Автор Тема: Mакетът на gregary  (Прочетена 135659 пъти)

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #330 -: 01 Март 2022, 19:43:57 »
Гриша,

Според стъпка 2 на функционалния тест, светодиодът на платката трябва да светне за кратко при включване на захранването от ключето. Това става ли на втората платка?

Да няма лоша спойка на това ключе? Батерията на втората платка заредена ли е (напрежение без товар поне 3,6 волта)? Правилно ли е включена (поляритет)?

Т.е. провери дали чипът на втората платка получава захранване.

За пробите може да извадиш втората платка от крана. Връзката с нея трябва да се осъществи и без свързани товари (мотори и светодиоди).

Иван

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #331 -: 01 Март 2022, 20:13:22 »
Цитат на: IvanC link=topic=4300.msg123323#msg123323 date=1646156637
Според стъпка 2 на функционалния тест, светодиодът на платката трябва да светне за кратко при включване на захранването от ключето. Това става ли на втората платка?
Светодиодът светва за кратко след като включа захранването и мига през няколко секунди. На клипчето се вижда за миг - 1:00 мин.

Цитат на: IvanC link=topic=4300.msg123323#msg123323 date=1646156637
Батерията на втората платка заредена ли е (напрежение без товар поне 3,6 волта)? Правилно ли е включена (поляритет)?

Батерията е заредена (имам зарядно), като поляритета няма как да се сбърка (има цветово указание, червено + и черно -)

Цитат на: IvanC link=topic=4300.msg123323#msg123323 date=1646156637
Т.е. провери дали чипът на втората платка получава захранване.

За пробите може да извадиш втората платка от крана. Връзката с нея трябва да се осъществи и без свързани товари (мотори и светодиоди).


Всичко това го правих по няколко пъти, като според мен всичко е наред. Даже след малко пак ще проверя всичко отначало...  :)

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #332 -: 01 Март 2022, 21:01:26 »
Щом светодиодът премигва, значи захранването е наред. Най-вероятно няма връзка между чипа на втората платка и този на главната, което се осъществява от програмите в двата чипа.

Търсил ли си за този проблем на немските форуми?

Иван

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #333 -: 01 Март 2022, 21:11:08 »
Гриша, описанието е доста постно. Пише че това съобщение било нормално. След него да изключиш и включиш отново двете платки, да си видиш връзката с wifi мрежата и да провериш батерията.
Дали да не изключиш домашната си wifi мрежа - да не се бъркат нещо.

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #334 -: 01 Март 2022, 21:13:09 »
Гриша,

Този "младеж" има същия проблем. Не става ясно дали си е разрешил проблема, но е получил информация от Фалер как да ресетира чипа


https://hi-in.facebook.com/faller.de/posts/5632078300200714




Иван

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #335 -: 01 Март 2022, 21:27:46 »
Цитат на: IvanC link=topic=4300.msg123325#msg123325 date=1646161286
Търсил ли си за този проблем на немските форуми?

Първата ми работа беше да проверя  ТУК , но там не видях нещо с моя проблем. Сега, при поредното преглеждане на темата, видях, че има линк към друга ТЕМА и там има същия проблем като моя. По някакъв начин съм я пропуснал. От Фалер са му дали  указания за ресетване на първата платка и после нова парола и т.н.

П.П. А, благодаря, вие сте ми отговорили...  :hi:
« Последна редакция: 01 Март 2022, 21:40:22 от gregary »

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #336 -: 01 Март 2022, 21:43:40 »
Превод от Гугъл и с малко моя помощ:

Цитат
Описание на проблема

След включване на двете платки, вторичната платка не се разпознава. Това също се показва в прозореца на браузъра (виж снимка 1)


Причина

По време на първоначалното задаване на парола, вторичната платка е била изключена или все още не е свързана.


Решение

Настройката за WLAN трябва да бъде нулирана. НО: Само на първичната платка!

За да направите това, изводите "GND" и "GPIO0" трябва да бъдат свързани, както е показано на снимка 2 или 3, когато устройството е включено. (Опасност от късо съединение! Моля, използвайте варианта на снимка 3, само ако вариантът на снимка 2 не работи поради липса на място)

Препоръчваме ви да използвате пинсета или парче твърд проводник, а не многожилен проводник, тъй като това може да доведе до нежелано късо съединение.

Когато двата контакта са свързани, малкият син светодиод на платката светва за кратко. (виж снимка 3)

Сега и двете платки (първична и вторична) трябва да бъдат изключени и включени отново. Настройките за WLAN вече са нулирани.

Ако сега се свържете отново с отворената мрежа FallerWIFI1X и извикате адреса 172.17.217.217 във вашия браузър, трябва да се появи текстът "Това ще бъде паролата за WLAN..." (виж снимка 4), едва тогава трябва да зададете паролата и след това рестартирайте отново двете платки. Оттук нататък можете да продължите, както е описано в инструкциите.

Не ми стана ясно кога точно да се свържат двата извода. ПРЕДИ включване на захранването или СЛЕД като вече е включено. Предполагам ПРЕДИ, защото обикновено при стартирането на програмата в чипа се правят подобни проверки... или поне аз така правя в моите програми, за да не се губи време за подобни проверки в цикъла на програмата.

След като си ресетирал чипа на главната платка, преди въвеждане на новата парола, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и двете платки трябва да са се свързали, за да може и в двете да се сменят паролата и SSID на мрежата. Иначе пак ще стане същото - промяна само на главната платка.

