Автор Тема: Избор на схема на релсовия път  (Прочетена 10843 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Избор на схема на релсовия път
« -: 14 Септември 2007, 17:05:25 »
Схемата е много важна - тя определя броя на нивата, коловозното развитие, наклоните, броя на завоите и техния радиус и т.н., а в крайна сметка и размерите на макета като цяло

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Избор на схема на релсовия път
« Отговор #1 -: 14 Септември 2007, 17:50:29 »
има ли някъде в Нет-а готови схеми за релсово развитие с профилен път , но и спецификация към тях : демек , акоси харесам нещо за макет - да знам какво да поръчам ?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re: Избор на схема на релсовия път
« Отговор #2 -: 15 Септември 2007, 08:41:02 »
Лично за моя макет използвах готова схема, която след известно нагаждане, приспособих към специфичните условия на мястото, където щях да разположа рамката.
В Интернет намерих един руски сайт: http://ys.mmc.ru/railroad.html , където в рубриката "схемы макетов и фотографии" може да намерите доста схеми за всякакви вкусове и нужди. Специално за моя макет е използвана схемата с име "Ballenstedt".


Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Избор на схема на релсовия път
« Отговор #3 -: 05 Октомври 2007, 11:06:24 »
разглеждам го в момента , много благодаря :)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Избор на схема на релсовия път
« Отговор #4 -: 05 Декември 2007, 23:33:16 »
Схема на макет...интересно и много времеемко занимание.

При мен нещата по планирането схемата на макета отнемат няколко месеца до година. Хубаво е да си набавите от нета схеми на макети, колкото да имате идеи в главата, които да пригодите за условията и пространствата, скоито разполагате.

В кничжлето на Ю.Ботев има един съвет, които помня, но не прилагам за поредния макет.. ПРАВЕТЕ МАЛЪК МАКЕТ ЗА НАЧАЛО. Аз лично почнах втори и втори път допускам грешката да правя "грандиозни" изпълнения. Сега отново съжалявам... Е следващият ще е малък!

Като съвет е хубаво да има тунел и мост в макета. И двете инженерни съоръжения "отварят" макета и е приятно за гледане.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Избор на схема на релсовия път
« Отговор #5 -: 06 Декември 2007, 10:11:05 »
Жоре , тук се сещам за макета на Стоян ( така ли се казваше това момче -дето си работеше в БДЖ , живее в Младост) - много компактен и хитро развит ! - да имаше някакви снимки от него ?

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Избор на схема на релсовия път
« Отговор #6 -: 06 Декември 2007, 14:56:22 »
Има, има. Сашо направи няколко общи снимки. Сега да ги понамаля малко и ги пращам на Владо.

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Избор на схема на релсовия път
« Отговор #7 -: 11 Декември 2015, 17:54:32 »
Ровейки се из форума попаднах на една тема "Избор на схема на релсовия път", започната от Vlado на  14 септември 2007 и има само 6 коментара от Adrian, emilchaushev и Жоро на 6 декември 2007 и приключва.
Питам се, няма ли повече интерес сред хобистите по тези въпроси, или всички сте си направили вече  схемите, макетите и сега си карате влакчетата :) :clapping:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Избор на схема на релсовия път
« Отговор #8 -: 11 Декември 2015, 17:56:51 »
Цитат на: Old Boris link=topic=40.msg102259#msg102259 date=1449849272
Ровейки се из форума попаднах на една тема "Избор на схема на релсовия път", започната от Vlado на  14 септември 2007 и има само 6 коментара от Adrian, emilchaushev и Жоро на 6 декември 2007 и приключва.
Питам се, няма ли повече интерес сред хобистите по тези въпроси, или всички сте си направили вече  схемите, макетите и сега си карате влакчетата :) :clapping:

Аз за мен стигнах до извода, че трудно ще се получи да имам домашен макет. Пък и да имам сам да карам не е така интересно. По тази причина се насочих към клубната дейност.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Избор на схема на релсовия път
« Отговор #9 -: 11 Декември 2015, 17:59:12 »
Цитат на: Old Boris link=topic=40.msg102259#msg102259 date=1449849272
Ровейки се из форума попаднах на една тема "Избор на схема на релсовия път", започната от Vlado на  14 септември 2007 и има само 6 коментара от Adrian, emilchaushev и Жоро на 6 декември 2007 и приключва.
Питам се, няма ли повече интерес сред хобистите по тези въпроси, или всички сте си направили вече  схемите, макетите и сега си карате влакчетата :) :clapping:

Действително домашният макет омръзва, но ако човек не бърза и все има какво да му се прави - става. Карам си влакчетата по него, а някой ден може и да стане "макет" ... А иначе - изборът на схема и чертането на схеми е също доста приятно занимание (за някои).