Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Цифрово / дигитално управление | Digital Command Control

Малко теория и практика в използването на цифровото управление.

<< < (4/6) > >>

EMPEROR:
Bodwen първо добре дошъл! :)
Относно дигиталното управление и различните марки подвижен състав са напълно съвместими. DCC e стандартизирано и декодера и централата комуникират по един и същи начин, независимо от производителя. Пакета данни е един и същ, така че опасност няма, карай смело :)

Pach поздравления за темата :) Има моменти когато се чудя какво щяхме да правим без теб, ама има и други в които... да пием по една ракия  :D

Gervasii:

--- Цитат на: EMPEROR link=topic=420.msg14390#msg14390 date=1228690385 ---Относно дигиталното управление и различните марки подвижен състав са напълно съвместими. DCC e стандартизирано и декодера и централата комуникират по един и същи начин, независимо от производителя. Пакета данни е един и същ, така че опасност няма, карай смело :)
--- Край на цитат ---

не съм съвсем съгласен!  :P аз ползвам Мултимаус на Росо и Екос на Есу, които уж поддържат НЕМ стандарти а на практика на декодери на DIGITRAX не могат да променят параметрите. тоест моя практичен съвет е европейски производител на станция - европейски декодери, въпреки че Saundtraxx (САЩ) и Като (Япония) ги поддържат и се държат много добре.

EMPEROR:
Ти не ми се обяснявай, щом не знаеш, че имаш и писалка на ЕКОСА  :D :D :D Кой знае какво не си нагласил като хората... :) На ЕКОСА има да се сетне какъв вид е декодера... Моторолски и т.н. али бали  :) Земи го разцъкай накрая, стига го държа в кутията :)
А и човека пита дали ще може да си ги кара. Отговор - ДА ще може  ;)

Gervasii:

--- Цитат на: EMPEROR link=topic=420.msg14403#msg14403 date=1228724824 ---Ти не ми се обяснявай, щом не знаеш, че имаш и писалка на ЕКОСА  :D :D :D Кой знае какво не си нагласил като хората... :) На ЕКОСА има да се сетне какъв вид е декодера... Моторолски и т.н. али бали  :) Земи го разцъкай накрая, стига го държа в кутията :)
А и човека пита дали ще може да си ги кара. Отговор - ДА ще може  ;)

--- Край на цитат ---


УУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ  ;D ;D ;D ;D ;D обяснявам Екоса име програма за скениране на декодирите монтирани на съответния локомотив както викаш "да сетне какъв вид е декодера". нито Мултимауса нито Екоса могат да логнат декодера на DIGITRAX само ги разпознава че са MNRA - стандарт, това го правя с Маус 2 или 3, който съм го взимал от Жоро за временна настройка. въпреки че имам Екос и до сега не съм убеден дали е по-добър от DIGITRAX. само като факт ще отбележа че декодерите които се правят от Digitrax и Soundtraxx имат 28 звукови команди, които Мултимауса не поддържа а Екоса го може но е в конфрикт с декодера на Digitrax :D :D :D. от личен опит го споделям въпреки както казваш е вярно че не съм много много чел упътването и може и да има възможност за настройки. все пак и Екоса и DIGITRAX са лидери в производството на станции и декодери може би това е причината да има "конфликт" между станция и декодер. само за информация продуктите на DIGITRAX са на половин цена спрямо Екоса а и имат мишки с инфраред и радио сигнал за управление. просто пазара в САЩ е по-голям и конкуренцията е идентична.

pach:
И така , вече имам преведена и следващата препоръчителна практика на NMRA която третира управлението на цифровите дешифратори както за подвижен състав , така и за помощни функции...или по известни в тукашните среди - СV-тата: ;)


RP-9.2.2 Конфигурация  Променливи
Препоръчителна практика
   Общи дефиниции
    Таблица 1а конфигурация променливи
    Таблица 1б конфигурация променливи
    Конфигурация променливи общи дефиниции
    Описания на конфигурация променливи за мулти-функционален декодиране
    Динамични автобиографии
    Описания на конфигурацията променливи при аксесоари за декодиране
    Приложение A: Производител идентификационни кодове, възложени от NMRA (актуализирано март 2008)
    Приложение Б: източник на захранване за записване на кодове, възложени от NMRA
    Бележки под линия


Това са препоръчителни практики представящи напътствия и описания за конфигуриране на променливите параметри при цифровите декодери.  Конфигурацията на променливите позволява на  декодера да бъде персонализиран за всеки локомотив, или други мобилни и стационарни устройства. Освен ако не е посочено друго, конфигурацията на  променливите се съхранява в енергонезависими памети и не трябва се изтриват при отпадане на захранването когато се отстраняват от декодерите за продължителен период от време.

Общи дефиниции

Таблици 1 и 2 идентифицират всеки от конфигурационните променливи (CV-та), заедно с допълнителната информация за всяка една променлива.  Следва таблица 1 с писмено описание на всеки едно от СV-тата.  В Таблица 1 и 2 всяка конфигурация променлива (CV) се идентифицира по име и номер, заедно със следната информация:
    Задължително:
 Задължителна (М)
 Препоръчителна (R)
 Или по избор (O).
СV-та , определени като задължителни (М) трябва да бъдат приложени с цел да отговарят на изискванията на настоящата препоръчителна практика, докато тези отбелязани като препоръчителни (R) са силно насърчавани , но не и задължителни . И тези, отбелязани по избор (O) са по преценка на производителя.
    Стойност по подразбиране:
 изискваните към производителя стойности по подразбиране, когато променливата (СV-то) е предвидена в изпълнителният протокол.
    Само за четене:
показва, променливата (СV-то), чиято стойност трябва да се определят от производителя и потребителя, които не могат да се променят
    Единни Spec:
Много апроменливи са специфични и прилагането единна спецификация не е задължително. Други трябва да бъдат прилагани по еднакъв начин, с цел да се постигне съвместимост. A "Y" за Единни Spec колона показва,променливи, които се изискват за прилагането от производителите в съответствие с общите спецификация. Празна графа в единната Спецификация означава, че променливата трябва да се използват за това с определена цел, но действията, предприети от дешифратора за определена стойност може да варират при различните производители .
    Динамични:
променливите в този диапазон са динамични и се използват за иницииране на предаване за нежелани дешифратори.(??? тук нещо не схващам превода с моите бегли познания , така че моля за помощ при правилното превеждане и редактиране)  Производителите, които използват тези променливи са длъжни да се свържат със NMRA DCC WF за уточняване на  единните изисквания.
    Допълнителни Коментари:
Променливите  идентифицирани като "запазени от NMRA за бъдеща употреба" са определени за бъдещи нужди и не трябва да бъдат използвани от конструкторите без предварително писмено одобрение от NMRA стандарти и Департамент за съответствие. Променливите идентифицирани като "Изискуеми, възложени от NMRA" показват, че допустимите стойности се определят от NMRA и всякакви искания за допълнителни стойности трябва да бъдат насочени към NMRA стандарти и Департамент за съответствие.  Променливи , определени като "Само за употреба от производителя " са разпределени за употреба от изпълнителите, за които няма предварително и не е необходимо разрешение  от NMRА, и за които не се намира информация за съществуващите дешифратори  от различни изпълнители могат да бъдат съгласувани и определени от  NMRA.

Таблица 1 конфигурация променливи

Общи дефиниции

 При двоични числени количества съдържанието е в дясната част и се записват младшите , а в лявата част – старшите байтове .
 Променливите  по битове MSB | d07 | d06 | d05 | d04 | d03 | D02 | D01 | d00 | LSB
 Описания за променливи при мулти-функционално декодиране

Конфигурация променлива 1 основен адрес

 Съдържа битове  0-6  адрес, чиято стойност е между 1 и 127. Бит седем  трябва да е на стойност "0".  Ако стойността на променливата в  # 1 е "00000000" Тогава дешифратора ще излезе от NMRA цифров  режим и ще се промени за алтернативен  източник на захранване, определени от променливата на # 12. Тази настройка няма да се извършва от цифровите дешифратори до способността да отговарят на кода за  режимни  пакети (виж 9.2.3 стандарт). Стандартната стойност за тази променлива е „3” , ако дешифратора  не е инсталиран в локомотив или друга единица, при получаване от производителя.

 Конфигурация променлива 2 Vstart
 
 Vstart се използва, за да се определи нивото на стартовото напрежение в устройството и  се използва като начално напрежение върху двигателя при което той се развърта . Управлението на нивата на напрежение, трябва да отговаря на линейно напрежение прилагано за двигателя на скорост , спрямо една стъпка, като част от наличните пдопълнително захранващо напрежение.  Когато нивото на напрежението в устройството е равен на нула, трябва да е равна на нула и скоростта за двигателя. Когато той е на максимум "11111111", цялата налично допълнително напрежение се прилага.

 Конфигурация променлива 3 нива на ускорение
  
 Определя курса за ускорение на дешифратора . Формулата за ускоряване , е процентно равно на (съдържанието на CV # 3 *. 896) / (брой на скоростта стъпки в употреба). Например, ако съдържанието на CV # 3 = 2, Тогава ускорението е 0,064 сек / стъпка за декодер в момента се използват 28 ускоряващи стъпки. Ако съдържанието на този параметър е равен на "0" тогава не е програмирана инерция по време на ускорение.

 Конфигурация променлива скорост 4 нива на движение курс

 Формата на спиране се  определя процентно, по същия начин, както ускорение горе (CV # 3).

 Конфигурация променлива 5 V - крайно

 V-крайно се използва, за да определи двигателното напрежение за управление на нивото при максимална скорост в стъпка. Тази стойност се определя като част от наличното захранващо напрежение. Когато съдържанието на CV # 5 равно на  "11111111", цялата налично напрежение се прилага . Стойности на "00000000" или "00000001" се посочват в случай , че V-крайно не се използва при изчисляването на скоростната таблица.

Конфигурация променлива 6 V-номинално

 V-номинално определя нивото на напрежение при управление  в средната  скоростна стъпка. V-номинално  се използва за генериране на ефективността на кривата на дешифратор така , че прилагане  на  скоростната стъпка , стойностите  в двигателното напрежение управляват нивата и е определено като част от наличнито захранващо напрежение.  Стойности на 00000000 или 00000001 посочва, че V-номинално , не се използва при изчисляването на скоростната таблица.
 
 Конфигурация променлива 7 Производител номер на версията

 Тя е запазена за производителя, за да съхранява информация относно новата версия на дешифратора.

 Конфигурация променлива 8 производителя ID

  Променлива 8 съдържа NMRA определен идентификационен номер на производителя на този дешифратор.  В момента производствените  ID кодове са изброени в допълнение А от настоящата препоръчителна практика.  Използването на стойност, която не е са възложени от NMRA трябва незабавно да изключва дешифратора от съответствие с тази препоръчителна практика. В променливата  се записва като стойност  само за четене , които не могат да бъдат променяни.
 
 Конфигурация променлива 9 Общо период

 Стойността на променливата с # 9 определя номиналният  период на дешифратор от производство и поради това честотата е пропорционална на реципрочната стойност.  В препоръчваната формула за  период трябва да бъде:  период (US) = (131 + MANTISSA х 4) х 2 "Годен до:" Където MANTISSA е в битове 0-4 бита от променливата с # 9 (младши бит) и е годен до бита 5/7 за променливата с # 9. Ако стойността програмирана в променливата 9 попада извън възможностите на дешифратора, е предложено (но не задължително), че дешифратора "коригира" сам стойност до съответните най-високата или най-ниската настройка в подкрепа на дешифратора .
 
 Конфигурация променлива 10 обвивка за обратна връзка силует

 Съдържание чиято стойност е между 1 и 128, която показва стъпковата скорост, и над което ниво на стойност е съкратено по подходящ начин.
 
 Конфигурация Променлива 11 таймер/брояч

 Съдържа максималния период от време, в който дешифратора ще запази своята скорост, ако не получава валидно  пакети адресирани до него. Преглед на препоръчителна практика  9.2.4 за повече информация.

 Конфигурация променлива 12 Захранващо преобразуване

 Съдържа данните на алтернативен източник на енергия да се преобразува в CV # 1 трябва да съдържа всички нули. Това е и основният източник на захранване като избрана алтернатива, ако дешифратора изпълнява и източник на захранване .  В момента, възложени източник на захранване реализация кодове са изброени в допълнение Б от настоящата препоръчителна практика.

 Конфигурация променлива 13 Функция за статус на алтернативен режим

 Показва състоянието на всяка функция (F1 чрез F8), когато средствата са в алтернативно захранване, работещи в режими, в които не могат да се контролират функциите.  Ако една функция може да се контролира, то след това съответно тя се игнорира. Стойност "0" посочва че функцията е изключена, докато на стойност "1" показва, че функцията е включена.  Първи бит е  0 , съответстващ на F1,и съответно последен е  бит  7 , съответстващ на F8.

 Конфигурация променлива 14 Алтернативен режим функция 2 Статус

 Показва състоянието на всяка функция (F9 чрез F12, F и L), когато средствата са в алтернативно захранване, работещи в режим, в които не могат да се контролират функции. Ако една функция може да се контролира, то след това съответните тя се игнорира. Стойност "0 "Посочва че функцията е изключена , а стойността в " 1 "показва, че функцията е включена.  F L в посока напред се контролира от бит 0, F L  в обратната посока се контролира от бит 1. Бит  2 съответства на F9, а бит 5 съответства на F12.

Конфигурация 15,16 Променливи: декодер Блокирай

 В дешифраторите , за заключване се използва промяната на CV в само една от няколко дешифрирания със същия кратък адрес (CV1) или дълъг адрес (CV17 и CV18), които са монтирани в един и същ локомотив.  Назначете номер, за  CV16 във всеки декодер (т.е. 1 е за  двигетелни дешифратори , 2 е за звукови декшифратори , 3 или по-висока за други дешифратори) преди дешифраторите да  са монтирани в локомотив.  За да промените стойност в друга CV в едина инсталиранан дешифратор , първо се записва номера 1 (двигател), 2 (акустичен) 3 или по-висока (други) в CV15, а след това се  изпраща нова стойност на CV за да бъде променена.  В дешифратора  ще сравните CV15 да CV16, и ако стойностите са равни на CV за да се промени, ще бъдат променени.  Ако стойностите в CV15 и CV16 са различни, промяната ще бъде игнорирана.

 Конфигурация 17,18 Променливи: Разширен Адрес

 Разширен адрес е локомотивен адрес на дешифратор, когато е създаден за по-дълго адресиране (означени със стойност "1" в местонахождението на бит 5 при CV # 29). CV # 17 съдържа най-старшите бита на двата байта на  адреса и трябва да имат стойност между 11000000 и 11100111, включително,  за този двоен байт на адрес, за да бъде валиден.  CV 18 съдържа най-малко младшите бита на адреса и може да съдържа нулеви стойности.

 Конфигурация променлива 19 състоят Адрес

 Контролира се от седем битов адрес и  в битове на позиции 0-6. Бит 7 показва относителната посока на тази редица в рамките по състоянието ,където  със стойност "0" се посочва нормалната посока и стойност  "1" показва посока, обратна на нормалната посока за превозното средство.  Ако седем битовият адрес в битове 0-6 е "0000000" средството не е в състояние.

 Конфигурация променлива 21 съдържание на адрес  активен за F1-F8
 
 Определя за  F1-F8 дали функцията е контролирана от състояние по адрес.  За всеки бит , кодирането на стойност "1" показва, че функцията ще се изпълни по  инструкциите, адресирани  до нея  в адрес. Стойност "0", показва, че функцията не изпълнява  инструкциите, адресирано до локомотивният  адрес. За  F1 е обозначен е бит 0 . За F8 - бит 7.
 
 Конфигурация Променлива 22 съставен Адрес активна за FL-F9 и F12

 Определя за функцията FL дали функцията е контролирана от съставен адрес. За всек бит кодиране на стойност "1" показва, че функцията ще отговори и на инструкциите, адресирани до съставният адрес. Стойност "0", показва, че функцията само ще отговори на инструкциите, за да адресира до Локомотив адрес. FL в посока напред се вижда от бит 0, FL в обратната посока се контролира от бит 1. бит кодиране 2 съответства на F9, а бит кодиране 5 съответства на F12.
 
 Конфигурация коригиране на променлива 23 ускорение

 Настоящето конфигуриране на  променливата  съдържа информация за допълнително ускорение по курс , тоест трябва да се добавят към или извадени от базовата стойност, съдържаща се в конфигурираната променлива # 3 като използвате формулата (съдържанието на CV # 23 *. 896) / (брой на скоростта стъпки в употреба). Това е 7 битова стойност (битове 0-6) с младши 7 бит ,  запазени за знак, битов (0-добавите ,1-изваждате).  В случаи на препълване за максимално ускорение се използва процентно.  В случай на underflow се използва за не ускоряването.  Резултата  се използва за промяна в инерцията , за да симулирате различаване по дължини / натоварвания, най-често, когато действат.
 
 Конфигурация коригиране на променлива 24 ускорение

 Настоящото конфигуриране на  променливата съдържа допълнителна информация, за спирачният път и е предназначено  да бъдат добавени или извадени от базовата стойност, съдържащи се в конфигурацита на променлива # 4 като използвате формулата (съдържанието на CV # 24 *. 896) / (брой на скоростта стъпки в употреба).  Това е 7 битова стойност (битове 0-6) с бит 7 запазен за знак, бит (0-добавите ,1-изваждате).  В случаи на препълване  максималното ускорение  се използва  процентно.  В случай на underflow ускорение не се използва. Резултата се използва за промяна като симулирате инерция в различаващи се дължини / натоварвания, най-често, когато са в действащо  състояние.

Конфигурация променлива 25 скорост

Таблица / диапазон средата скорост стъпка
 Стойност между 2 и 127, се използва за посочване 1 от 126 фабрично настроени на скорост по таблици. Стойност на "00000010", показва, че кривата трябва да бъде линейна.  Стойност между 128 и 154 се определят в 28-ускорителни  стъпки в  позиция (1-26), които ще определи къде средната скорост  на декодерните стойности да се прилагат. В 14-стъпков скоростен режим на декодер, ще се използва тази стойност разделена на две . Ако стойността в тази променлива е извън обхват, по подразбиране, средата на скорост от 14 (за 28 режима на скоростта или 7 за 14 режима на скоростта) се използват като в средната скоростна стойност. Стойности на "00000000" или "00000001" се посочва, че тази променлива не се използва при изчисляването на скоростната таблица.

 Конфигурация променлива 27 декодер в автоматичното спиране

 Използва се за да изберете какви действия ще извърши декодера при автоматично спиране.
бит 0 = вклюване / изключване авто стоп при наличие на асиметричен DCC сигнал, който е по-силен  по дясната релса. "0" =пасивен "1" = активен.
бит 1 = вклюване / изключване авто стоп при наличие на асиметричен DCC сигнал, който е по-силен  по лявата релса.  "0" = пасивен "1" = активен.
бит 2 = вклюване / изключване авто стоп при наличието на сигнал контролиращ влиянието на формата на пакета от сигнали ."0" = пасивен "1" = активен.
бит 3 = бит запазен за бъдеща употреба
бит 4 = вклюване / изключване авто стоп при наличие на обратна полярност DC "0" = пасивно "1" = активно
бит 5 = вклюване / изключване авто стоп при наличие на правилна полярност DC "0" = пасивно "1" = активно.
битове 6/7 = запазени за бъдещо ползване.
 * Забележка: Ако декодер не поддържа функцията , съдържаща се в тази таблица, тя трябва да позволи на съответните бит да се определи (т.е. бита трябва винаги да има стойност по подразбиране).
 
 Конфигурация променлива 28

Конфигурация за двубитова насочена комуникация  .Използва се за конфигуриране на декодер двубитови комуникационни характеристики, когато CV29- с битово кодиране 3 е зададен
 бит 0 = вклюване / изключване декодера да започне иницииране на предаването "0" = пасивно "1" = активно.
 бит1 = вклюване / изключване иницииране на предаване  използва асиметричен DCC Сигнал "0" = пасивно "1" = активно.
бит 2 = вклюване / изключване започне излъчване чрез предаване на сигнала контролирано влияние на сигнала "0" = пасивно "1" = активно.
битове 3/5 = запазени за бъдещо ползване.
битове 6/7 = флагови битове , резервирани за бъдеща употреба
 
 * Забележка: Ако декодер не поддържа функцията , съдържаща се в тази таблица, той трябва да позволява на съответните битове да се определят (т.е. битовете винаги трябва да съдържат това като стандартна стойност).

 Конфигурация променлива 29

конфигурацията поддържани променливата
 бит 0 = локомотивна посока: "0" = нормално, "1" =обратно.
Този бит е  за контрол на локомотивните посоки напред и назад, само в цифров режим.Управлява допълнителните функции, като например фаровете (FL и FR), така че те зда са в синхрон с локомотивната посока .Вижте още и  RP-9.1.1 за повече информация.
 бит 1 = FL Местоположение: "0" = бит 4 в скоростта и посоката инструкции за контрол FL, "1" = бит 4  едновременно с функционалната група от инструкции за контрол Ет Вижте още и  RP-9.1.1 за повече информация.
 бит 2 = източник на захранване Конверсия: "0" = запазено за  NMRA Digital, "1" = източник на захранване по друга реализация е позволено . Виж CV # 12 за повече информация
бит  3 = Двубитова комуникация: "0" = двубитовата комуникация е изключена : "1" =двубитовата комуникация е включена. Преглед на RP-9.3.2 за повече информация. "
бит 4 = Скорост маса: "0" = скорост на маса, определена от конфигурацията на променливи #2,#5 и # 6, "1" = Скорост на маса, определен от конфигурацията на променливи # 66 - #95
бит 5 = "0" = едновременно по байтово адресиране "1" = едновременно по  байтово адресиране (също известно като разширено адресиране) Виж RP-9.2.1 за повече информация.
 бит 6 = Запазен за бъдеща употреба
бит 7 = Accessory бит декодер: "0" = Мултифункционални декодер, "1" = Accessory декодер (виж CV # 541 За описание на задания за бита 0-6)
 * Забележка: Ако декодерът не поддържа тази функция, съдържаща се в  таблицата, той трябва да позволява за  съответните битове да се определят автоматично (т.е. битовете трябва винаги да имат стойност по подразбиране).
 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия