Автор Тема: Малко теория и практика в използването на цифровото управление.  (Прочетена 14931 пъти)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Bodwen първо добре дошъл! :)
Относно дигиталното управление и различните марки подвижен състав са напълно съвместими. DCC e стандартизирано и декодера и централата комуникират по един и същи начин, независимо от производителя. Пакета данни е един и същ, така че опасност няма, карай смело :)

Pach поздравления за темата :) Има моменти когато се чудя какво щяхме да правим без теб, ама има и други в които... да пием по една ракия  :D
« Последна редакция: 08 Декември 2008, 00:58:38 от EMPEROR »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Цитат на: EMPEROR link=topic=420.msg14390#msg14390 date=1228690385
Относно дигиталното управление и различните марки подвижен състав са напълно съвместими. DCC e стандартизирано и декодера и централата комуникират по един и същи начин, независимо от производителя. Пакета данни е един и същ, така че опасност няма, карай смело :)

не съм съвсем съгласен!  :P аз ползвам Мултимаус на Росо и Екос на Есу, които уж поддържат НЕМ стандарти а на практика на декодери на DIGITRAX не могат да променят параметрите. тоест моя практичен съвет е европейски производител на станция - европейски декодери, въпреки че Saundtraxx (САЩ) и Като (Япония) ги поддържат и се държат много добре.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ти не ми се обяснявай, щом не знаеш, че имаш и писалка на ЕКОСА  :D :D :D Кой знае какво не си нагласил като хората... :) На ЕКОСА има да се сетне какъв вид е декодера... Моторолски и т.н. али бали  :) Земи го разцъкай накрая, стига го държа в кутията :)
А и човека пита дали ще може да си ги кара. Отговор - ДА ще може  ;)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Цитат на: EMPEROR link=topic=420.msg14403#msg14403 date=1228724824
Ти не ми се обяснявай, щом не знаеш, че имаш и писалка на ЕКОСА  :D :D :D Кой знае какво не си нагласил като хората... :) На ЕКОСА има да се сетне какъв вид е декодера... Моторолски и т.н. али бали  :) Земи го разцъкай накрая, стига го държа в кутията :)
А и човека пита дали ще може да си ги кара. Отговор - ДА ще може  ;)


УУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ  ;D ;D ;D ;D ;D обяснявам Екоса име програма за скениране на декодирите монтирани на съответния локомотив както викаш "да сетне какъв вид е декодера". нито Мултимауса нито Екоса могат да логнат декодера на DIGITRAX само ги разпознава че са MNRA - стандарт, това го правя с Маус 2 или 3, който съм го взимал от Жоро за временна настройка. въпреки че имам Екос и до сега не съм убеден дали е по-добър от DIGITRAX. само като факт ще отбележа че декодерите които се правят от Digitrax и Soundtraxx имат 28 звукови команди, които Мултимауса не поддържа а Екоса го може но е в конфрикт с декодера на Digitrax :D :D :D. от личен опит го споделям въпреки както казваш е вярно че не съм много много чел упътването и може и да има възможност за настройки. все пак и Екоса и DIGITRAX са лидери в производството на станции и декодери може би това е причината да има "конфликт" между станция и декодер. само за информация продуктите на DIGITRAX са на половин цена спрямо Екоса а и имат мишки с инфраред и радио сигнал за управление. просто пазара в САЩ е по-голям и конкуренцията е идентична.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
И така , вече имам преведена и следващата препоръчителна практика на NMRA която третира управлението на цифровите дешифратори както за подвижен състав , така и за помощни функции...или по известни в тукашните среди - СV-тата: ;)


RP-9.2.2 Конфигурация  Променливи
Препоръчителна практи
ка

   Общи дефиниции
    Таблица 1а конфигурация променливи
    Таблица 1б конфигурация променливи
    Конфигурация променливи общи дефиниции
    Описания на конфигурация променливи за мулти-функционален декодиране
    Динамични автобиографии
    Описания на конфигурацията променливи при аксесоари за декодиране
    Приложение A: Производител идентификационни кодове, възложени от NMRA (актуализирано март 2008)
    Приложение Б: източник на захранване за записване на кодове, възложени от NMRA
    Бележки под линия


Това са препоръчителни практики представящи напътствия и описания за конфигуриране на променливите параметри при цифровите декодери.  Конфигурацията на променливите позволява на  декодера да бъде персонализиран за всеки локомотив, или други мобилни и стационарни устройства. Освен ако не е посочено друго, конфигурацията на  променливите се съхранява в енергонезависими памети и не трябва се изтриват при отпадане на захранването когато се отстраняват от декодерите за продължителен период от време.

Общи дефиниции

Таблици 1 и 2 идентифицират всеки от конфигурационните променливи (CV-та), заедно с допълнителната информация за всяка една променлива.  Следва таблица 1 с писмено описание на всеки едно от СV-тата.  В Таблица 1 и 2 всяка конфигурация променлива (CV) се идентифицира по име и номер, заедно със следната информация:
    Задължително:
 Задължителна (М)
 Препоръчителна (R)
 Или по избор (O).
СV-та , определени като задължителни (М) трябва да бъдат приложени с цел да отговарят на изискванията на настоящата препоръчителна практика, докато тези отбелязани като препоръчителни (R) са силно насърчавани , но не и задължителни . И тези, отбелязани по избор (O) са по преценка на производителя.
    Стойност по подразбиране:
 изискваните към производителя стойности по подразбиране, когато променливата (СV-то) е предвидена в изпълнителният протокол.
    Само за четене:
показва, променливата (СV-то), чиято стойност трябва да се определят от производителя и потребителя, които не могат да се променят
    Единни Spec:
Много апроменливи са специфични и прилагането единна спецификация не е задължително. Други трябва да бъдат прилагани по еднакъв начин, с цел да се постигне съвместимост. A "Y" за Единни Spec колона показва,променливи, които се изискват за прилагането от производителите в съответствие с общите спецификация. Празна графа в единната Спецификация означава, че променливата трябва да се използват за това с определена цел, но действията, предприети от дешифратора за определена стойност може да варират при различните производители .
    Динамични:
променливите в този диапазон са динамични и се използват за иницииране на предаване за нежелани дешифратори.(??? тук нещо не схващам превода с моите бегли познания , така че моля за помощ при правилното превеждане и редактиране)  Производителите, които използват тези променливи са длъжни да се свържат със NMRA DCC WF за уточняване на  единните изисквания.
    Допълнителни Коментари:
Променливите  идентифицирани като "запазени от NMRA за бъдеща употреба" са определени за бъдещи нужди и не трябва да бъдат използвани от конструкторите без предварително писмено одобрение от NMRA стандарти и Департамент за съответствие. Променливите идентифицирани като "Изискуеми, възложени от NMRA" показват, че допустимите стойности се определят от NMRA и всякакви искания за допълнителни стойности трябва да бъдат насочени към NMRA стандарти и Департамент за съответствие.  Променливи , определени като "Само за употреба от производителя " са разпределени за употреба от изпълнителите, за които няма предварително и не е необходимо разрешение  от NMRА, и за които не се намира информация за съществуващите дешифратори  от различни изпълнители могат да бъдат съгласувани и определени от  NMRA.

