Автор Тема: Макетът на Мишо Табаков - В ПАМЕТ НА martzaro !!!  (Прочетена 29018 пъти)

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #30 -: 30 Май 2008, 17:19:45 »
Да, лилавите линии са качването към и слизането от панорамния път.

Черните линии (изключая гарата, разбира се) също са в тунел, не се "гльождат", както съм викал като малък.

Комина не го мисли, на него му е дебела тухлата..... нали съм го дупчил със собствените си ръце. :-) Е, като компромисно решение може да мина само през кьошето му и да не върви през тухлата. Зависи в какво настроение ще съм, когато стигна до там.

Иначе движението се обособи доста интересно. От южния край на гарата влакът поема по десния завой, после бавно започва да катери нагоре на север (лилавите линии), горе на комбинацията от стрелки и кръстачки минава по панорамния път, който прави една хубава обиколка на цялото помещение (нали все пак е панорамен път), после през същата система от стрелки минава отвъншната страна и се спуска на юг през импровизирания тунел в стената на комина, минава под панорамния път, след което поема на север по обиколен тунел и се връща към гарата.

Сега вече имам възможност да реализирам и товарна гара, и фабрика, и разни силози ... мога от долния ляв край да направя отклонение навътре към средата на помещението.

Мога да направя същото с отклонение от горния ляв ъгъл на помещение .... може и двете.  ;D

Но това ще остане за понеделник, че днес ми свършва работното време.

Примемам още идеи.

PACH, EMPEROR!!! Имате едно голяяяяямо черпене от мен, мисля, че финализирах основните трасета на макета.

Само кажете какво пиете и какво ядете, останалото е от мен.
« Последна редакция: 30 Май 2008, 17:21:19 от misho_tabakoff »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #31 -: 30 Май 2008, 21:54:27 »
С каква програма чертаеш?

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #32 -: 30 Май 2008, 22:08:35 »
Microsoft Visio. Не мога да свикна с Winrail, по-трудно е изчертаването, но аз съм свикнал с тази програма и нямам грижи. Сам си чертая кривите.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #33 -: 30 Май 2008, 22:39:59 »
Цитат на: misho_tabakoff link=topic=393.msg3523#msg3523 date=1207308093
И Адри, и Лъчо, и Дориян категорично казаха минимум R5 - иначе хем се тормозят локомотиви и вагони, хем 300-милиметровите вагони стоят изключително грозно.
Мишо, отдавна искам да споделя некои мисли. Гореупоменатите лица са прави по принцип. ОБАЧЕ! Площта, с която разполагаш, не позволява използването на толкова големи радиуси. Сам казваш бабата, дядото и други роднини. Фирмите проиводители са предвидили всичкият подвижен състав да се вписва без проблем  във всички криви от R2 нагоре. Това важи и за вагоните от по 303мм. А и ти няма да караш влакове като в Америка та да се затормозяват локомотивите. Моят съвет е, използвай в участъците, които няма да се виждат, R3 и R4, а в откритите, за сметка на освободеното място, по-големи радиуси или флекс-релси.
Гара Бон е много красива, но и много задължаваща откъм коловозно равитие. Такава голяма гара предполага повече от 4 коловоза, които по-прилягат на гара малко по-голяма от спирка. Така, че помисли за някой глух колвоз с магазия и друг с пощенска стация. Поне още един проходен коловоз. Ако мислиш да слагаш депо, то не може да е за два, три локомотива. На тази гара явно има голямо движение на различни влакове и локомотивите трябва да се обслужват. И не е задължително коловозите от входна до изходна стрелка да са прави по конец. Както каза Адри "много е гъзарско - гара в крива". Може спокойно част от коловозите да са в крива. Така пак печелиш място.
Имаше вариянт с гарата прасната отзад на макета, надявам се той отпадна. Иначе ще трябва да гледаш влаковете, които пристигат с огледало.
« Последна редакция: 30 Май 2008, 22:41:32 от Жоро »

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #34 -: 31 Май 2008, 21:42:19 »
Общо взето всичко ще направя с флексовете. И ще следвам минимален радиус от 500 - 550 мм.

Що касае коловозите, говорихме си на рождения ден на Лъчо, и наистина ще ги направя да са примерно 6. Ще направя товарна гара, вероятно в долния край на вътрешното продтранство. На гарата ще има глухи коловози, пощенска станция.

Гаровите перони в момента са дълги 280 см, така че няма да ми се налага да ги правя в крива и да спечеля още 20см примерно. На 280 спокойно събирам 8 вагона и един локомотив .... направо супер.

Гарата отзад отпадна при този последен вариант на макета ....

Иначе идеи за развитието на гаровите коловози, местоположението на товарната гара и разни други глезотийки са добре дошли. pach и EMPEROR си заслужиха почерпушката, нямам нищо против да почерпя накуп 4-5 души с една яка кръчма.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #35 -: 02 Юни 2008, 12:12:27 »
Не е лошо да пробваш отново с WINRAIL , защото там е истината!Така се навръзват стрелки , изравнителни релси и т.н. , че на първо четене много ме съмнява дали ще успеш и 1,80 м. чист коловоз да получиш ...
Така само си фантазираш за 2,80 м. - при 3,90 м (около която ширина ти се въртят проектите трябва непременно да почнеш да чертаеш с програмата , и ще разбереш че не е толкоз ефективно както сега ти се струва.При всички положения ще трябва да изнесеш входно/изходните стрелки в кривите , инак абсурд да търкаляш осем вагона + локомотив!
Пък ако много ти е гадна програмата - проиграи чертежа си на пода с релсите и стрелките и ще разбереш ккакво имам предвид.
 ;D ;D ;D

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #36 -: 02 Юни 2008, 12:28:55 »
Това последното е най-реално - на пода, на малкия тамън да му се вземе акъла.

Стрелките със сигурност ще са в кривите, да спечеля място.

Но в крайна сметка колкото и да се получат дълги чистите коловози, пак ще съм доволен, защото тоя диагонал е най-оптималният.
« Последна редакция: 02 Юни 2008, 12:30:55 от misho_tabakoff »

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #37 -: 02 Юни 2008, 12:34:32 »
Някой може ли да ми каже какъв е радиусът на отклонението на правите стрелки?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #38 -: 02 Юни 2008, 13:23:59 »
За Роко са следните (от книжката на конрад):
№42440 и 42441 - лева и десна - 15 градуса - дължина 230 мм (по правата)
или еквивалентен радиус -873,5 мм.

№42454 - тройна равнобедрена (май) 2 х 15 градуса -дължина по правата -287,5 мм или еквивалентен радиус - 873,5 мм

№42451 - DKW - сиреч "английска" - и тя е на 15 градуса - дължина по правата - 230 мм. или еквивалентен радиус 1050 мм.

№42488 и 42489 - скоростни лява и дясна - 10 градуса , дължина по правата - 345 мм или еквивалентен радиус - 1946 мм.

№42496 - скоростна английска (???) - 10 градуса - дължина по правата - 345 мм или еквивалентен радиус 995 мм.

№42464 и 42465 лява и дясна криви - радиус 358 мм на 30 градуса или еквивалентни релси - R2/R3=

№42470 и 42471 лява и дясна криви - радиус 542,5 мм на 30 градуса или еквивалентни криви релси R5/R6.

№42476 и 42477 лява и дясна криви с радиус 826,5 мм на 30 градуса или еквивалентни криви R9/R10.

номерата по горе са по Роко .
Еквивалентни - тези който ги заменят...
ако не е ясно припомни си геометричните зависимости от книгата на Ботев!
 ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #39 -: 02 Юни 2008, 13:29:12 »
Мънчо , Табаков някъде спомена , че ще е с Роко!
А това което му даваш от Пико са кривите релси (при това не всички), а не стрелките !
Лошо нема , явна обърквация...
 ;D ;D ;D ;D

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #40 -: 27 Август 2008, 23:19:39 »
Така, след неколкомесечно бистрене на макета изпроектирах следното нещо.

На помощ ми дойде публикуваният от pach макет на Gert van Voost ... страшни идеи ми дойдоха от там. Може би е една идея претрупан, но е много издържан, наистина.

Ето последния (засега ... ) вариант на макета:



Най-напред да поясня, че югоизточния край на макета е изрязаният ъгъл (там има комин).

С други думи макетът е на 4 нива.

На ниво +180мм се намира пътническата гара - тя даже е маркирана на проекта с контур. Гарата ще бъде с 4 коловоза.

На южния край на изхода коловозите завивят надясно и започват да се изкачват, докато стигнат ниво +280мм при северния край на гарата и там минават отгоре.

След като минат отгоре над гарата, двата коловоза сгъват на започват дълго спускане до ниво +100мм в южния край на индустриалната зона.

Нататък, коловозите сгъват на север и заобикалят индустриалната зона, докато стигнат до горения десен, т.е. североизточния край на макета, където от ниво +100мм започват да се спускат на юг, докато стигнат на ниво +0мм в зоната на трите глухи коловоза (те са на ниво +100мм). Оттам тръгват да се изкчават на север, докато стигнат ниво +180мм преди захождането към северния край на пътническата гара.

...................

Индустриалната зона не съм я мислил, но ще заимствам идеята от макета на този Gert van Voost.

...................


Споделете вашето становище по въпроса за износа на магданоСа.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #41 -: 27 Август 2008, 23:24:07 »
Това ми се струва ..."лудница" .Представям си какво откриване трябва да правиш като го завършиш.Супер е ;)

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #42 -: 28 Август 2008, 09:43:48 »
Не знам как да завъртя 3Д модела, за да се вижда по-ясно каква е идеята. На практика има две зони - градска на горно ниво и индустриална на долно. Но се постарах движението на влаковете да се упрости максимално. Няма врътки, няма лупинги.

На преден план сега ще излезне закупуването на релси. Всичко ще бъде на Tillig Code 83. Първоначално щях да използвам Roco, но асортиментът им не е толкова богат, колкото на Tillig, а последните са и заводски "състарени".

Кривите са R31 (484мм) и R41 (543mm). За по-големите радиуси ще се използват флексовете. Правите стрелки са с радиуси на отклоненията 484мм и 866мм. Стрелките в крива са с радиуси 484мм/778мм и 543мм/934мм.

Паралелно с релсите започвам да си купувам и обекти за макета - жилищни сгради, фабрики, цехове, кран мисля да сложа, склад, един пазар може да сложа, за да може Адри да си продава там успешно вагоните, детска площадка или детска градина, че малкият трябва да тръгне на ясла, паркинг, където Лъчо да си паркира бързото Ауди .... ей такива неща.

Предвид факта, че макетът ще стои вдигнат под тавана и ще се спуска надолу когато ще се ползва, конструкцията на плота трябва да е здрава и масивна. Северния край на жилищната зона зад пътническата гара, както и северната част на индустриалната зона, ще са на отделни модули, за да могат да се демонтират лесно и бързо в случай, че някой влак реши да изправи някой завой, или ако се наложи нещо да се ремонтира или прекроява.
« Последна редакция: 28 Август 2008, 09:47:22 от misho_tabakoff »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #43 -: 28 Август 2008, 09:56:37 »
Сложна работа !!! ::)
Когато искат да има достъп до някой своеволен влак , обикновенно оставят една , две дупки в средата на макета , които закриват с хълмове , селища и т.н. Те са монтирани на отделна плоскост и тъй като са леки , само се повдигат и готово излизаш ти с двете си ръчички на тяхно място за да докопаш свободомислещият влак ;D.
Тук някъде бях пуснал снимка на един френскоговорящ швейцарец на чиято глава стърчеше цяло заводско хале а той си подаваше мутрата в средата на макета.
Така е по лесно от колкото на модули , щом всичко ще ти виси от тавана.Имаше и линк (пак тука някъде) на едно полско момче което си бе окачило макета  по същият начин със система от ролки и въженца под тавана (някъде тук го коментирахме с Мактъб)...

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #44 -: 28 Август 2008, 10:09:04 »
Цитат на: pach link=topic=393.msg9203#msg9203 date=1219906597
... Когато искат да има достъп до някой своеволен влак , обикновенно оставят една , две дупки в средата на макета , които закриват с хълмове , селища и т.н. Те са монтирани на отделна плоскост и тъй като са леки , само се повдигат и готово излизаш ти с двете си ръчички на тяхно място за да докопаш свободомислещият влак ;D ...
Именно, това е и моята идея. Само че на моята глава ще има или детска площадка, или някоя друга фабрика.