Автор Тема: Макетът на Мишо Табаков - В ПАМЕТ НА martzaro !!!  (Прочетена 29023 пъти)

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #15 -: 05 Април 2008, 14:32:30 »
Страхотно си го замислил, ще се получи чудесно, винаги ще се намери решение  :)

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #16 -: 05 Април 2008, 16:18:05 »
Изключително добро решение за развититие на релсовия път!!! Много ми харесва идеята ти! БРАВО :) и УСПЕХ :)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #17 -: 05 Април 2008, 20:15:10 »



Бих те посъветвал да пуснеш трасе , което да минава по етажерка и мост пред входната врата и прилежащата и стена; мостът да е на панта - за да можеш да влизаш и излизаш ;)

tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #18 -: 07 Април 2008, 10:59:00 »
Аз това си го мислех, но парчето плот като е на панти как ще става връзката м/у отделните модули?

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #19 -: 07 Април 2008, 11:03:36 »
няма проблем бре - като на Фремо-модулите - до 0.5 - 0.7 мм луфт се преминава успешно ! - важно е да има съ-осност!! И да са на едно ниво .

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #20 -: 11 Април 2008, 16:28:45 »
кликваш на modellbahn, след това на отдолу на Bilder meiner ersten Modelleisenbahn
и
виж най от долу плана!
http://www.lokwelt.de/index1.htm
 ;)
« Последна редакция: 11 Април 2008, 16:30:37 от pach »

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #21 -: 29 Май 2008, 14:51:40 »
Имах сериозни размисли над макета последните седмици.

Първо майка ми изяви желание да ползва тавана за ателие да си рисува и твори, та си рекох хайде, детската стая даде фира. После обаче размисли и в крайна сметка ще си рисува долу, т.е. таванското помещение пак се освободи - вече за да творя аз.

Почнах да диря решение на проблемите с наклоните. Ако ви кажа, че вече съм на версия v.12 на макета??? Аз лично се замаях.

На помощ ми дойде pach. Бях му изпратил размерите на помещението, и той сътвори ето това:



Като решение много ми хареса, с дълго развитие на релсите, да тичат мноооого влакчета. Само че той на места беше използвал завои с малки радиуси. Хванах се и преработих неговия вариант с по-големите радиуси 542.8 мм и 604.4 мм.

Мдам, обаче кофти тръпка - при врата оставана прекалено малко място, за да мога да се завра, а и ЕМПЕРАТОР-ът като дойде няма къде да си пусне пергелите..... ами сега?!

.... през цялото време решението на pach ми беше много познато .... и в един момент осъзнах, че бях разработвал подобен вариант, но завъртян на 180 градуса (вие си изберете дали по часовниковата стрелка или обратно на нея ...  ;D ), и при мен нямаше слизане с едно ниво под основното, както е при pach.

Съответно се заех да изчертая неговия вариант, но завъртян. И се получи нещо доста интересно според мен. Като си спестявам слизането едно ниво надолу, иска ми се влаковече да се виждат на по-голяма част от маршрута.
Вижте и моя "обобщен" вариант на макета. Дайте си становищата и идеи за промени.

П.П. Товарната гара ще я мушна аналогично на варианта на pach, както и самият Лъчо каза - много идейно развитие на товарните коловози от последния коловоз на централната гара.
« Последна редакция: 29 Май 2008, 14:54:21 от misho_tabakoff »

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #22 -: 29 Май 2008, 15:24:49 »
Пропуснах да отбележа почистването.

Мостът в долния край на макета, който минава над 4-те коловоза, ще го направя да може да се демонтира и да се влиза нвътре към средата на помещението. Сградата на гарата заедно с пътя ще са на отделен модул, който ще може да се вдига и да осигури пространство за достъп до затънтените ъгли на макета.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #23 -: 29 Май 2008, 16:29:08 »
Много идейно !!! ;)
Надявам се , че нещо при изчертаването се е объркало , инак ще трябва да буташ освен гредата , че и стената! :o
Нещо не ми стана ясно , кое тук е моста , но поне вратата я намерих - в тази връзка бих те посъветвал да обърнеш гаровата сграда от другата страна на коловозите.
Така ще имаш по добра видимост към тръгващите и спиращи влакове за да им се кефиш , а отзад лицето на гарата ще им е като фон.В противен случай ще гледаш гърба на гарата и тя ще ти пречи да виждаш добре влаковете по коловозите когато са спряли.
Ако ще правиш товарна гара , не я извеждай както аз на моето предложение.При него аз ти наредих три стрелки от отклонително/разменният коловоз само за да видиш възможностите ,един вид на къде може да се развие товарната гара ,  но по принцип така не се прави.
По две причини:
- в определен момент може да не остане място от стрелки за изолираните участъци на релсите (при аналагово или смесено управление на схемата) нужни за светофорите/семафорите.Ако ползваш изцяло цифрово управление (в което те подозирам  ;D) пак ти трябва свободен участък от коловозите , на който и без да е изолиран , да могат да спират локомотивите.Никъде изходните сигнали не спират локомотива върху стрелки.
- така ще ти трябват и цял куп изходни сигнали от всеки глух коловоз на товарната гара. ;D
Обикновенно се слагат една или две стрелки които се явяват нещо като изходни за глухите коловози , а след тях са същинските отклонения на товарната гара.Така се осъществява по лесен контрол на товарните влакове тръгващи от глухите коловози - просто излизат през една - две изходни точки за да стъпят на основните коловози в гарата.Дори в повечето гари се предвижда достатъчна дължина на коловоза свързващ тези стрелки и следващите към глухите отклонения , с цел маневрирането да се извършва , без да се "излиза" на главен коловоз!
Отклонението за депото само съм го загатнал с един коловоз , но мисля , че ти казах  - там има място за обръщателен кръг и т.н.
Mо добре да бе взел детската стая - лапето така или иначе ще е все в стаята с влаковете , около татко си  ;), а тавана ти е с два полегати потона (предполагам че си на ъгъла) и не е подходящ за макета , пък и най-вече за отрочето... ;)
Това се сещам за сега...
 ;D ;D ;D

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #24 -: 29 Май 2008, 16:48:39 »
Цитат на: pach link=topic=393.msg6257#msg6257 date=1212067748
Много идейно !!! ;)
Надявам се , че нещо при изчертаването се е объркало , инак ще трябва да буташ освен гредата , че и стената! :o ...

Изобщо не се е объркало, ами си е така. ;D Там вдясно е комин, който е с дебела стена. Аз ще вкопая малко коловозите вътре в стената. То имаше идея оттам да минават релсите на второ ниво, но после преработих твоата идея, завъртяна на 180 градуса, и предвид гадната греда вдясно коловозите ще минат много тарикатски през половинаа тухла на комина.

Що касае стаята. Тя отпадна основно, защото съм максималист и не исма малък макет, а в стаята вариантът беше макетът да се вдига нагоре и да стои под тавана. Обаче има детска библиотека, има детско гардеробче, первата на прозореца и разни такива неща, които трябва да бъдат врязани в макета, т.е. ще ми се изяде от пространството. Още повече, че точно до вратата има комин, който изключително ми стеснява периметъра на макета.

Скосените потони (не знаех, че така се вика на полегатите покриви, човек цял живот се учи) не ме бъркат, даже Лъчо ми даде една снимка на такъв макет (публикувана е на първата страница на темата), много добре се вписва в пространството под скосяването и стои хубаво.

Цитат на: pach link=topic=393.msg6257#msg6257 date=1212067748
... Ако ползваш изцяло цифрово управление (в което те подозирам  ;D) ...

Много правилно ме подозираш. ЕМПЕРАТОР-ът ме зариби с това ESU EcOS, нема си друга работа, сега ще ме хвърли в грях. Но е уникално, много ме накефи.

Цитат на: pach link=topic=393.msg6257#msg6257 date=1212067748
... Обикновенно се слагат една или две стрелки които се явяват нещо като изходни за глухите коловози , а след тях са същинските отклонения на товарната гара.Така се осъществява по лесен контрол на товарните влакове тръгващи от глухите коловози - просто излизат през една - две изходни точки за да стъпят на основните коловози в гарата.Дори в повечето гари се предвижда достатъчна дължина на коловоза свързващ тези стрелки и следващите към глухите отклонения , с цел маневрирането да се извършва , без да се "излиза" на главен коловоз! ...

Не го схванах ... обикновено бързо схващам, но бавно трябва да ми се обяснява ... яд драсни нещо на хартия и го покажи, че така ми е трудно да го осъзная.
« Последна редакция: 09 Юли 2008, 11:48:06 от misho_tabakoff »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #25 -: 29 Май 2008, 17:10:25 »
ами ето нещо набързо.



а едно от възможните решения е:



та къде ти е моста на твоята план?

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #26 -: 29 Май 2008, 17:32:17 »
Цитат на: pach link=topic=393.msg6264#msg6264 date=1212070225
.... а къде ти е моста на твоята план?

А бе не съм пръв художник, но ето това сътворих ....  ???

Уф, много дребно е станало ...

Долу минават 4 черни коловоза, над тях два червени ... е те там е мостата.  ::)
« Последна редакция: 29 Май 2008, 17:33:53 от misho_tabakoff »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #27 -: 30 Май 2008, 16:18:47 »
Мда , тъй като днес е петък , и с форума имаше явно проблем , си поиграх малко (колкото да ме ядоса тъпата програма) с Роковските релси и т.н.
Ами гадно малко място имаш с мерак за голяма гара , голям мост , голями радиуси и т.н. та малко ми е мъка за теб .Важното е че ти изпитваш удоволствие да си фантазираш и проектираш !!!Това е най-сладкото от този етап - докато чертаеш и пред очите ти се движат вече влаковете!
Не е лошо да покажеш окончателният проект  в програмата с която си направил разчета за релсовият материал (не разбрах с WINRAIL ли го правиш?) защото сам си се убедил , че минаваш на ръба.
И тъй като ми дойде една еретична мисъл ще те питам - не можеш ли да направиш размяна с някой съсед на таванското помещение , поне да не е ъглово като твойто , щото с тия два наклона на покрива - ми то няма въздух , а ти си седнал да мислиш за дълги крака ;)
 ;D ;D ;D

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #28 -: 30 Май 2008, 16:47:51 »
pach, ЕМПЕРАТОРЕ!!!! Златни сте! Дадохте ми страхотни идеи.

Наистина съм кът с мястото. И ако си мислиш, че не съм питал съседите за техните помещения дълбоко се лъжеш! Нашето таванско даже е най-голямото като площ именно защото е скосено и губя от обем. Исках да купя съседно помещение ... със стари пенсионери на глава излиза ли се!!!!!

Днес цял ден се опитвам да осмисля идеите и на двама ви ... и стигнах до това решение.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #29 -: 30 Май 2008, 16:57:34 »
Ма то почва да се избистря и да става по убаво бре!
малко не съм сигурен - лилавото сигурно са тунели!
Обаче комина май съвсем го отряза!
 ;D ;D ;D