Автор Тема: Започване на малък макет в N размер  (Прочетена 30016 пъти)

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Започване на малък макет в N размер
« -: 21 Август 2012, 13:58:19 »
Първата ми по-сериозна тема във форума.
Започвам макет - моят първи, с не особено големи амбиции, без нужда от прекален реализъм. Разполагам с малко място - около 120см на 60-80см, затова и N размерът ми пасва най-добре.

Тъй като съм съвсем в началото се надявам да мога да разчитам на съвети за моята идея, която не е нищо особено.

Посъбрах малко релси и подвижен състав и стигнах до следното.
Отгоре:


Отстрани:


Та първия ми въпрос е разбира се, този наклон може ли да се случи при 107 см. колкото е дължината в момента, до колкото прочетох някъде трябва да се вдигнат около 4 см.
Темата, за наклоните, която е цитирана навсякъде из форума, за съжаление не ми се отваря, а връща грешка.

Иначе идеята е на макета - двата коловоза най-вляво ще има депо, до него разпределителна гара (имам 3 разкачвачки), а горе на високото още една гара, до която се стига през наклона.

Поздрави :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #1 -: 21 Август 2012, 14:10:01 »
Ето "библията":
ftp://82.103.112.145/KNIGI/juri_botev.pdf
Дръпни си я, и почни от 72-ра страница.
На 83-та страница е и за наклоните.
(малко бавно зарежда - търпение)

ПП. За N e 35 мм, но обърни внимание и на плавните преходи в наклона, защото за N е много важно- моделите са "късички"
и ще засядат...на страница 85-та
« Последна редакция: 21 Август 2012, 14:12:50 от pach »

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #2 -: 21 Август 2012, 14:29:31 »
Благодаря за книгата, определено ще е от полза. До колкото виждам, наклона би бил възможен - на финала на книгата видях макет 120х75см. в N размер, в който изкачването е 4см.
Пък може и направо на него да се спра.
« Последна редакция: 21 Август 2012, 14:33:20 от bazitov »

atanas72

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #3 -: 21 Август 2012, 18:48:25 »
Поздрави и успех в начинанието. :good:

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #4 -: 21 Август 2012, 21:24:42 »
Защо не пробваш да отклониш индустриалния клон  още до стрелката за планинската гара и обърнеш коловозите успоредно на  правата от овала. Депото тогава може да е в дясната част и да не се отклонява от главния коловоз , а от една от индустриалните прави. В момента коловозите са глухи и се завират под баира... Някак не ми седи естествено.

За наклона... Наистина имам съмнения, че ще е малко стръмничко.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #5 -: 22 Август 2012, 09:00:35 »
Здравей. Точно така се започва макета - с реденето на линиите....
Ето какво ми направи впечатление - събрал си всичко в ляво и става претупано,
а в дясно пък е празно. Затова ти предлагам да разместиш малко нещата:

Долу в ляво да ти е централната гара (в червен цвят);
Коловозите да са успоредни и да не са глухи - да има 2 стрелки и да са свързани с основния овал.
Индустриалната зоне е добре така в средата;
Да обърнеш изкачването към втората планинска гара - да стане от ляво на дясно.
Да разклониш трасето за да имаш 2 по-дълги коловоза. (в зелен цвят)
Така в дясно може да стане една голяма планина с тунел (в жълт цвят)
Можеш да потърсиш "gleisplan spur n" в GOOGLE изображения и ще намериш най-различни планове.


« Последна редакция: 23 Август 2012, 12:06:28 от bategojko »

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #6 -: 30 Август 2012, 00:13:02 »
Цитат на: bategojko link=topic=3948.msg81127#msg81127 date=1345615235
Здравей. Точно така се започва макета - с реденето на линиите....
Ето какво ми направи впечатление - събрал си всичко в ляво и става претупано,
а в дясно пък е празно. Затова ти предлагам да разместиш малко нещата:

Долу в ляво да ти е централната гара (в червен цвят);
Коловозите да са успоредни и да не са глухи - да има 2 стрелки и да са свързани с основния овал.
Индустриалната зоне е добре така в средата;
Да обърнеш изкачването към втората планинска гара - да стане от ляво на дясно.
Да разклониш трасето за да имаш 2 по-дълги коловоза. (в зелен цвят)
Така в дясно може да стане една голяма планина с тунел (в жълт цвят)
Можеш да потърсиш "gleisplan spur n" в GOOGLE изображения и ще намериш най-различни планове.

Това ми изглежда доста добре, ако трябва да си призная :)
След кратко пътуване се върнах с "такова", което малко се запъва по сегашните криви, та ще трябва да се дотества.

Тези дни ще се опитам да подредя горната схема и да допълня каквито стрелки са нужни,
пък после ще прегледам ако се ориентирам добре какви материали ми трябват, че дебело ПДЧ за N ми се струва.. прекалено, ако не се ориентирам - ще питам.

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #7 -: 23 Октомври 2012, 23:05:12 »
Ето и как се продължи концепцията, поради липса на място....

"Финално" се спирам на Г образен макет с две гари в двата края на Г-то, като м/у тях ще има двойно трасе с пренебрежимо малка ширина и променлива дължина (по продължение на стената).

Това би ми решило проблемът и с евентуално пренасяне.

Та на въпросите, има ли смисъл да правя основа от МДФ 6мм (който вече имам в изобилие), или за такъв размер мога да мина с пенопропилен? Ще бъде ли странно, ако тази гара от снимката (която в момента е с размери 120х50см.) подложката бъде изрязана не в правоъгълник, а скосена, отново с цел пестене на място?

Отделно пенопропилена ще бъде ли подходящ да прокарам жиците през него? Ако се спра на този материал, ще трябва ли да правя рамка от летви под него?



Отворен съм и за други предложения/насоки :)
« Последна редакция: 23 Октомври 2012, 23:12:33 от bazitov »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #8 -: 24 Октомври 2012, 08:01:28 »
Здравей,

Съмнява ме че макета ще ти достави удоволствие в този вид.
На 50 см шорина можеш да направаиш елипса, но само с R1. Помисли дали нямаш тази възможност, за да можеш поне да пуснеш влак да обикаля, защото движението напред-назад е леко скучно. Верно радиуса е най-малкия, но запазв движението.

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #9 -: 24 Октомври 2012, 08:41:14 »
Нещо ми се струва, че геометрията на трасето хич я няма. Май си редил релсите както ти дойдат. Всяка релса има своя геометрия. Ако не съобразиш "сбора" от различните радиуси на кривите, градусите и дължините, няма да се затворят контурите геометрично. На практика  насилствено ги изкривяваш за да ги затвориш, което е абсолютно недопустимо. Тази грешка си направил, при първото подреждане - левият полукръг е очевидно с по малък диаметър от десния и няма как двата прави коловоза, които ги свързват, да ги затворят. При тая ситуация ти си изчекнал горната права и тя се е начупила на снадките за да влезе в по големия диаметър. На втората снимка, където си дал само коловозно развитие си допуснал друга "характерна" грешка. Двата горни коловоза не са успоредни в частта между двете стрелки. Кривата релса на дясната стрелка, не е с подходящ радиус. Силно ти препоръчвам идеята ти за макет, преди да я наредиш, да я конструираш с някоя програма, напр. SCARM, която ще намериш тук във форума. Тя няма да ти позволи да правиш свободни съчинения, и ще си принуден да я наредиш с правилните компоненти. Първо направи това и след това всичко останало! Ще ти дадем съвет за всичко. Успех!  

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #10 -: 24 Октомври 2012, 09:31:26 »
Добро утро :)

Цитат на: emilchaushev link=topic=3948.msg83024#msg83024 date=1351054888
Здравей,

Съмнява ме че макета ще ти достави удоволствие в този вид.
На 50 см шорина можеш да направаиш елипса, но само с R1. Помисли дали нямаш тази възможност, за да можеш поне да пуснеш влак да обикаля, защото движението напред-назад е леко скучно. Верно радиуса е най-малкия, но запазв движението.
Това на снимката ще бъде единия край - едната гара и може би след още 1 метър и половина в завоя на стената ще стига до другата гара. С елипса в 50см. започнах и по-скоро за мен е неприемлив вариант (да обикаля в малък и лесно обозрим кръг), както съм писал, по-интерсно ми е да маневрирам и съставям композициите. После да ги разхождам до другата гара, където се обръща локомотива (отново маневриране) и влакът се връща.

G_GROZ, благодаря за коментара, напълно наясно съм с неуспоредността , напънатостта и т.н., но тези неща ги знам и няма да останат така. За проектирането в Software също бих се съгласил, ако една от основните причини да се захвана с макета е фактът, че по цял ден гледам монитор и искам да не го гледам  след 10 часа работен ден :) Софтуерът съм го оставил за финалния етап, след като вече съм решил коловозното развитие и усетил как седи физически в стаята, тогава само ще изчистя радиусите.

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #11 -: 24 Октомври 2012, 16:59:40 »
Та най-вече въпросът ми е фибранът дали ще е достатъчно здрав или под него ще трябва да слагам допълнителна подложка, ако някой има опит с толкова малки "модули" да сподели.

Като цяло си представям няколко такива модула, от които да ми е съставено цялото трасе:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #12 -: 24 Октомври 2012, 17:09:19 »
50 см. в размер N трябва да ти е напълно достатъчен да завъртиш двойно трасе, R1 и R2. Ако ти е кеф да си правиш маневри, не е зле след като композираш влака тоя да може да замине някъде, а на негово място евентуално да пристигне друг ... Не разбрах това "още 1.5 метра" колко прави като цяло, но приравнено в Н0 това си е цяла панелна стая - т.е. размерът ти е напълно достатъчен за домашно каране. Според мен две гари, да си правиш маневри в тях, в двата края на Г-то, а между тях освен свързването им да има и слизане на долно ниво, това повторено и от другата страна. На долното ниво си имаш и овалче, макар и със скрити части за да не се виждат наденички. Може и допълнителна връзка на долното ниво, между кривите, за по-дълга проходна гара. 

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #13 -: 24 Октомври 2012, 21:00:35 »
За фибрана няма да имаш проблем, ако сложиш корк и баластрираш отгоре... Нема да мръдне трасето. А и с С200 ще можеш много лесно да му направиш ландшафта. Част от модулите в клуба са направени само с фибранова подложка около трасето и са си ОК.

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #14 -: 25 Октомври 2012, 00:55:10 »
Благодаря, ще се спра на фибрана, пък ще видим как ще се закрепят разни моторчета за смяна на стрелките отдолу.

mitko0888 може би долната схема ще внесе малко повече яснота, направена е набързо и радиусите и коловзното развитие нямат много общо, но насоката се вижда ясно, оцветил съм бъдещите модули, като досега си говорим и гледаме само най-десния:


Може би хич няма да е лошо да се опитам да се явя на ден на отворените врати в клуба, модулите изгелждат супер :)
« Последна редакция: 25 Октомври 2012, 00:58:20 от bazitov »