Автор Тема: Макета на Tazcho в Н0 мащаб  (Прочетена 33354 пъти)

tazcho

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« -: 17 Септември 2012, 13:38:08 »
Здравейте , след продължително четене из форума реших да започна и аз разработването на макет.
незнам как обаче в апартамент 120кв не можах да намеря място за по-голям макет от 244см х 122см каквито ПВЦ плоскости има от така набедените за "Симона"  смятам да използвам едина цяла такава , за заздравяваща конструкция отдолу "засега" съм се спрял на алуминиеви профили , идеята е да стане възможно по-лека цялата конструкция с цел местене.
Самият проект ще бъде "засега" на един етаж .

ще съм много благодарен за съвети и критики преди да започна изцяло закопуването на релси.
За релсите съм се спрял на Пиковските А-глейс от които вече съм закупил сет а,б както и доста единични елементи.

п.п.дългият правоъгълник е един вече закупен перон на аухаген с номер 11376 , а по-късият е Гара Klingenberg-Colmnitz AUH11346 която смятам да взема а производителят е пак аухаген.

Последният макет можете да видите от страница 5 нататък !
« Последна редакция: 08 Януари 2013, 10:47:37 от tazcho »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #1 -: 17 Септември 2012, 14:14:22 »
Не разбрах това ли окончателната схема на която си се спрял, но ето ти още предложения:

http://images.google.bg/search?hl=bg&q=gleisplan&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=601&sei=zwVXUJbKIMrJhAeN6oCoAg&tbm=isch

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #2 -: 17 Септември 2012, 15:32:56 »
Моето мнение за такива макети е-По добре без такъв,отколкото с такъв на който машиниста през цялото време ще гледа опашката на влака  :pardon:-мнението си е лично мое и не задължавам никого с него  :hi:

tazcho

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #3 -: 17 Септември 2012, 22:28:14 »
Цитат на: liro4605 link=topic=3984.msg81837#msg81837 date=1347885176
Моето мнение за такива макети е-По добре без такъв,отколкото с такъв на който машиниста през цялото време ще гледа опашката на влака  :pardon:-мнението си е лично мое и не задължавам никого с него  :hi:

еееееее , ти искаш да ме откажеш още преди да съм се разгорял както трябва , тъкмо съм се запалил  :lol:
майтапа на страна , така или иначе нямам кой знае каква /и/ композиции за момента и този размер ще ми върши работа а и машиниста няма да може да вижада опашката , хем да видя за какво става въпрос в смисъл кое как се прави как се полагат релси ландшафт и така на татък апък и малкия да се забавлява заедно с мен иначе съм замислил нещо доста по - голямо ако се разгори мерака  ;)
« Последна редакция: 17 Септември 2012, 22:30:01 от tazcho »

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #4 -: 17 Септември 2012, 23:06:14 »
Бъди сигурен , че ще се разгори. И не жали място.Живял съм в по-малък, 105 квадрата апартамент , и знам я че има място. Щом се спираш на Аухаген , то следвай тази тенденция, а именно - сгради от Аухаген .Аз имам някои от сградите и ако ти представляват интерес мога да ги снимами пратя фотосите .Разбира се притежавам от мащаб 1:120 и 1:100 /ТТ и НО/ТТ /.

tazcho

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #5 -: 22 Септември 2012, 23:42:47 »
Отказвам се от макета............

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #6 -: 23 Септември 2012, 00:11:19 »
Еми честито :(

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #7 -: 23 Септември 2012, 10:43:22 »
 :stop: Защо се отказваш?  :(  :swoon:  :fie: :nono:

tazcho

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #8 -: 23 Септември 2012, 14:02:37 »
отказвам се от този макет а не от макет по принцип :D
реших че ми е много малък проекта а трябва да се мисли по-мащабно ,
затова реших старото ми магазинче дето в момента го ползвам за склад
да взема да го разчистя и там да си спредна един подобаващ макет.
вариантите които ми се въртят в главата са 3

1.в средата един 2 на 3 метра или може би 4 , но ширината си остава 2м тъйкато
помещението е тясно а трябва да остане отстрани по един метър за минаване и обслужване.

2.отстрани по стените в "П" образно трасе с широчина 1метър и 2 обръщалки накрая.

3.този ми е любимия за сега вариант напълно затворено трасе по всички страни примерно 50см
като дължината ще е 2 стени по 4метра и 2 стени по около 3м , само че тук ще имам малък проблем
тъй като предната "стена" не е стена а стъклена витрина от край до край ,
а на отсрещната стена има врата за тоалетна и складче, но мисля че ще мога да направя
импровизирани мостове за да не се "лази като се влиза"  :)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #9 -: 23 Септември 2012, 17:29:01 »
Ще бъда честен.... Откащи се от тези грандомандски планове. И аз мислех като теб... До тук 3 макета  съм изхвърлил и смених мащаба за да стигна от 3х2м в ТТ до "тортата" - 60х90 см в N.
Повярвай ми големите размери само могат да те разочароват.

Направи малкия покарай, така ще придобиеш опит и с окабелявания и с ландшафт, па тогава прецени дали да захапеш голям залък... Иначе има голяма вероятност да се разочароваш и да зарежеш всичко до средата.


Аз за мен си съм решил... Вкъщи "тората" ми е достатъчна. Големите проекти в клуба- има място, има време, има помощ от членовете и най - вече не пречи на никой от домашните.

tazcho

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #10 -: 24 Септември 2012, 00:56:19 »
Отказване няма , качил съм се на влака вече и ще трябва да се возя  :lol:

та така....... новата идея е следната:



страните са му 4метра на 3метра , ширина 50см с изключение на едната страна която е 70см "горната" където и ще е централната гара , зад нея ще има и товарна с много глухи коловози за вагоните. втора гара ще има на отсрещната стена както и малко селце евентуално , а в дясно ще се развива промишлеността.

много ми се вижда за сега постен релсовият път така че чакам предложения за поправки и допълнения както и идеи.
« Последна редакция: 24 Септември 2012, 08:39:43 от tazcho »

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #11 -: 24 Септември 2012, 05:00:40 »
Какво да ти кажа пич, важното е на теб да ти е кеф!!  :good:  Едно мое предложение е да добавиш нещо и от долната страна -- при мен е южната -- :haha:
4 метра са доста място, тествал съм се да си направя просто трасе на 5 метра и искам да ти кажа че трябва да има разнообразие.  :) Ако пък повече трасе не ти се слага, винаги може да добавиш някоя планинка или страда, всякакъв вариант за неподвижна радост за окото, може би някой участък с изпочупени влакови и локомотивни части  :) Развихри фантазията си, както виждам има място, запълни го!  :lol: :lol: Твърдо ли си решил макетът ти да е "0" образен?  :)
« Последна редакция: 24 Септември 2012, 05:03:24 от JesusBlack14 »

tazcho

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #12 -: 24 Септември 2012, 08:38:46 »
Цитат на: JesusBlack14 link=topic=3984.msg82001#msg82001 date=1348452040
: Твърдо ли си решил макетът ти да е "0" образен?  :)
за сега да ще е в затворена форма , а някога може би ще направя и вътре пълнеж.
Иначе както казах отдолу ще е южната гара горе централната а зад нея товарната гара.
планинките ще са предимно в долната част на макета защото както споменах по-рано в ляво на този макет ми е една цяла витрина и ще трябва да правя подвижен мост някакъв а в дясната страна имам врата към тоалетна , а горе сигурно няма да ми остане място за много зеленинка защото мисля да направя градче и разни фабрики , ама още не съм ги "сънувал" и не знам какви точно ще са ,можете и за декорацията да давате съвети и упреци за които ще съм благодарен.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #13 -: 24 Септември 2012, 09:00:34 »
Супер си го решил!!! При това за такова помещение, ще си е като частен клуб направо.
Но или пусни завеси пред витрината...или решетки...и СОТ задължително
(най-добре и трите неща, щото деца, мангали и други подобни все ще ти счупят витрината...).

Така, ако до сега не си правил макет почни в някаква по-простичка коловозна схема,
която да е отворена за повече развитие през различни етапи, като още в първия етап може да затвориш
овал (образно казано) от еднопътно трасе с малка гара, после следва удвояване на трасето и уголемяване на гарата,
трети етап може да е втора гара и различни клонови отклонения и т.н. Тоест постепенно с натрупване на опита (и по-щадящо портфейла)
да си направиш един доста приличен макет. Не ти препоръчвам макети с проста форма и малък "овал" - твърде бързо омръзват
както в еднообразното въртене по овала и почти никакво маневриране в гарата. Такъв макет ще ти омръзне
преди да си го построил дори - още при пробите на изграденото трасе ще откриеш че е еднообразен...освен ако не си витринен колекционер,
щото тогава за да си "врътнеш" новосъбраната композиция с няколко "кръгчета" става и макет тип "торта"...
а после пак на витрината зад стъклата да си стои.

Ето тук съм правил предложение за подобна схема, но от доста по просто естество (все пак момчето искаше в спалнята да си го прави)
на подобен макет покрай стените. Има  доста прилична малка гара и трасе раздвижено
 във височина (двуетажен макет) с мостове пред вратата, малко депи и малък товарен участък в гарата и т.н.
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1500.msg59834.html#msg59834
Можеш да го ползваш за първоначална идея или "по мотиви", която ти да си доразвиеш според вкуса и възможностите си.
Впрочем и в това предложение има възможност за удвояване на трасето, а при размерите на твойте дълги стени в магазинчето,
 спокойно можеш да направиш две доста пребични гари (в два различни етапа) в правите участъци.
Въобще не бързай, чертай и премисляй повече, а ние тук щете "консултираме" ако искаш!!
 ;D ;D ;D

tazcho

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Tazcho в Н0 мащаб
« Отговор #14 -: 26 Септември 2012, 08:19:55 »
Имам следната дилема която не ми дава мира и ще ви помоля за помощ.
След като снощи на дълго и на широко разглеждах и умувах как товарните влакове които тръгват от глухите коловози да си се включат в вътрешният кръг без да пречат на пътническите които се движат по външния установих че имам проблем , при всяко тръгване на товарен влак от товарната гара която ще е при глухите коловози трябва да спирам всичко останало за да мине той . а пътническият влак ще върви по външните линии за да може да спира на 1-ви коловоз на централната гара. как да разреша този проблем в развитието на релсовият път ?
единият вариант е да сложа централната гара от другата страна на релсите , но тогава ще и се гледа гърбът другият вариант е да преместя глухите коловози от вътрешния край но тогава като има вагони на тях няма да се вижда хубаво влака който минава.
дайте някаква идея за развитието на релсовия път и в частност за глухите коловози къде да ги преместя за да не пречат.
мислех и за друг вариант примерно като тръгне композиция от глух перон от там да се изкачва с много лек наклон и след завоя към западната страна с мост да пресича двете основни линии и да се включва в вътрешната , но пък в този случай ще трябва да се спуска за има няма 170-180см защото ще има подвижен мост там за да се минава. Моля дайте идеи и предложения.