Автор Тема: Макетът на mtechnik в ТТ  (Прочетена 7386 пъти)

mtechnik

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макетът на mtechnik в ТТ
« -: 04 Септември 2012, 23:50:02 »
Дойде време и аз да пусна тема тук.

Някои разяснения - имам известно количество релсов път ТТ П-профил по точно 23,86 метра който успях да вмъкна изцяло в проекта. Мащаба съм избрал поради наличност на релсов път и подвижен състав. Тази версия е по-скоро тренировъчна и надали ще стигне по-далеч от баластиране + някоя друга дреболия.

Следващия , макет ще в НО направен с повече бюджет с Т профил естествено и всички модерни глезотии, много неща трябва да се учат преди това, а пък и имам нужда да си поиграя малко със старите си аналогови влакчета...

Пътя е без всякаква логика, защото целях да употребя целия наличен релсов път, и същевременно без управление на стрелки влака да обхожда цялото трасе, естествено стрелки има, но те са към глуха линия за депо... ще пусна скоро и снимка на самата схема.
 
Както ще видите на снимките вече имам подложки за целия релсов път изрязани на плотер от пенокартон с дебелина 5мм, хубавото ена този материал е че в краищата се минава с дръжка на отвертка или друга овална пластамасова част и след смачкването не се връща и остава в сечение трапец  :spiteful:

Цялата операция по проктирането протече със SCARM и разни други програмки за работа с векторни изображения...

Основата ще се ползва и за другия макет тя е 28 мм кофражен шперплат, горната земя е 6 мм шперплат, който изглежда тънък от една страна, но лесен за по-големи и НЕРЕАЛНИ наклони... добра отправна точка за по-късни решения за избор на по-голяма дебелина при НО...

Всичко се вижда че е в зародиш, но не се стърпях и пускам снимки на едни дървении... засега...  ::)







« Последна редакция: 05 Септември 2012, 01:08:19 от mtechnik »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #1 -: 05 Септември 2012, 00:26:16 »
Изглежда ми добро начало  :good:
Снимай целия процес - ще е интересно за всички :)  И дай да видим плана, че така е малко (всъщност доста) неясно как изглежда трасето :yes:

mtechnik

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #2 -: 05 Септември 2012, 00:49:10 »
Пропуснал съм да отбележа нещо много важно - размера е 2500 х 1250 мм

« Последна редакция: 05 Септември 2012, 01:07:12 от mtechnik »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #3 -: 05 Септември 2012, 07:00:20 »
Ауууу апетитна работа... Почвам да слюноотделям от кеф. И не се притеснявай ами поствай наистина често, често. Леле, ама верно не си играеш ами действаш.

Проигравай с релсите всеки наклон. Виждам, че имаш въздух между нивата, което е повече от похвално.
Иначе с тези размери ще е малко зор поставянето на ландшафта в средата на макета, но пък признавам , че хваща окото още от сега.


Ще следя с интерес темата! Успех в начинанието и до постване.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #4 -: 05 Септември 2012, 08:43:28 »
Чудесийка!!!
Качвай снимки от процеса, да гледаме (и учим от твойте грешки) и да се кефим.
Такава увъртолена схема не бях виждал до сега - но за трениравка и кеф на "мах"
става. Не съм сигурен при тези зигзази, дали няма да ти се разкачват композицийте,
щото няма прави м/у тях, но ...ако се спускат по нанадолнище - нЕма страшно. :lol:

За кофражния шперплат...страхотно твърд (за рязане) материал, който вярно е и много
здрав...ама..... по-тежък материал (неподходящ за макет) на планетата няма.
Вярно ако го ползваш  - не ти трябва никаква друга носеща конструкция освен крака,
ама им сложи колела, щото ....НЯМА вдигане после?!

Е...извинявай - не се сдръжах със съвета... :blush2:
Успех и качвай снимки по-често!
 ;D ;D ;D

mtechnik

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #5 -: 05 Септември 2012, 09:54:12 »
Основната плоскост е много твърда и мисля че няма нужда от подсилване за момента, и аз имах страхове относно конструкцията но засега не се оправдават. Колелцата са добра идея, ама аз пък съм здравичък  ;)

Ще се старая да пускам снимки редовно.
« Последна редакция: 05 Септември 2012, 16:23:55 от mtechnik »

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #6 -: 05 Септември 2012, 12:35:45 »
Много добре се справяш, като за експеримент. Радвам се, че претворяваш мечтите и желанията си в реалност. Много хора в този форум само си мечтаят, дори и за експериментално трасе без логика.  :good:

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #7 -: 05 Септември 2012, 23:23:58 »
Аз пък мисля , че трябва да понамалиш релсите и да си направиш един хубав макет в ТТ. Не ти трябва НО .Вярно ,за НО всичко има ,но ТТ-о... :)
« Последна редакция: 12 Септември 2012, 23:00:57 от София 70 »

mtechnik

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #8 -: 19 Септември 2012, 18:08:23 »
Цитат на: София 70 link=topic=3964.msg81533#msg81533 date=1346876638
Аз пък мисля , че трябва да понамалиш релсите и да си направиш един хубав макет в ТТ. Не ти трябва НО .Вярно ,за НО всичко има ,но ТТ-о... :)

човек никога не знае, може и да остана в ТТ, но не с тази схема и не с П-профил... времето ще покаже, от друга страна са ми големи ръцете и някак си НО ми приляга... това му е идеята на този проект - да ми покаже пътя  :scratch_ones_head:

ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #9 -: 20 Септември 2012, 13:12:50 »
Много  добро  и  сериозно  начало !  Похвално !
 :clapping:
Можеш  направо  да  действащ  в  НО,  за  да 
не  губиш  излишно  време  и  средства !
 :ok:

mtechnik

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #10 -: 20 Септември 2012, 18:21:15 »
Цитат на: ritchie link=topic=3964.msg81912#msg81912 date=1348135970
Много  добро  и  сериозно  начало !  Похвално !
 :clapping:
Можеш  направо  да  действащ  в  НО,  за  да 
не  губиш  излишно  време  и  средства !
 :ok:

мерси, относно НО - не е губене на време, предполагам никой тук не бърза да си приключи макета, нали самото изработване е кефа... тъй че дефиницията излишно време не е на място, средства да, но предвид инвестицията тук за дървен материал инвестирам и в поуки, които впоследствие ще ми се възвърнат многократно...  :spiteful:

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #11 -: 07 Ноември 2012, 12:25:27 »
Това е сериозно начинание!
Пожелавам ти лека работа и да слагаш снимки,
да виждаме напредъка по макета.  :yes:

mtechnik

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #12 -: 18 Ноември 2012, 15:42:22 »
не се сдържах и се снабдих с малко техника - всичко е в НО , освен двете леки коли, които са 1:72 но понеже са малки модели по принцип се вписват идеално... иначе по макета няма новости, освен че действам по наклоните и горната земя е на около 70% застопорена... сега работя в ТТ както знаете но няма много избор на строителна и селскостопанска техника в този мащаб... но ще гледам нещо да намеря и в ТТ  :blush2:


« Последна редакция: 18 Ноември 2012, 15:45:20 от mtechnik »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re:Макетът на mtechnik в ТТ
« Отговор #13 -: 18 Ноември 2012, 17:49:46 »
Има доста неща в ТТ, самоче е въпорс на пари! За съжаление, няма конкуренция на фирмите в тоя мащаб за разлика от НО  и цените са соленички. Има трактори, комбайни, грйдъри, булдозери, самосвали но всичко се купува от чюжбина.  В конрад имаше трактор на херпа, миналата година, Вече не го предлагат!