Автор Тема: Mакетът на gregary  (Прочетена 136365 пъти)

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #285 -: 03 Юли 2020, 23:02:55 »
Идеи и мнения са добре дошли, та не се бъркаш. :)
Принципно обичам предизвикателствата, но не приемам всички, т.е. обмислям ги преди това...
Някъде преди бях споменал, че си чертах плана на салфетка и го обсъждах на срещите по трапезен моделизъм. Тогава го избистрих и го следвам с леки отклонения и допълнения в стила който съм избрал.

Но, това:
Цитат на: София 70 link=topic=4300.msg118148#msg118148 date=1585761035
Задължително обаче е да пресъздадеш ситуацията , като на клипа - на 7-та минута на входа на селцето - двете къщи ,които са непосредствено на пътя.

го приемам за предизвикателство (защото е характерно за швейцарско селце), като се пробвам да го пресъздам по мой си начин...  :drinks:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #286 -: 05 Септември 2020, 12:17:32 »
Лятото отминава (както и пандемията ще отмине - все пак има разнородни мнения...но, здрави да сме  :)), а аз за жалост не намерих много свободно време за релакс по изграждането на макета. Все пак успах да изградя 0,7 кв.м. от него  :haha:
Става въпрос за горната лява част на спиралата като ландшафт
Направих малка планинска ферма:

преди:


сега:



ь -0com/65535/50306881413_899c724f06_h.jpg[/img]

дърва за зимата:


пред селскостопанския гараж:


характерно за ферма:



домакинята с дечурлигата и прането, и пещта отзад  :):


свекър и свекърва с грижа за цветята:


а дядката лееко се усамотява:


други характерни животинки и кръжащ над тях сокол:



Виждат се и два високоволтови далекопровода. Те ще изведат произведената ел. енергия от ВЕЦ-а долу в ниското...
Скалите ги правих с познатата ми вече технология и описвана назад в темата.
По-късно, ще пусна осветлението на сградите, но чакам да се стъмни и едно кратко видео относно функционалността на животинките.

Хайде със здраве  :drinks:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #287 -: 06 Септември 2020, 20:38:20 »
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg119571#msg119571 date=1599297452
По-късно, ще пусна осветлението на сградите, но чакам да се стъмни и едно кратко видео относно функционалността на животинките.

Признавам си, нощните снимки не ми се отдават с фотоапарата! Накрая нащраках с телефона...
Трябва CaLLlo  :hi: да даде инструкции, в кои настройки да се пипа за нощно снимане в съответната тема.









И едно ВИДЕО за функционалността на фауната...

П.П. Впоследствие ме подсетиха (коментарът под клипа), че не съм сложил сокола правилно. Ще го оправя. :haha:
Преди това смених телта от оригина (0,4 мм) на 0,22 мм. Въпреки всичко, пак лъщи. Ще се пробвам да я потъмня, но все пак, тава е допълнителен акцент към ландшафта... :)

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #288 -: 17 Ноември 2020, 16:24:12 »
Паралелно с леееката изневяра на хобито с "дрончо", все пак се занимавам по-малко.

Планинското селце "Гришони" (един приятел ме е кръстил така и аз взех, че си кръстих селото така  :)) се оформя. Остана съвсем малко.



Подготовка и фиксиране на сградите:



Вече оформена среда:




Паметник на Мартин Лутер (опълчил се срещу индулгециите на папата)


Един от хотелите в селцето (не съм му измислил името още и му липсва табелата):



На големият хотел сложих знаменца. Трябваше и цветя по прозорцие, но по-натам...
На него съм му измислил име "Гришуна".  :) Често срещано име за хотел, а аз знам ЕДИН до жп гарата във Filisur по трасето Albula.


Почиващи клиенти на хотела:


Интервю с небезизвестният Хаген фон Ортлоф от Eisenbahn-Romantik:


gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #289 -: 17 Ноември 2020, 16:38:51 »
На входа на "Гришони", обаче излена проблем с канализацията и веднага се праща екип за отстраняването му:



Покрай тах катерат колоездачи (често срещано):


Като атракция, често се срещат и старите дилижанси и кервани през планинските проходи:

-снимката е моя.

Двама симпатяги гледат отсрещните руини на старата крепост:


Тук сложих едни "рогца":


В дневанта:


През дневната и входната врата:


Кофата за боклук:


Принципно, всичко е подготвено за осветление, като остава да свържа жичките отдолу и да дам ток от ВЕЦ-а...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #290 -: 17 Ноември 2020, 17:02:44 »
Предполагам, че се придобива ориентация от снимките кое, къде и как е. Та имам и един въпрос, който не е от моята компетенция.
На входа на селцето съм сложил един трафопост, от който се черпи ел.енергия за селото. Той пък е захранван от далекопроводните сълбове на ВЕЦ-а в ниското (още не съм го сложил, но е подготвен)





Мисле, от тафопоста да опъвам жици по сълбове до сградите, но впоследстие се оказах.

Та, може ли захранването на сградите да върви по подземна инфрастуктура?
« Последна редакция: 17 Ноември 2020, 17:04:49 от gregary »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #291 -: 17 Ноември 2020, 17:45:07 »
Може - аз където живея в квартал Редута е точно така, всичко е под земята. Щом тук е така, значи и другаде го има!

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #292 -: 17 Ноември 2020, 19:05:57 »
 Да понацапам леко хубавата тема  :good:
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg120058#msg120058 date=1605625364
Та, може ли захранването на сградите да върви по подземна инфрастуктура?
На доста, "трафита" :)  от тези снимки им липсват външните жици, на някой се виждат запушените отвори:

"Transformer Substation Kirchmatt - Hölstein, BL, Switzerland"

"Transformatoren-Station Tecknau-Dorf - Tecknau, BL, Switzerland"
 От тук:
https://www.waymarking.com/cat/details.aspx?f=1&guid=bc52a699-fd62-4dc9-97f1-b0ab29e5091b&st=2.
 Според мен, зависи от епохата. Като във вица за "логиката"- ако фигурките на хора в планината, са с шушлякови якета, може и под земята :) :).

ПП.Ако може сподели трафа, от компл.за сглобяване ли е, или сам го спретна?  :hi:
« Последна редакция: 17 Ноември 2020, 19:18:07 от dred77 »

Mironista

  • Trade Count: (13)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 131
  • Рейтинг: 49
  • Напред и нагоре
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #293 -: 17 Ноември 2020, 19:52:02 »
Позволявам си да пиша защото съм Електроинженер поне така си мисля. Вчее 12 години само с това се занимавам. Не съм виждал до сега 110KV да влиза на въздушна линия в трафопост без да има понижаващ трансформатор или подстанция. Селските трафопоствове са на 20kV както се казва по пръстените ще ги познаете 1 пръстен носи 12KV. Спроед мен ако ще правиш 110kV линия която е от страна на преноса е добре да има и подстанция.

Mironista

  • Trade Count: (13)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 131
  • Рейтинг: 49
  • Напред и нагоре
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #294 -: 17 Ноември 2020, 19:58:30 »
Само като допълнение - стълба като го гледам е за 110kV и за две паралелни линии една от ляво ( 3 фази ) и една от дясно ( 3 фази ) отгоре на стълба се слага оптично въже наречено OPGW за комуникация между подстанциите и за ускорение на защити по високо-честотен канал. Ако сте обръщали внимание като минавате през околовръсното през горубляне стълбовете са боядисани в два различни цвята лявата страна е един, дясната в друг - по този начин се оказва че има две линии с по 3 фази в посока за да се разграничават изводите. Да речем Извод Кремиковци е от ляво, Извод Летец е от дясно. Доста прилични макети на подстанции има и с кеф би помогнал като сглобявате такава  bg&flag bg&flag bg&flag bg&flag bg&flag bg&flag

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #295 -: 17 Ноември 2020, 20:09:07 »
Цитат на: dred77 link=topic=4300.msg120060#msg120060 date=1605632757
Да понацапам леко хубавата тема...

Нищо не цапаш и благодаря на двамата за отговорите.  :hi:
Принципно, така и предполагах, и така съм го сложил. Щеше ми се да опъна едни стълбове и тоци по тях, но щеше да стане много претрупано. Може би само към фермата ще сложа едни стълбове, но и за там се двоумя все още. Там е труден достъпа и веднъж скъсах въжето на лифта с прахосмукачката, чистейки след работа. Съжалявам, че не снимах как беше паднала едната кабинка в езерото... :haha:

Друг е въпроса, дали е уместно да има връзка между далекопровода и трафа?

Трафа е на MBZ
https://www.mbz-modellbahnzubehoer.de/shop/Trafoh%C3%A4uschen%20Hagenacker

П.П.   Опс, Миро ми е отговорил...   :drinks:
« Последна редакция: 17 Ноември 2020, 20:12:19 от gregary »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #296 -: 17 Ноември 2020, 21:14:36 »
Цитат на: Mironista link=topic=4300.msg120061#msg120061 date=1605635522
Позволявам си да пиша защото съм Електроинженер поне така си мисля. Вчее 12 години само с това се занимавам. Не съм виждал до сега 110KV да влиза на въздушна линия в трафопост без да има понижаващ трансформатор или подстанция. Селските трафопоствове са на 20kV както се казва по пръстените ще ги познаете 1 пръстен носи 12KV. Спроед мен ако ще правиш 110kV линия която е от страна на преноса е добре да има и подстанция.

Това променя рязко идеята ми за "пустите" тоци  :blink: ;D

Вариантите са няколко:

- от ВЕЦ-а опъвам нова мрежа, подходяща за трафа (най-вероятен). Би трябвало мрежата да е с три или четири жици? :scratch_ones_head: :yes: Всъщност, защо в оригинала са пет входа/изхода? Предполагам, че е три фази, нула и улично осветление.


- махам трафа и проблема го няма.

- остава си така и проблема го има, но на мен  :dance1:


Mironista

  • Trade Count: (13)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 131
  • Рейтинг: 49
  • Напред и нагоре
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #297 -: 18 Ноември 2020, 09:57:04 »
Цитат на: Vlado link=topic=4300.msg120059#msg120059 date=1605627907
Може - аз където живея в квартал Редута е точно така, всичко е под земята. Щом тук е така, значи и другаде го има!
при подземни кабелни трасета ситуацията доста зависи от терена. В града или на равното е възможно кабел 110kV да върви под земята на метър и половина и да е обозначен. Това е супер, но при планински терен е доста трудно защото имаш доста сериозна денивелация и кабела няма да е хоризонтален а ще е под доста сериозен наклон, освен това имаш доста механични сили върху кабела, да не говорим за подземни води, свлачища и други. Така че кабела ще е изложен на сериозен натиск и в един момент ще се скъса и тогава Гришони остава без ток, само на дърва и вино.

Според мен слагай жиците по електропроводите и направи малка подстанция някъде ако има място и от нея с понижаващ трансформатор в трафопоста, който си сложил. Ако нямаш място за подстанция не стои естествено да сложим 110KV линия директно в трафопост за 20kV - изолационните разстояния няма да са спазени. Нормално на хора които не се занимават с това няма да им направи впечатление, но на такива като мен ненормалници ще им избие очите и ще пуснат сълза.

Mironista

  • Trade Count: (13)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 131
  • Рейтинг: 49
  • Напред и нагоре
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #298 -: 18 Ноември 2020, 12:00:27 »
П.С. не змам как да качвам снимки иначе имам доста, но може би ще ти ги изпратя по вайбър или мейл. Доста ВЕЦ-ове сме направили във Шнайдер както малки така и големи, от 2 до 10MW са малки и обикновенно изнасят на 20 или 35KV със въздушна линия. Стълбовете за 20 или за 35KV са по малки от тези за 110kV.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #299 -: 18 Ноември 2020, 12:38:52 »
Трафове...мрафове....знам, че дори в българските планински
села енергофирмите вече ги захранват с подземни кабели.
Така в зимните бури и обилни снеговалежи, вече нямат
проблем с обледенянане и скъсване на въздушните трасета.
Иначе си прав Гриша - много е атрактивно да захраниш всяко
къще и хотелче по въздуха, но ....това е все пак Швейцария, а там всичко
се проектира и изпълнява да е оптимално и вечно.
Говорим за 3 киловолтовата линия...или там с колкото
 захранват селищата си, преди местния траф!