Автор Тема: Mакетът на gregary  (Прочетена 135713 пъти)

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #225 -: 19 Март 2018, 13:17:10 »
Ако неговият макет се равнява на разстоянието между Централна гара и гара Искър, то това което аз съм тръгнал да правя, като дължина сумарно е сигурно колкото втори челен коловоз - запад на електричката за Перник  :fie:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #226 -: 03 Април 2018, 17:35:13 »
Въздухоплавателните средства леееко увеличиха с един балон, три парапланера и един полицейски хеликоптер.




Ще ползвам TV кулата и като РВД  :)

И едно пресно КЛИПЧЕ


gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #227 -: 22 Октомври 2018, 09:53:49 »
За жалост и това лято отлетя, без да съм сложил и един пирон в макета. Просто "ВРЕМЕ НЕМА"  :(
Поне се качвах, да покарам и да си чеша крастата... :haha: Снимал съм с телефона на UHD с малкият( сина ми) и засича малко, но...

КЛИПЧЕ

Дано през есенно-зимният период, да имам време за работа, че ме сърбят ръцете...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #228 -: 22 Октомври 2018, 10:44:29 »
Много симпатичен звук от 7:25 до 7:40 - сигурно заради щангите ... :)
« Последна редакция: 22 Октомври 2018, 10:47:57 от mitko0888 »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #229 -: 29 Ноември 2018, 18:50:59 »
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg113205#msg113205 date=1540191229
Дано през есенно-зимният период, да имам време за работа, че ме сърбят ръцете...

Ползвах крем за ръце, но... не помага. То си требе...  :)

Та, намерих време и започнах крайната спирала...

Първо конструкцията:
 


После примерно фиксиране на моделите...



И започване на полагане на мрежа, гипсов бинт и гипс. Този начин на правене на ландшафт над спирала ми се вижда най-здрав и го прилагам и тук, както по-напред.
Има един участък, който след направата на ландшафта, няма да мога да го допирам с протегната ръка ( ако приспособя някакъв уред, може ). Затова, сега го ръся с пресята пръст и след това полагам тревката. Там няма да има нищо, което да ми е жизнено важно за функционирането на макета.



Долният тунел, вече е затворен. Поставена е КМ в него, но забравих да снимам, но то е ясно. Остава...ммм...още много работа. :)

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #230 -: 08 Декември 2018, 23:32:16 »
Покрай направата на ландшафт на двете спирали ( в момента работя крайната ), трябва да направя всички входно - изходни тунели с  всичките им атрибути - КМ, вътрешни стени и баластра по линиите, за да мога последствие да работя отвън... И чак сега видях, че на моста не съм сложил контрарелси. После ще ми е трудно, като му правя контактната мрежа. Тръгвам да слагам контрарелсите и видях, че съм пропуснал да сложа под самите релси подложка или там каквото се казва. Трябваше да отлепям релсите от моста. В комплекта на Фалер са сложили някакъв картон имитиращ медна ламарина, но е много зле. ТУК един майстор е сложил ламаринка и впоследствие я е боядисал, но аз си сложих картона на Фалер и може би по-натам ще го боядисам. Засега, остава така...




След това продължих с гипса...
На тая фундамент, ще сложа една емблематична за мен сграда, но нея в момента я сглобявам.

  лееека почивка от работа  :)

Същевременно, докато дойдат рани части по пощата, си бях наумил да направя и туристическа площадка за наблюдение. Туристите слизат от горна станция на лифта и да си правят панорамни снимки от нея.  :)
Имам месингови профили 3мм/2 мм П-образни, месингова тел Ф-1 мм. и орехови профили 3мм/1 мм
Не съм много опитен с поялника и малко повечко време си играх, но трябва да тренинг...




Боядисах с четката :(



Полагане на парапета Ф - 1 мм:


Спойките все още не са почистени


Заготовки за пода


Полагане



Монтиране


И веднага се появи турист да прави панорамни снимки  ;D


Аз го снимам, той ме снима. А сега де...


Същевременно продължих пак с гипса  :wild: ;D
Моделите все още са подвижни. Засега само идейно се монтират.



Сори, стана малко дълго...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #231 -: 15 Декември 2018, 22:07:20 »
Свързах се със stefanoff с една молба. Да проектира една къщурка  :give_heart: Лично с Митко не се познаваме, а само задочно чрез форума. Изказвам му ОГРОМНА благодарност за съдействието което ми оказа и съм му задължен... :hi:
Една БГ къщурка ще има специално място на макета ми.




основата позната ли е?  :)





И пчелинът си дойде на място:


БГ къщурката все още не е готова. Трябва да и сложа водосточните тръби и още аксесоари, както и състаряване. Но, направих една беля. Избиха едни досадни петна по стените отвън, след като правих вътрешния интериор от навлажнена тоалетна хартия... Бях гледал как го прави един швед, но аз прибързах. Сега може би трябва да боядисам и да състаря, та ще го мисля...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #232 -: 08 Януари 2019, 19:00:09 »
И аз да започна новата 2019 година...  :)
За много години!

Вечерно време леко, леко започнах да запоявам по фини нещица (фотоец).
Едно барбекю:




И лек напредък по ландшафта:


Тук сега видях, че не съм замаскирал все още фугата между две от трите отливки, но ще я оправя...


Положих фино пресята пръст от градината...


Оцветяване на скалите...




Получава се масивен масив  :haha:

За жалост последната доставка по празниците все още дори не е тръгнала от липето. Там са разните му треви и част от дръвчетата за масива.


На тая снимка съм степенувал етапите на изработка на двете спирали. Предвид големината и затруднения достъп се налага да бъде поетапно.
 :drinks:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #233 -: 27 Януари 2019, 12:08:49 »
Страхотна работа! Голям напредък от последното ми посещение. Имам един въпрос, на който може би си отговарял и преди, но аз не се сещам - от какъв материал правиш скалите? Аз ги правя с гипс и стават адски тежки.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #234 -: 02 Февруари 2019, 19:34:41 »
Жорж, извинявай за късния отговор, но ... :)
Материалът, който ползвам за скалите е гипсово лепило ( в случая на "Теразид"). Гипсовото лепило позволява време за обработване (близо 2 ч. докато стегне напълно). Нанасям го върху основата, чакам 15-20 мин., докато леко стегне като пластелин, маджун и започвам да го обработвам, ръчкам с различни остри предмети, за да придобие някаква форма. След напълното изсъхване (няколко дни) , нанасям боите...
За това дали тежи...
Ако се направи здрава конструкция, смятам, че въобще няма проблем. За тази спирала, върху която наполовина съм положил гипсовото лепило, съм ползвал материал около 7-8 кг.

И така...

За жалост, контактна мрежа за BLS-трасета не се предлагат. Всъщност има един швейцарец, който я прави със сина си в домашна обстановка, но е много скъпо и не всеки път се наема да работи. Други не съм намерил...
И понеже моста до язовирната стена е на BLS-трасе, ми се искаше да сложа КМ като за него. Стигнах до убеждението, че трябва сам да се пробвам да си я правя, по примера който ПОСТНА Недялко  :hi: Със съдействието на Краси и Людмил (упътиха ме към магазини  :hi: ) се снабдих с месингови профили, месингова тел и т.н.

Та, разказ в картинки:


Месингов П профил 3/3мм, нарязан на 3мм


Сглобяване на решетъчна скара





За стълбове ползвам Sommerfeldt 318



Месингова тел Ф 1мм с месингов профил 3/1 мм


Изолаторите, за жалост дойдоха с вътрешен отвор 0,8 мм. Наложи се да ги разширя на 1 мм.



Проби...



Нанасяне на грунд (Благодаря за съдействието, Краси)  :drinks:




Все още има работа... Трябва да сложа макари и тежести за опъване на КМ. Искам да свърша с тоя детайл, за да положа проводника през тунела и да покривам отгоре с ландшафт...
Между другото, чак сега ми дойдоха и тревките поръчани на 22.12.18 и ще наблегна да покривам половината спирала.

Пак стана дълго... :drinks:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #235 -: 02 Февруари 2019, 20:52:41 »
Дали не ти трябва и по - архаична контактна мрежа http://www.apogee-vapeur.ch/images/album/Decor/D30020_PoteauxMOB/800/D30020_PoteauxMOB_3D.jpg :yes: Забравих да ти кажа, че преди боядисването на месинговите детайли, трябва да ги обезмаслиш с ацетон  :ok: Като гледам идеално си ги спретнал.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #236 -: 02 Февруари 2019, 21:48:49 »
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=4300.msg114403#msg114403 date=1549133561
Дали не ти трябва и по - архаична контактна мрежа ...
Благодаря Краси, :)  но ще наблегна на скоростна КМ изцяло на Зомерфелд. Само тук на тоя мост, ще се пробвам да пресъздам стила и атмосферата на трасето.


Няма да е 1:1, защото искам да вкарам импровизация, а и не ме кефи копирането, то е за други аспекти на хобито. Тази КМ предполагам е от някое теснолинейно трасе. Там са множество видове...


Цитат на: Krasi Tankista link=topic=4300.msg114403#msg114403 date=1549133561
Забравих да ти кажа, че преди боядисването на месинговите детайли, трябва да ги обезмаслиш с ацетон...

Следващият път ще измия с ацетон. :) Ако нямам, може ли с разредител?

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #237 -: 16 Февруари 2019, 19:23:09 »
Оставих малко поялника и продължих с ландшафта...

Снимките са отдолу нагоре.
Под един чинар, дъб и бор е монтирана БГ къщурката (Митко  :drinks: ) Направих и парапети. Насадих лозе, но нещо не съм доволен от него - не ми прилича на такова. Лозето е на NOCH, но има достатъчно примери за това как да си направи човек сам и някой ден може би...
Сглобих ецвани шатра, столове и маса и озелених около пчелина...






Кучето Марк, но за жалост не намерих каракачанка.  ;D


Пчелин:


Подобен на тоя - Wassen


На средното ниво на масива, сложих нещо като моето лого, подпис или нещо такова. Макета все още не е готов (кога ли ще е ... :haha: ) , но все пак той е моя творба и трябва да има подпис. А и той указва БГ къщурката. Виждал съм и на други места.



Във високото на масива, сложих едни характерни плевни пръснати по Алпите и така характерните предпазители от лавини. Задължителните високопланински крави и туристи.





Сложих и един покрит мост, който дови към замъка...




Назад в темата имаше предложение да сложа бухал и да му монтирам светещи диоди.
Та, ето го:



Има и други представители на фауната.

Сова/бухал и кълвач под нея:


Катерици:



Скален орел до гнездото си:


Семейство зайци:


и един таралеж:


и ГАЛЕРИЯ   &bgflag

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #238 -: 16 Февруари 2019, 19:45:47 »
Браво Грег! Възхитен съм от стореното по модела! Съсредоточена работа по това, което е нашето хоби- Railway Passion  :hi:  :hi:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #239 -: 21 Февруари 2019, 15:46:00 »
Всичко е перфектно! И направо се чудя как намираш място за толкова много неща. Аз лично за половината от детайлите, които исках, не мога да намеря място и съм се отказал. А при тебе даже има простор. Няма претрупване, което е много важно за един макет. Браво!