Автор Тема: Започване на малък макет в N размер  (Прочетена 30006 пъти)

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #15 -: 07 Ноември 2012, 12:52:59 »
Тука виждам големи промени в идеята и реализацията на макета!
Пожелавам ти лека работа!  :)

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #16 -: 02 Януари 2013, 13:45:37 »
Благодаря за пожеланията, промени всеки ден, но все не мога да завърша първата фаза - всички нужни релси.....

Натъквам се на следния проблем - имам стрелки Minitrix с номер 4963 и 4964, предположих, че са с номера 14963 и 14964, но за съжаление, такива номера не откривам в програмите за проектиране на трасе (SCARM),
в тези програми откривам само стрелки с номера подобни на този 14953/14954, които са ръчни. Това ме навежда на мисълта, че са същите 4963, но разликата в номерата идва от факта, че са електрически, но няма как да съм сигурен. Затова ми трябва вашата помощ.

Всичко това ми трябва, за да мога вече финално да намеря какви релси ми остава да си набавя, за да имам нужните разстояния м/у коловозите и т.н.

Ще съм благодарен, ако някой може ме ориентира в номерацията на Minitrix :)

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #17 -: 02 Януари 2013, 18:49:26 »
Влез в сайта на Трикс и ги открий по каталожния номер

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #18 -: 02 Януари 2013, 19:06:25 »
Търсил съм, но ги няма :)

В този сайт:
http://www.trixtrains.com/trix_pdbs.html

Освен, ако сайтът на trix, не е друг...

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #19 -: 02 Януари 2013, 21:51:33 »
Тръгни оттук http://www.trix.de/ и търси.. включително търси архиви и стари каталожни номерации... Нищо чудно да са сменяни през годините...

dalagg

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #20 -: 03 Януари 2013, 10:12:43 »
Май наистина няма стрелки с този номер И аз търсих и нищо не излиза. Да не би да е 5-ца, а на теб да ти се струва, че пише 6?

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #21 -: 04 Януари 2013, 00:05:34 »
Мне, ясно се вижда, че са такива и от намереното информацията е тотално разнопосочна:
http://www.ebay.de/itm/2-Weichen-4961-4963-14961-14963-24-Minirix-N-8-/140902352350?pt=DE_Modellbau_Modelleisenbahnen&hash=item20ce6f45de#ht_500wt_1219

http://www.ebay.co.uk/itm/Minitrix-Weichen-paar-4961-63-elektischMINITRIX-4961-Elektrische-Weiche-/230852138157

Резултати много: http://www.ebay.de/sch/sis.html?_nkw=Minitrix+2+el+Weichen+4961+und+4963+1+&_itemId=270492044277

Едни са електрически, други са ръчни до едните пипе 24 градуса, други ги пишат 15 градуса. Каша.

Дали не мога да си ги измеря сам, с транспортир?

dalagg

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #22 -: 04 Януари 2013, 00:13:19 »
Цитат на: bazitov link=topic=3948.msg85261#msg85261 date=1357250734


Дали не мога да си ги измеря сам, с транспортир?

Можеш. 10 градуса разлика се хваща с транспортир. Начертай два ъгъла - 66 и 75 градуса на един лист и сложи стрелките отгоре. Дъгата на стрелката трябва да е допирателна към двете страни на ъгъла.

А да не би да дават 24 и 15 градуса за двата лъча на стрелката (за двете линий)?
« Последна редакция: 04 Януари 2013, 00:15:38 от dalagg »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #23 -: 04 Януари 2013, 08:43:48 »
ГЛедам, ... , и не вЕрвам на ушите си! Кви транспортири бе хора? Те това е стрелка 24 градуса на минитрикс:



Те това е пак на минитрикс, ама 15 градуса:



Да не говорим че и в SCARM-a хубаво са си нарисувани и двата вида, даже им пише и дължината.

Само с гледане трудно се различават градусите на ракията, ама за тези стрелки .....

dalagg

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #24 -: 04 Януари 2013, 10:24:59 »
Митак, точно за това е форума -да се учим :)
Сега вече виждам разликата в стрелките.
Благодаря  :hi:

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #25 -: 04 Януари 2013, 11:17:01 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=3948.msg85266#msg85266 date=1357281828
ГЛедам, ... , и не вЕрвам на ушите си! Кви транспортири бе хора? Те това е стрелка 24 градуса на минитрикс:

(Image removed from quote.)

Те това е пак на минитрикс, ама 15 градуса:

(Image removed from quote.)

Да не говорим че и в SCARM-a хубаво са си нарисувани и двата вида, даже им пише и дължината.

Само с гледане трудно се различават градусите на ракията, ама за тези стрелки .....

Визуално съвпадат и са същите.
В SCAM стрелки с такива номера няма. Само в тази програма http://www.xtrkcad.org/Wikka/HomePage има стрелка с номер 496х, но е само една.

Та това, което ми показваш са снимки на стрелки без конкретен източник или номера, например тук също виждам едни стрелки http://www.ebay.de/itm/Minitrix-4953-4963-Trix-2-elektrische-Weichen-30-24-rechts-Roco-Spur-N-1-160-/271130368156?pt=DE_Modellbau_Modelleisenbahnen&hash=item3f20a1189c#ht_500wt_1219, до които е написано 30/24 градуса... верно - може да са и пълни глупости, но визуално не намирам разлика.

Но ако приемем, че стрелките са 15 и 24 градуса, за да изправя коловоза ще са ми нужни R2 15 и R2 24 градуса (ще си ги проверя вече в scam)?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #26 -: 04 Януари 2013, 13:22:51 »
Цитат на: bazitov link=topic=3948.msg85279#msg85279 date=1357291021
Цитат на: mitko0888 link=topic=3948.msg85266#msg85266 date=1357281828
ГЛедам, ... , и не вЕрвам на ушите си! Кви транспортири бе хора? Те това е стрелка 24 градуса на минитрикс:

(Image removed from quote.)

Те това е пак на минитрикс, ама 15 градуса:

(Image removed from quote.)

Да не говорим че и в SCARM-a хубаво са си нарисувани и двата вида, даже им пише и дължината.

Само с гледане трудно се различават градусите на ракията, ама за тези стрелки .....

Визуално съвпадат и са същите.
В SCAM стрелки с такива номера няма. Само в тази програма http://www.xtrkcad.org/Wikka/HomePage има стрелка с номер 496х, но е само една.

Та това, което ми показваш са снимки на стрелки без конкретен източник или номера, например тук също виждам едни стрелки http://www.ebay.de/itm/Minitrix-4953-4963-Trix-2-elektrische-Weichen-30-24-rechts-Roco-Spur-N-1-160-/271130368156?pt=DE_Modellbau_Modelleisenbahnen&hash=item3f20a1189c#ht_500wt_1219, до които е написано 30/24 градуса... верно - може да са и пълни глупости, но визуално не намирам разлика.

Но ако приемем, че стрелките са 15 и 24 градуса, за да изправя коловоза ще са ми нужни R2 15 и R2 24 градуса (ще си ги проверя вече в scam)?

Идеята ми беше: пробвай се да се пребориш с SCARM. Можеш даже и да си създадеш своя геометрия - не е никак трудно.

За съжаление не видях снимки на твоите "проблемни" стрелки за да ти окажем някаква адекватна помощ.

Дал си доста собри линкове, в които си търсил за минитрикс стрелки. Въпреки че няма никакъв опит с N, до тук ми стана ясно че минитрикс прави тези два вида, които съм дал за пример със снимки. Номерата са различни - първо са четирицифрени, след това - с добавена 1 отпред. Ако са ръчни или електрически - естествено пак има разлика в номера, но не и в геометрията.

15 градуса са по-дългички, изглеждат по-добре ако имаш място, радиусът на кривата изглежда доста голям.
24 градуса са значително по-къси (виж отклонението, а не правата част!), с видимо по-малък радиус на кривата. Освен това към тях има и малка крива релсичка - 6 градуса, така че от 24 можеш да направиш 30 градуса. 

По въпроса за твоя макет: Пробвай се да кажеш какво искаш да правиш с него? Да имаш макет, на кйто влаковете да се въртят и обикалят в разни посоки? Или да правиш бавни и плавни маневри (което не знам до колко ще е сполучливо с този мащаб!). Или да си направиш сигнализации / сигнали / зависимости на маршрути и т.н. на гари, които да са максимално близки до реалното движение на влаковете? Ти ли ще управляваш влаковете си или искаш да си вървят самички и да не се блъскат? Какви влакове ти харесват - стари къси, млади и дълги, големи парни, ICE, ... Или пък ти е кеф да моделираш терен и къщи?

Пробвай все пак нещо малко като начало, без да се харчиш много по него. Дори и само на фибран да е - в този мащаб нямаш проблеми. Пък след това ще видиш какво не те кефи в макета и ще си направиш нов - по-хубав и по-голям. Не знам дали е най-доброто решение да се мъчиш да начертаеш "идеалния" макет, да го пуйчиш, правиш и преправяш дълго време, и да видиш че нещата на живо не са както си ги мислил. Няколко опита не са излишни!

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #27 -: 05 Януари 2013, 18:29:35 »
Ето и ситуацията до момента :)

На долната снимка, ясно се вижда, как не могат да ми се затворят коловозите. Искам да разбера какви са ми стрелките, за да мога на програма, като SCAM, да ги видя спрямо производителя и да ги поръчам. Като взема и няколко флекс релси, ще оформя и коловозите около складовете и/или малко депо - зависи от сградите, които взема. С това ще завърша поне частта с гарата.

Още един изглед:


Тук идва друг момент, че по-скоро трябва да си избера перон и други сгради от фалер или фолмер, защото от платформата на Auhagen, която виждате, не останах доволен как изглежда. Трябва да ги избера предварително и да съобразя разстоянието м/у коловозите спрямо размерът им.

Това пък е управлението на стрелките и разкачвачките:


Друга дилема отново и отново е, че тази гара стана прекалено дълга, спрямо началната ми идея парче от макета да не надвишава метър на 70см.
Затова се чудя дали да не започна с по-малки модули от по метър, в които да се упражнявам - баластиране, терен, дръвчета и т.н. На финал да се съединят в дългo двойно трасе (като гарата на снимките май ще трябва да стнае с двоен изход, защото ще е проходна). Отделно ще видим какво ще съединиява трасето или иначе казано какво ще има в двата му края - в единия индустрия, а в другия крайна гара+ депо. Поне мога да си ги правя по етапно и да си сменям идеята до последно. В последствие може да заменя краищата с по едно ухо, за да могат да се въртят безкрайно.

Относно подвижния състава - харесва ми дизеловият магистрален локомотив, само трябва да му набавя подходящи 6 товарни вагона (спрямо индустирята или тя спрямо вагоните - ще видим). Маневреният засега е ОК. Очаквам и една дизелова мотриса на минитрикс, която ще отмени пътническите превози. След това ще следва цифровизация на подвижния състав. Останалите вагони, които имам ще се разпределят из гарите и депото за декор :)

Безкраен процес....

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #28 -: 12 Януари 2013, 19:35:21 »


Май достигам до някакъв финал на коловозното развитие, но се появиха следните въпроси:
- тъй като е двойно трасе, влизащо и излизащо от гарата не виждам как влак, намиращ се на 1ви коловоз ще може да замине през 3ти коловоз. Ясно е, че проблемът може да се реши с още 4ри стрелки, но как мислите, има ли принципен проблем да остане така?
- взел съм корк, за бърза справка - първо си запоявам захранващите проводници - колкото по-начесто толкова по-добре. После залепям първо корка за фибрана и после релсите за корка с ц200?
- чак тогава баластиране, озеленяване и декорация
- фибранът взе да се огъва... дали да не го направя двоен или да мисля рамка с оребряване?

Ако нещо може да стане по-правилно - кажете  :)

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #29 -: 13 Януари 2013, 14:31:53 »
Не всички гари имат бретел. Примерно ако на гара Костенец приемат влак на първи коловоз посока София, то няма как оттам влакът да продължи по правилния път. Според мен не е проблем така да остане.