Автор Тема: Реални размери на дървета  (Прочетена 20853 пъти)

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Реални размери на дървета
« -: 27 Април 2012, 00:47:33 »
Бяхте обсъждали в една тема, че се затруднявате в избора на височини на дръвчета, защото не знаете реалните какви са и би било хубаво някой да ги напише. Реших да направя тази тема като отделна, предполагам, че ще ви е по-лесно да търсите в нея, но ако прецените друго, няма проблем. Ще давам максималните височини, до които достигат дърветата от даден вид. Вие ги мащабирайте. По латинските наименования Гугъл ще ви покаже доста снимки и можете да си изберете как да изглежда дръвчето ви.

ШИРОКОЛИСТНИ


1. Полски клен (Acer campestre)
Едно от най-масовите дървета от ацерите у нас. До 20 метра (не е от най-високите дървета) . Топчеста корона. Стъбло - покрито с кафявосива, надлъжно мрежовидно напукана кора. През есента листата добиват жълтеникава или червеникава украса. Има декоративни видове с червени листа през целия сезон.
Влиза в състава на широколистни, смесени и иглолистни гори, както по крайбрежието , така и в сухите зони. Също и в градските зони - издържлив е на газове и дим. Силно сенкоиздържлив. Използва се както за единични, така и за групови и алейни насаждения.

Подходяща техника за направа на това дърво е техниката от последната снимка от моите - това с китната корона.

старо дърво:


младо дърво (мисля, че е около 10 -12 метра) :
« Последна редакция: 27 Април 2012, 02:08:36 от Nelly »

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Реални размери на дървета
« Отговор #1 -: 27 Април 2012, 01:41:26 »
Виждам, че доста ползвате иглолистни.

ИГЛОЛИСТНИ

1. Борове (Pinus)
Боровете , с малки изключения, развиват типичен стволов корен и силно развити разклонения.
Най много се използват като групови масиви за слънчеви места. Рядко като единични. Обикновено са чувствителни към дима и газовете на градската среда.

* Бяла мура (Pinus peuce)
(малко разпространена - Рила , Пирин)
Бавнорастяща, до 42 м. височина и 1,2 диаметър на ствола ( на хилядолетната бяла мура в Пирин ствола е доста по-дебел) . Тяснопирамидална корона в млада възраст, разширява се при старите дървета и наподобява тази , на белия бор. Кора - гладка, светлозелена до зеленикавовиолетова в млада възраст. В стара- кафява, напукана във вид на плочици, прилича на кората на смърча.
младо дърво:


* Бял бор (Pinus silvestris)
Най-разпространеният у нас иглолистен вид. До 48 м. вис., но високо в планините , на бедни почви се среща като храст.
Млади дървета - правилна, конусовидна корона и жълтеникавозелена гладка кора.
Стари дървета - чадъреста корона и червеникавосива кора, която е силно напукана и се лющи във вид на неправилни продълговати плочки.
На варовици най-често е със закелявял външен вид, неправилна , чадъреста , закърняла корона.
Обича светлина.




* Черен бор (Pinus laricio)
До 40 м. вис. Корона - пирамидална в млада възраст, в стара - неправилна, чадъровидна.
Кора - сивочерна, надлъжно плочковидно напукана, винаги по-тъмна от тази на белия бор.




2. Смърч

* Обикновен смърч (Picea excela)
от 30 до 60 м. вис. Право стъбло и конусовидна корона, която се запазва и при старите дървета. Страничните разклонения са увиснали. ( много си приличат с елата)
Кора - сивочервеникаво кафява и гладка при младите , напуква се на груби закръглени пластини след 50-60 год. възраст при старите дървета.



* Сребристия смърч ( Picea pungens)  
- до 20 метра вис. , е много разпространен в градска среда в парковете. (Елхичките със сребристо сивкави иглички - има ги пред повечето блокове)




3. Ела

* Обикновена ела (Abies alba)
Единствената естествено разпространена у нас ела. Височина - от 30 до 75 метра. (у нас - до 58) . Диаметър - между 0,8 и 1,5 м.  Правилна конусовидна корона, хоризонтално разположени клони. По старите дървета се самоокастрят и формират очистено от клоните стъбло. Короната става цилиндрична. Кора - при младите дървета (до 50 - 60 год.) - гладка светлосива кора, при старите се напуква ъглесто.




