Автор Тема: Направи си сам - Дръвче  (Прочетена 5740 пъти)

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Направи си сам - Дръвче
« -: 27 Април 2012, 02:53:05 »
Понеже темата за дърветата е подхваната благодарение на Нели та и аз да се разпиша с последния ми опит датиращ от преди 3 години най малко. Чудих се къде да го постна дали там или тук. В крайна сметка тук защото описвам метода за създаване макар и с едно изречение.




Всички използвани материали са естествени (без кламера). Стеблото на дървото е от малък изсъхнал бонзай. Короната съм я оформил от мъх от бор. Насъбрах си една торба от последното ходене на Витоша. Парченцата мъх съм ги напъхал в короната на бонзая. Не съм използвал лепило, няма нужда. Ефекта е много поразителен освен това ухае(ше) :) За жалост направата на дръвчета за макет по този метод излиза доста скъп от към живи дръвчета  ;D


Нямам снимки от процеса на създаване, не че е кой знае какво. Всички имате въображение което замества излишните обяснения :) От мен идеята а от вас готовата продукция.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Направи си сам - Дръвче
« Отговор #1 -: 27 Април 2012, 07:38:59 »
Браво Ванко, само одето Nellyте ние от всякъде.

Не знам защо, но естествените материали май не са подходящи поради няколко причини- след изсъхване стават чупливи, въдят се гадинки разни и тях... Абе куца работа. Иначе верно е че изглеждат някои от тяд доста реални. Даже в клуба имаме една две кутиии от Heki точно с такива тревеоляци, които имитират дървета.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Дръвче
« Отговор #2 -: 27 Април 2012, 11:45:47 »
Както каза Емо изсъхването е най-големия проблем при лишеите и мъховете и това изпитах и аз на своя макет. Бях събрал доста лишеи, но докато бяха пресни бяха супер, в последствие обаче взеха да се хербаризират и трошат. Беше ме яд и тогава реших да пробвам нов метод състоящ се в следното:

Сивия лишей (който е ползван за короната на дървото от снимката) се разнищва на отделни еденични разклонения, които се изправят чрез подтискане под преса (специално аз ползвах дискове от щанги) След 1-2 седмици след като се поизправят и поизсъхнат се поставят върху подпорни стени, бетонни замазки, шкарпи, бетонни основи на мостове и т.н. като предварително същите са намазани с Ц200. След изсъхване на лепилото останалите гънки се стягат и прилепват по-плътно към повърхността, отделно от това лишеите се консервират и предохраняват от рушене и гниене.

Крайния ефект е обрасли с буреняци повърхости имитиращи пълзящи растения, като бръшлян например. Най-накрая може да и да се боядисат с акрил в каквито цветове си искаме.

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Дръвче
« Отговор #3 -: 09 Май 2012, 23:44:56 »
Голяма веселба настана в клуба ви. :)

Аз съм си мислила за лишеи, но наистина са доста ронливи. А предложения начин е трудоемък. Ако човек си играе да прави едно дръвче, заслужава си играта, но ако иска да озеленява цял макет, в който основната идея са влакчетата да се движат в реалистична местност, между много дървета, тогава трябват лесни техники с трайни автентично изглеждащи предмети - ландшафт, дръвчета, храсти, треви, почви, камънак...


Loco-motion

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Дръвче
« Отговор #4 -: 14 Май 2012, 09:31:24 »
Не мога да се стърпя и да не се похваля. След като приятелката ми дълго време приемаше хобито ни меко казано като несериозно занимание ето какво е направила сама:



Държа да подчертая, че това е първият й опит за нещо подобно и го е направила, за да ме изненада. Eдинствената й отправна точка в тази насока е нещо, което съм й казал преди близо година - за техниката с многожилен електрически кабел. Не съм обективен, но по мое мнение резултатът е отличен.
« Последна редакция: 14 Май 2012, 09:39:27 от Loco-motion »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12267
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направи си сам - Дръвче
« Отговор #5 -: 14 Май 2012, 10:24:06 »
За първи опит, от човек който не се е занимавал с това, и при това се е постарала да те изнанеда...
Ми резултата е повече от добър, особено с оглед на досегашните опити тук във форума.
Мдааааа, май някои вече завиждат за такава приятелка!!!! ;) :hi:
 :clapping: :clapping: :clapping:

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Дръвче
« Отговор #6 -: 14 Май 2012, 12:41:08 »
Дръвчето си е супер ! Браво.

atanas72

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Направи си сам - Дръвче
« Отговор #7 -: 14 Май 2012, 14:12:00 »
 :hi: :drinks: