Автор Тема: Първи стъпки по макета на В.Василев - Н0  (Прочетена 5868 пъти)

Vasilev65

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте Колеги!
Доста се чудех дали да покажа какво правя, защото не съм сигурен много в качеството на работата си и ме е малко срам сред толкова майстори, но ..., от друга страна може да ме коригирате в движение.
Значи започнах тази събота и неделя с работата. До сега само четях и питах. Някои неща се получиха, други - не, но стига приказки.
Макета ми е 200см/125см. в единия край - заоблен. Основата ми е ПДЧ и залепен върху него стиропор - 5 см.
Ето началото:


Това ще представлява и трасето ми. От утре ще се заема с разчертаване на трасето и после ще го демонтирам. След това ще изрязвам в стиропора "канали" по които ще пусна кабелите за смяна на стрелките и тези за осветление на макета. Стиропора режа и обработвам с ето този инструмент, купен преди около две години от Практикер:




До като чаках да изсъхне лепилото след залепянето на стиропора върху ПДЧ-то се пробвах да баластрирам. Изработих призмата от стиропор 4 мм., който е максимално близо до стандартите на Юри Ботев. Ето резултата:




Междувременно се опита да направя нещо като вир и рекичка, ама май нещо не ми се получи както трябва:





Имам един локомотив, три пътнически вагона и четири товарни, ама на тях няма да акцентирам.



BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:Първи стъпки по макета на В.Василев - Н0
« Отговор #1 -: 17 Февруари 2013, 18:50:42 »
Не е срамно да не знаеш, срамно е да не питаш. Окуражавам те да публикуваш повече материли от работата по макета ти. Само така ще можеш да получиш компетентни мнения от останалите колеги, който имат натрупан опит и утвърдени знания.

Ако нещо не ти харесва, разваляш го и го правиш отново докато се получи добре според твоите критерии. Според мен като за първи опит е повече от задоволително. Езерото изглежда малко като бурно море, но какво от това. Ще претендираш че е ветровито на макета ти.  След като оформиш и ландшафта около езерото сам ще видиш пълната картина. Отностно подвижния състав не се притеснявай. Ще се сдобиеш с още неща. За всичко си има време.

Успех и приятна работа по макета ти.

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re:Първи стъпки по макета на В.Василев - Н0
« Отговор #2 -: 19 Февруари 2013, 19:33:38 »
Здравей,добре се получава макета ти,аз също започнах скоро и сега полека лека си набавям неща и зглобявам което мога и е възможно имам много идеи ,но ще видим какво ще стане накрая.Не се тревожи за броя на влакчетата ти.Аз започнах от едно вагонче,сега имам 3 композиции.Това е с течение на времето.Пожелавам ти от мен много приятни моменти по време на сътворяването на макета ти,и го направи както на теб ти харесва и както мислиш че е правилно.После като го завършиш,ще усетиш тръпката.Поздрави и успех за напред. :good:

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи стъпки по макета на В.Василев - Н0
« Отговор #3 -: 20 Февруари 2013, 20:57:35 »

Ще ти дам един съвет за езерцето. Нарисувай леко под самите камъни цветът на камъка, за да създадеш дълбочина, все пак водата е прозрачна.  ;) Успех!  :drinks:
vankata86
Цитат
зглобявам
се пише сглобявам. Надявам се да не възразяваш за поправянето.  :)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Първи стъпки по макета на В.Василев - Н0
« Отговор #4 -: 20 Февруари 2013, 23:24:10 »
Защо толкова бързате с това баластиране само не мога да разбера?

Иначе за водната площ е най- добре да се направи преливане на цветовете от кафяво към зелено от центъра към краищата за да се имитира дълбочината и след това да се залива. Синята вода е илюзия. Сладководните басейни са по- скоро зеленикаво кафяви.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Първи стъпки по макета на В.Василев - Н0
« Отговор #5 -: 21 Февруари 2013, 08:53:43 »
Доколкото разбрах, баластирал си малък участък, за да се пробваш...Впрочем предполагам, че след като
е изсъхнала сместа на лепилото (тоест станало е прозрачо) изглежда още по-добре.
 Щом ползваш обща дебела стиропорена плоскост за основа, ползвай нейните предимства до край.
Например освен това което си направил при баластирането с терморезача (Thermocut) можеш, например
да оформиш перфектния профил на долното и горно строене при железопътните насипи.
Нещо такова (известна снимка е, а не реклама на фирмата):

Впрочем когато нямам достъп до долната страна на основата, аз винаги ползвам канавките край насипа
за прокарване на тънките проводници, за управление, сигнализация и т.н. След покриване на канавката
с баластра, "вода" и дори водни растения и треви, проводниците остават скрити и няма нужда да "копаеш" отделни канали
за тях, освен ако не искаш да минеш по-пряко до управляемото устройство.
От снимките виждам че ползваш сребристо/бели релси (Neusilber) което в последствие
най-вероятно ще те дразни (отблясъците пък направо развалят снимките).
Мислил ли си за тяхното боядисване с "ръжда"?
 :hi:

ПП. ДРугото предимство на стиропорената обща плоскост - ако не си доволен от езерото,
просто изрязвайки го, ще направиш новото малко по-голямо и малко по-дълбоко. Но преди да заливаш
новото, направи няколко проби на парчета от стиропора, докато изчистиш цветовете и техниката на
направата на езеро с вода. Предполагам че не си доволен от цвета, защото не си съобразил,
щото белия основен цвят (от стиропора) ще ти изсветли и промени доста от нюансите на боите.
 ;D
« Последна редакция: 21 Февруари 2013, 08:59:58 от pach »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Първи стъпки по макета на В.Василев - Н0
« Отговор #6 -: 21 Февруари 2013, 09:10:55 »
На тая фирма Proxxon гледах доста машинки в store.bg, които биха били полезни ама много скъпички. За един макет не си заслужава да ги купуваш. Ако даваха под наем щеше да е прекрасно.

Vasilev65

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи стъпки по макета на В.Василев - Н0
« Отговор #7 -: 21 Февруари 2013, 15:53:53 »
Благодаря за съветите!
Само да поясня, че не бързам нито с баластрирането, нито с воден басейн. Това бяха проби! Баластрирането не е на макета. Просто използвах две релси, за да направя проба, как се справям, а и тъкмо си бях купил баластра. ;D С вирчето е същата работа. Върху отпадъчно парче експериментирах. Ще се съгласите, че не бива да тръгна да работя директно върху макета, ако не съм сигурен какво ще се получи, нали? За сега съм начертал релсовия път и съм го разглобил,начертал съм местата на сградите, пътя, тротоарите, отбелязал съм местата на осветлението и прокарвам кабелите след работа. За сега съм доволен от опита, който направих с баластрата, но воден басейн по всяка вероятност няма да правя, защото не ми се вписва в картинката, след като видях на практика трасето. Даже и от тунел се отказах. Относно инструментите, в Сторе има доста добри и на сносни цени, но все пак не са евтини и наистина не си струва да се набутвам с толкова пари... Скоро ще има още снимки.
Успешен ден на всички и благодаря още един път за насоките. Ще се вслушам!
 :hi: