Автор Тема: Макета на StefanOff  (Прочетена 5699 пъти)

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
Макета на StefanOff
« -: 14 Октомври 2012, 20:43:43 »
Привет колеги,
След няколкоседмично редене, мислене, чертане, коригиране, редене, моделиране и четене(когато не помага нищо - прочети упътването) стигнах до този вариант.
Да разкажа за макета: Размера е съобразен с мястото, което съм му отделил в "Хоби зоната" и е 2200х1240. Макета се изгражда едновременно с дневната до момента, в който ще се постави на мястото. Принципно идеята е три кръга, най външен чист овал, само с големи радиуси за каране с висока скорост за кеф,не е свързан с останалите кръгове. Среден кръг, дефакто двоен овал пак само от големи радиуси, отзад на макета единия минава над другия в зоната на "Горната гара", където има връзка със най-вътрешния кръг, със разделяна на 2 коловоза в зоната на "Долната гара". Вътрешен кръг, класическа осмица с две отклонения - челен коловоз към "Долната гара" и към нещо , което не е решено.
В момента мисля как да задвижа стрелките, търся нискобюджетен и високоефективен вариант (трудно е да се отделят парички за хоби по време на строеж в криза),но съм свикнал. Основата е рамка с OSB, изкачванията и нивата са от стиропор, а баирите от гипсов бинт сложен върху предварително залепена с пистолет за топло лепило мрежа за топлоизолация. Работата върви бавно , скоро ще фиксирам релсите към основата. В момента са извършени тестове за това дали има конфликтни моменти на подвижния състав със трасето. Скоро ще има още снимки.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на StefanOff
« Отговор #1 -: 14 Октомври 2012, 22:20:32 »
Ми екстра е :ok:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Макета на StefanOff
« Отговор #2 -: 14 Октомври 2012, 22:56:30 »
Дали го пробва с подвижен състав? Нещо ми се виждат много големи наклоните на изкачване и спускане в средата на макета. Може и снимката да лъже.

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
Re:Макета на StefanOff
« Отговор #3 -: 15 Октомври 2012, 09:49:35 »
Принципно наклоните сега са около 4-5% , първоначално бяха 8-9% , но малките "пиковски джуниъри" не можеха да ги качват, та се наложи с лентовия шлайф да ги коригирам(наклоните са от стиропор 5 см, прорязан вертикално за гъвкавост при оформяне на завоите). В момента няма проблеми.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Макета на StefanOff
« Отговор #4 -: 15 Октомври 2012, 14:38:09 »
Добро начало! Успех!  :good:
Само една забележка (условна) - струва ми се, освен ако перспективата не ме заблуждава, че десните завои, тези две успоредни криви на горното ниво са много близо една до друга и две успоредно движещи се композиции ще опират една в друга. Най-добре, преди да фиксираш, пробвай. То ще си покаже!  :)

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
Re:Макета на StefanOff
« Отговор #5 -: 15 Октомври 2012, 15:04:14 »
Вътрешния радиус е с 15-20 мм по ниско от нивото на външния и може би затова изглеждат приближени

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Макета на StefanOff
« Отговор #6 -: 17 Октомври 2012, 11:08:05 »
Подобен на твоя макет - в случай , че ти е интересно .
http://www.ebay.de/itm/Komplettes-Zugbrett-/130781603380?pt=DE_Modellbau_Modelleisenbahnen&hash=item1e7330e634#ht_500wt_1288

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Макета на StefanOff
« Отговор #7 -: 07 Ноември 2012, 12:17:53 »
Поздравления за този макет на няколко нива!
Успех и лека работа по макета!   :yes:

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Макета на StefanOff
« Отговор #8 -: 20 Август 2014, 12:49:36 »
StefanOff, в темата за машинките за стрелките си писал,
че напредваш по макета, и реших да видя до къде си стигнал.
А тук не си помествал снимки от доста време...
Надявам се, че има какво да споделиш.  :yes:
« Последна редакция: 20 Август 2014, 13:11:53 от bategojko »