Автор Тема: Mакетът на gregary  (Прочетена 135751 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #270 -: 13 Май 2020, 22:18:49 »
Грег, виждат ми се твърде "равни" новите склонове от дясно на яз.
стена!!! Хитът напоследък е големи парчета дървени въглища,
напоени и боядисани в съответен цвят (после може и да ги "шариш" допълнително)
залепени върху склоновете!!! Няма по-достоверни скали, от тези изработени от барбекю горивото!!! ;)
Пробвай и сам ще се увериш - имаш вкус и творческо виждане!
 :hi: :dance1: :drinks:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #271 -: 14 Май 2020, 09:41:03 »
Пламене, склоновете са ''равни", защото това е конструкцията или т.нар. скелет. Върху този скелет ще изграждам релефа - подпорни стени, колони, скали, зеленина и всичките му там салтанати. Тогава няма да е "равно".
Структурата на дървените въглища, наистина е интересна и прилича на скално образувание, но ми е интересно каква е технологията да се скрие чернилката им и тя да не "избие" отново. От друга страна, ще се въздържа да ги слагам, защото точно чисто структорно ще се отличават от отсрещния хребет и визуално разликата няма да стои добре.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #272 -: 17 Май 2020, 20:07:56 »
Аз по принцип съм против използването на естествени материали при направата на макет. Действително въглищата имат страхотна повърхност, но до доказване на обратното, смятам, че в един момент ще създадат проблем. По-скоро си мисля за някаква силиконова матрица или нещо такова...

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #273 -: 17 Май 2020, 20:59:44 »
 А ето какво може да се постигне, с домакинско фолио, гипс, боя и техника:
 https://www.youtube.com/watch?v=K4sGL7nuLMw. Няма планински зъбери, но е ефектно.  :hi:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #274 -: 26 Май 2020, 12:22:47 »
https://farm5.staticflickr.com/4876/40437753843_4e4e0d6d90_h.jpg

Грег, тези стълбове за контактната мрежа и предпазната ограда над тунелния портал на коя фирма са или ти си ги правил сам? Не съм ги виждал досега.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #275 -: 26 Май 2020, 22:25:03 »
Жорж, стълбовете са на Sommerfeldt, а ако питаш за напречните "ферми", тях си ги правих сам. Идеята ми е да пресъздам КМ между двете спирали (моста) изцяло като на BLS. Не съм намерил  производител на тая КМ, освен едни частници  и то на много високи цени (швейцарци са) и ще се пробвам сам да я направя...

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #276 -: 27 Май 2020, 19:50:53 »
Мерси, Грег. Точно сега съм тръгнал към хоби магазина (казаха ми по телефона, че днес го отварят) да видя какво има, но главно за тези "Н" образни профили, които ще ми трябват за контактната мрежа и семафорите. От Sommerfeldt ще купя само това, което не мога да направя сам, като например тези макари с тежестите, изолатори и други дребни неща.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #277 -: 14 Юни 2020, 18:41:21 »
Грег, каква е логиката на тези бетонни капаци между коловозите? Виждам, че има по-широки и по-тесни. Мисля, че ги има само в гарите, а не навсякъде? Питам, защото сега имам много свободно време и някои материали и мога да ги изработя, за да не си губя времето в София. Но все пак трябва да изчисля колко метра ще ми трябват.


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #278 -: 14 Юни 2020, 21:10:42 »
Общо казано, това са кабелни канали.
Намери снимки от гари - имат бетонни корита (които не се виждат) и капаци, понякога правени от бетон, понякога от плочки.
Аз си ги правя от "чимберни" ленти. Те са за опаковане на пакети,
колети и т.н. товарни денкове. Обикновенно са от бяла пластмаса
 като добре имитират с релефната си повърхност "рифелова"-та ламарина с която също се покриват кабелните канали.
Боята си е от теб, съгласно снимките.
 ;D

Тано, някъде беше подробно описал неговите, може би в темата за големият макет. Водят от ЦДП и  стрелочни постове до разклонения, светофори, ел. табла и т.н. Огледай добре снимки, къде и как се полагат.
« Последна редакция: 14 Юни 2020, 21:17:37 от pach »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #279 -: 15 Юни 2020, 08:24:27 »
Жорж, общо взето Пламен ти отговори. С тая снимка ме връщаш години назад (7-8 г.  :)), за да си спомня какво съм имал предвид. То е, от контролната кула вляво на гарата се управлява гърловината, като от нея по каналите вървят кабели до стрелките, светофарите, разни табла и т.н.
Дали е правилно - тогава така съм разсъждавал.

П.П. Сега виждам на снимката, че не съм си махнал пирончетата от глухия коловоз - ще проверя...  :drinks:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #280 -: 15 Юни 2020, 17:49:56 »
Благодаря. Сега изгледах един 4 часов филм от кабината на влака Тулуз-Париж и се оказа, че тези канали ги има на много места и извън гарите, но не навсякъде. Така че ще слагам, където има място и биха се вписали добре. Така или иначе истинските кабели са под макета. Щях да питам и за електрическите подстанции, но видях, че ги има на много места, особено преди големи съоръжения като дълги тунели и виадукти.

Грег, другото, което видях във филма, е че навсякъде има бетонни канавки около трасето извън градовете. Просто те подсещам да слагаш, където имаш възможност. Това не са само френски стандарти, а общоевропейски. Така че би трябвало да ги има в целия ЕС.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #281 -: 22 Юни 2020, 07:30:36 »
Грег, сега пак ще кажеш, че те връщам 10 години назад. Интересува ме с какво си боядисал релсите - с някакъв перманентен маркер или с четка и емайл-лак? Скоро гледах, че има такива американски маркери (в три цвята ръжда), но накрайниците им са толкова дебели, че има вероятност да си изцапам траверсите (моите са бетонни 80%).

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #282 -: 22 Юни 2020, 08:05:16 »
Цитат на: eurostar link=topic=4300.msg119178#msg119178 date=1592800236
Грег, сега пак ще кажеш, че те връщам 10 години назад...

Жорж, моля, няма проблеми... :drinks: С тая снимка ме връщаш някъде около 6 години само  :lol:
Принципно съм се спрял на релсов материал от Тилиг Елит, при който силно наподобява релсата към действителността и рЕалността. А най в началото започнах с Piko А-глейс (от сетове), после с релси на Roco (две стрелки), но бързо се преориентирах към Тилиг Елит, благодарение на клуба  :hi:
На тая снимка, на релсите нищо не съм правил, освен да положа баластра. 
ТУК правих опит с аерографа да пръсна малко имитация от калодките на подвижния състав или нещо като ръжда. По-натам, ще гледам да усъвършенствам тая техника, защото най ми допада. Пробвах и с маркер на Woodland Scenics, но горещо не го препоръчвам - резултатът е "детска рисунка на гланцово блокче"  ;D

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #283 -: 22 Юни 2020, 17:37:36 »
Много яко става с тази техника. Ще ми разкажеш подробно, като се видим на живо.  :drinks:

Много ти благодаря, че ми спести 10$ за маркера на Woodland Scenics. Сравнението ти е достатъчно убедително! :thank_you:

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #284 -: 02 Юли 2020, 14:45:07 »
Аз се извинявам че се бъркам в твоя макет, но искам да те предизвикам- ако имаш място да направиш копие на Lombard street San Francisco .Впечатляващ участък.Обмислям къде да разваля част от моя макет,за да пресъздам обстановката.