Автор Тема: Временен макетен плот - ВМП  (Прочетена 28102 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Временен макетен плот - ВМП
« -: 04 Април 2013, 21:16:43 »
През последните 2-3 години установих един голям, хроничен и труден за лечение проблем в ЖП моделизма ни, който се свежда до липсата на читаво място за каране на влакове.
       Първо: участието ми и посещението на различни сбирки /некръчмарски/, конференции, изложби и прочие ми показа недвусмислено, че има голям проблем с нареждането на трасе. Това особено се усложнява при събиране на много хора и най-различни мащаби и системи, което изисква освен голямо помещение, така и маси или плотове за временно нареждане на трасе /за няколко часа или няколко дни/. Въпреки усилията на организатори и домакини винаги се получава едно влачене на всякакви маси, столове, бюра и др. офис обзавеждане, което обаче е с най-различна възраст, състояние, размери и т.н., довеждащо накрая до доста лош резултат – неравни, криви и стъпаловидни „маси”. На въпросните „маси” веднага се проявяват неприятни странични ефекти – разкачване на линии и подвижен състав, обръщане и чупене на модели, прекъсване на ел. ток и команди и т.н. А понякога и няма изобщо никакви подходящи мебели…
      Второ: значителна част от ЖП моделистите не разполагат с обособено място вкъщи за постоянно трасе /макет/, а още по-малко пък имат цяло помещение от 10-15-20 и повече квадратни метра. Периодичното редене на голяма холна маса не дава желания резултат, тъй като масата обикновено е недостатъчна на площ и се ползва и за други неща. Реденето на пода не е особено удобно – освен че лесно се зацапват трасе и модели, съществува голяма опасност от стъпкване и счупване на линии и модели. Отделно, че с годините става все по-трудно сгъването и лазенето по пода – почват да скърцат лакти, колене, гръб, врат и др. стави, не е удобно за разглеждане, снимки и клипове. Проблемите се усилват особено, ако домашните не са особено въодушевени от хобито.
       Поради тия причини от декемврийската среща в Стара Загора 2012 г. у мен се появи идея за направа на сглобяема/сгъваема маса за временно ползване за редене на трасе и модели. Подходяща площ, която да е пригодна за транспортиране из града или из страната/чужбина, както и за редене на трасе вкъщи /примерно: сутринта се сглобява, реди се трасе, карат се модели до вечерта, после всичко се прибира/. Минаха ми няколко идеи, докато накрая се спрях на типа „разглобяема маса от олекотен тип”, която нарекох „Временен макетен плот – ВМП”.
       Окончателната идея ми дойде случайно, когато загледах краката на макета ми в ТТ, които са от крака на метален стелаж. Проучването на пазара доведе до това, че има много модели стелажи – готови комплекти и отделни части за произволен проект. Оглеждайки вторите, за да мога да избера само каквото ми трябва, установих, че и там разликата в размери, дебелина на профилите и цени е твърде голяма. Изхождайки от комплекса „достатъчна здравина-лекота-добър външен вид-цена”, както и да може всичко да се сглоби от сам човек, се спрях на стелажите на фирма „Стелт” ООД, от която реално са и краката на макета ми / http://www.stelt.pozvanete.eu/index.php?cID=1 /. За разлика от други производители в склада на фирмата има и се продават отделно всякакви части за техните стелажи – крака/колони, плотове, ъглови планки, стъпки/пети, крепеж. Отделно фирмата приема и заявки за изпълнение на проект по желание. Тъй като наличните винкели удовлетворяваха нуждите ми, направо купих готови.

         Плотът се състои от две основни части –  носеща конструкция и плоскости.
        Носеща конструкция
        1. Рамка на плота.
       Фирма „Стелт” произвежда крака/колони за стелажите си от студено огънат стоманен листов материал със страна 30 мм и дебелина 1,4 мм. По дължина от двете страни на ъгловия профил има отвори /кръгли или продълговати/ през 45 мм. Профилите са боядисани с прахово полимерно покритие в бял или сив цвят /аз избрах сивия като по-устойчив на замърсяване/. Серийно се произвеждат колони с 4 дължини: 150, 170, 180 и 200 см. Всичките са от един материал и могат да се свързват във всякакви комбинации. За рамката купих 7 по 150 см. От тях направил следното:
       А. 4 колони по 150 см оставих със същата дължина, като те използваха за дългата страна на рамката.
       Б.  3 колони срязах до 120 см дължина и те станаха късата страна на рамката.
       Четирите нерязани профила свързах два по два с по 4 болтове и гайки с презастъпване /отворите позволяват наставяне без допълнителни елементи/. В двата края поставих два 120 см профила, като ги свързах с винтове, гайки и планки, така че да се получи рамка с долна хоризонтална основа. Третият рязан профил свързах отдолу под долната страна на рамката в средата. За него също използвах 2 планки.

Ъгъл на рамка от вътрешната страна.


Ъгъл с монтиран крак.


Ъгъл с монтиран крак отвътре и отдолу.


Ъгъл отдолу


       2. Крака на плота.
       За целта купих още 3 колони по 200 см. и ги срязах така:
       А.  2 колони от 200 см разрязах точно по средата и получих 4 крака по 1 метър /на практика тези колони излязоха по 196 см и съответно краката станаха по 98 см.
       Б.  1 колона от 200 см в последствие използвах за крака на средната опора /за нея по-долу/
       Четирите профила по 1 метър монтирах в ъглите на рамката с по 2 винта и гайки, като преди това набих отдолу им пластмасови стъпки/пети, за да не нараняват подовите покрития.

Ъгъл с монтиран крак отвън.

       
       3. Средна опора.
       Опората е с дължина 120 см /колкото са крайните/, но се монтира отдолу на рамката. Краката на средната опора са по-къси -  91 см., тъй като те се захващат по-ниско на средния напречен профил, а отдолу имат регулируема пета, която да позволява обиране на неравности. Тези пети са различни от крайните – тях съм ги купил от железария. Понеже са отделно от стелажите, за техния монтаж към краката се наложи да пробия по две дупки за винтове и гайки във всяка. Самите крака са монтирани на около 25-30 см от външния ръб, за да не се спъват минаващите хора в тях.

Монтирана средна опора в средата на дългата страна и захващане на регулировката за дължина на плота.


Монтиран крак на средната опора с осигуряваща планка.



Регулируема пета/стъпка на крак на средната опора


        Забележка: Всички срезове се изпилват с пила за метал за премахване на мустаци и остри ръбове. След това се боядисват с акрилатен сив спрей срещу корозия /аз лично използвах светлосив спрей грунд с много близък цвят до заводския, който е RAL7040.
Желателно е при рязането да НЕ се ползва флекс, тъй като от високата температура се уврежда боята върху профилите. За предпочитане е зеге или обикновена ножовка.

       4. Крепежни елементи.
   За монтиране на металната част закупих 60 болтчета за метал М6х10 с цилиндрична глава и прав шлиц за отвертка. /Принципно към стелажите се продават болтове М6х12, но предпочетох по-късите тъй като няма нужна от дългите и се намалява времето за монтаж/демонтаж/. Купих 20 обикновени гайки М6 и 40 крилчати гайки М6. От фирмата закупих и 10 ъглови планки. Реално използвах около 50 болтчета и гайки. При монтирането на рамката и краката ползвах обикновени гайки от вътрешната страна, заради по-малкия им размер и по-малките дупки във фибрана. Всички гайки отдолу на рамката и по краката са крилчати.

       5. Инструменти за монтаж
           Необходими инструменти за монтаж – широка права отвертка /може да се замени с монета/ и гаечен ключ 10 /клещи/.
« Последна редакция: 04 Май 2016, 23:15:56 от Best Ripper »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #1 -: 04 Април 2013, 21:18:09 »
Плот
       След дълго обмисляне се спрях на листове фибран /зелен/ с дебелина 4 см. Той се продава в две дължини – 250 и 125 см /и двете с ширина 60 см/, купих 4 листа от 125 см, които скъсих до 120 см / да влизат плътно в рамката, мери се на място!/. Тъй като дебелите листове фибран имат ръбове за презастъпване първият бе поставен с външен ръб отгоре. На последния залепих надлъжна ивица с ширина 2 см. Всички платна бяха номерирани и ориентирани, за да пасват в последствие веднага. На местата, където има глави на болтове и гайки, бяха направени удълбавания във фибрана, за да могат платната да лягат равномерно върху долната страна на рамката. Плоскостите фибран само лежат върху рамката – не са захванати към нея с нищо.

Издълбани отвори от долната страна на листовете фибран за главите на болтовете и гайките.


Плот с наредени платна фибран



       Покритие на плота.
       За да получи лицевата страна на масата завършен вид, за покриването й предвидих изкуствена трева на NOCH с размери 240 х 120 см – кат.№00300. Тя е на ролка, която се постила под трасето.

Краен общ вид на ВМП


       Време за монтаж-демонтаж.
       След приготвяне на всички части пробното сглобяване отне около 1 час от напълно разглобен вид до размер 240 х 120 см. В последствие разглобяването отне половин час. И двете операции извърших сам, съответно при помощници времето ще се съкрати значително.

       Цени на елементите на плота.
       1. Колона 150 см – 2,64 лв./бр. /Стелт ООД/
       2. Колона 200 см – 3,96 лв./бр. /Стелт ООД/
       3. Ъглова планка – 0,24 лв./бр. /Стелт ООД/
       4. Пластмасова пета/стъпка – 0,24 лв./бр. /Стелт ООД/
       5. Регулируема пета – 1,80 лв./бр.
       6. Болт М6х10 цилиндр. глава – 0,05 лв./бр.
       7. Гайка М6 – 0,04 лв./бр.
       8. Крилчата гайка М6 – 0,20 лв./бр.
       9. Фибран 125х60х4 см – 7,05 лв./бр. /Баухаус/

       Размери на масата в различни конфигурации.
       „ВМП” позволява промяна на дължината от 150 до 300 см. В ширина не съм предвидил възможност за стесняване /може едната дълга страна да се свърже не в крайните отвори, а в такива по дължината на късите, но тогава отзад ще стърчат страниците и средната опора, листовете фибран трябва да се скъсяват или да се ползват други/. Лично аз съм предвидил като „стандартен” размер при сглобяване да бъде 240 х 120 см /този на покривката-трева/. За използване на минимален, максимален или друг междинен размер трябва да се използва още едно парче фибран 120 х 60 см, което е удачно да се разреже /машинно или прецизно/ по дължина на две части от 120 х 30 см. Така при размер 150 х 120 см на плота ще се ползват 2 парчета 120 х 60 и 1 парче 120 х 30 см. Същото парче може да се ползва при размер на плота 210 х 120 см, а двете малки парчета се поставят при максимален размер 300 х 120 см.
        Забележка: При дължина 300 см двата надлъжни профила се поставят челно, а под тях външно се поставя допълнителна ъглова част с дължина поне 30 см. Тъй като закупените профили от 150 см имаха в единия си край непробит участък /който в стелажа трябва да е долния край на колоната/ и за да избягна пробиването на множество допълнителни дупки, ще закупя още една колона от 150 см, на която ще отрежа непробитото парче, а перфорираният участък ще разделя на две равни части, които да използвам за свързване на дългата страна в максимален размер. По този начин ще се получи и допълнително армиране на средата на рамката. При минимален размер от 150 х 120 см ще трябва да се пробият отвори в неперфорираните части на две от 150-сантиметровите парчета, за да могат да се захванат – при купуването в склада нямаха 150 см колони перфорирани докрая.
        При 4 см дебелина на фибрана последният стърчи 1 см над рамката, но предпочетох така, за да бъде по-здрав плотът без допълнителни усилвания. При по-малки размери и по-малки мащаби фибранът спокойно може да се замени и с 3 см. При съвсем малки трасета при размер около минималната конфигурация на плота може да се ползват двусантиметрови плоскости, но е малко неудобно, защото ръбът на рамката ще стърчи над плота и ще се закача.
        Освен на зададената височина около 1 метър рамката може да бъде монтирана и по-ниско, но краката ще стърчат в ъглите, а краката на средната опора трябва да се преработят. Възможно е също принципно краката да бъдат направени и по-ниски – около 85 см / тази височина е приета за стандартна при кухненската и офис мебел/. По-малката височина подобрява стабилността на конструкцията. По-ниска от 85 см мисля, че не е удачна.

        Употреба при различните мащаби.[/u[
        Плотът може да се използва за най-разпространените мащаби – от Н0 до Z. Не смея да твърдя дали става за 0 /трябва да се пробва – може да се наложат допълнителни напречни профили/, но не става за 1, както заради тежките модели и релси в този мащаб, така и поради недостатъчни размери. Големината на плота не е фиксирана за определен мащаб - може да се променя според ситуацията и желанието на моделиста.

 Изглед на мерклински линии С профил върху ВМП – R1 и R2 /може да се вмести и R3/



      „Временният макет плот” не може да се ползва за:
1.   Постоянен макет /поне не и в този си вид и конструкция/
2.   За работна маса за тежка работа – коване, нитоване, рязане и пр.
3.   При електричарски работи да се избягва натиск върху плота /повреда на фибрана/, а при запояване да се вземат мерки за термична защита на фибрана от поялник и разтопен тинол.
4.   Не може да се ползва за подпиране, лягане, сядане и прочие „български особености”.
5.   Не може да се ползва за стъпване /скеле/ дори и след замяна на фибрана с дъски.

    Пренасяне и съхранение на плота.
         След разглобяване крепежът се поставя отделно в плик, заедно с планките. Стъпките/петите на краката се демонтират. Листовете фибран се поставя един върху друг, а отстрани от дългата им страна се поставят металните профили от краката и рамката, за да защищават пакета и да му придават устойчивост срещу остатъчно усукване и огъване. Отгоре се обвива с найлон, полиетилен или скречфолио и се стяга с ремъци/ластици не прекалено силно. Така пакетиран ВМП може да се пренася в кола и да се съхранява изправен до стена дори и под наклон. Трябва да се пази от пряко силно слънце, дъжд, сняг /за да не се напои фибранът с вода и да започнат да ръждясват железните части/, да не се поставят върху него тежки предмети /включително и пакета с крепежа!/.

При пробното сглобяване нямах време да наредя по-голямо и тежко трасе, за да видя за евентуални проблеми /най-вече поведението на фибрана/. Следва продължение…
« Последна редакция: 04 Май 2016, 23:16:42 от Best Ripper »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 530
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #2 -: 04 Април 2013, 22:05:49 »
Евала Венци! Машшалла!!! :drinks: :yahoo: :victory:

Крайно необходимо и практично.
Сега хейтъри и шлангаджии да видим как пак ще могат да кажат, че само лалаш и нищо не си направил.... :on_the_quiet:
Не че, нещо ще се променят, но светът не се състои само от тях.
Що свестен народ има... :give_heart:

Благодаря!!! :drinks:
« Последна редакция: 04 Април 2013, 22:34:20 от Boris 2-12-4 »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #3 -: 04 Април 2013, 22:12:53 »
Бравоската, бре Венци. Най-сетне нещо смислено. Тия дни яко се заминусих. Добре че сте ти и Ясен да ми начешете двустранната моделитка душичка.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #4 -: 04 Април 2013, 22:17:50 »
Емиии....ще ти дам едно плюсче. :lol:
Браво! :good:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #5 -: 04 Април 2013, 22:19:22 »
Много добро описание  :hi:

Ще ми е интересно колко ли издържа фибрана на огъване - не, че ще редим тухли по макетите, ма все пак...

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #6 -: 04 Април 2013, 22:20:14 »
Цитат на: gregary link=topic=4254.msg88186#msg88186 date=1365103070
Емиии....ще ти дам едно плюсче. :lol:

А на мене???  :no:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #7 -: 04 Април 2013, 23:01:31 »
....
« Последна редакция: 08 Август 2015, 23:58:52 от Best Ripper »

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #8 -: 05 Април 2013, 01:35:45 »
Хубаво си го измислил и хубаво си го реализирал :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #9 -: 05 Април 2013, 09:24:52 »
Трансформатора спокойно можеш да оставяш в някой ъгъл - там ще издържи, пък и е в страни от радиусите.
Ако все пак провисва фибрана от моделите, можеш просто да добавиш малко метални ленти опънати през конструкцията
(нямаш снимка на цялата "маса" без фибрана, та не мога да ти кажа точно къде) подобно на старите креватни "пружини" ;)
отвори имаш свободни доста, болтове и гайки също, значи само лайсните ти трябват.
 :scratch_ones_head: Впрочем, тях можеш да направиш да се окачват (хоризонтално са)
 от вътре на кукички - по-бързо сгобяване и разглобяване ще става, а те ще се "опъват" под фибрана.
 :hi:


ПП. Не ме разбирай грешно, ама какво става ако някой неволно ритне крак от тази маса? Колко тежи конструкцията?
Питам в смисъл такъв - ако не е много "тежка", при такова ритане или ще подскача или ще се мести цялата...
а от друга страна, ако е много "тежка на мястото си", обезмисля подвижността и временността на кострукцията, освен в разглобен вид! ;)
« Последна редакция: 05 Април 2013, 09:34:22 от pach »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 530
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #10 -: 05 Април 2013, 09:31:40 »
Работя отдавна с фибран.
Този от 8 см и нагоре не се извива. Може спокойно да се стъпва отгоре му.  Има го и в гладко изпълнение. Трябва да се види плътността му. Малко продавачи обаче знаят за съществуването на такова обозначение. По-добре е произведения в Русе.  Гръцките често са слаба ракия.
Плотът за управление при над 90% от макетите е отделен от основната маса. Това само за сведение. Все пак въпрос на избор е.

Венци  &bgflag
« Последна редакция: 05 Април 2013, 09:33:39 от Boris 2-12-4 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #11 -: 05 Април 2013, 09:35:57 »
Бореее, за какъв "плот управление" говориш при ВПМ - временна плоскост за  макет?????
(пардон ВМП - временен макетен плот)
Все пак това не е постоянна маса!  :yes:

"Ами масичка за лаптопа"!!!!!!!!  :haha: :haha: :haha:
 :hi: :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry:
« Последна редакция: 05 Април 2013, 09:37:29 от pach »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #12 -: 05 Април 2013, 10:18:28 »
....
« Последна редакция: 08 Август 2015, 23:59:04 от Best Ripper »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #13 -: 05 Април 2013, 10:31:28 »
Цитат на: pach link=topic=4254.msg88207#msg88207 date=1365143757
"Ами масичка за лаптопа"!!!!!!!!  :haha: :haha: :haha:
 :hi: :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry:
Тук може и да се бъзикаш, ама не си далеч от истина.  :good: Мисля, че изобщо няма да е лошо да има някаква "масичка", където да се слагат импулсните захранвания на новите модели централи, където да стои роковската "мишка" или мерклинска мобилна станция...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Временен макетен плот - ВМП
« Отговор #14 -: 05 Април 2013, 10:47:39 »
По-добре за "опъване и натягане" на конструкцията,
сложи винкели отдолу - нещо като втори по-малък плот и там ще събереш всичко.
И все пак пробвай (без модели отгоре) да "ритнеш" ВМП, да видиш как се държи.
ПРи модУлите макар и свързани заедно (до 20 броя) дори леко "блъсване" се отразява
на цялата конструкция и всички настръхваме...
 :hi:

ПП. С макета ти е по-добре, щото си тежи..."на мястото", но с ВМП не съм сигурен за резултата - пробвай! ::) ;)
« Последна редакция: 05 Април 2013, 10:50:33 от pach »