Таблица 1 конфигурация променливи


Общи дефиниции

 При двоични числени количества съдържанието е в дясната част и се записват младшите , а в лявата част – старшите байтове .
 Променливите  по битове MSB | d07 | d06 | d05 | d04 | d03 | D02 | D01 | d00 | LSB
 Описания за променливи при мулти-функционално декодиране

Конфигурация променлива 1 основен адрес

 Съдържа битове  0-6  адрес, чиято стойност е между 1 и 127. Бит седем  трябва да е на стойност "0".  Ако стойността на променливата в  # 1 е "00000000" Тогава дешифратора ще излезе от NMRA цифров  режим и ще се промени за алтернативен  източник на захранване, определени от променливата на # 12. Тази настройка няма да се извършва от цифровите дешифратори до способността да отговарят на кода за  режимни  пакети (виж 9.2.3 стандарт). Стандартната стойност за тази променлива е „3” , ако дешифратора  не е инсталиран в локомотив или друга единица, при получаване от производителя.

 Конфигурация променлива 2 Vstart
 
 Vstart се използва, за да се определи нивото на стартовото напрежение в устройството и  се използва като начално напрежение върху двигателя при което той се развърта . Управлението на нивата на напрежение, трябва да отговаря на линейно напрежение прилагано за двигателя на скорост , спрямо една стъпка, като част от наличните пдопълнително захранващо напрежение.  Когато нивото на напрежението в устройството е равен на нула, трябва да е равна на нула и скоростта за двигателя. Когато той е на максимум "11111111", цялата налично допълнително напрежение се прилага.

 Конфигурация променлива 3 нива на ускорение
  
 Определя курса за ускорение на дешифратора . Формулата за ускоряване , е процентно равно на (съдържанието на CV # 3 *. 896) / (брой на скоростта стъпки в употреба). Например, ако съдържанието на CV # 3 = 2, Тогава ускорението е 0,064 сек / стъпка за декодер в момента се използват 28 ускоряващи стъпки. Ако съдържанието на този параметър е равен на "0" тогава не е програмирана инерция по време на ускорение.

 Конфигурация променлива скорост 4 нива на движение курс

 Формата на спиране се  определя процентно, по същия начин, както ускорение горе (CV # 3).

 Конфигурация променлива 5 V - крайно

 V-крайно се използва, за да определи двигателното напрежение за управление на нивото при максимална скорост в стъпка. Тази стойност се определя като част от наличното захранващо напрежение. Когато съдържанието на CV # 5 равно на  "11111111", цялата налично напрежение се прилага . Стойности на "00000000" или "00000001" се посочват в случай , че V-крайно не се използва при изчисляването на скоростната таблица.

Конфигурация променлива 6 V-номинално

 V-номинално определя нивото на напрежение при управление  в средната  скоростна стъпка. V-номинално  се използва за генериране на ефективността на кривата на дешифратор така , че прилагане  на  скоростната стъпка , стойностите  в двигателното напрежение управляват нивата и е определено като част от наличнито захранващо напрежение.  Стойности на 00000000 или 00000001 посочва, че V-номинално , не се използва при изчисляването на скоростната таблица.
 
 Конфигурация променлива 7 Производител номер на версията

 Тя е запазена за производителя, за да съхранява информация относно новата версия на дешифратора.

 Конфигурация променлива 8 производителя ID

  Променлива 8 съдържа NMRA определен идентификационен номер на производителя на този дешифратор.  В момента производствените  ID кодове са изброени в допълнение А от настоящата препоръчителна практика.  Използването на стойност, която не е са възложени от NMRA трябва незабавно да изключва дешифратора от съответствие с тази препоръчителна практика. В променливата  се записва като стойност  само за четене , които не могат да бъдат променяни.
 
 Конфигурация променлива 9 Общо период

 Стойността на променливата с # 9 определя номиналният  период на дешифратор от производство и поради това честотата е пропорционална на реципрочната стойност.  В препоръчваната формула за  период трябва да бъде:  период (US) = (131 + MANTISSA х 4) х 2 "Годен до:" Където MANTISSA е в битове 0-4 бита от променливата с # 9 (младши бит) и е годен до бита 5/7 за променливата с # 9. Ако стойността програмирана в променливата 9 попада извън възможностите на дешифратора, е предложено (но не задължително), че дешифратора "коригира" сам стойност до съответните най-високата или най-ниската настройка в подкрепа на дешифратора .
 
 Конфигурация променлива 10 обвивка за обратна връзка силует

 Съдържание чиято стойност е между 1 и 128, която показва стъпковата скорост, и над което ниво на стойност е съкратено по подходящ начин.
 
 Конфигурация Променлива 11 таймер/брояч

 Съдържа максималния период от време, в който дешифратора ще запази своята скорост, ако не получава валидно  пакети адресирани до него. Преглед на препоръчителна практика  9.2.4 за повече информация.

 Конфигурация променлива 12 Захранващо преобразуване

 Съдържа данните на алтернативен източник на енергия да се преобразува в CV # 1 трябва да съдържа всички нули. Това е и основният източник на захранване като избрана алтернатива, ако дешифратора изпълнява и източник на захранване .  В момента, възложени източник на захранване реализация кодове са изброени в допълнение Б от настоящата препоръчителна практика.

 Конфигурация променлива 13 Функция за статус на алтернативен режим

 Показва състоянието на всяка функция (F1 чрез F8), когато средствата са в алтернативно захранване, работещи в режими, в които не могат да се контролират функциите.  Ако една функция може да се контролира, то след това съответно тя се игнорира. Стойност "0" посочва че функцията е изключена, докато на стойност "1" показва, че функцията е включена.  Първи бит е  0 , съответстващ на F1,и съответно последен е  бит  7 , съответстващ на F8.

 Конфигурация променлива 14 Алтернативен режим функция 2 Статус

 Показва състоянието на всяка функция (F9 чрез F12, F и L), когато средствата са в алтернативно захранване, работещи в режим, в които не могат да се контролират функции. Ако една функция може да се контролира, то след това съответните тя се игнорира. Стойност "0 "Посочва че функцията е изключена , а стойността в " 1 "показва, че функцията е включена.  F L в посока напред се контролира от бит 0, F L  в обратната посока се контролира от бит 1. Бит  2 съответства на F9, а бит 5 съответства на F12.

Конфигурация 15,16 Променливи: декодер Блокирай

 В дешифраторите , за заключване се използва промяната на CV в само една от няколко дешифрирания със същия кратък адрес (CV1) или дълъг адрес (CV17 и CV18), които са монтирани в един и същ локомотив.  Назначете номер, за  CV16 във всеки декодер (т.е. 1 е за  двигетелни дешифратори , 2 е за звукови декшифратори , 3 или по-висока за други дешифратори) преди дешифраторите да  са монтирани в локомотив.  За да промените стойност в друга CV в едина инсталиранан дешифратор , първо се записва номера 1 (двигател), 2 (акустичен) 3 или по-висока (други) в CV15, а след това се  изпраща нова стойност на CV за да бъде променена.  В дешифратора  ще сравните CV15 да CV16, и ако стойностите са равни на CV за да се промени, ще бъдат променени.  Ако стойностите в CV15 и CV16 са различни, промяната ще бъде игнорирана.

 Конфигурация 17,18 Променливи: Разширен Адрес

 Разширен адрес е локомотивен адрес на дешифратор, когато е създаден за по-дълго адресиране (означени със стойност "1" в местонахождението на бит 5 при CV # 29). CV # 17 съдържа най-старшите бита на двата байта на  адреса и трябва да имат стойност между 11000000 и 11100111, включително,  за този двоен байт на адрес, за да бъде валиден.  CV 18 съдържа най-малко младшите бита на адреса и може да съдържа нулеви стойности.

 Конфигурация променлива 19 състоят Адрес

 Контролира се от седем битов адрес и  в битове на позиции 0-6. Бит 7 показва относителната посока на тази редица в рамките по състоянието ,където  със стойност "0" се посочва нормалната посока и стойност  "1" показва посока, обратна на нормалната посока за превозното средство.  Ако седем битовият адрес в битове 0-6 е "0000000" средството не е в състояние.

 Конфигурация променлива 21 съдържание на адрес  активен за F1-F8
 
 Определя за  F1-F8 дали функцията е контролирана от състояние по адрес.  За всеки бит , кодирането на стойност "1" показва, че функцията ще се изпълни по  инструкциите, адресирани  до нея  в адрес. Стойност "0", показва, че функцията не изпълнява  инструкциите, адресирано до локомотивният  адрес. За  F1 е обозначен е бит 0 . За F8 - бит 7.
 
 Конфигурация Променлива 22 съставен Адрес активна за FL-F9 и F12

 Определя за функцията FL дали функцията е контролирана от съставен адрес. За всек бит кодиране на стойност "1" показва, че функцията ще отговори и на инструкциите, адресирани до съставният адрес. Стойност "0", показва, че функцията само ще отговори на инструкциите, за да адресира до Локомотив адрес. FL в посока напред се вижда от бит 0, FL в обратната посока се контролира от бит 1. бит кодиране 2 съответства на F9, а бит кодиране 5 съответства на F12.
 
 Конфигурация коригиране на променлива 23 ускорение

 Настоящето конфигуриране на  променливата  съдържа информация за допълнително ускорение по курс , тоест трябва да се добавят към или извадени от базовата стойност, съдържаща се в конфигурираната променлива # 3 като използвате формулата (съдържанието на CV # 23 *. 896) / (брой на скоростта стъпки в употреба). Това е 7 битова стойност (битове 0-6) с младши 7 бит ,  запазени за знак, битов (0-добавите ,1-изваждате).  В случаи на препълване за максимално ускорение се използва процентно.  В случай на underflow се използва за не ускоряването.  Резултата  се използва за промяна в инерцията , за да симулирате различаване по дължини / натоварвания, най-често, когато действат.
 
 Конфигурация коригиране на променлива 24 ускорение

 Настоящото конфигуриране на  променливата съдържа допълнителна информация, за спирачният път и е предназначено  да бъдат добавени или извадени от базовата стойност, съдържащи се в конфигурацита на променлива # 4 като използвате формулата (съдържанието на CV # 24 *. 896) / (брой на скоростта стъпки в употреба).  Това е 7 битова стойност (битове 0-6) с бит 7 запазен за знак, бит (0-добавите ,1-изваждате).  В случаи на препълване  максималното ускорение  се използва  процентно.  В случай на underflow ускорение не се използва. Резултата се използва за промяна като симулирате инерция в различаващи се дължини / натоварвания, най-често, когато са в действащо  състояние.

Конфигурация променлива 25 скорост

Таблица / диапазон средата скорост стъпка
 Стойност между 2 и 127, се използва за посочване 1 от 126 фабрично настроени на скорост по таблици. Стойност на "00000010", показва, че кривата трябва да бъде линейна.  Стойност между 128 и 154 се определят в 28-ускорителни  стъпки в  позиция (1-26), които ще определи къде средната скорост  на декодерните стойности да се прилагат. В 14-стъпков скоростен режим на декодер, ще се използва тази стойност разделена на две . Ако стойността в тази променлива е извън обхват, по подразбиране, средата на скорост от 14 (за 28 режима на скоростта или 7 за 14 режима на скоростта) се използват като в средната скоростна стойност. Стойности на "00000000" или "00000001" се посочва, че тази променлива не се използва при изчисляването на скоростната таблица.

 Конфигурация променлива 27 декодер в автоматичното спиране

 Използва се за да изберете какви действия ще извърши декодера при автоматично спиране.
бит 0 = вклюване / изключване авто стоп при наличие на асиметричен DCC сигнал, който е по-силен  по дясната релса. "0" =пасивен "1" = активен.
бит 1 = вклюване / изключване авто стоп при наличие на асиметричен DCC сигнал, който е по-силен  по лявата релса.  "0" = пасивен "1" = активен.
бит 2 = вклюване / изключване авто стоп при наличието на сигнал контролиращ влиянието на формата на пакета от сигнали ."0" = пасивен "1" = активен.
бит 3 = бит запазен за бъдеща употреба
бит 4 = вклюване / изключване авто стоп при наличие на обратна полярност DC "0" = пасивно "1" = активно
бит 5 = вклюване / изключване авто стоп при наличие на правилна полярност DC "0" = пасивно "1" = активно.
битове 6/7 = запазени за бъдещо ползване.
 * Забележка: Ако декодер не поддържа функцията , съдържаща се в тази таблица, тя трябва да позволи на съответните бит да се определи (т.е. бита трябва винаги да има стойност по подразбиране).
 
 Конфигурация променлива 28

Конфигурация за двубитова насочена комуникация  .Използва се за конфигуриране на декодер двубитови комуникационни характеристики, когато CV29- с битово кодиране 3 е зададен
 бит 0 = вклюване / изключване декодера да започне иницииране на предаването "0" = пасивно "1" = активно.
 бит1 = вклюване / изключване иницииране на предаване  използва асиметричен DCC Сигнал "0" = пасивно "1" = активно.
бит 2 = вклюване / изключване започне излъчване чрез предаване на сигнала контролирано влияние на сигнала "0" = пасивно "1" = активно.
битове 3/5 = запазени за бъдещо ползване.
битове 6/7 = флагови битове , резервирани за бъдеща употреба
 
 * Забележка: Ако декодер не поддържа функцията , съдържаща се в тази таблица, той трябва да позволява на съответните битове да се определят (т.е. битовете винаги трябва да съдържат това като стандартна стойност).

 Конфигурация променлива 29

конфигурацията поддържани променливата
 бит 0 = локомотивна посока: "0" = нормално, "1" =обратно.
Този бит е  за контрол на локомотивните посоки напред и назад, само в цифров режим.Управлява допълнителните функции, като например фаровете (FL и FR), така че те зда са в синхрон с локомотивната посока .Вижте още и  RP-9.1.1 за повече информация.
 бит 1 = FL Местоположение: "0" = бит 4 в скоростта и посоката инструкции за контрол FL, "1" = бит 4  едновременно с функционалната група от инструкции за контрол Ет Вижте още и  RP-9.1.1 за повече информация.
 бит 2 = източник на захранване Конверсия: "0" = запазено за  NMRA Digital, "1" = източник на захранване по друга реализация е позволено . Виж CV # 12 за повече информация
бит  3 = Двубитова комуникация: "0" = двубитовата комуникация е изключена : "1" =двубитовата комуникация е включена. Преглед на RP-9.3.2 за повече информация. "
бит 4 = Скорост маса: "0" = скорост на маса, определена от конфигурацията на променливи #2,#5 и # 6, "1" = Скорост на маса, определен от конфигурацията на променливи # 66 - #95
бит 5 = "0" = едновременно по байтово адресиране "1" = едновременно по  байтово адресиране (също известно като разширено адресиране) Виж RP-9.2.1 за повече информация.
 бит 6 = Запазен за бъдеща употреба
бит 7 = Accessory бит декодер: "0" = Мултифункционални декодер, "1" = Accessory декодер (виж CV # 541 За описание на задания за бита 0-6)
 * Забележка: Ако декодерът не поддържа тази функция, съдържаща се в  таблицата, той трябва да позволява за  съответните битове да се определят автоматично (т.е. битовете трябва винаги да имат стойност по подразбиране).
 

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
 ;D ;D ;)

 Конфигурация променлива 30 грешка по информация

 В случаите, когато в декодер се отчита грешка   , съдържанието на тази променлива показва информация за грешка  , посочена от производителя.  Стойност "0"  посочва, че не е възникнала грешка.
 31 конфигурация променлива проверява старши битове
 32 конфигурация променлива проверява младши битове
 Проверката на адрес е адресът за съдържание от проверка на променливите на декодера , когато е създадена за проверка на променлива  операция.  Променлива с # 31 съдържа проверката на старшите битове на двубайтов адрес и може да има някакви стойности между 00010000 и 11111111 включително.  Стойности 00000000 до 00001111, са запазени от NMRA за бъдеща употреба (4096 индексирани страници).  Променлива с  # 32 съдържа проверката на младшите битове   на адрес и може да съдържа някакви стойности.  Това дава общо 61440 индексирани страници, всяка от които с 256 байта информация със съдържание на произодствени данни в разположение от производителите.
 * Забележка: Ако декодер не поддържа функция, съдържаща се в тази таблица, тя трябва да позволи на съответните битове да се определят автоматично (т.е. битовете винаги трябва да съдържат  стандартна стойност).
 
Конфигурация Променливи 33-46

Изход за 1-14 Функции FL (е), FL (R), и F1-F12

Съдържанието на матрицата посочва ресурсите, които са на разположение за функционалният контрол, по изходите от  цифровите дешифратори. Това позволява на потребителя да персонализира резултатите, които се управляват чрез  входните команди. Резултатите от тези управляващи функция FL (е) са в променлива с  # 33,  за функция FL (R) са в променлива с # 34, за  функция F1 са  в променлива с  # 35, и така съответно до F12 в променлива # 46.
А стойност "1" във всеки бит  показва, че функцията за управление е активна. Това позволява едно множество от функции за управляване на резултатите, или на една и съща мощност да бъдат управлявани   множество функции.
Променливи с адреси от 33 – 37  контролират изходи от 1 до 8.
Променливи с адреси от  38 - 42 контролират  изходи от 4 до 11 .
Променливи с адреси от 43-46 контролират изходи от  7 до 14. 
По подразбиране е, че FL (е) контролира резултата на 1, FL (R) контролира резултата в 2, F1 контрол продукция от 3 до F12 управлява изхода 14. Най-ниската преброени продукция е в LSB на променливите, както е показано в таблицата по-долу.
 
Таблица 2: Изходно състояние на променливите (CV)
(на "D" се посочва  позиция по подразбиране
)
[/size]


Конфигурация Променлива 47 - 64

Уникални според производителя

 Конфигурация променлива 65 праг на стартиране
 
 Определя размера на допълнителните стъпки, които ще предоставят постъпково към двигателя нужната мощност при първоначално потегляне.

 Конфигурация Променлива 66:

конпенсация при теглене ( тримуване)
 Посочва мащабният фактор, с който трябва да се умножават за да се управлява дадено ниво на напрежение, когато локомотива се движи в посока напред.  То се тълкува като n/128.  Ако при предното тримуване  (конпенсация при теглене) конфигурацията на  променливата  съдържа стойност "0" тогава условието  не е включено.

 Конфигурация Променливи 67-94: Средна скорост
 
 Средната скоростта се определя  да бъде широка 28 байта, състояща се от 28 стойности на препращащите скорости. Цифровияте контролери , които използват тази таблица ще имат най-малко 64 нива на управление по напрежение и могат да имат повече от 256, така че да изграждат плавно повишаване на  мощностната  крива.  Имайте предвид, че напрежението управлявано чрез  нива са посочени в цялочислени измерения, по същия начин, както повечето други параметри.  Това означава, че равнището от  1 / 4 на управлението не съответства на максимално напрежение 0100000, 0010000 , както може би очаквате, ако броите  ¼  от всички стъпки , т.е. стойност 32 от 128 фиксирани нива (виж Дефиниции точка).

 Конфигурация Променлива 95:

 Компенсация при бутане (обратно тримуване)
 Посочва мащабният фактор, с който трябва да се умножават за да се управлява дадено ниво на напрежение, когато локомотива се движи в посока назад.  То се тълкува като n/128.  Ако при обратното тримуване  (конпенсация при бутане) конфигурацията на  променливата съдържа стойност "0" тогава условието  не е включено.

 Конфигурация Променлива 96 - 104:

 NMRA запазени
 
 Конфигурация Променливи 105, 106:

идентификация на потребителя за променливи с  # 1 и # 2
 Тези променливи са запазени за използване от собственика на декодера за съхраняване на информация, идентификация, напр NMRA членски номер.  CV # 105 е ID # 1 и # 106 CV е ID # 2

 Конфигурация Променливи 107-111:

NMRA запазени

Променливи 112-128 конфигурация:

Производител уникални

 Променливи 129-256 конфигурация:

 Производител уникални
 променливите в този кръг вече се използва от много производители.  Отварянето на тази област, официално е опит да се легимитизира  това, което е вече се прави.
 
 Конфигурация Променливи 257-512:
 
област на контролиран достъп.  (виж също а променливите с  # 31, 32)
 Това е контролирана област.  Тя съдържа общо 65536 страници, всяка с дължина 256 байта.  Първите 4096 страници са запазени за NMRA употреба.  Останалите 61440 страници са на разположение на производителите за собствени цели.  За производителя, който се нуждае от само 256 допълнителни байта на променливите, той може просто да посочи адрес в база CV # 31-32 и да не реагира, ако този адрес не е разрешен, без виртуална памет данни.

 Конфигурация променлива 880-895
 
динамични променливите
 Променливите в този диапазон са динамични и се използват за иницииране на предаване от декодера без външно запитване. Производителите, които използват тези променливите се изисква да се свържете със NMRA DCC РГ за текущите единни изисквания.

 Конфигурация променлива 892
декодерен товар
 Определя текущото натоварване на декодер работещ под товар . Товарът е променящ се и не се запазва еднакъв в целия мощностен диапазон .
 битове 0-6 посочват стойността на товара като с 0 се определя да не е активна функцията
 бит 7 показва положителен или отрицателен товар.
 
 Конфигурация променлива 893 за флагове

 До 8 динамични флага могат да бъдат четени
 битове 0-7 са  запазени за бъдещо ползване.
 Конфигурация Променлива 894
Разход на гориво / въглища
 Определя размера на гориво / въглища ляво преди декодер ще спре Локомотив. Стойността 0 показва, че за гориво / въглища е напълно изразходвани, на стойност 254 показва съвсем пълна и на стойност от 255 показва, че тази променлива в момента не се поддържа и съдържанието и не трябва да бъдат четени

 Конфигурация променлива 895 водата

 Определя размера на вода наляво пред декодер ще спре Локомотив. Стойността 0 показва, че водата е напълно изразходвани, на стойност 254 показва съвсем пълна и на стойност от 255 показва, че тази променлива  в момента не се поддържа и съдържанието и трябва да не се четат.
 
Конфигурация променлива 896-1024 SUSI (сериен стандартен потребителски интерфейс)

 Запазени до март 2005 г. за използване отSUSI да се дефинира променлива  за стабилното и функционирана на  помощни модули.  Вижте Техническа бележка Т. А.-9.2.3 за подробности.
 
Таблица 3 помощни декодери – конфигурация на променливи
[/size]
 
 

Описания на конфигурацията на променливи за помощни дешифратори

 Предишни версии на тази препоръчителна практика (RP)  са създаден за променливи с адреси 513-1024 които могат  да бъдат използвани от помощните дешифратори.  Адреси 1-512 на променливи бяха запазени за NMRA употреба.  Въпреки това, мнозина форми на помощни дешифратори , бяха продадени така, че да използват адреси на променливи  1-512.  Това беше направено по различни причини, включително и неспособността на някои команди станции за достъп до променливите с адреси над 512.  С признаването на много помощните дешифратори чрез по-малки адреси на променливи  и желанието да се създаде повече пространство за производителите , на променливи с тези адреси  преди това трябва да бъдат отстранени от 513-1024 до 1-512.  Използвайки 513-1024 променливи , както е определено в таблица 2, не са задължителни.  Производителят  може да използва тези високи адреси на променливи  по  начин, както му  е целесъобразно.  Тези промени ще позволят на съществуващите помощните дешифратори  да използвате 513-1024променливи , както преди това определение.
 
 Конфигурация Променлива 1 [513] декодер Адрес (LSB)

 Съдържа младшите битове от байта на адреса за помощният дешифратор. Старшите битове на адреса се съхраняват в променлива #9  [521].  Два вида помощни дешифратори адресиране са подкрепени: декодер-Адрес "и изходни-Адрес. Помощни дешифратор трябва да поддържа един вид, и факултативно другия тип. Видът на декодер се уточнява в CV29 [541], бит 6. Декодиране, нито тип за разрешаване ще отговорят на същите помощ-дешифратори чрез контролни  пакети когато CV1 [513] = 1 и CV9 [521] = 0. По подразбиране (фабрично)  стойност е 1. Типа (овете) на адресиране подкрепени, трябва да бъдат ясно документирани в ръководството и на опаковката.
 (1) декодер адрес: Съдържа шест-младши  бита на адреса за аксесоари декодер 0-5. Тези битове се предават като битове 0-5 в първия байт на аксесоара декодер пакета.  Вижте на RP-9.2.1 за повече информация.
 (2) Изходен адрес: Потребителят поставя изходния адрес да  съдържа адресната стойност в резултат от следната формула: Изходен адрес модула 256. (Например изходен адрес модул 256, или изходен адрес % 256).
 Стойностите, съдържащи се в CV1 [513] и CV9 [521] съответства на аксесоарите битове в декодер пакети, както следва:
 Accessory-изходни = (CV1 [513] + (CV9 [521] * 256)) - 1
 бит 0 и 1 от аксесоара-изходи са предавани като битове 1 и 2 на байт 2 на двете Accessory декодер контрол пакети. Битове  2/7 на аксесоара-изходни са предавани като битове 0-5 от 1 байт на двете Accessory декодер контролни пакети. Трите старши  бита CV521 съдържат тези допълни-битове 4/6 на двете Accessory декодер контролни пакети (Виж ПП-9.2.1 За повече информация относно аксесоари декодер контрол пакети).
 Ако аксесоар декодер поддържа повече от един последователен изход стойността в CV9 [513] ще бъде първата продукция в поредицата

 Конфигурация Променлива 2 [514] Спомагателни активиране
 
 битове 1/8 = Спомагателни активиране: = "0" изход не е активиран от помощните, "1" изхода може да бъде активиран чрез спомагателни въвеждане.
 Конфигурация Променливи 3/6 [515-518] таймер броячи  за Функции F1-F4
Функции F1-F4 може да има време за активност , определено от конфигурацията на променливите 3 [515] - 6 [518]. Конфигурация променлива 3 [515] контролира функция F1, и конфигуриране променлива 6 [518] контролира  функция F4. Съдържа момент, в който изходът отчита  всеки път, когато състоянието на функцията е активно. А стойността на всички в  "0"  показва че е непрекъснато включено.

Конфигурация Променлива 7 [519] Производител номер на версията

Вижте CV # 7 за описание.

Конфигурация Променлива 8 [520] Производител ID

(виж допълнение А за списък на производителя документи за самоличност)

Вижте CV # 8 за описание.

Конфигурация Променлива 9 [521] декодер Адрес (MSB)

Съдържа старшите битове за адрес на помощният дешифратор.Младши адреса, за бита се съхраняват в CV1 [513]. Два вида Accessory декодер адресиране са подкрепени: декодер-Адрес "и изходни-Адрес. Аксесоар декодер трябва да поддържа един вид, и факултативно другите тип. Видът на декодер се уточнява в CV29 [541], бит 6. Декодиране, нито адресиране тип ще отговорят на същите Accessory декодер контрол Пакети когато CV1 [513] = 1 и CV9 [521] = 0. Типът (овете) на адресиране са определени, трябва да бъдат ясно документирани в ръководството и на опаковката. В бит се предават тези, които допълват от стойността в тази променлива. Разглеждане на ПП-9.2.1 За повече информация относно аксесоари декодер контрол пакети.

(1) декодер адрес: съдържа трите старши бита аксесоари декодер на адрес в битове 0-2. Тези битове се предават като битове 4/6 във втория байт от аксесоара декодер пакета.

(2) Изходен адрес: Съдържанието на  адресната стойност е резултат от коефициент на следната формула: Изходен адрес разделен от 256 (Изходна Адрес div 256, Изходен адрес / 256).

Вижте CV1 [513] за обяснение на начина за определяне на съдържанието на CV1 [513] и CV9 [521].


Конфигурация Променлива 28 [540] Дву-Насочено съобщение за конфигурация

Използва се за конфигуриране на декодер Дву-Насочено комуникационни характеристики. Когато CV29 [541]-битово кодиране 3 е зададен

Малко 0 = включите / изключите непоискани декодер започне предаването

"0" = изключен "1" = включен

бит 1 = не се използва

битове  2/5 = запазени за бъдещо ползване.

битове 6/7 = Флагове , резервирани за бъдеща употреба

* Забележка: Ако декодер не поддържа функция, съдържаща се в тази таблица, тя трябва да позволи на съответните битове да се определи четат (т.е. битовете винаги трябва да се съдържат това е стандартна стойност).


Конфигурация Променлива 29 [541] Accessory декодер Конфигурации Поддържани

битове 0-2 = запазени за бъдещо ползване.

бит 3 = вх/изх комуникации : "0" = вх/изх комуникации изключени :"1" = вх/изх комуникации  са включени Разглеждане на ПП-9.3.2 за повече информация. "

бит 4 = запазени за бъдещо ползване.

бит 5 = декодерен тип: "0" = Основни Accessory декодер; "1" = Разширена Accessory декодер

бит 6 = отговорим метод: "0" = декодер Адрес метод; "1" = Изходна Адрес метод

7 = Accessory битово декодиране: = "0" Мултифункционални декодер (Вж. CV-29 за описване на бит задачи битове 0-6), "1" = Accessory декодер. Ако бит 7 = 1, тогава декодер да пренебрегнете двета старши бита на променливата номер само в режим на  обслужване . Използвайки тази функция, CV513 става CV1 и др декодиране, които извършват превод на документа ясно трябва да е функцията им ръководство.

Забележка: Ако декодер не поддържа функция, съдържаща се в тази таблица, тя не трябва да позволи на съответните битове да се четат неправилно (т.е. битовете трябва винаги да имат стойност по подразбиране).

Конфигурация Променлива 31 [543] Контрол по адрес старши байт

Конфигурация Променлива 32 [544] Контрол по адрес младши байт

контролният  адрес е адресът на страницата контролиращ CV декодер, когато е създадена за контролни CV операции. CV # 31 [543] съдържа старшите битове  на двата байта адрес и може да има някакви стойност между 00010000 и 11111111 включително. Стойности на 00000000 до 00001111, са запазени от NMRA за бъдеща употреба (4096 контролни страници). CV # 32 [544] съдържа младши  битове  на контролния адрес и може да не съдържа никакви стойност. Това дава общо 61440 индексирани страници, всяка от които с 256 байта на биографични данни на разположение на производителите



Приложение A: Идентификационни кодове на производители , възложени от NMRA
[/size]

 
1: CML Electronics Limited
2: Train Technology
11: NCE Corporation
12: Wangrow
13: Public Domain & Do-It-Yourself Decoders
14: PSI - Dynatrol
15: Ramfixx Technologies (Wangrow)
17: Advanced IC Engineering, Inc.
18: JMRI
19: AMW
20: T4T - Technology for Trains GmbH
21: Kreischer Datentechnik
22: KAM Industries
23: S Helper Service
24: MoBaTron.de
25: Team Digital, LLC
26: MBTronik - PiN GITmBH
27: MTH Electric Trains, Inc.
28: Heljan A/S
29: Mistral Train Models
30: Digsight
31: Brelec
32: Regal Way Co. Ltd
34: Aristo-Craft
35: Elektronik & Modell Produktion
36: DCCConcepts
37: NAC Services, Inc.
38: Broadway Limited Imports, LLC
39: Educational Computer, Inc (DCCdevices.com)
40: KATO Precision Models
41: Passmann Modellbahnzubehoer
42: Digirails
43: Ngineering
44: SPROG-DCC
45: ANE Model Co., LTD.
46: GFB Designs
47: Capecom
48: Hornby Hobbies Ltd.
49: Joka Electronic
50: N & Q Electronics
62: Tams Elektronik GmbH
66: Railnet Solutions, LLC
68: MAWE Elektronik
71: New York Byano Limited
73: The Electric Railroad Company
85: Uhlenbrock Elektronik GmbH
87: RR-CirKits
95: Sanda Kan Industrial (1981) Ltd.
97: Doehler & Haas
99: Lenz Elektronik GmbH
101: Bachmann Trains
103: Nagasue System Design Office
105: Computer Dialysis France
109: Viessmann Modellspielwaren GmbH
111: Haber & Koenig Electronics GmbH
113: QS Industries
115: Dietz Modellbahntechnik
117: cT Elektronik
119: W. S. Ataras Engineering
123: Massoth Elektronik, GmbH
125: ProfiLok Modellbahntechnik GmbH
127: Atlas Model Railroad Co., Inc.
129: Digitrax
131: Trix Modelleisenbahn
132: ZTC Controls Ltd.
133: Intelligent Command Control
135: CVP Products
139: RealRail Effects
141: Throttle-Up (Soundtraxx)
143: Model Rectifier Corp.
145: Zimo Elektronik
147: Umelec Ing. Buero
149: Rock Junction Controls
151: Electronic Solutions Ulm GmbH & Co KG
153: Train Control Systems
155: Gebr. Fleischmann GmbH & Co.
157: Kuehn Ing.
159: LGB (Ernst Paul Lehmann Patentwerk)
161: Modelleisenbahn GmbH (formerly Roco)
163: WP Railshops
165: Model Electronic Railway Group
170: AuroTrains
173: Arnold - Rivarossi
186: br /AWA Modellspielwaren GmbH & Co.
204: Con-Com GmBH
225: Elproma Electronics Poland
238: NMRA reserved

Приложение Б: източник на захранване реализация кодове, възложени от NMRA
[/size]
 

Следните източник на захранване реализация кодовете са отредени от NMRA стандарти и Департамент за съответствие. Производителите, желаещи да използват конверсия в този списък не се прилага по отношение на NMRA стандарти за съответствие и Департамента по заданието за реализация ID.


00000001 = Аналогов Power реализация

00000010 = Радио

00000100 = Zero-1

00001000 = Trix

00010000 = CTC 16 / Railcommand

00100000 = FMZ (Fleischmann)


Приложение C: Процесът за промяна от производител на специални променливи по избор или за единни (Spec)
[/size]

[Официално процес, при който първоначално се включи променливи, както производствени специфични опции може да се включи в ПП за избор и / или използването на единни от всички производители трябва да бъдат дефинирани и добавяни тук.]
 Конфигурация Променливи 33-46 изходна места за 1-14 Функции FL (е), FL (R), и F1-F12
 Съдържанието на  матрица е да посочва на ресурси, които функционират контролно, които цифровите дешифратори ползват за изходи. Това позволява на потребителя да персонализира резултатите, които се контролират чрез  входни команди. Резултатите на тази функция FL (е) се  контроли в CV # 33, FL (R) в CV # 34, F1 в CV # 35, до F12 в CV # 46.  А стойността на "1" във всеки бит показва, че функцията е за контрол.  Това позволява едно множество функции за контрол на резултатите, или на една и съща мощност да бъдат контролирани чрез множество функции.  33-37 променливи 1/8 контрол на изхода.  38-42 променливи контрол на изходи 4/11 променливи 43-46 контролни резултати на изходи 7-14.  В по подразбиране е, че FL (е) контролира резултата от изход 1, FL (R) контролира резултата от изход 2, F1 контрол резултата от  3 до F12 контролира резултата  от изхода 9 до 14. 

Ами това е ... сигурно има и грешки , и глупости , но вече нямам нерви да ги изчиствам , при това не съм сигурен дали правилно съм интерпретирал някой неща.
Тези които са по - в час , да коригират и да поправят , ако намерят нещо.
 ;D ;D ;D



pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Васко , разбирам че тия дни си зает да ходиш по сбирки и срещи (а аз си мислех ,че мойта програма е сгъстена) ама обеща да прочетеш и коригираш глупостите от по-горният превод , щото до колкото знам  само ти се "бъзикаш" с тези прословути СV-та!!!
Е кога ще го направиш !?!?! ;)
 ;D ;D ;D

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Значи ако съм разбрал правилно Лъчо, съвсем спокойно мога да управлявам Флайшманския си локомотив със звук с помощта на Роковския Multimaus (съответно да вържа системата на Roco към релсите на Флайшман, защото нали се разбрахме, че Гей-о-[*цензурирано*] и за дъска на кочина на става), тъй като и без това Флайшман уверяват, че декодерът в локомотива съответства на DCC NMRA стандарта. Но интерфейсът, а респективно и декодерът на Флайшман са 6-пинови. Та поставям въпроса отново, защото не смея да пробвам тази "комбинация" Флайшман + Роко, за да не вземе нещо да се прецака или направо да изгърми. Все пак локомотивът е със звук и е доста скъп. И мога ли да считам, че F1, F2, F3 и т.н. на Флайшманския  LokBoss, от който вече страшно много ме боли главата и ми се разваля удоволствието от хобито, са абсолютно еквивалентни на тези в MultiMaus-a? Просто LokBoss-а с неговите двойни, тройни и четворни кликове е....много труден за свикване.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
IKAR точно така... правилно си разбрал, двете са напълно съвместими. Можеш да си караш Флашмански локомотиви с дигитално управление на РОКО и обратното :) Стандарта е един, реализацията на крайния продукт е въпрос на желание на фирмата. Аналогия с компютрите или мрежите. Имаш протокол за връзка, каква марка ти е мрежовата карта, стига да поддържа протокола няма проблем. Или пък имаш PCIe слот на дъното за видеокарта. Дали ще бутнеш АТИ или НВИДИА все тая, стига да са на PCIe слот ... и те така  ;D :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Във връзка с възникнали проблеми напоследък с декодери на колеги , бях помолен да погледна и кача тук цветовата схема на окабеляването на дешифратори и прилежащите им съединители.
Ми приятели - четете бре , в тази тема си има почти всичко!!!(виж отначало тази тема)
Или в частност , повдигнатият от вас на съботната сбирка въпрос ...
Ама не става само с акъл , ами и с четене.
-------------------------------------

Сега допълвам малко темата (не че съм я изчерпал , но хубавите работи стават бавно - особено ако искате да поствам тук неща които сме изпробвали).

На някой от фирмените блокчета за цифрово управление освен всички други означения , има и буквено означаване на различните входни/изходни клеми.

Нещо от този сорт - всъщност характерно за немските производители:





Като понякога са означени освен с букви , и със имена на съответният език:



немски/английски/български
Ein/Input/Вход
Aus/Output/Изход 

Та ще се опитам да направя една таблица , която да съдържа спомагателното буквено означение.Ето началните резултати (ще я допълвам с течение на времето):

U, V - Трансформатор (15-18V AC)

J, K  - Коловози (за модели)

P, Q - Релси (за програмиране)

C, D - Допълнителен бустер (ако е наличен)

X bus - За всяко устройство по "XpressNet" (Lokmaus2, MultiMaus, LH30 и др ..)

 ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
И още нещо , по молба на Васко! ;)

 През януари 2008 г., е актуализиран стандарта "NMRA RP-9.1.1" , който нормализира интерфейсите за свързване на локомотивни дешифратори , включително 21-краковият съединител , използван за известно време от някои производители.
 Интересно и любопитно, но в документът е поставена бележка, че не се препоръчва използването на този интерфейс в локомотиви от януари 2010 година.
Изглежда Любо е прав ,че само някой фирми се опитват да наложат този стандарт , ама става излишно сложно , претрупано , трудоемко...

но все пак специално за Васко!!! ;D...и всички които им трябва.



Видите ли този знак на опаковачната кутията - значи локомотива е с 21-краковият съединител (или дешифратор с този съединител).

Електромеханични спецификации

Съединително оформление -  2 реда от контакти.
Вид на съединителя в коше на локомотива - мъжки
Стъпка - 1:27 mm
Пин (краке)диаметър / тип - 0,4 mm / квадратен
Дължина - 3 mm
Максимална проводимост - 1 A
Мащаб на използване - H0 нагоре

Това е предназначението на крачетата:



Механични изисквания към този тип дешифратори:


Така , доколкото разбрах (без превод и проверка) това е общото между 22 краковият (който всъщност е 21 краков) и по-малките съединители:



А ако се включват дешифратори и съединители с по-малко крачета върху най-голямият съединител , би трябвало да изглеждат така:



Тоест коствено ако сте се усъмнили във връзките или цветовете , последното може да ви окаже голяма помощ!!!
 :yes: ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: pach link=topic=420.msg24066#msg24066 date=1240994825

Та ще се опитам да направя една таблица , която да съдържа спомагателното буквено означение.Ето началните резултати (ще я допълвам с течение на времето):

U, V - Трансформатор (15-18V AC)

J, K  - Коловози (за модели)

P, Q - Релси (за програмиране)

C, D - Допълнителен бустер (ако е наличен)

X bus - За всяко устройство по "XpressNet" (Lokmaus2, MultiMaus, LH30 и др ..)

 ;D


В допълнение - буквеното означение на шина "XpressNet" (или Xbus) която се използва от всички , но най-вече от Роковските машинки.



Тоест:

L - "+ 12 V ".
M - "GND" по известно като "маса".
A - сигнал "А" от DCC.
B - сигнал "В" от DCC.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Пач.. не мога да видя нито една картинка в цялата тема....

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма