Автор Тема: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ  (Прочетена 26973 пъти)

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #30 -: 03 Август 2013, 12:39:01 »
Прав си, май трябва да предвидя поне възможността да се използува и за аналогово каране.

 ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #31 -: 06 Август 2013, 20:14:58 »
Цитат на: JORDAN link=topic=4293.msg90377#msg90377 date=1375522741
Прав си, май трябва да предвидя поне възможността да се използува и за аналогово каране.

 ;D

Ще ти направя някакво аналогово управление (но не професионално като на професор TANO)
което чрез малки превключвания и подмяна на заглушки и т.н. ще се ползва и при цифрово каране на
влакове ... тоест управлението при цифровото каране отново ще е аналогово,
но ще караш като истински машинист - ако подминеш червен сфетофор,
"щетите" ще са си за твоя сметка!!!

Но сега съм отпуска и на друга вълна...като се "освободя",
ще почна да го мисля кое как и по-лесно да го направиш (от мен само проекта).

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #32 -: 07 Август 2013, 03:46:39 »
Пламене,
Благодаря за готовността да помагаш и в бъдеще за моя /твоя/ макет.
Желая ти хубава ваканция.

Ще разчитам на твоята помощ.
Ще трябва да изпием и много бири и водки, докато ми станат ясни доста неща в ж.п. моделизма.

ПП Да се похваля - дойде ми пратката от Липето.
И там моя красавец Roco BR 44.

Има си и интерфейс за слагане на декодер.
Но за това ще търся Любо - да ми продаде от неговите декодери, защото това локомотивче заслужава хубав декодер.
А ако разни неща ми се развиват добре през следващия месец - направо ще му сложа звуков декодер, та и на моя макет да се чуе влакова свирка.

Иначе с макета съм още в началото - имам оребрената плоскост, отпадна идеята да и лепя 20 мм Фибран.
Ще залепя 5 мм твърда подложка за ламиниран паркет - мисля, че се казва Депрон.
Върху нея от 3 мм Депрон ще направя релсовите призми.
С Фибран ще изградя всички възвишения, тунели и планини.
Но иначе ми се видя доста трудно да закрепвам релета, механизми за стрелки и други неща и през дървената плоскост и през фибрана - става доста дебело.
Според мен с депрона пак ще има известно звукоизолиране / все пак е от същия материал като фибрана/, доста по-лесен е за работа от корка, а и е по-евтин.
Като понапредна малко ще направя снимки, че сега няма какво да се снима - плоскост от ОСБ.
« Последна редакция: 07 Август 2013, 06:46:36 от JORDAN »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #33 -: 07 Август 2013, 10:52:11 »
За информация, само да ви споделя, че моя макет е изграден изцяло за аналогово каране. В последствие си взех централа. Аналогвата сигнализация изпълнена по схемите от книжките на berliner ТТ  bahnen е абсолютно приложима, при използването на DCC и си обезопасява участъците идеално.   На тая площ, която имаш може да се получи страхотна гара, разположена диагонално на масата с тунели,  мост, ефектен втори етаж. Не развивай макета , като  "0",  а като  "8" 

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #34 -: 07 Август 2013, 15:22:29 »
Доста пари дадох за стрелки в крива, както и за релси.
Друго развитие на макета  ще предполага отпадането на някои стрелки и покупката на нови.
А вси пак една стрелка на Тилиг е 20 лева.
Коловозното развитие, предложено от Пламен, ми харесва. Нека да направя този макет, да си карам влакчетата, а ако имам време / все пак съм на 55  ;D/, ще помисля някога за друг макет.
Някъде бях писал по-напред в темата, че мен ме интересува далеч повече карането на влакове и маневрирането, отколкото някакво абсолютно достоверно пресъздаване на ландшафт, градчета , градинки, оградки и т.н.
Всеки си има предпочитания.
Та както вече съм се изръсил за една не малка за мен сума и съм купил плоскостта, депрона, релсите на Тилиг, стрелките на Тилиг, тунелни портали и т.н. , ме се ще да почна да правя вече макета, а не да размишлявам месеци наред и да отхвърлям поредното коловозно развитие.
Може по-късно да съжалявам, но ...
Остава ми да купя 11 машинки за стрелки от Конрад. Купих от една китайска фирма 4 серво моторчета с приспособленията към тях, но някога ще ги използувам за бариери или нещо такова.

Друг голям проблем ми е шкафът, който трябва да изработя за макета. Засега моделния плот ще стои изправен до стената и покрит с чаршаф  ;D, но другия месец ще се занимавам с дърводелство за да има шкаф макета ми и да може да се прибира за 15 секунди. Премахнах една секция, засега съм отвоювал мястото от жена ми.  &bgflag

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #35 -: 12 Август 2013, 09:24:12 »
Докъде го докара със шкафа?
Имам няколко скици и снимки на подобни идеи. Интересуват ли те?
Щото ние пък тук тръпнем да видим и снимки от реализацията (ако желауш да публикуваш).

Колкото до макета - не се притеснявай, ами почвай когата ти сърце иска, защото един макет никога не е е завършен на 100 %.
именно заради по-добрите решения открити в следствие на строенето му, включително и натрупването на опит.
Радвам се, че си падаш по маневрирането и карането. Жопето е прав в едно - овала наистина бързо омръзва.
Но ти не искаше нещо сложно, за да можеш да го реализираш и с малкото опит който имаш (поне така казваш).
Това все пак е от така наречените "бюджетни" макети - с минимум средства, да е нещо по-различно от овала на пода или масата.
Опитах се да ти разнообразя схемата, в рамките на минимума който заяви - иначе макета може на същата площ да е мноооого
по-раздвижен... например най-малкото с още едно ниво и голяма гара в него (скрита) която да ти дава предпоставките за
истинско и разнообразно движение на влакове дори по този двоен овал....Но това е с доста повече средства,
 място (във височина) и не като последно условие - опит и майсторлък за реализацията му.
Все пак съм се постарал схемата ти да е такава щото да може да се разширява и не само с по-напред споменатия в темата "втори етап"!!!

Като поотхвърля малко от ангажиментите (отпуската ми свърши) ще започна схемата ти за светофорите и управлението
на двете гарички. Ти чертай и сглобявай шкафа - управлението се прави и след полагането на всички коловози!
Пък ако метнеш някой чертеж (на ЛС ако искаш) за шкафа, ще се радвам!
 ;D ;D ;D

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #36 -: 13 Август 2013, 02:50:46 »


Това са размерите на основния шкаф на макета.
Върху плоскост ОСБ с дебелина 18 мм и размери 105 х 45 см са поставени две страници
с размери 222 х 45 см. Върху тях има втора плоскост с размери 105 х 45 см.
Всичко това отзад е хванато с гръб от пресован картон или друга тънка но здрава плоскос с размери 226 х 105 см.
Във вътрешните ъгли за по-голяма здравина ще залепя и после укрепя с винтове летви 2 х 2 см.
Според мен ще стане много здраво.
Предната страна на този шкаф ще е макетната плоскост, която с панти в долната част ще се разтваря или прибира.
В горната част на този шкаф ще има две ключалки, които да застопоряват макета в отвесно положение.
Тъй като дъното на макета ще се явява предна стена на шкафа, най отпред ще монтирам ролетна щора, която ще закрива макета и жиците му, а с едно дръпване ще се прибира и ще дава достъп до карантийте. Тези от вас, които имат на алуминиевата си или ПВЦ дограма комарници - щори, знаят за какъв механизъм говоря и как работи той. Прави се с размери по поръчка.
Целият този шкаф с външни размери 226 х 105 х 45 сантиметра ще е поставен и хванат с няколко коларски винта за друг по-малък шкаф с размери 44 х 105 х 45 сантиметра.
Така общата височина на шкафа ще е 226 + 44 см = 270 см.
Почти до тавана в стаята, който е 285 см.
Като се отвори макета, той ще е на височина 44 + 11 см = 55 см от пода. Тези 11 см са височината на страниците на макетния плот и дебелината на ОСБ на макетния плот.
Малко ниско, но това са възможностите.

Цялата конструкция ще прилича на един тесен и много висок гардероб.
Но на мен ще ми върши работа, а и след време само за няколко минути ще мога да отвия винтовете на макетната плоскост и да я заменя с друга макетна плоскост, на която релсовия път може да е решен по съвсем друг начин. Така мога да сменям две или повече макетни плоскости само за минути.
Резервните плоскости мога да държа на тавана в изправено положение и завити с калъф.

Но това са само идеи за бъдещето / ако го има  :sarcastic:/.
За съжаление аз нямам друга възможност да разположа макета в стаята си, това е оптималното решение, като събран макета не заема много място. Предвиждам и от долната страна да има подвижни крака, които като се спусне плоскостта да заемат изправено положение.
Самият макетен плот няма да тежи много - все пак е от плоскост ОСБ 9 мм, оребрен пак с изрезки от такава плоскост с височина 10 см.

Само в долната част, където ще са пантите, ще е от дъска с размери 100 х 10 х 2 см.
Върху макетната плоскост ще залепя депрон 5 мм.

Пултът за управление на макетния плот ще се включва за него с щепсели /или както там се нарича/ с много контакти.
Може да се наложи да има и два такива многоконтактни щепсела.
Пултът ще се съхранява в долния малък шкаф.

Имам още едно ограничение при този макет - това е височината, до която може да се изгражда.
Шкафът на макета е дълбок 45 см, от тях първо имаме около 11, 5 см отстъп за макетната плоскост и депрона. Остават 33 см. Най-много толкова трябва да са ми високи всички неща , планини, мостове, сгради. Явно на второто ниво ще монтирам ниска гаричка и дървета.
Но мисля, че при ТТ мащаба, няма да има никакви проблеми да се изгради и трето ниво.

Чудя се дали да не направя един макет на шкафа в мащаб 1:10 от картон 2 мм.
Мисля, че ще има смисъл за да огледам добре нещата.
Утре ще кача снимки и на останалите няколко чертежа на шкафа.
Но не забравяйте, че не съм инженер  а психолог /бивш/.  &bgflag
« Последна редакция: 13 Август 2013, 03:25:39 от JORDAN »

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #37 -: 13 Август 2013, 03:32:13 »
Да допълня - на задната стена на шкафа , на три места през 70см разстояние ще има мавинтени дъски с размери 101 х 10 х 2 см. Те ще са завинтени в двата си края към двете страници и залепени и завинтени към гърба на шкафа в широката си част.
Малко [*цензурирано*]ски го обяснявам, ще го начертая. Така ще стане доста здрав този шкаф.
В горната си част ще е завинтен към стената с два големи Ф 14 дюбела. Това за да не се стовари случайно върху моделистите.  &bgflag

Отвън ще го облепя с някакво фолио.

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #38 -: 13 Август 2013, 11:00:18 »
Извинявай , че се бъркам , но понеже споменаваш таван - защо не си направиш там макета и да си спестиш гимнастиката?

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #39 -: 13 Август 2013, 12:50:26 »
На тавана е изключително прашно, изградени са стени до около два метра, нагоре е празно до покрива, не са измазани тухлените стени, въобще не става за такива неща.
Стара сграда от петдесетте години на миналия век.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #40 -: 13 Август 2013, 13:20:44 »
Идеята ти е много добра, пести място и дава възможност за "прибиране на макета"
Би могъл да увеличиш височината на плота с още 30-40 сантиметра. За целта пантите ще се монтират върху страниците на съответната височина от дъното на шкафа (примерно 35 см), и при отваряне тези 35 см от плота ще влизат навътре в шкафа. Дано съм го обяснил ясно!
Успех!

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #41 -: 13 Август 2013, 14:06:51 »
Разбирам идеята ти, но и мястото , на което може да се спусне плота е ограничено.
Там може да се побере плот още десетина сантиметра. Пред отсрещната стена също има библиотеки и трябва спуснатия плот да не ги закача.
Ще го изпълня в този вариант, нататък ще мисля за други възможности.
Ограничение е и това, че плоскостите ОСБ са дълги 244 см.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #42 -: 13 Август 2013, 18:57:14 »
Цитат на: JORDAN link=topic=4293.msg90488#msg90488 date=1376392011
Разбирам идеята ти, но и мястото , на което може да се спусне плота е ограничено.

Точно затова Caprycorn ти предлага да увеличиш размера на плота с тези 30 - 40 см, които няма да излизат навън, а при отваряне ще са навътре в шкафа. Т.е мястото, което плотът заема пред шкафа, ще е същото, но ще имаш по-голяма дължино зо макета.

А това че ОСБ-то е по-късо - така или иначе трябва да сложиш някакви надлъжни летви под него (или над него!). Аз използвам чам 38х19 и мисля че е лек и достатъчно здрав, така че спокойно ще понадиш плоскостта.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #43 -: 27 Август 2013, 12:28:01 »
Докъде стигна с шкафа и макетната основа?
Нещо от онова място свърши ли ти полезна работа?
Нещо нищо не пишеш...
 ;D

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на JORDAN в мащаб ТТ
« Отговор #44 -: 28 Август 2013, 14:14:05 »
Доста полезни неща видях в блога за ж.п. моделизъм.
Много идеи има в раздела за конструкции на макети.
Ще се опитам да използувам донякъде  някои от тях.
Но тъй като ще правя сам шкафа за макета, ще се спра на по-прости решения, които ще мога да изпълня.
Макетният плот е почти готов, предстои облепването му с Депрон, после разчертаване на трасето и т.н.

Засега малко съм спрял нвещата, че имам доста други ангажименти - работа, една седмица в Созопол, пътуване в чужбина, смяна на дограмата в апартамента :angry:.
Шкафа ще го почна някъде в началото на октомври. Дотогава макетния плот ще стои изправен до стената  :).

Като почна шкафа, ще поствам малко снимки на процеса и надявам се на готовото изделие.
Имам и сега няколко снимки на макетния плот, но няма смисъл да ги качвам - дървена плоскост с летви.
Като се насъберат, ще ги кача.