Автор Тема: Mакетът на gregary  (Прочетена 136380 пъти)

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 165
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #300 -: 18 Ноември 2020, 16:57:54 »
До колкото разбирам от флаговете и знамената, село Гришони трябва да е в кантона Граубюнден (Graubuenden/Grigioni/Grischun), или още известен като Canton of Grisons). Тъй като населението му е голяма етническа мешавица, той е единстеният кантон с три официални езика: немски, романиш, италиански, а католици и протестанти са почти наравно. Наше село, Гришони, звучи като малко на италиански, та би трябвало да са от такъв произход, но те са нормално католици, които не биха сложили паметник на Мартин Лутер. Остава населението да е от рето-романски произход, с голяма търпимост към други етноси и религии. Все пак на близо ще да е Сен Мориц и много чужди туристи и скиори да посещават Гришони и наслаждават на местните деликатеси и вина. Така че няколко кръчми не е зле да се популяризират! :hi: :hi: :drinks: . Така че една мераклийска българска група е готова да посети прелестното село Гришони, ако кметът го покани! :yahoo: :pleasantry:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #301 -: 18 Ноември 2020, 18:33:38 »
Боре, винаги сте добре дошли! :drinks:
Преди време, като с жена ми строехме дървената къщурка/бунгало (Жорж/eurostar му казва "макетна зала"  :lol:), където сега се помещава село Гришони, предвидих да има и банкетна зала, да се срещаме с приятели. За жалост, сега не му е времето - ковид, пости и т.н. Но, да сме живи и здрави...
Иначе на лична имах и доста сполучливи предложения, за които не можах да се сетя - Гришендорф, Гришенвалд (за планината), Гришенбург( за градчето)  :drinks:
Ще им намерим място...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #302 -: 18 Ноември 2020, 18:49:55 »
Не ти е лесно ...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #303 -: 18 Ноември 2020, 18:50:59 »
Сега по темата.
Изясни ми се картинката с трафопоста и вече имам решение, но по-натам...
Сега имам друго питане относно "тоците".
В десният край на масива, където съм предвидил да стои селската църквичка, ще сложа друг далекопроводен стълб от който се захранва МАЛКА ПОДСТАНЦИЯ (ще трябва да я правя), чрез която се "захранва" КМ по трасето.
Правилно ли е?
Също: стълът е с шест проводника - правилно ли е?

Пускам снимк за ориентир. Червените петна са местата на стълба и подстанцията:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #304 -: 18 Ноември 2020, 19:14:31 »
Днес имаше пак лека работа по Гришони  :lol:
Свързвах осветлението.
Всичките ми къщурки са премествяеми при нужда. В случая, слагам тия клеми (не знам точно как се казват). Чрез тях откачвам/закачвам при нужда.




Долната и централната част на селцето вече светят:











Остава работа по горната част на селцето, но тя е малко.

И една обща снимка на двете спирали и планината Гришенвалд.  :) :drinks: :hi:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #305 -: 21 Ноември 2020, 02:11:27 »
Аз нали в Индокитай съм главно на фейсбук и все търся да ти пращам сърчица, ама тук няма. Великолепна работа, Грег! Истинско удоволствие е да гледам как се изпълва "макетна зала" с красиви, добре обмислени и изработени детайли. Финалната снимка даже си я запазих да си я гледам като стимул.:good:
« Последна редакция: 21 Ноември 2020, 02:24:12 от eurostar »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #306 -: 09 Декември 2020, 17:36:55 »
В темата за швейцарските влаци стана въпрос за малките кабелни къщурки, разположени през 800 м. Първата вече присигна и я сглобих, но все още не е монтирана на мястото ѝ.

Но, все пак:




Ще трябва да я поомацам и състаря, но по-натам като я поставя на мястото ѝ.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #307 -: 09 Декември 2020, 19:17:27 »
И да не я "оцапаш" пак изглежда ...много джиджано!!!
Сложи една запалка и един железничар в 1:87 на следващата снимка, да се види какво миниатюрно бижу е!!!
За който може и иска да види, не само да се ...
вживява творчески и пламенно  в "играчката"!

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #308 -: 09 Декември 2020, 20:22:08 »
Цитат на: pach link=topic=4300.msg120256#msg120256 date=1607534247
...Сложи една запалка и един железничар в 1:87 на следващата снимка, да се види какво миниатюрно бижу е!!! ...

Имах идея да сложа до нея монета от 1 лв. или 2 лв., но отплеснах и забравих... :)

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #309 -: 22 Февруари 2021, 10:28:44 »
От известно време сглобявам един прекрасен laser-kut на емблематична сграда за Готард трасето - църквата на Васен:


Построена на малко хълмче в селцето Васен, тя се вижда от трите нива на жп трасето, което обикаля около нея. Няма снимка или най-вече разказ за Готард трасето в който да не е спомената...
Прецених, че трябва да я имам и аз на макета си в селцето "Гришони", както и на всеки макет с швейцарска тематика!
Между другото, клисара хич не беше дружелюбен и приветлив  :yes: :haha:, но това е друга тема.

Снимките са някъде от декември 2020:


 
Ъгълчетата и сгобките ги китосах и шкурнах. После сложих и мазилката.
Вглеждайки се в детайлите (според мен в тях е удоволствието и разковничето за един що-годе качествен модел и макет, за разлика от "детската градина"), видях, че мазилката в оригинал не е чисто бяла, а леко сивее. Има бели кантове/фризове около прозорците. Реших да се заиграя и смених бялата фасада с лееко сив нюанс. Облепих около прозорците, като ги боядисах бяло:




Тъкмо свърших с всички прозорци и видях, че е трябвало да изпиля стените окло тях леко под ъгъл. Тя трябваше да повторя цялата опреация наново... :lol:

Нищо де, все пак това е удоволстивие!
Продължавам...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #310 -: 26 Февруари 2021, 10:32:24 »
За момента стигна до тук. Монтирано е вътрешно осветление, както и на входа (снимки, като я сложа на макета).






За жалост, от последната снимка се вижда, че не съм монтирал улуци и два водостока. Просто ги нямаше в комплекта. Водостоците не са промлем - имам месингова тел 1мм., но улука (20 см.) нямам, а също така нямам и 3Д принтер, за да си направя. Също така липсва и кръста върху камбанарията, както и върху входната врата. Писах на швейцареца от който купих кита за сглобяване на приличен английски (така мисля :blush2:), но нямаше никакъв отговор. Понеже той е френско говорящ (може да се е обидил, че не се обръщам към него на майчиния му език), потърсих помощ от приятел (Жорж  :hi:), като го уведомихме на чист майчин език за липсите, с молба да се възстановят. Все пак, кита не беше хич евтин, а като се сложи и космическата доставката (страна извън EU) става... Отново никакъв отговор, което е най-обидното - поне да се извини. И аз, като горд балканец и българин му пратих на майчиният му език "поздрави"...
Ще се оправя и сам, но поредното доказателство, че и в прехваленото западно общество (Тони  :drinks:) има некоректни черни овци. При това, че му накупих доста къщурки, повече няма да съм му клиент!  &bgflag
« Последна редакция: 26 Февруари 2021, 10:35:38 от gregary »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #311 -: 26 Февруари 2021, 12:32:44 »
Мисля че улуците спокойно можеш да си ги изработиш - или от тънка (медна) ламаринка, или да цепнеш на две нещо като клечка за уши. Като минеш с четката след това ще станат по-истински от оригиналните (те са доста дебели). Доколкото мога да предположа и с кръста ще се справиш.
Разбира се неприятно е че не са в кутията ... но къщичката изглежда добре. Успех.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #312 -: 26 Февруари 2021, 14:09:54 »
Принципно, северната страна на църквичката няма да се вижда, като я сложа на макета. Имах идея да остане така, но адски ще ме дразни, като знам, че не е довършена. За клечките за уши също си мислех като вариант, но сега с тая ламаринка, хептен се ошашавих. Това е най-добрия вариант и ще е най-рЕалистичния, като подменя и сложените до тук... Ще преценя на кой от трите варианта да се спра, като отида да покарам дрон :lol:

Иначе, остава още малко работа - да сложа снегодържачите по керемидите и да се пробвам да посъстаря керемидите и кубето...

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #313 -: 26 Февруари 2021, 15:18:45 »


Нарисувай графит 'Локо Сф', жп форум сме в крайна сметка :)

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #314 -: 26 Февруари 2021, 23:02:40 »
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg121067#msg121067 date=1614328344
Ще се оправя и сам
Ето две идейки:
1: https://www.modellbahnshop-lippe.com/Landscape+%26+Decoration/Roofs/Auhagen-80304/gb/modell_188043.html
2: https://model-railroad-hobbyist.com/node/31245 Тази е взаимствана от идеята на Митко!
 Успех с начинанието!