Автор Тема: Интелектуална собственост  (Прочетена 32339 пъти)

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #30 -: 25 Юни 2012, 08:23:33 »
Цитат на: TheJackal link=topic=3529.msg79655#msg79655 date=1340564352
Иво, ти ли си ги откупил от авторите им? Поздравления, ако е така! Иначе, ако на авторите е платено от някакъв сайт или печатна медия, те не могат да претендират за такива "авторски" права. Така, че качвай смело без да се замисляш. :dirol: Един път качени, те губят правата си - авторите, платено им е! ;)
Това е абсолютно НЕ вярно.  :)

 Иначе браво на Иво за начинанието - мисля, че ще е интересно за всички ни!  :drinks:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #31 -: 25 Юни 2012, 09:08:08 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3529.msg79659#msg79659 date=1340601813
....
 Това е абсолютно НЕ вярно.  :)

...
Ако си прав, това значи, че ако аз имам снимка от 1954-та(вероятно правена от баща ми?!) и нямам негатив и я продам на някого, то авторските права си остават мои, въпреки, че не притежавам вече обекта на авторските права.
Следващ пример: Васко преправя някакъв модел и го продава(подарява) на някого и този подарен модел се снима ня ляво и на дясно и се представя като модел на еди кой си, без да се споменава, че Васко си е бол очите. Добре, че Васко не е такъв педант с авторските права както с работата с моделите  ;D
С тоя тип осуканици, авторските права меко казано са преекспонирани, особенно що се касае за фотографии на технически средства.
Въобще комерсиализацията на всякъде и във всичко дразни неимоверно, а това което дразни хората, то ги кара да пренебрегват законите. Всяко нещо трябва да има някакви граници.
Въобще ако искаме да теглим локуми, темата с авторските права е идеалната

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #32 -: 25 Юни 2012, 09:22:22 »
Така написано изречението - не е вярно. Защото когато качиш снимка в интернет не се губят авторските и права - напротив те са си запазени.

 В случая Иво е закупил снимката и авторските и права, което не го прави автор - но го освобождава от задължението да пише кой е автора - тъй като той самия държи правата.

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #33 -: 25 Юни 2012, 10:24:32 »
Споко всички диапозитиви са платени :) и авторите нямат нищо против да се популяризират в BG както намеря за добре ...   :drinks:

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #34 -: 25 Юни 2012, 10:28:09 »
В Крайна сметка това идеята на заниманието :) Авторите са спокойни  :good: платено им е, а пък ние ще се кефим на парните машини :)

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #35 -: 25 Юни 2012, 11:11:47 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3529.msg79661#msg79661 date=1340605342
Така написано изречението - не е вярно. Защото когато качиш снимка в интернет не се губят авторските и права - напротив те са си запазени.

 В случая Иво е закупил снимката и авторските и права, което не го прави автор - но го освобождава от задължението да пише кой е автора - тъй като той самия държи правата.
Аз нещата ги разбирам така: Като държиш на авторските си права или тези които си ги откупил - дръж си ги нейде заключени зад девет ключалки и изобщо не ги показвай, и не споменавай дори! Така те са си твои до гроб, макар че едва ли ще ни последват в отвъдното :lol:! Ако си решил да правиш добро и да ги споделиш с други хора, които по едни или други съображения ги нямат - ЕВАЛЛА, АДМИРАЦИИ - Правиш едно голямо добро и показваш, че и ти си Човек!
Затова: ЕВАЛЛА Иво, ЕВАЛЛА Миро :hi:, да сте ни живи и здрави и вие и и всички, които са като вас!!!!
Вие правите сбъркания ни печалбарски свят да изглежда малко по-хубав и приятен за живеене и неимоверно се радвам, че съм ви срещнал и опознал в тоя живот!
Кракомобиле,  не те познавам и не приемай написаното като обида или заяждане, просто такова ми е мисленето по въпроса и едва ли нещо и някой ще го промени някога :yes:.  Всичките ми правени снимки, включително тези във форума са без авторски права и никога няма да бъдат!!!! Радвам се ако на някой са му помогнали с нещо или са го впечатлили дори. Интернет е единственото все още свободно место, макар че все повече и повече натискат и него да го превърнат в същия затвор, в който са превърнали живота ни.
« Последна редакция: 25 Юни 2012, 11:14:53 от lubomir »

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #36 -: 25 Юни 2012, 11:24:21 »
Проблемът идва в момента, в който трето лице публикува снимките някъде от свое име и с комерсиална цел (в медия примерно).

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #37 -: 25 Юни 2012, 11:53:57 »
lubomir  - някак си бъркаш нещата. Никой не може да ти забрани да покажеш някоя снимка някъде когато тя е качена в интернет - напротив тя е качена с тази цел (ако изрично не е упоменато друго). Явно бъркаш понятието "авторски права". Виж ако я представиш някъде и напишеш, че е твоя - нещата седят по друг начин. Просто погледни какво се има впредвид под "авторски права".  :)

 Ще дам и пример - ето тук съм сканирал и качил снимки на трамваи и тролейбуси от няколко книги - след като изрично съм упоменал книгите - нищо не пречи да бъдат качени - авторските права са запазени на авторите на фотографийте/книгите.
http://transphoto.ru/search.php?aid=7051&auth=2

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #38 -: 25 Юни 2012, 12:21:36 »
Любо те предупреди, че няма нищо против теб.
Също така не  бърка с мислите си - напълно го подкрепям, защото смятам,
че който иска - схваща за какво става въпрос.
А който не иска опира до ...авторските права.
Но няма спор - и двамата говорите за различни неща.
Единия си говори за авторски права,
а другия - за споделяне на придобитото.

За това подкрепям Любо - твърде малко сме българите които се интересуват,
от нашето хоби, за да си крием придобитите снимки.
Радвам се, че освен мен поне още двама - Иво и Миро, също са почнали да откупуват такива снимки.

А то преди 2,5 години, когато закъснях за четвъртъчната среща в Терасата,
някои хора ме гледаха като извънземно - показах им четири снимки, купени от български антиквар
за "лудите" пари - 70 лв. Единствено Дориян от масата тогава разбра и ме подкрепи за стореното.

За съжаление и тук става поредната българска ..тъпня. (под тук - разбирай София)
Антикварите (почти всички) вече знаят какво търся,
и надуват цените на подобни снимки. Аз ги взимам избирателно, най-малкото защото не всичките мога да си позволя,
но най-вече защото те не са техни - в най-добрия случай са ги взели от някоя баба за жълти стотинки или някой мангал
ги е изровил от кофите за боклук (пак за жълти стотинки). А антикваря не е положилникакъв труд да ги набави
(не всички са такива антиквари...но повечето...)

За съжаление имаше един известен антиквар на пъпа на София, който ми продаваше за 180 лв(!!!) албум с 35
снимки от строежа на мостовете и тунелите по Искърското дефиле някога. Голями снимки, черно бели и добре запазени,
но за жалост докато събера парите...той го продаде на някакъв немец, за 180 евро(!!!!!) и ...сега
ще го гледаме през "крив макарон".

Изгъзици по български - колкото щеш. На "пазарчето" при Александър Невски,
ми продадоха снимка (но не на влак, а на самолет) за 10 лв, и то при условие
че след като ми поиска 30,00 (ЛВ!!!) питах продавача лично ли я е свалил от агитационното табло на авиобаза Доброславци.
Не че се сконфузи много, но прецени че друг няма да му я купи и ми направи "намаление".

Колкото до авторските права - мнозина знаят моя принцип...
Покажи ми негативи и снимки (явно откупени както е направил Иво)
или ми докажи че ти (или баща ти) са снимали събитието (например през 1908г) и тогава ви признавам
"авторски права".

Но хора които по някакъв начин (това е българския манталитет) са се добрали до някакви
архивни снимки (дори откраднати понякога) или са ги "купили" от някоя вдовица,
 да ми претендират за "авторски права"?????????

Любомир абсолютно прав - единственото свободно място на света е мрежата...и въпреки че се опитват
да го "затворят", то вече е късно - изпуснат е духа от бутилката... пък нека да твърдят, че сме отворили "кутията на Пандора".
Последен пример ----> "арабската проле$... коментара е излишен.

Така че момчета, кой-както е успял да се сдобие с наши отрязъци от историята - само можем да го хвалим и
благодарим с тайната надежда  ;) да е истински родолюбец (а не търговец на история) и да сподели с нас намереното!!!!
 :hi: :hi: :hi:

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #39 -: 25 Юни 2012, 13:22:42 »
Определено се говори за различни неща..... Аз визирах точно определено изречение... вие ми говорите за закупуване на снимки.
 И за да не помислите, че се заяждам ще цитирам някои неща:
Чл. 5. Автор е физическото лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение. Други физически или юридически лица могат да бъдат носители на авторско право само в случаите, предвидени в този закон.

Чл. 32. (1) След смъртта на автора авторското право преминава върху неговите наследници по завещание и по закон съгласно Закона за наследството.

(2) Авторското право се наследява до изтичане на срока на времетраенето му.

 Хубаво е да правите разлика между АВТОР и АВТОРСКО ПРАВО.
 И като цяло - четете тука: http://lex.bg/laws/ldoc/2133094401
 Заб. Законите не се тълкуват.

 Аз приключвам спора тъй като съм стигнал до някой изводи и нямам желание да продължавам.

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #40 -: 25 Юни 2012, 21:26:38 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3796.msg79678#msg79678 date=1340619762
Заб. Законите не се тълкуват.

Извинявам се, че се намесвам. Дребна поправка. Законите се тълкуват. Има няколко вида тълкуване на правната норма, но не му е тук мястото да ги дипля.

Моля ви, недейте с тези авторски права, че вече съм алергична към тях заради липсата на баланс с останалите основни права и свободи, заради ACTA, SOPA, PIPA, CISPA и всичките други разни простотии, целящи повсеместен контрол.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #41 -: 25 Юни 2012, 22:04:00 »
А, честито! Момичето Ви го каза! :give_rose::hi:
Цитат
Извинявам се, че се намесвам. Дребна поправка. Законите се тълкуват. Има няколко вида тълкуване на правната норма, но не му е тук мястото да ги дипля.
Дървени философи в този форум - дал Господ. :nono:
« Последна редакция: 26 Юни 2012, 09:03:53 от Dispatcher »

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #42 -: 25 Юни 2012, 22:08:05 »
Каза юриста и се усмихна. Еми така е Нели който пипа му се полага сопа, за по-напредналите актче (без уточнения) пък за най дебелокожите направо ще им обелят ципата.

Всичко в кръга на майтапа ест :)

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #43 -: 25 Юни 2012, 22:21:28 »

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Интелектуална собственост
« Отговор #44 -: 25 Юни 2012, 23:01:56 »
TheJackal, наистина не трябва да се бъркат автор и авторско право. KRAKOMOBILA  е цитирал много добре и е подбрал подходящи законови норми.

Аз не искам тук да дипля правата върху интелектуална собственост, особено пък на снимки  и свободното споделяне. Балансът, както казах, е нарушен. Целта на преекспонирането на проблема е съвсем друга. Доста неща съм изписала в блога ми. Който иска, може да почете. И двете тези са правилни, но при определени условия. А точно тези условия куцат в момента. И все по-зле става. Затова е безсмислено да спорите.

Ванка и аз мислех нещо подобно да тресна като коментар, когато един пост от блога влезе в "неновините" :).

бту, в момента тече подписка в авааз срещу Закона за горите. Не зная колко е удачно тук да се слага линк, но ако остане в този вариант, ще трябва да макетите ви да са само с голи скали след време. :)