Може би трябва още някои иглолистни да спомена - тези с много тесните корони, защото съм виждала изкуственяци от този тип, но друг път. Както и още някои широколистни


 http://www.algulbotanik.com/haber.php?tablo=ustmenu&id=36 Тук има доста дръвчета, с различни окраски на короната - красиви са и може да ви дадат идеи.
« Последна редакция: 27 Април 2012, 02:15:19 от Nelly »

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Реални размери на дървета
« Отговор #2 -: 27 Април 2012, 02:16:18 »
Непрекъснато една от снимките не иска да се покаже, не мога вече да се боря и я пускам тук :

2. Смърч

* Обикновен смърч (Picea excela)
от 30 до 60 м. вис. Право стъбло и конусовидна корона, която се запазва и при старите дървета. Страничните разклонения са увиснали. ( много си приличат с елата)
Кора - сивочервеникаво кафява и гладка при младите , напуква се на груби закръглени пластини след 50-60 год. възраст при старите дървета.

« Последна редакция: 27 Април 2012, 02:19:35 от Nelly »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Реални размери на дървета
« Отговор #3 -: 27 Април 2012, 07:41:32 »
Искам Бук, дъб, бреза, чинар. А в клуба наистина има доста иглолистни и ако ти е интересно можеш да дойдеш да ги видиш. Иначе Марио ведна съзря едно масово озеленяване на подготвяните модули в ТТ...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Реални размери на дървета
« Отговор #4 -: 27 Април 2012, 09:30:02 »
"Падаме" си по иглолистните по три основни причини.
По-лесно се правят (било то от нас или фирмени).
По-евтино струват (пак като матерали наши или фирмени).
По-често имаме на макетите си (и модулите) високи планини, където те растат.
Но пък широколистните са по красиви около самите гари и коловози,
но са доста по-...трудни. :scratch_ones_head:

Тъй като всяко дърво расте с различна скорост и в различен климат, лично аз
ползвах до сега чисто практическа ...практика (ама израз измислих...) като просто
слагам модела на дървото до коловоз с един вагон или локомотив в съответния мащаб,
и "на око" преценявах дали дървото е нормално, ниско или гиганстко. Тоест чисто естетически дали си подхождат с модела.
Темата ти, ще ни е в помощ, така че ще я следя с интерес и смятам да "черпя" опит от извора!
 :hi: ;D ;D ;D

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Реални размери на дървета
« Отговор #5 -: 09 Май 2012, 23:35:00 »
Благодаря за поканата, наистина ще ми е интересно да видя дръвчетата. Къде се намира клуба и кога е отворен ?

При дръвчетата най-естествения начин да се определи размера,  е "на око". Просто и в природата те са с различни размери. Като дребно проблемче бих отчела дебелината на стволовете. Ако е несъразмерна, тогава цялата красота отива ...

Бук, дъб, бреза, чинар ... ще се постарая в близките дни.

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Чинар
« Отговор #6 -: 12 Май 2012, 04:18:30 »
Обичам това дърво.

Чинар (Platanus ) - Голямо дърво. Бързорастящо.  Включва около 10 вида големи дървета, достигащи до 30-50 m височина. В природата се срещат главно край бреговете на реки и в други влажни местности, но е възможно да бъдат отглеждани и на по-сухи места. Изключително подходящи за места със замърсен въздух. Възрастната кора на чинарите се бели лесно на парчета с неправилна форма, което придава на дърветата пъстър люспест вид. Ако кората е много стара, тя не се бели, а се напуква.

1. Западен чинар (Platanus occidentalis) - Голямо дърво, достига височина 40 метра и 2 метра диаметър на ствола. Разпространение - Северна Америка.


2. Източен чинар (Platanus orientalis) - Разпространен на Балканите, среща се в райони с умерен климат. 35- 50 метра височина и 4 м. диаметър на ствола. Короната му може да се разпростре на ширина до 30 м. Чинарът има мощна коренова система. Засаждайте младите растения на около 5 м от къща, ограда, алея или друго дърво.
Светлолюбиво растение - на светли терени и в добре дренирани, дълбоки почви.
Дълговечен вид, достигащ до 2300 години.


"Старият чинар" в Смолян, пренесен през 1720 година от Беломорието(Гърция).



600 - годишният чинар в с.Гърмен - обявен за "Европейско дърво на годината".
Кой ще прави гарата в Гърмен ? %) Всъщност не зная дори дали има влак там .


Възрастната кора на чинарите се бели лесно на парчета с неправилна форма, което придава на дърветата пъстър люспест вид. Ако кората е много стара, тя не се бели, а се напуква.


ПС Май обърках форума с такъв по дендрология. Някой няма ли да даде размерите на реалните дървета в съответните мащаби ? За да се върнем по предназначение все пак. :)
« Последна редакция: 13 Май 2012, 14:10:33 от Nelly »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Чинар
« Отговор #7 -: 13 Май 2012, 01:18:20 »
Цитат на: Nelly link=topic=3814.msg77988#msg77988 date=1336785510
600 - годишният чинар в с. Гърмен - обявен за "Европейско дърво на годината".
Кой ще прави гарата в Гърмен ? %) Всъщност не зная дори дали има влак там .   ...

Ми ... не ... по цялата долина на Места няма влакове и гари ... и може би така е по-добре, щото ако имаше, към днешна дата щеше като почти навсякъде да е зарязано, ръждясало, окрадено, мръсно, гадно и тъжно ... а сега за щастие не е! Най-близкият влак там е чак в горния край на долината, където минава теснолинейката Септември-Добринище.

Цитат на: Nelly link=topic=3814.msg77988#msg77988 date=1336785510
Обичам това дърво.

Чинар (Platanus ) ...

И аз!!

Но имам питане:
Понеже думата не е българска (çınar), не може да няма българска дума за него ... и коя ли е тя!?!

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Чинар
« Отговор #8 -: 13 Май 2012, 09:15:13 »
Цитат на: CaLLlo link=topic=3814.msg78004#msg78004 date=1336861100
...
Но имам питане:
Понеже думата не е българска (çınar), не може да няма българска дума за него ... и коя ли е тя!?!

Чак пък българска ...
Платан
Яблан

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Чинар
« Отговор #9 -: 13 Май 2012, 14:17:22 »
[quote author=CaLLlo

Но имам питане:
Понеже думата не е българска (çınar), не може да няма българска дума за него ... и коя ли е тя!?!
[/quote]

Отворих дендрологията, там пише: Семейство Чинарови, Род Чинари и после видовете чинар.  Не дават никакво друго име. В интернет съм срещала и платан (от латинското му име). За яблан не бях чувала до сега.
Аз предпочитам да се придържам към тази "книжчица", защото информацията е много точна. Давам и латинските наименования, защото така можете да гледате много снимки в нета без да има опасност да се объркат дърветата. 

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Реални размери на дървета
« Отговор #10 -: 14 Май 2012, 10:04:03 »
Цитат на: Nelly link=topic=3814.msg77988#msg77988 date=1336785510
...Засаждайте младите растения на около 5 м от къща, ограда, алея или друго дърво.
Светлолюбиво растение - на светли терени и в добре дренирани, дълбоки почви.
Дълговечен вид, достигащ до 2300 години.
...

Ужассссс... :scratch_ones_head:само преди медсец засадихме два такива на тротоара пред кооперацията,
на мястото на липсващи две дървета. На 3,5/4,0 метра да са максимум!!!
Обаче се "хванаха" за десетина дена и вече са се раззеленили. Ако успеем да ги опазим от циганската паплач, :diablo:
щото ги чупят за да откраднат металното скеле дето уж ги пази и поддържа докато са малки,
може и да пораснат, още повече, че са бързо растящи!!!
 ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Реални размери на дървета
« Отговор #11 -: 06 Декември 2016, 09:44:39 »
Специално включване по молба на Нели. (макар и не веднага) :blush2:

И понеже тук става въпрос за размери...А в моделизма те са от значение!






 ;D  ;D  ;D

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Реални размери на дървета
« Отговор #12 -: 19 Януари 2017, 02:05:04 »
Доста добре си ги наситнил, особено розовото! Само не разбрах защо в тази тема ги бутна, ама май на никого вече не му дреме за дръвчета.
Аз от време на време продължавам с експериментите и напълних апартамента с дръвчета.Мъжът ми се смее, че за да направя няколко дръвчета, ми трябвали 100 кв.м. за материали...  :haha: