Автор Тема: Почистване на макета и подвижния състав  (Прочетена 7770 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Позволих си да променя тази тема, защото почистващият вагон е само един от начините за почистване на релсите на един макет. А освен релсов път там има и много други неща, които също трябва да бъдат в изряден вид и без прах. Затова и направих тази тема тематично много по-широка, за да обхване всичко свързано с чистотата на един макет.
Почистващият вагон е нещо много полезно, защото, както знаем, прахта е най-големият враг на всеки макет. Препоръчвам на всеки да си купи такъв вагон, но всички знаем и каква цена имат. Е, на който му се занимава, ще обясня накратко как да си го направи.
« Последна редакция: 16 Октомври 2007, 12:43:45 от Vlado »

GG1

  • Trade Count: (4)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 88
  • Рейтинг: 0
  • 1:87
Re: Моделиране на почистващ вагон
« Отговор #1 -: 14 Октомври 2007, 22:18:58 »
Hide de, napishi za vagona, zashtoto az se izkulchih da chistya traseto, 2 chasa mi otne, nali sum smazval mashinite bez da se zamislya izobshto i se naliji osnovno pochistvane, a prahta - redovno zavivane! ;), " da ne nastine maketcheto" ;D

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Моделиране на почистващ вагон
« Отговор #2 -: 15 Октомври 2007, 11:39:33 »
Бих те посъветвал следното: специално за твоя макет, почти без тунели и изобщо скрити повърхности, не е нужен почистващ вагон. Защо? Ами защото всичко е видимо и лесно може да се почисти с най-обикновен вълнен парцал. Какво направих аз, за да почиствам лесно и удобно такива замърсени релси? Намерих си голяма пинцета. После увих около двата й края ластик, като така те се притискат силно един в друг и биха могли стабилно да държат помежду си парче навит на руло плат. Взех вълнен плат 10 на 10 см и го сгъвах докато не стана едно дебело парче. Внимателно го хванах с пинцетата. После плата потопих в 95 градусов спирт и... с натискане и често потапяне в спирта почистих всички релси. После платът се изпира и е готов за нови подвизи.
Препоръчвам мърсотии по релсите да се почистват само със спирт, макар че и с много ситна шкурка (800 и по-ситна) може, но аз избягвам този метод.
А ако не ти се занимава, можеш да си купиш почистващ вагон. Цената е някъде към 60 лева.
« Последна редакция: 16 Октомври 2007, 09:40:10 от Vlado »

GG1

  • Trade Count: (4)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 88
  • Рейтинг: 0
  • 1:87
Re: Моделиране на почистващ вагон
« Отговор #3 -: 16 Октомври 2007, 09:22:10 »
Ideyata e dobra, samo deto pak si ostava pipkavata rabota, tryabva ruka da si pipne na vsyakude, kato iskam da karam - tryabva da smazvam, kato tryabva da smazvam, e shte tryabva i da chistya ;D.
Za vagon shte pomislya, merci!

GG1

  • Trade Count: (4)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 88
  • Рейтинг: 0
  • 1:87
Re:Почистване на макета и подвижния състав
« Отговор #4 -: 24 Септември 2009, 22:29:48 »

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Почистване на макета и подвижния състав
« Отговор #5 -: 25 Септември 2009, 00:43:20 »
еха какъв вагон за почистване  :swoon:
http://www.atlasrr.com/hofreight/hotrackcleaningcar.htm
и само за 109.95 долара :good:
« Последна редакция: 25 Септември 2009, 00:47:28 от piko1 »

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Почистване на макета и подвижния състав
« Отговор #6 -: 25 Септември 2009, 10:15:05 »
  Аз си чистя подвижния състав с прахосмукачката. Един по един всички вагони и локомотиви минават "под ножа". За целта използвам малък накрайник с конусовидна форма и четка около отвора на върха му. Той си върви в комплекта на уреда. Отделно с по същия начин се обира и целия макет. След като прахта бъде обрана идва ред на по-финия и бавен процес - "спиртосването". С помощта на памук натопен в спирт се изтриват внимателно всички релсови участъци. Трябва да се има предвид обаче, че памукът може да оставя малки влакънца особенно в зоната на съединяване между релсовите звена и стрелките. Тези остатъци е добре да се отстраняват за да не създават после проблеми при движението. Използваниет пви тази операция памук се изхвърля защото не става за нищо (черен е та маани). По същият начин се почистват и колелата на подвижния състав. По моето скромно мнение при редовна (ежедневна) експлоатация на макето, почистването на релсовия път трябва да се прави веднъж седмично, а на подвижния състав - веднъж месечно. Разликата в периодите на почистване я допускам по две причини. Според скромните ми наблюдение релсите се зацапват много по-бързо от колелата на вагоните особенно ако по тях се карат локомотиви с инсталирани гумени бандажи на по колоосите. На второ място почистването на самите колела е доста по бремемко занимание.
Тъй като макет ми не е довършен на този етап почистването му е лесно и бързо. Предполагам, че това ще се промени след добавянето на тунелите (макар и къси) и контактната мрежа. Но какво пък. Това е едно от нещата които правят нашето хоби интересно  :)!

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re:Почистване на макета и подвижния състав
« Отговор #7 -: 25 Септември 2009, 20:57:55 »
Това не е ли същото?

http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/DAPOL/70-4-011001-44759-0-0-0-0-0-2-0-gatt-de-p-0/ein_produkt.html

Макар и да съм песимист, собственикът на такъв вагон един път ми каза, че много работа вършел...

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Почистване на макета и подвижния състав
« Отговор #8 -: 26 Септември 2009, 01:16:58 »
Цитат на: Аркадий Кузнецов link=topic=43.msg28785#msg28785 date=1253901475
Това не е ли същото?

http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/DAPOL/70-4-011001-44759-0-0-0-0-0-2-0-gatt-de-p-0/ein_produkt.html

Макар и да съм песимист, собственикът на такъв вагон един път ми каза, че много работа вършел...
  Щом му върши работа значи всичко е наред. Лично аз си мисля, че за 89Е ще мога да си купя цяла нова новеничка прахосмукачка и толкова спирт и памук че ще ми стигне за 10 години напред  ;)  :)!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Почистване на макета и подвижния състав
« Отговор #9 -: 31 Май 2020, 07:42:31 »
Новото клубно бижу - почистваща композиция в действие:
Почистващ влак
Последващата проверка показа, че е наистина ефективна в работата.