Автор Тема: Mакетът на gregary  (Прочетена 135660 пъти)

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #345 -: 04 Декември 2022, 17:42:43 »
Леееко раздвижване.
Както по-горе казах - искам да завършаедна част която не съм я гипсирал. За случая, трябваше да подготвя КМ в тунелите, че след това ще е по-трудно. Сложих стени в тунелите (имах едни на NOCH), като през тях сложих пробита тръбичка (това имах под ръка) за която закачих пружинка. За пружинката закачих КМ и я изведох навън от тунелите. После като почна да правя същинската КМ, ще продължа от там. Впоследствие конструкция, мрежа и гипсовите отливки.







Това е засега. Оставям компа, че ще ми стегне гипса...  :lol:

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #346 -: 12 Декември 2022, 16:18:23 »
Гриша, кое е заводско и кое е твоя изработка от контактния проводник, носещото въже и струнките? Защото са абсолютно прави и изпънати , но си личи , че ти си ги правил , та да разясниш , ако не е тайна.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #347 -: 12 Декември 2022, 20:38:27 »
Разбира се, че не е тайна. Гледам да показвам всичко със снимките...  :)
Ако имаш предвид това:

използвам фабрично производство на Sommerfeldt. В този конкретен случай, скосявам носещото въже към проводника посредством струните, за да се получи заострянето в края:

Идеята е контактния проводник да се задигне и вдигнатия пантограф на приближаважият лок да се приплъзне плавно.
Иначе за стълбовете, рамената и т.н. ползвам също части на Sommerfeldt, които сглобявам с идеята, че излизат по-евтино.







Впоследствие, като завърша даден участък, ще боядисам всичко...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #348 -: 08 Януари 2023, 15:07:58 »
Завърших с гипса за известно време или поне това което го бях запланувал:







Следващ етап:
- да се правя на художник, като рисувам, оцветявам и т.н.  :haha:
- да озеленявам

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #349 -: 26 Януари 2023, 17:16:15 »
Не знам как се получава, но напоследък (изминалата 2022) все повече нямам време за макета и хобито като цяло.  Днес поработих малко и бързам да кача снимки, да се отсрамя.  :blush2: Завърших ландшафта на участъка който бях започнал. Но, винаги има какво да се сложи или донаправи...

Преди:


Сега:







Това е засега.
Поне завърших този ≈ 1 кв.м. ... :)

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #350 -: 14 Март 2023, 22:21:29 »
Лееееко раздвижване...  :yes:
Тая зима, изглежда запълвам само дупки и кърпежи. Та, дойде време и на една малка такава, която по незнайни причини я има. Именно моста зад планинската ми гара  - Blausee-Mitholz.
Снимката е стара - поне пет години, но я пускам за да има ориентир къде работя в момента:

Трябва да довърша кърпежа/дупката за да работя по напред, предвид това, че след това няма да имам работен достъп до там.
На фототапета се вижда, че има малък водоем в переспектива и аз точно там съм сложил моста. За да оправдае името си планинската спира (Синьо езеро Митхолтц), все пак трябва да има наченка на такова. По-назад има едно такова, но то е на другия хребет/спирала и реших да има и такова зад гарата. И започнах да го правя.


Камъкът е от оригиналното езеро, който съм го взел и ще го внедря в тук:


Чакам водата (епоксидната смола) и малко зеленина и продължавам...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #351 -: 03 Април 2023, 18:34:30 »
Завърших езерцето и за да запълня напълно дупката, трябваше да ползвам и малко гипсово лепило... :haha:
Та:



Първоначалният вариант с дъб, но просто не вървече да има такова дърво до езето и трябваше да почакам за плачеща върба и бреза...


Впоследстие, водата трябваше малко да се "развалнува", да не е като "огледало".




Пропуснах да отбележа, че боядисах кантактната мрежа отзад с идеята, че там вече нямам работа и мога да се отдам на работа по коловозите на планинската гара...

П.П. Чудя се да боядисам ли и стълбовете на контактната мрежа? По-скоро "ДА"?

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #352 -: 04 Април 2023, 00:08:43 »
Цитат на: gregary link=topic=4300.msg124382#msg124382 date=1680536070

П.П. Чудя се да боядисам ли и стълбовете на контактната мрежа? По-скоро "ДА"?


Защо да ги боядисваш? Изглеждат вече боядисани и с добър цвят.

Иван

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #353 -: 06 Април 2023, 17:27:55 »
Цитат на: IvanC link=topic=4300.msg124383#msg124383 date=1680556123
Защо да ги боядисваш? Изглеждат вече боядисани и с добър цвят.

Иван

Малко късно отговарям, но...  :)
Преди време правих контактна мрежа пред тунелите при големия мост между двете спирали, която я боядисах със сив грунд на ТАМIYA и за да се оеднаквят с останалите стълбове мисля да боядисам и другите...



Но, най-вече се решавам да ги боядисам, защото на два стълба се появи ръжда. На всички останали няма проблем, но тия два го има...


Аз нямам опит със запояването. Идея си нямам защо така стана - от калая ли или от маслото за запояване, което е препоръчано от производителя, но проблемът е факт.

Отделно в немските и швейцарските форуми гледам, че ги боядисват...

Снимки - галерия

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #354 -: 06 Април 2023, 19:01:50 »
Точно тези два стълба ми изглеждат най-реалистични! Бих им изчистил едрата ръжда, почистил от остатъци от флюса и пръснал с матов лак да ги запечата.

"Маслото за запояване" (флюсът) може да е (и сигурно е) на киселинна база. Ако не се почисти добре, продължава да атакува метала и води до оксидиране, а при стоманата до ръжда. Затова детайлите след запояване трябва да се мият обилно с вода или спирт, в зависимост от типа на флюса. Ако флюсът се мие с вода, при първото измиване във водата може да се разтвори сода бикарбонат, за да неутрализира остатъците от киселината. Детайлът се търка с четка за зъби, натопена в содената вода. След това се измива само с вода и подсушава.

Иван
« Последна редакция: 06 Април 2023, 19:10:37 от IvanC »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #355 -: 06 Април 2023, 22:39:24 »
Благодаря!
Аз наистина нямам опит със спойки, флюс, тинол и т.н. Всичко дотук ми е на принципа проба/грешка и по-малко гледане в тубата, и така постепенно...
За жалост съм пропуснал още едно място с раждата:


Може би съм прекалил с неподходящ флюс или е фабричен проблем който излиза сега или е нещо друго, но това няма никакво значение. Просто ще трябва да го реша, защото не ми харесва. Решението е почистване и боядисване....

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #356 -: 08 Май 2023, 22:24:35 »
Леко развитие...

Боядисах стълбовете на контактната мрежа на най-горното ниво и там вече нямам работа.
Слезнах надолу и завърших, като съединих трасето на Фалер Кар Систем - малко видео:
https://youtu.be/yiMfxahmZKM

Шпакловане, боядисване на трасето. Трябва да се сложат пътни знаци и да се довърши маркировката...
След това започнах работа и по планинската гара с изгражане на пероните...





gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #357 -: 14 Май 2023, 20:33:42 »
Продължавам по изграждането на планинската ми гара...
Преди врме (5-6 г.), бях закупил подпорните стени за пероните, като чак сега им дойде времето да ги сложа. Между тях изрязах пенливо ПВЦ (симона), като впоследстие ги пръснах със сива боя...







Следва баластиране,контактна мрежа, светофари, осветление и всякаки други джаджи...

п.п. Крокодилчето е стационарно, просто за фон...  :yes:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #358 -: 04 Юни 2023, 20:02:32 »
Намерих малко време в което положих баластра в гаровото развитие, като го и пръснах с аерографа и с малко патина...





Следват още много работа по планинската гара, но може би преди това малко лятна почивка...  :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #359 -: 06 Юни 2023, 18:35:09 »
Хах, едва що започна тази година и вече за лятна почивка говориш!!! :scratch_ones_head: :pleasantry:
Подозирам, че когато намериш време за макета, не работиш по него, ами караш влакове като луд!!!
Никва почивка - продължавай в същия дух, щото лятото си е лято!!!
 :hi: :dance1: :locomotive: :locomotive: :locomotive: :locomotive: :locomotive: :locomotive: