Автор Тема: Mакетът на gregary  (Прочетена 135661 пъти)

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #15 -: 17 Май 2013, 12:32:35 »
Точно за това се спрях на този модел като цена/качество.С цифровият куплунг,светещите светлини и цена наполовина спрямо другите,които са с рисувани фарове и без циф. куплунг. http://www.halling.at/themes/kategorie/detail.php?artikelid=639
Лошото е,че този модел е спрян от производство (слаб интерес) и почти го няма никъде.Освен в ибей,но трябва търпение някой да го пусне.
« Последна редакция: 17 Май 2013, 12:48:36 от gregary »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #16 -: 17 Май 2013, 13:00:53 »
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg89183#msg89183 date=1368739698
Няма смисъл да ровиш - швейцарците са с лява сигнализация и ти го знаеш!
Наистина не бях 100% сигурен, за това. Не мога да помня всичко, пък и както знаеш от 1 година съм встрани от железницата. Или ако трябва да съм по точен - под нея( на около 20 метра). В тази връзка да ти предложа нещо - вместо тоя трамвай що не направиш едно метро? :spiteful:Мога да помагам. Или по границата с Швейцария няма такова?

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #17 -: 30 Май 2013, 16:43:47 »
Много ме впечатлява работата на този грък:
http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3347109484/in/photostream/lightbox/
та бях питал в подходящата тема за капсите/камбанките или там...не знам как се казват.
Намерих много подходящи (според мен) в кинкалериите около женския пазар.

от които си направих осветлението в кръговото депо.

като махнах езичето на капсата/камбанката,след което разширих отвора и на "-" на светодиода сложих термошлаух за да изолирам "+" и "-".И така десет пъти.


Кръговото депо е на фалер - късата и дългата база с отваряемите врати.








Покрива не съм го фиксирал с цел по-нататъшна работа и обслужване.
Вътре що сложа ремонтните канали на Аухаген 41612,където ще трябва и състаряване (засега пипам само плахо).
Отпред ще сложа роковският обръщател.
Много се впечатлявам от подобни съоръжения и се чудя дали да не поставя (някога...) в/у обръщателя к.м.,както е направил гърка на неговия макет.Или ще си вкарвам само дизелите и евентуално... пАрата. ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #18 -: 30 Май 2013, 16:54:30 »
Депото с аксесуарите ли е комплектовано?...или си сложил допълнително работните маси и "кюмбета"-та за отопление?!
 :hi: :hi: :hi:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #19 -: 30 Май 2013, 17:19:04 »
Цитат на: pach link=topic=4300.msg89509#msg89509 date=1369922070
Депото с аксесуарите ли е комплектовано?...или си сложил допълнително работните маси и "кюмбета"-та за отопление?!
 :hi: :hi: :hi:

Работните маси и "кюмбета"-та са си в комплекта,но бяха едноцветни...Тук и на шлеповете /корабите се пробвах. :)
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg89508#msg89508 date=1369921427
... ще трябва и състаряване (засега пипам само плахо).

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #20 -: 30 Май 2013, 17:23:00 »
Хубаво става! За съжаление не с бързи темпове! bg&flag

ogiegp

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #21 -: 01 Юни 2013, 20:31:54 »
А днес за малко да звънна и да видя всичко това на живо може би :blink:
Вече направо ме е яд,че минах и подминах като малка гара "Побит камък"  :blush2:Другия път обаче няма прошка  :lol: :lol: :lol:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #23 -: 24 Юни 2013, 18:40:35 »
Поставих засега само стълбове за к.м. (а колко има още... :heat:  ;D )



изрязах корка и на негово място сложих клечка от сладолед.Идеята е стълба да е на твърда основа (корка е мек!),за да не поддава.Това ми го сподели един приятел - Живко  :drinks:

Имах идея да направа градски мост или надлез,за да се получи нещо по раздвижено.Спрях се на мост/подлез.Но....готовите градски мостове са много скъпи (за разлика от другите) - пример NOCH 67064. В списаниe MIBA Spezial 96,е показан начин на направата на такъв на горе-долу приемлива цена!  :blink:Частите са от Kibri 9680.



Понеже е за единична линия,трябва да се разреже!



Нужното разстояние го наставих със симона



поставих го на "място",разчертах и разкачих релсите.И следва...най-гадното-трябваше да режа плота.За целта покрих с тънък найлон и смело със "зеге"-то.След това поставих моста,положих корка и оправих виража





В MIBA 2013-03 има дадени точни размери за минимална височина под моста.Отстрани и отдолу щях да сложа шперплат,но нещо много скъп (52,50лв. за лист 10мм)За това си сложих каквито материали имам в изобилие - ПДЧ и ОСБ.



После ще сложа каменни стени и асфалт.
« Последна редакция: 24 Юни 2013, 23:50:14 от gregary »

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #24 -: 25 Юни 2013, 12:29:50 »
wow!
А защо коловозът на трамвая е един . Вярно , тясно е , ама не е ли по-добре да са 2 ?

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #25 -: 25 Юни 2013, 15:27:18 »
Ще ми се усложни идеята за релсовото развитие вътре в самия макет - иска ми се да е по-просто.Иначе не съм се отказал от двойното трасе,може би ще има място- редих го.
п.п.
За да е ясно,на бързо начертах скица на ж.п. и трамвайно трасе в градската част.



Скицата не е мащабна!
Начертал съм идейно сградите,които все още не са фиксирани постоянно.
Но...ще го мисля. :)
« Последна редакция: 25 Юни 2013, 18:14:44 от gregary »

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #26 -: 26 Юни 2013, 11:48:27 »
Не ,че ти се бъркам , ама защо не прекараш второто трамвайно трасе само с една крива , катос и оставиш кръга?

Takа избягваш една конфликтна точка с насрещно движещ се трамвай .
Това  ти го казва един ватман :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #27 -: 26 Юни 2013, 12:37:57 »
Да ама така няма как да се "връщат" трамвайте - под подлеза няма ухо,
а доколкото разбирам Грег иска мотрисата (или са май две) да обикаля в движение.
Мен пък не ми харесва входа към депото - такава "арфа" от разклонения, струва ми се
не се извежда на "главен път" а към една входно-изходна стрелка.
Тя пък ако е за триъгълник(2х6 градуса спрямо оста и) , ще осигурява вход-изход и в двете посоки на "главния път".
Сега дори да остане "арфа"-та, или при влизане или при излизане от/в депото,
трамвайте трябва да връщат на заден ход (не че не могат...).
Така или иначе май трамвайното трасе е все пак с доста условности, тъй като идеята
доколкото схващам е да обикаля трамвай, но основния мотив на макета е ...железницата! ;)
 ;D ;D ;D

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #28 -: 26 Юни 2013, 21:09:48 »
   Първоначално,смятах да направя трамвайно трасе,обикалящо около трам.депо и катедралата,минаващо двойно зад гарата.Мислех да сложа един/два модела незадвижени по него.Но,после реших да са задвижени и да се въртят по трасето.Всичко това е,за да пресъздам по-уникална градска среда.
   Действително,при депото ще трябва една входна/изходна стрелка (вчера,при скицирането на скицата,нещо съм я пропуснал... :lazy: :haha:)Смятам след нея,да има портал и ограда около депото,както примерно това на бул."Мария Луиза".
   Когато ми дойде идеята за подлеза,го смятах за една линия,но тук може би сгреших.Мислех там да има един незадвижен модел и линията да е бутафорна (не захранена с ток),а по останало трасе да се "връткат" два задвижени :)И от едната клетка на депото,също да подава муцуна един незадвижен.Всичко това,за да е по-реалистично!Но...с двойното трасе ще е по красиво.Скицата не е мащабна и дава  грешно впечатление,че може да се направи завоя,който е дал София 70 :hi:В действителност няма как да стане - там започва наклона за подлеза.Ако го правя двойно,ще е както съм го дал с пунктираната линия.Има примери в София доста...-бул.Черни връх и бул.Джеймс Баучер",колелото на №20 при сградата на "Лукойл",Ул.Алабин и ул. Лавеле зад съдебната палата и т.н.

Но,най-важното е:
Цитат на: pach link=topic=4300.msg89820#msg89820 date=1372239477
основния мотив на макета е ...железницата! ;)
 ;D ;D ;D
Останалото е необходим пълнеж! :yes: :drinks:

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #29 -: 27 Юни 2013, 12:53:57 »
Упсс, това с тунела съм го пропуснал ,извинявам се !