Автор Тема: Mакетът на gregary  (Прочетена 135666 пъти)

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #255 -: 01 Април 2020, 20:10:35 »
Определено няма да е претрупано със всичките сгради. Задължително обаче е да пресъздадеш ситуацията , като на клипа - на 7-та минута на входа на селцето - двете къщи ,които са непосредствено на пътя.
Където е парчето шперплат какво планираш да има?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #256 -: 01 Април 2020, 21:30:48 »
Гриша, става все по-хубаво, и все по-интересно!!!
Както казва и Жорж, струва ти се претрупано, защото
виждаш (в момента) само сградите. Като сложиш и ландшафта
вече ще са добре! Ако някъде ти се виждат все пак нагъчкани,
можеш визуално да ги разделиш (по "синурите") с дървета, ели и
борове, както и гъсти (хвойнови) храсти и дори пълзящи растения.
И то по начин, който да скрива някои постройки от дадено
място на наблюдателя, който като се премести от друга гледна точка (да кажем 1,5м) да открива нови къщя, сгушени в растителност, и да загубва от поглед, тези които вече ги е видял
 от съседната гледна точка. Да го опиша е по-сложно от
колкото да го направиш, та дано си разбрал какво ти предлагам!?
Впрочем, фермата дали би се събрала до постройката на спирката
между релсите и тръгващия нагоре път от там?
 :hi:

А идеята за "разреза" на хълма също е много добра,
щото не само ти позволява свободно да преминаваш там физически към реката и пристанището, но и
по чисто визуален начин разделя тази част на макета, на две части.
По-голямата е тази със спирката, от другата страна също визуално
разделена от планината със стария замък и реката в основата.
А язовирната стена, лифта и бъдещия ВЕЦ, са втората част,
достойна колкото и самостоятелен макет. В добавка към
визуалното разделяне ако "броим" и удълженото пътуване по
спиралата, илюзията ще е още по-пълна, щото влака ще влиза
от предната част и когато най-после е минал през спиралатап
 и
се появи отново, във сеседния участък, изминалото време
ще спомага за усещането от визуализацията, че това е друг
отдалечен район!!! (..."някъде там отвъд планината"...)
...ил поне аз така си го представям! :blush2:
« Последна редакция: 01 Април 2020, 21:32:50 от pach »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #257 -: 02 Април 2020, 17:43:20 »
Цитат на: София 70 link=topic=4300.msg118148#msg118148 date=1585761035
Определено няма да е претрупано със всичките сгради. Задължително обаче е да пресъздадеш ситуацията , като на клипа - на 7-та минута на входа на селцето - двете къщи ,които са непосредствено на пътя.
Където е парчето шперплат какво планираш да има?
Ще се пробвам с всичките сгради въпреки, че ми се промени първоначалната концепция, пък да видим какво ще стане... А път между две къщурки е мнооого яко и ще се пробвам да го направя. У Швейцарско е много характерно. И у нас се сещам за подобно място - с.Широка лъка (ех, Родопи  :give_heart:)
Шперплата в случая е едно ПДЧ, което го имах под ръка. С него визуално отделям планинската от градската части (швейцарско от немско) и за да имам достъп по навътре...

Пламене, схванал си ми идеята, пък да видим дали ще я реализирам.  :hi:
Цитат на: pach link=topic=4300.msg118150#msg118150 date=1585765848
Впрочем, фермата дали би се събрала до постройката на спирката
между релсите и тръгващия нагоре път от там?
 :hi:
За жалост, там няма място. Там ще е магазията към жп спирката. Зад нея е трасето на FCS и мястото се запълни... :(  Може би зад църквата ще има място  :scratch_ones_head:
Просто всичко трябва да е точно до милимунда... Сега е наред да сложа мрежа и гипсов бинт и пак ще наредя сградите вече по-точно. Тогава ще преценя окончателно.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #258 -: 02 Април 2020, 18:33:51 »
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg118167#msg118167 date=1585838600
... Зад нея е трасето на FCS и мястото се запълни... :(  Може би зад църквата ще има място  :scratch_ones_head:
...

Не съм видял че имаш изход от трасетата /или ухо/ за FCS... :blush2:
Нали трябва да могат да се " връшат" или да отиват някъде все пак.
А проверил ли си как се справят с такива наклони МПС-тата, щото при теб /у Швейцарско/ е доста стръмничко де!
 ;D :yes: :good:

ПП. Почти трябваше да купувам риза на София70  :friends:/що реших че Жорж е писал... :blush2:/,
но ми се размина щото той  пък е Георги...та може и за Жорж да мине евентуално!!! ;) :lol:
« Последна редакция: 02 Април 2020, 18:43:24 от pach »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #259 -: 02 Април 2020, 20:05:13 »
Цитат на: pach link=topic=4300.msg118150#msg118150 date=1585765848
Впрочем, фермата дали би се събрала до постройката на спирката
между релсите и тръгващия нагоре път от там?

Предполам, че тук имаш предвид? Аз за тук те разбрах.


Ако е за тук, просто няма място. Коловозното развитие, зад него е сградата на магазията към жп спирката и след това е трасето на FCS. От ляво трасето влиза и излиза от тунела който се вижда на снимката, след това продължава зад самата спирка и продължава тук. За момента, двете уши все още не съм ги събрал...
Т-образното планинско разклонение няма да е с FCS.
В случая се вижда, че всичко трябва да е до милимунда точно, за да събера коловозното  развитие, магазията и трасето. За друго няма място. :(

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #260 -: 03 Април 2020, 10:34:21 »
Да , точно така ...ама въобще не бях видял изхода от тунела в ляво на снимката.
Вярно няма място...
ФКС мислех, че и на т- образното ще имаш за това питах за уши.
Сега с тази снимка и двата клипа, "навързах" нещата.
Не знам защо си мислех, че ФКС от първия клип, ти е най-отгоре на макета...
А малкия от преди четири години, сигурно е станал доста по-висок. Много е хубаво да сте минимум двамата около макета
а като включиш и папарашката фотографка - хубава българска къща!!!
Живи, здрави и щастливи!!!
 :hi:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #261 -: 14 Април 2020, 18:17:59 »
Пак кратко включване от БГ къщето (сещам се винаги с благодарност към stefanoff за съдействието  :hi::)

Както казват хората "Всяко зло за добро", от изолацията намирам време за любимото хоби. Та, затова и така често се включам.
Паралелно с изграждането на конструкцията по спиралата, продължавам със сглобяването на къщурките които смятам да позиционирам върху нея. По-горе някои от тях бях сложил само на "груб" строеж за да придобия някаква ориентировъчна идея.
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg118127#msg118127 date=1585407596
...Паралелно с конструкцията, сглобявам още три къщички...
Две от тях вече са готови, остава само най-красивата за мен да довърша (но първо трябва да я започна де  :))






 
Положил съм мазилка, след това ъгловите и прозоръчни фризове, капаци, боядисване на парапети, керемиди и комин, както и цветя (жена ми ми завижда за тях  :bb2: :haha:)
Исках да имитирам медни улуци и водостоци, но от Хобиленд бяха свършили медната боя и боядисах с каквато намерих в моя склад. Все пак мисля, че нацелих RAL-а  :drinks:

Сложих и осветление.

Нощните снимки ми се получават трудно.
Излезна малък проблем, но затварям очи и продължавам. Исках да осветя само голяма стая на втория етаж. Но, остъклението на дадена фасада фабрично е с един цял модул за двата етажа. Въпреки, че направих прегради (под, стени, таван), светлината от втория етаж слиза на първия по остъклението, ползвайки го за световод. Но пък се получи според мен добър ефект - вторият свети нормално, а първият приглушена, LED светлина...

Впоследствие, намерих подобни къщурки и в оригинал от хората които следвам в flickr.com

И втората къщурка:

Тя е с по съвременен дизайн (предвид френските прозорци), въпреки стандартните материали (дърво и камък)







Заради големите прозорци реших да направя и вътрешен интериор (другите къщи са с малки прозорци и нищо няма да се вижда в тях).
Ситуирал съм фигурите и мебелите около прозорците, а не архитектурно...
Първи етаж - дневна, кухня и гараж






И тук сложих осветление (остъклението е разделено между етажите)


Европейска квалификация България-Швейцария 0:0


Втори етаж - спалня и баня (има само врата към нея) и кабинет:







Съжалявам за дългия пост, но много пъти съм казвал, че харесвам разказ в картики... :)

Хайде, със здраве!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #262 -: 14 Април 2020, 19:01:58 »
Страхотен си!!!
 :hi: :hi: :clapping: :clapping:
Интериора е като истински и жив с татко Хоерцик, а всъщност мащаба е 1/87!!!
На спалнята махни балдахина и сложи една от онези "специалните" двойки.
А най-ме разби телевизора - ма вЕрно на екрана са Швецария-България!!!!!!!!!!!!!!!!
 &bgflag &bgflag &bgflag &bgflag &bgflag &bgflag &bgflag &bgflag

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #263 -: 21 Април 2020, 13:58:48 »
Отдавна не бях влизал да разглеждам снимки от макета. Вече съм втори час в албума на Flickr и не мога да се наситя на цялата красота, която си създал. Не бях виждал моста в стил Кольо Фичето и замъка в планината, както и хижата под горната станция на лифта, българската къщурка и съоръженията за контактната мрежа. Впечатляваща работа!

Не знам само как се справяш с враг номер 1 на моделиста - прахта. Аз съм се обезкуражил тотално и замислям някаква плексигласова кутия, която да монтирам върху макета. Имаш ли някаква тайна рецепта за това?


А сега отивам да си догледам албума, защото всеки път откривам по нещо ново, като бухала например.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #264 -: 21 Април 2020, 15:19:59 »
Извинете за спама! Ето! https://financloansinvest.ru/bg/penoblok/apparat-dlya-filtracii-vozduha-ochistka-vozduha-v-kvartire-i.html Има и китайски от алито на прилични пари. Обмислям закупуването на един.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #265 -: 21 Април 2020, 16:05:51 »
Еех, Канада... ;D
Жоржи, радвам се, че се появи отново  :hi: Благодаря за support-та или soutien.
Като се върнеш в БГ, трябва да организираш среща на гара Искър (то пък сега я ремонтират) и ще черпя по един дезинфектант  :drinks:

За прахта, принципно чистех трасето един-два пъти годишно с композицията ЧИСТАЧ, а самият макет веднъж годишно основно с прахосмукачка, парцалче и т.н. Сега цари малко творчески хаос и е лееко непрепоръчително да се карат влаци, а и е невъзможно, защото съм покрил част от релсите. Даже и една част от трасето съм демонтирал, за да имам по-лесен достъп за работа и после трябва да изградя някакъв мост...

jopeto и други приятели са ми препоръчвали прахоуловители, но предвид цената и не толко належащата нужда не съм търсил. Но и на това ще му дойде времето някога...

Цитат на: eurostar link=topic=4300.msg118432#msg118432 date=1587466728
... като бухала например.

Бухалът си имам име, както и другите животинки... :lol:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #266 -: 21 Април 2020, 23:12:14 »
It is a pleasure / Ça me fait plaisir (И двата езика са официални)
Така ми е домъчняло за български дезинфектант. И за гара Искър! Звучи добре. С нетърпение чакам да се видим!

Ще следя новостите по макета ти, Грег. Искам само да ти кажа, че когато избираш цветове (например за езеро), гледай оригиналната снимка да е направена в облачно време, най-добре с бели облаци. Тогава цветовете са истински. Успех!

П.П.: Благодаря на Jopeto за линка. Той винаги има решение за всичко!






gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #267 -: 01 Май 2020, 19:26:48 »
Бях започнал да слагам гипсовия бинт върху конструкцията на спиралата, но все ме дърпаше нещо към сглобяването на къщурки. Отдадох се на музата която ме е налегнала (нали затова е хоби и кеф) и започнах събирането и на последната сграда.
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg118346#msg118346 date=1586877479
остава само най-красивата за мен да довърша (но първо трябва да я започна де  :))

Една вечер си гледам това клипче и попадам на една сграда (19:37 мин. вляво), която много заприлича на тая която сглобявам. Поинтересувах се и се оказа същата. Много се зарадвах, че я намерих по такъв начин. От комуникацията с швейцарецът от който купих сета за сглобяване я бях купил за кметство, а тя се оказа хотел. Френският език ми е много далечен (швейцарецът е френско говорящ) и гугъл преводача ме е хлъзнал и сега трябва да търся друго кметство за селцето което правя. Но, това е бял кахър...








 
При направта на осветление видях тая таванска стая Реших на моя модел, тя да е с осветление.

горе вляво:


другата страна:


Принципно, това е най-харесвания модел който съм сглобявал, но пък имаше доста пропуски от швейцареца който трябваше да коригирам. Липса на част от стълбите, не всички улуци и водостоци, обшивка по покрива, фасадата, цокли... Колкото можах, се пробвах да ги заменя. Всичко това вкара леко раздразнение, но общо взето сглобяването беше КЕФ за мен.
Следващата стъпка (вече няма къщурки за сглобяване  :haha:) е да довърша с гипсовия бинт конструкцията на спиралата...

П.П. Нощните снимки трудно ми се получават, на живо по ми харесват...

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #268 -: 08 Май 2020, 15:02:00 »
Страхотен хотел! Мисля, че сградата е прекалено голяма за селско кметство. Добре, че все пак си се оправил с "далечния" език. Ако ти трябва помощ, свиркай. :clapping:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #269 -: 13 Май 2020, 21:37:45 »
Жорж, още веднъж мerci за подкрепата и с нетърпение очаквам да видим какви дезинфектанти предлагат на гара Искър. Както и да чуя твоя джентълменски хумор, изчистен от всякакви ... :) :drinks:
Цитат на: eurostar link=topic=4300.msg118441#msg118441 date=1587499934
...Искам само да ти кажа, че когато избираш цветове (например за езеро), гледай оригиналната снимка да е направена в облачно време, най-добре с бели облаци. Тогава цветовете са истински. Успех!
Това е полезно! Преди време ми беше споменал, че не "искаш хвалби, а градивна критика" и това много ми хареса. За следващото езерце това ще го имам предвид. За жалост, първото вече няма как да го променя - там попрекалих леко с пигмента, но като за първи опит...
Другата забележка (броя и цвета на дърветата) която и други двама уважавани от мен съфорумци ми направиха, също приемам. Фототапетът, който сложих изразява съвсем ранна есен, а дърветата са ми летни. Решението ми е да вмъкна тук-там някое ранно есенно дърво (сложил съм съвсем малко - толкова имах) и прехода да бъде плавен. Просто дърветата които съм сложил, съм ги събирал за 10 год. (както и колекцията ми) и се получава това разминаване, но пък е поправимо. Принципно много се двоумях дали въобще да сложа тапет... (интересно, че фирмите не предлагат швейцарски планински тапети)
Както и бройката, но с времето ще "пораснат" още дръвчета (всичко е свързано с финанси)

Та, благодаря за подобни мнения!  :drinks:

Към днешна дата, приключих с грубата работа по конструкцията на спиралата. Изградих дървена конструкция, сложих мрежа (такава, каквато слагат за мазилка, а не "рабицова" за да не избие след време ръжда), след това един-два слоя гипсов бинт и на края слагам гипсово лепило, което замазвам с четка с вода. С тая армировка става много здраво и вече мога спокойно да изграждам ландшафта. Засега, всичко е доста праволинейно и грубо. Тепърва ще слагам подпорни стени, колони, зеленина, къщурки, дървета...







Оставил съм дупка в средата, за лесен достъп за работа. Пътят е с "първа ръка" асфалт, като впоследствие ще се очертаят точно контурите му, като се сложат подпорни стени и т.н.