Автор Тема: Mакетът на gregary  (Прочетена 136913 пъти)

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #360 -: 30 Септември 2023, 20:58:22 »
Здравейте!
След лека пауза, леко продължаваме напред...
Преди време, като си избирах коя да ми бъде планинска гара, гледах да е някоя емблематична за швейцарските железници - SBB/BLS. Знаете, че по-назад в темата се спрях на Blausee-Mitholz, още повече, че Кибри я имаха на модел. Но никъде нямаше на приемлива цена модела на магазията към гарата. Намирах я при няколко швейцарски производители за баснословни цени. Затова си взех подобен модел на Фалер с идеята да направя компромис... Това всичкото беше преди няколко години.
Сега след като направих FCS трасето зад гарата, се оказа, че Фалерската магазия е обемиста и пречи на трасето. Потърсих оригинала отново в нета с идеята, че се е появил друг производител след толкова години, но уви, цената беше станала 330 CHF
Та, тук вече се престраших, да се пробвам аз да си я направя...








Нощните снимки не са ми силата, но...


gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #361 -: 03 Ноември 2023, 22:34:19 »
Захванах се с нещо с което нямам идея дали ще се справя. Но, поне ще се пробвам, а и ми доставя удоволствие.
Става въпрос за подстанция Blausee-Mitholz към планинската ми гаричка.

Снимах я преди няколко години, без да знам, че след това ще се пробвам да я правя, затова нямам много детайни снимки. Но пък има нета има доста...
Та, каквото зависи от мен - купих Н-профил 3х3 мм, 1х1мм, Sommerfeldt 064, изолатори...

Н-профил 3х3 мм с дължина 2х 155 мм и 3х 143 мм.


Сложих резба М2


После напречни скоби на Зомерфелд 064 и напречни Н-профил 1х1



В момента съм до тук. Имам още много да редя и запоявам и това е готиното. Още не съм почистил спойките. Но, това зависи от мен. Лошото е, че има неща които не зависят от мен, а те са 3D принтирането. Трябва да се напечатят тези прекъсвачи/изолатори или идея си няма как се казват...



Тея джаджи ще трябва да ги накича по Н-профила 1х1 мм. Та, в момента съм в преговори с един приятел, за да се начертаят на 3Д и да се принтират. Сега чакам още скоби на Зомерфелд и да си довърша работата с поялника. Дано да стане...

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #362 -: 04 Ноември 2023, 00:25:36 »
Много сложна подстанция си избрал. Предполагам, че ще ти се получи, защото имаш златни ръце. Само напред и нагоре! :good:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #363 -: 14 Ноември 2023, 17:02:15 »
Хайде, Жорж, прибирай се от Индокитай... :drinks:
Цитат на: eurostar link=topic=4300.msg124746#msg124746 date=1699050336
Много сложна подстанция си избрал.
Ха, някои казаха, че е много "постна" - само някакви си пет стълба... ;D
Просто такава са направили швейцарците там където им трябва.

Та, докоарах я до тук:





Процес на работа:



От тоя детайл на Зомерфелд, направих детайла който ми е нужен. Иначе трябваше много да си играя, а ми трябваха 9 бр. и не знам дали щеше да се получи нещо:



Със следващият пост мисля, че ще съм завършил това което зависи от мен. Сега очаквам "помощ от приятел" за 3D детайлите...

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #364 -: 14 Ноември 2023, 21:46:27 »
Джаджата дето не знаеш какво е се нарича разединител.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #365 -: 14 Ноември 2023, 21:56:55 »
Знаех си аз, че не съм много на "ти" с "тоците". Оказа се също, че до този момент съм си мислел, че се опитвам да направя подстанция, а то се оказа секционен пост... :lol: ;D
Между другото, в предния пост щях да пиша, че и на следващите две планински гарички по истиското трасе (BLS) има подобни "подстанции", ама то било друго  :dance1: :drinks:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #366 -: 03 Декември 2023, 03:01:36 »
Тази гара за теснолинейката ли е? Стрелките са с много голям ъгъл (малък радиус) за нормалните влакове.



gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #367 -: 03 Декември 2023, 17:56:12 »
Жорж, за нормалните влакове е. Първите два коловоза (от горе) са маневрени, трасето си минава от 3 и 4 коловози (от долу), та може би не е толкова голям проблем. Не ми се рови сега в каталога на Тилиг Елит, да видя какъв е градуса... Ако трябваше да ги правя с по-голям радиус като тоя , гърловината щеше да сигурно 1,5 - 2 м. Всъщност, релсите съм ги полагал преди 8 г.  :blink: (кога мина това време...)

Но, докъде съм стигнал с подстанцията или секционния пост. Аз ще го наричам "разпределителен" пост, по това както го наричат в неско/швейцарските форуми. А може би това е и едно и също със секционен, но не съм спец...
При по внимателно вглеждане в снимките които имам, за да разбера все пак къде е входа, какво се случва след него и после как излиза, за да захрани всеки един коловоз на гарата (4 бр.) + 2бр. на по-долно ниво (в оригинал са три нива, като гарата е на средно - при мен също е така), мисля. че е правино разпределителен, но в БДЖ може и да е секционен.  :drinks:





Пръснах леко с грунд, като преди това измих със спирт, после сложих две лампи, като трябва да им сложа и съпротивление, но по-натам. С това мисля, че съм приключил с половина та работа. Остава да накича разединители, изолатори, шалтери, жици и т.н., като има напредък с 3Д принтера.След това ограда/мрежа и съм готов.
Ако знаех, че е толкова "сръдкаво", може би нямаше да се захвана, но пък е и кеф...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #368 -: 03 Декември 2023, 23:00:48 »
Цитат на: eurostar link=topic=4300.msg124872#msg124872 date=1701565296
... Стрелките са с много голям ъгъл (малък радиус) за нормалните влакове.

Тези стрелки са с 11 градуса ъгъл при сърцето и 866 мм радиус на кривата.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #369 -: 04 Декември 2023, 03:14:06 »
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg124876#msg124876 date=1701618972
Пръснах леко с грунд, като преди това измих със спирт, после сложих две лампи, като трябва да им сложа и съпротивление, но по-натам. С това мисля, че съм приключил с половина та работа. Остава да накича разединители, изолатори, шалтери, жици и т.н., като има напредък с 3Д принтера.След това ограда/мрежа и съм готов.
Ако знаех, че е толкова "сръдкаво", може би нямаше да се захвана, но пък е и кеф...

Какво толкова? Само пет стълба - нищо работа! :haha:  Получава ти се идеално разпределителният пост.

Това с 3Д принтера е страхотна идея. Тъкмо се чудех как да си направя макари и тежести за контактната мрежа. Купешките са много скъпи, имайки предвид големия брой, който ми трябва. Или може би на ЕЦ - не съм решил още.

А за стрелките - не се притеснявай! Ако влаковете не дерайлират, всичко е наред. Действително не си струва да харчиш пространство само за една маневра. Очаквам всяка новост с нетърпение и интерес. Успех!

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #370 -: 09 Декември 2023, 18:08:40 »
Докато чакам трите детайла на 3Д принтер (не всичко зависи от мен), за да не скучая, а работа има много, сглобих навеса/заслона  :lol: към планинската гаричка. Пътя до нея е подлез и стълби (предстои да ги правя). Та:




Използвах месингов П-профил 1х1мм., полистиренов лист 0,5 и полистиренов лист 2мм и месингова тел 0,5 мм.










Специални благодарности на pavel75 - Павката за съдействието при отпечатването на надписите  :drinks:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #371 -: 19 Декември 2023, 16:53:36 »
Явно много съм слушкал, та си получих подаръка предварително...  :dance1:
Още в началото на борбата ми с разпределителния/секционния пост или там каквото е  ;D, бях писал, че ще ми трябва съдействие с 3Д принтирането на три детайла. И тук е хубавата част - веднага получих съобщение от BaHkaTa за съдействие. Та, приятел в нужда се познава - не веднъж ми е помагал, както и сега също. Огромни благодарности  :hi: Разработи 3Д файловете по снимките които му пратих и последствие на това ги отпечата. Та:



Ето ги:

Днес намерих време да ги почистя от мустаците:








Адмирации за ВанКаТа!  :hi:
Сега остава да ги боядисам, монтирам и пусна ел. инсталацията между тях, за да заприлича на това което правя. После и оградата...

П.П. Междудругото, киселото зеле ми се получи, ама винцето нещо ми...  :drinks:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #372 -: 15 Януари 2024, 14:41:36 »
Леееко да се разпиша за начало в темата ми за новата година...
Та, работата по ел.подстаницията върви, но за момента е спряла  :lol:, защото се оказа, че не ми свършиха изолаторите - не ми достигат 4 бр. Направих поръчка, но само за 10 бр. (такава е опаковката) не си заслужава и поръчах и други работи. По време на поръчването им - 22.12.23 светеха в зелено, но сега са в жълто и още не са тръгнали... А мен ме сърбят ръцете за работа, имам свободно време, ама няма материали. Няма угодия... :lol:

Но, все пак по макета има работа за дъълго време.

Довърших подлеза и стълбите към планинската гаричка. Остана само да монтирам осветление, но то е лесна работа.





От другата страна:



« Последна редакция: 15 Януари 2024, 14:53:52 от gregary »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #373 -: 26 Януари 2024, 17:11:57 »
22.12.23 - 21.01.24 - точно един месец си чаках изолаторчетата от които ми трябваха 4 бр. При възможност, веднага се захванах за поялника и довърших най-накрая подстанция - Blausee Mitholz. Остава да сложа ограда около нея, но по самата станция вече нямам работа...





отзад:


отпред:


Проводника (месингова тел ф 0,5) го оксидирах, за да не блести, като преди това го бах обезмаслил, но явно не съм го направил много добре, защото не навсякъде се е получило добре. Може да се поправи, но аз с просто око не го виждах, а сега на снимките... Може и да си го оставя така, от дефект в ефект.

Остава оградката, да махна трупчетата, да я монтирам и да пускам тоците  :dance1: :lol:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #374 -: 27 Януари 2024, 19:06:20 »
Много внимание отдадох на тия тоци ;D, но пък беше удоволствие...
Днес монтирах оградата, махнах трупчетата и сложих станцията окончателно на мястото й.






Сега вече мога да се отдам на контактната мрежа в гарата и слагането на сигналите...  :dance1: