Автор Тема: Започване на малък макет в N размер  (Прочетена 30003 пъти)

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re:Започване на малък макет в N размер
« Отговор #30 -: 13 Януари 2013, 17:18:14 »
Цитат на: pavel75 link=topic=3948.msg85620#msg85620 date=1358080313
Не всички гари имат бретел. Примерно ако на гара Костенец приемат влак на първи коловоз посока София, то няма как оттам влакът да продължи по правилния път. Според мен не е проблем така да остане.

:hi: точно това ме интересуваше.

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Започване на малък макет в N размер
« Отговор #31 -: 21 Септември 2014, 23:12:55 »
Мина доста време от последния път, когато имаше обновления по макета.
Смених си мястото и съответно всичко, снимано до момента е разкачено, прибрно и пренесено.

В момента разполагам с малко място, което от една страна е повече от колкото беше преди това - почти парадокс  :dance1:

Изчистих концепцията за администрация - ще бъде SBB и епохата >= IV, но това не ми попречи на практика да си взема два OBB вагона и други два NS вагона... което като го добавим от кашата от преднияте покупки, нещата още дълго време ще са цветни.
Отделно успях да цифровизирам двата локомотива, които вече имах.

Тъй като мясото, в което мога да творя макет, е стаята наречена хол или всекидневна, се стигна до консенсус, че каквото и да е - ще трябва да е и красиво (освен малко, достъпно, чисто и т.н.).

Та след дълго ровене в интернет (винаги помага) попаднах, като че ли на перфеткния формат, който идва от най-обещаващото място на планетата, когато става въпрос за липса на пространство - Япония
http://space.geocities.jp/popoya2008/menu.html, като връзката тръгна от този форум http://www.rmweb.co.uk/community/index.php?/topic/38509-japanese-prototype-n-scale-desktop-layout/

Съвпада ми с идеята за обхождане на стаята по нейните ръбове, като дали в началото, в края или и някъде по средата ще има разширения - гари или индустриални мотиви (тук вече сме в сферата на мечтите), но задължително ще има място, за приятно и дълго маневриране, като идеи ще черпя на корем от този сайт http://www.wymann.info/ShuntingPuzzles/sw-inglenook.html.

Вече съм успял да сглобя четири П-образни мини-модула - с тотално сгрешени размери, спрямо показаните в японския сайт, а като завърших университета си бях обещал никога да не се опитавам да смятам без калкулатор :), та резултатът е малко по-високи и малко по-широки модули :D

Следваща стъпка е - първи стъпки с релеф, тревички и полагането на баластра, т.е. ще се лее c200.

До голяма степен дължа прилива на свежа мотивация, на посещението ми в клупа по ЖП моделизъм в София, последната седмица на август. Адмирации за постижението на всички участници, наистина клубният макет е невероятен.  :hi:

Ще се постарая да пускам по някой друг update със снимки - дано често да имам повод  ;)

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Започване на малък макет в N размер
« Отговор #32 -: 28 Септември 2014, 03:25:01 »
 :hi:
Залепих първата релса и корка за един от модулите, съответно шумът е осезаемо по-силен спрямо незалепена релса в/у незалепен корк.

Та не ми се продължаваше с баластирането - предвид очаквания резултат, че ще стане още по-шумно. Рових из форума за начини да намаля шума, но накрая успех да намеря това съпоставяне на различните възможности за намаляване на шума:
http://s374444733.websitehome.co.uk/c-noise/index.htm
По-скоро ще залепя следващите релси + корк с такова лепило (на латексна основа) и после ще баластирам отново с него вместо с ц200, пък да... чуем.

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Започване на малък макет в N размер
« Отговор #33 -: 21 Октомври 2014, 18:52:49 »
Започнах супер елементарен план на гара разпределителна или там където ще стоят локомотивите и вагоните.

Тъй като съм пред поръчване на материалите от картинката се чудих дали разкачвачките, трябва да бъдат в началото на всеки коловоз, или мога да поспестя някоя друга?

(това продължава, до колкото позволява мястото, в глухи коловози вдясно)
Поздрави :)

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Започване на малък макет в N размер
« Отговор #34 -: 21 Октомври 2014, 21:55:43 »
На теория можеш да минеш с по една разкачвачка преди да влезеш в стрелките. Как става разкачването - тук: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,560.45.html :buba:

В същност, точно на твой въпрос съм отговорил тогава :)
« Последна редакция: 21 Октомври 2014, 21:57:18 от Жоро »

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Започване на малък макет в N размер
« Отговор #35 -: 21 Октомври 2014, 23:23:13 »
Имах спомен, че съм питал нещо за разкчаването, даже се чудих дали не си задавам въпросът два пъти.

На практика да не се цигъня за разкачвачки в началото на всеки коловоз, така както ще имам по-малко ядове при маневриране?  :hi:

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Започване на малък макет в N размер
« Отговор #36 -: 24 Октомври 2014, 19:22:05 »
Как бързо се променят плановете  :sarcastic:

След като откарах една нощ в четене на теория стигнах до следния план на депото (разпределителната гара или което е по-правилно):

1. Най-долният коловоз си е основната линия, която няма да затапвам отдясно, за да може ако ми се прииска, да мога да си направя овал или пък да преместя модула в друга част от трасето.
2. Коловозът над него - ще бъде за пристигащите и заминаващите влакове - пристигащите да бъдат разфасовани, а заминаващите да бъдат събирани на него.
3. Разклонението, което избива вляво е ... не знам терминът на български, но на теория трябвало да е дълго колкото най-дългия коловоз от депото - иначе съм щял да имам големи проблеми при маневриране в бъдещето :no:

Та главното ми чудене е, тези двете стрелки вдясно свързващи коловозът, за пристигащи/заминаващи, с основното трасе, дали не ми скъсяват прекалено много този същия коловоз, но пък ако ги нямам си мисля, че излизането посока вдясно, ще е доста по-трудно.
« Последна редакция: 24 Октомври 2014, 19:28:18 от bazitov »

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Започване на малък макет в N размер
« Отговор #37 -: 26 Октомври 2014, 22:50:32 »
Първи опити в полагането на баластра, терен, трева и храсти. Резултат:



Удоволствието е голямо :) Резултатът за мен - спорен, особено в частта с баластирането - получиха се доста дупки, но за първи път - толкова, следващият модул ще си спазя процедурата. Донякъде е по-трудно и заради ниските траверси, но това си е особеност на Kato.
Друг страничен ефект е, че в бързането при първия слой трева, не покрих баластрата и съответно сега имам, приятен, ефект на леко обралса линия в едната част.

Предстои слагането и на още детайли. Имам и цялостна концепция за железницата, но ще споделя в следващи постове.  :hi:


bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Започване на малък макет в N размер
« Отговор #38 -: 04 Декември 2015, 23:28:47 »
Напреднах в неизвестна посока  :dirol:


Всичко от плана без отклонението в синьо го имам наредено на пода и окабелено - включително и обръщателното ухо с помощта на KSM-SG модул.

Тук имам въпрос - дали синьото отклонение не е по-добро от жълтото?

Това жълтото ми седи доста неестествено, като организация на движенитo. Разходих няколко влака от гарата на края на жълтото отклонение (липсва на схемата) до горната гара (която по коловозно развитие копира Wassen, обаче за маневриране е голям зор/скука) и нещо не ми се стори "правилно".
« Последна редакция: 04 Декември 2015, 23:43:24 от bazitov »

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Започване на малък макет в N размер
« Отговор #39 -: 15 Октомври 2016, 02:30:02 »
Намерих готова сгъваема маса с размери 178х58см, достатъчно евтина - и нестабилна, че да взема две.

В този размер събрах следното:

Радиусът на кривите е 249мм - ще минават 6 осните локомотиви, но в завой по-добре да не го гледаш :sarcastic:

От едната маса ще махна краката, а рамката ще оребря за по-добра стабилност. Ще са две половини - на картинакта се вижда ясно къде се разделят.
Двете половини ще се скрепят една над друга и ще се складират под леглото - идеята е да се включват само кабел към централата и кабел за захранването на стрелките. Така ще елиминирам настоящия основен проблем - кабели кабели кабели.

Предстои неелектрически тест на трасето за определяне на възможните композиции и типове влакове, които ще могат да се разиграват.

Подозирам, че ще скучновато, но едва ли по-скучно от влакове в кашони. Ако ви хрумне нещо - пишете.
Ще кача и снимки.


Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Започване на малък макет в N размер
« Отговор #40 -: 20 Октомври 2016, 17:27:37 »
Виждам, че тук концепцията за макета се е променила.
Публикувай снимки от напредъка, за видим как се получават нещата при теб.
Успех.