вашето , което няма нищо общо като възпитание и ценностна система . Неща , за които ние сме мечтали и ги виждахме/слушахме през крив макарон('желязната завеса"), вие ги получихте накуп и в изобилие , включително и концерти на класически мастодонти . Понеже преходът беше ужасен и всички останахме без работа в преломен момент от живота си , повечето се отказаха , други избягаха като развързани . На музикалната сцена/ пазар се отвори дупка , където се настани чалгата и почна да формира новото поколени - демек да му пили мозъка . Ние бяхме звезди , сега сме легенди...приказка , като 'имало едно време' . Наистина е необходима природна интелигентност , за да се разбере това , което направихме . Най-важното - уважението ,че правихме Българска музика и пеехме на Български език ;)

Искам дебело да подчертая , че за да издадеш музика тук е самоубийствено начинание . Групата си плаща всичко - студиото , репетиционната , тиражирането , обложките , лицензните такси в Министерството , както и разходите за живот през това време . Нямаше продуценти , нямаше спонсори , нямаше музикални къщи . За да имате музиката на Ь на диск , аз съм платил от джоба си около 5 000 лв за около 2000 диска тираж . Дисковете продаваме на символична жена 5-6 лв към магазини , 8 лв към краен клиент . Минималната печалба делим ...става дума за смешни пари...но ако има тиражи няма да е така !! Справката ми за пиратски сваляния от миналата година е за 12563 пъти , умножете примерно по 4 и ще видите колко пари губим от пиратство :)  Уведомих сайтовете , че дисковете са лицензирани , и са под защита на Musicautor , представих документи и Модераторите на 2та най-големи торента свалиха заглавията ; но юзърите продължават да качват - току-що направих справка в Zamunda - има около 3000 сваляния ?! Има момент в който си казваш -какво пък , хората нямат пари да си купят диск , нека да свалят. Лошото е ,че трябва да се съществува , да си гледаш семейството  и кво - не става с музика. и така групите изчезнаха , защото се оказа ,че да свириш си е просто...хоби. За какво да издаваме нов албум ? Какъв е смисълът ? Чалгата обаче бълваааа :)

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #25 -: 20 Април 2012, 18:42:23 »
Като се замисля, навремето в зората на комютрите, думичките mp3 и чалга бяха две взаимно изключващи си понятия, имайки предвид интектуалното ниво на слушателите на този тип съвкупност от звуци, спомням си когато още не бях особено светнат в компютърните дела и един приятел ми обясни какво е това mp3, как се компресирало и се събирали много песни на малко пространство... даже си беше записал порядъчно количество mp3-ки с готина музика и си спомням колко силно бях впечатлен от Winampa как така цяла вечер поркаме, а песните следват една след друга без да ставаш през половин час да обръщаш касетката или да сменяш диска... с насмешка и ирония тогава го попитах: "А има ли в интернет качени mp3-ки с чалга?" като предварително подозирах отговора, а той беше: "Луд ли си, дори и най-изветрелия тимуровец няма да се занимава да ги конвертира и да ги качва, че то кой ще му ги тегли, те любителите на тези ритми не са виждали компютър на живо..."  Е да, ама ето вече че има  :spiteful:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #26 -: 20 Април 2012, 21:03:12 »
Ами направете всичко с кинти, спрете торентите и тогава наистина ще се слуша само чалга, защото хората с пари у нас са радетели на чалгата. Вземете ни политиците, футболистите, бизнесмените.....  ::)
Апропо ДОЛУ аста!  :stop:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #27 -: 24 Юни 2012, 15:56:22 »

Когато се публикуват такива снимки, не е зле да се дава и инфото по-долу, не за друго, а заради авторските права ("Urheberrechtlich geschützt" или "Alle Rechte vorbehalten").
Всяка снимка има фотограф и/или собственик, и незнанието на съответното инфо съвсем не ни освобождава от задължението!



 02.02 депо Пловдив 25.9.1965, Foto: Alfred Luft, Alle Rechte vorbehalten


ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #28 -: 24 Юни 2012, 21:42:16 »
Саше :) снимките които публикувам до една са с платени права на авторите. Снимките и диапозитивите са в мен ...  В най-скоро време ще ги сканирам професионално на висока резолюция. Ще ги прикача на сървъра на Railwaypassion и всеки желаещ ще може да си ги свали.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #29 -: 24 Юни 2012, 21:59:12 »
Иво, ти ли си ги откупил от авторите им? Поздравления, ако е така! Иначе, ако на авторите е платено от някакъв сайт или печатна медия, те не могат да претендират за такива "авторски" права. Така, че качвай смело без да се замисляш. :dirol: Един път качени, те губят правата си - авторите, платено им е! ;)