Автор Тема: Прочети преди да пуснеш първата си обява в ОКАЗИОН-а!  (Прочетена 28965 пъти)

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Колеги,
тъй като понякога възникват проблеми с Оказиона направихме една нова папка - Тестови обяви.
Ако не сте сигурни как се пускат обяви, пробвайте първо там - помолете някой да го купи или наддава ако е търг. Там няма да са релани продажби.
Щом сте сигурни тогава пристъпете към пускането на реалната обява в съответния раздел.
Ще ви напомня, че форума предоставя напълно безплатно пускането на обяви и по тази причини той не може да бъде арбитър при неточности. Ако сте пуснали обява на търг и минимална цена 1 лв, то няма да се сърдите после, че има залог от 1лв
Ако имате въпроси пишете тук.

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Не знам дали тука е мястото да питам? Защо не мода да отворя на ново (за нов период) изтекла обява в Оказиона? Не ми се показват бутоните: "отвори обявата" и "затвори обявата" , както беше преди.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Тук е мястото. За този проблем вече ни алармираха и Зазо и Ванката го борят проблема.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Оправено.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Благодарности на екипа - Ванката, Павката и Кольо, за възстановяване на бутон "Отвори обявата". Това улеснява много работата с оказиона. Заслужихте по повече от един плюс, но това в подходяща питиепродавница :hi:

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Благодарности към целият екип................ :hi:

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Колко е макс.времето за подновяване на обява?
щото сега в раздел Н0 има пет страници и половина  /от общо 12/ с-обявата е приключила?!?!?!!

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
30 дни е актуална всяка една обява. Предполагам, че в квадратчето може и по - малко дни да се посочат. :)
« Последна редакция: 31 Юли 2013, 21:32:07 от TheJackal »

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Не питам това и мисла да съм ясен...
Тези са изтекли а не актуални и това е излишно,
та питам колко време има продавач за да е поднови изтекла обява?
а не колко дни е максималения срок за актуална.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Не съм убеден точно как го правихме, щото беше преди бая време, но мисля че всяка обява изчезва 5 дена след като е приключила.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Прочети преди да пуснеш първата си обява в ОКАЗИОН-а!
« Отговор #10 -: 11 Септември 2013, 18:05:59 »


Не е ли редно авто-моделите да са в раздел 'други' ?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Прочети преди да пуснеш първата си обява в ОКАЗИОН-а!
« Отговор #11 -: 11 Септември 2013, 19:23:49 »
Ами те разделите са според мащаба. Автото да си е при мащаба ...

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Прочети преди да пуснеш първата си обява в ОКАЗИОН-а!
« Отговор #12 -: 12 Септември 2013, 08:37:57 »
Ако речете може да сложим още раздели, но дали пък няма да стане тегаво - жп всички мащаби, авто всички мащаби, сгради всички мащаби.
Иначе не е проблем да се реорганизира.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12250
  • Рейтинг: 1305
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Прочети преди да пуснеш първата си обява в ОКАЗИОН-а!
« Отговор #13 -: 12 Септември 2013, 08:42:30 »
Не виждам смисъл да се "разводняват" мащабите - така или иначе само мащаба
обединява и сгради, и здания, и автомобили, и ландшафт, и... въобще всичко около железницата,
която е предмет на нашето хоби и  на този форум по същество!!!
 :hi:
 

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12250
  • Рейтинг: 1305
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Не знам дали съм прав, но струва ми се, че до сега никой тук не е организирал обява за продажба във вид на търг.
Или никой не е проследявал такъв и на доста хора не е ясно точно кое, как и защо. В тази връзка напоследък се наложи
да дам няколко отговора и пояснения на проявили желание за разяснение по материята. Ще направя цитат, пък ако
модераторите видят че някъде и аз бъркам или преценят, че това не му е мястото тук, нека го изтрият или коригират:

Цитат на:  ВЪПРОС link=action=profile;u=1654 date=1394907241


Здравей,
нещо не успявам да се ориентирам в оказиона и затова ще те питам напаво
в тази обява http://www.railwaypassion.com/forums/index.php?action=smfbay;sa=viewitem;id_item=2227
никъде не виждам минимална цена.
 Цената при която се прекратява търга е 50,00 лв., но това ли е минималната?!
Дал съм залог от 36,00 лв. и под него пише, че сумата е по-малка от минималната цена.
Какво значи минимална цена? И защо може да има залози под тази "минимална цена"?!
Имаш друга обява за два 4 осни вагона за мазут - там се вижда минимална цена - 36,00 лв.
Но пише, че обявата е приключила, това значи ли че са продадени, или все още може да се купят
и защо се вижда още тази обява и т.н.
Нов съм тука и вероято за тези неща трябва да питам администраторите, но това са ангажирани хора...
.......
.......
Ще се радвам да получа ясни отговори.

Поздрави!
........................


и отговора

Цитат на: pach link=action=profile;u=91 date=1395040897
Здравей!
Предварително да ти кажа - търга е организиран софтуерно максимално близо до подобните в ибей.
Обаче има и свойте недостатъци. Например нито залагащите, нито продаващите получават съобщения
когато има промяна в съответната тема. Модераторите са обещали да го довършат, но кога ще стане...
и дали ще стане някога - не е ясно. Тоест до тогава и продавача, и купувачите трябва да поглеждат
редовно сами в интересуващите ги обяви, ако искат да видят текущите или крайни резултати.

Значи така - при пускане на обявата има няколко графи които се попълват от продавача, и няколко
които са готови. Едни от готовите са стартовата цена и стъпката за наддаване. Във всяка тема,
стратовата цена е 0,00 лв, а стъпката за наддаване е 0,50 лв. От тук и някои "недоразумения" или неясноти (както е при теб)
които правят възможно това което виждаш в темите за продажби.

За по-лесно ще го поясня така:

- стартова цена................ 0,00 лв. (зададена стойност по подразбиране) това не е така - определя се от продавача
- стъпка за наддаване...... 0,50 лв. (зададена стойност по подразбиране)
- минимална цена............. хх,хх лв. (зададена стойност от продавача)
- цена "купи веднага" ......хх,хх лв. (зададена стойност от продавача)

Минималната цена може да е различна от цената "купи веднага".

Има няколко варианта на печелене на търг:
- при достигане на най-висока цена от някой из между всичките играли в него до края на търга по дата и час.
           Ако крайната цена е надминала бутон "купи веднага" той се изключва  автоматично (би трябвало, но никое не знае...).

- при достигане на минимална цена от някой пръв от всичките играли в него и тя е останала последна до края на търга по дата и час.
        Тоест никой не е наддавал над минималната цена достигната от някога първи. Достигането на минимална цена
        преди края на търга, не го прекратява -още не са изтекли датата и часа.  Минималната цена също показва,
        че продавача е задал минималната сума която би искал да получи. Разбира се че ще получи и всяка сума над нея
        формирала се до края на търга по дата и час.

- при натискане на бутонче за "купи веднага" - тогава търга се прекратява независимо колко и с какви суми са играли в него,
       защото така или иначе те явно са били по-ниски от "купи веднага".  Ако са били по-високи, то бутона "купи веднага" би
       трябвало  да е изключен (не знам дали това също е проверено, но така би трябвало да е).

Когато търга е приключил по дата и час, без в наддаванията да са достигнали минималната цена която би искал продавача,
то той не е спечелен от никой и продавача може да пусне отново обявата (евентуално с коригирани стойности)
 или да се откаже да продава тази стока в оказиона.

Темите стоят с надпис "обявата е приключила" (струва ми се месец) по две причини:

- за да могат да бъдат цитирани при даване на една от трите вида оценки при осъществена  сделка
              между продавач и купувач. При попълване на "положителна", "отрицателна" или "неутрална"
              оценка има графа където се изисква URL-то на обявата по която е осъществена сделката.(за архив)

- за да могат продавачите да подновят обявата, чието попълване на графите и оформление вече имат готови
             особено ако тя е с изтекъл срок по дата и час , но няма осъществена сделка по една от горе изброените причини.

Предполагам, че вече ти е станало ясно.
Конкретно за цитираната от теб цена в обява от търга, мога само да ти кажа че си стигнал
минималната цена, но от друг търг (който вече е прекратен), но това не значи, че тази минимална цена
е същата и в този търг в който участващ. Дори да стигнеш минималната цена в него, ако не е стигнат крайния срок на
търга по дата и час, то всеки един момент ти можеш да бъдеш "надцакан" от по-висока цена дадена от друг играч.
точно това е станало и във вече приключилата друга моя обява - там виждаш освен цената на която е купено,
и минималната цена която се показва след края на всеки търг. Минималната цена на все още актуалната ми обява,
 не очаквай аз да ти  я кажа (не че това си искал), защото ще е некоректно спрямо другите участници в търга.

В заключение да повторя, че търга ще бъде спечелен от човека дал най-висока цена в него до крайната дата и час,
или първия натиснал бутончето "купи веднага"! Това е валидно за всяка обява тук организирана така.

Ако нещо още е неясно, питай...ако аз не мога да ти отговоря, ще се обърнем към модераторите.
ПРиятен ден!
 ;D


Надявам се да съм бил полезен в оказиона!
 :hi:
« Последна редакция: 17 Март 2014, 09:55:16 от pach »