П.П. Гришата вече е намерил решението докато аз писателствах по превода...  :yes:

Иван
« Последна редакция: 01 Март 2022, 21:45:59 от IvanC »

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Портален кран - платки
« Отговор #337 -: 03 Април 2022, 00:50:29 »
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg123328#msg123328 date=1646162866
Първата ми работа беше да проверя  ТУК , но там не видях нещо с моя проблем. Сега, при поредното преглеждане на темата, видях, че има линк към друга ТЕМА и там има същия проблем като моя. По някакъв начин съм я пропуснал. От Фалер са му дали  указания за ресетване на първата платка и после нова парола и т.н.

П.П. А, благодаря, вие сте ми отговорили...  :hi:

Гриша, какво стана с крана? Успя ли да оправиш връзката с втората платка?

Иван

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #338 -: 03 Април 2022, 16:03:26 »
Благодарение на твоето съдействие и внимателно прочитане на някои теми в немския форум, се оправиха нещата. Реално, не посмях веднага да дам "накъсо" платката, както е дадена на картинката и писах на Фалер за проблема. Исках да се застраховам при евентуално негативно развитие. Учудващо, доста бързо на другият ден ми върнаха отговор - същия, който ти намери във ФБ. Да рестартирам платката, като ми се извиняваха за проблема. Рестартирах, отново настройки и готово. Досглобих някои дребни нещица и днес го боядисах с аерограха. Следваща ми задача е да сложа надписите и да го монтирам на макета. Ще направя снимки и видео. Трябва само свободно време и муза за работа...  :drinks:

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #339 -: 03 Април 2022, 18:15:27 »
Супер! Радвам се, че си успял да оправиш проблема.  :drinks:

Това за музата е много вярно. И при мен е така - без музата нещата не стават и напоследък не се и захващам, ако музата не ме е посетила. Като ме посети пък, не иска да си тръгне и става едно седене по нощите и жената ме гледа накриво.  :swoon:

Чакам с нетърпение снимки на крана на макета!

Иван

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #340 -: 09 Април 2022, 17:35:31 »
Ето го чичо "Кран"  :)



Принципно, много му се радвам, затова си го и купих, но има и едни забележки които на фона на сената не би трябвало да ги има.
Най-вече става въпрос за задвижването. Моделът е предвиден за стационарен и задвижен. Задвижването се купува впоследствие, но не е предвидено да се скрие окабеляването в мноооогото място което има в "търбуха"... Задвижването е с две моторчета на лява и дясна колоос, като захранването идва от батерия, която е скрита в командния център. Връзката между тях е с по един шестлентов кабел, който много грозно се вижда.  Аз леко го преработих, скривайки го в основата., а можеше фабрично да е така. Осветлението също го преработих, като направих по една от лява и дясна колоос токоснемащи, като взех за осветителни тела от Фисман. Впоследствие, реших и да го боядисам. Хем да се уча с аерограф, хем и да му дам метален цвят. Всичко останало си е фабрично.

Процес на сглобяване. Съжалявам, че пропуснах някои моменти за снимка...




Токоснемане









Движението на кранът е:
напред - назад
ляво - дясно
нагоре - надолу
Не е предвидено да откача и закача контейнер. Това може който иска да си го направи впоследстие - има няколко примера. Не се савърта и около оста си с моторче, като според мен няма място къде да се монтира. Завърта се ръчно.
Предвиден е да стои тук. Назад в темата имаше снимки с друг кран, но го продадох и взех този. Мястото не е голямо и затова не е сглобен в пълен капацитет.
В момента мястото е малко ъ..., аз му казвах "творчески хаос", ама то се оказва пълен хаос. В момента там е скадирано какво ли не, но ще го оправя... един ден. ;D



Видео и нощни снимки по-натам.

П.П. Сега виждам, че някои лепенки са се поотлепили и ще трябва да ги оравя. Между другото и те не са голямо качество. Според мен можеше по-добри, но...

снимки

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #341 -: 16 Април 2022, 21:49:53 »
Преди малко направих и нощни снимки:






Мисля, че стана ясно затова как ще е позициониран. Осветлението е само от крана, но впоследствие, ще сложа и стационарни стълбове с лампи.
Някой ден, като му дойде времето  :haha:, ще направя и самия терминал с пристанището, но сега там ще спра да работя, като мисля да си довърша планинската част.

Кратко пояснително видео

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #342 -: 17 Април 2022, 11:03:22 »
Хах,голЕм кеф!!! ;D :locomotive: :bb2: :blind:
Да поздравиш специално жена ти - явно тя е шефа на цялата бригада такелажници на пристанището!!!
Много приятно клипче и чудесно задвижен кран! (семейна ценност е станал! :lol:  :give_heart: :drinks:)
 :clapping: :clapping: :clapping:

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #343 -: 16 Ноември 2022, 02:32:53 »
Гриша,

Какво става с макета? Съмнява ме да няма развитие по него - от последните ти публикации се вижда, че творенето не спира.

Пускай още мнения със снимки, коментари и клипчета! Окото чака съблазън!

Иван

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #344 -: 16 Ноември 2022, 18:49:03 »
 :)
Иван, благодаря за интереса, но за жалост няма никакво развитие.
Много дълго време (3-4 месеца), се бях командировал  :lol: и ме нямаше на Побит камък.
Миналата седмица ме хвана музата и поработих един ден (леле, какво постижение), но липсата на една джаджа пак ме спря. Поръчах я, но колета все още не е тръгнал. През това време си отливам гипсови скалички...
Има една част от дългата страна на макета (8,20 м.) която все още не съм я гипсирал, не съм завършил ландшафта и искам да я довърша.