Автор Тема: Mакетът на gregary  (Прочетена 135648 пъти)

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Mакетът на gregary
« -: 06 Май 2013, 22:02:29 »








Реално,помещението и тази зима не го отоплих качествено,затова по трасето и дървенията не съм работил грам.Да се надявам,че лятото ще мога да понапредна повечко. :yes:
Все пак напреднах малко откъм сградния фонд.
От два месеца (може и три да са),усилено сглобявам "къщурки"...ех,това лепило  :blink: :haha:

преди:


сега:


Горе-долу се очертава площадче около катедралата,която смятам да я повдигна малко, на хълмче,фундамент или нещо подобно,със съответно стълбички,парапети и т.н.


Планувам да поставя и кметството на "кибри" около нея.Пространството около и зад тv кулата най-вече ще са зелени площи.

Без окончателно да съм положил релсите за трамвайното трасе,все пак се вижда идеята къде ще бъде то.




заобикаляйки около катедралата
Трамвайното депо:


Релсите ще ги "вкопая"в корка,за да може после да положа паваж,бетон или асфалт.
С трамвайната релса смятам да си поиграя малко,като и сложа контра релса,за да се получи нещо такова:

Дано да успея.Обратният завой ще е около депото.


Всички сгради в момента са "подвижни" :) Докато не получа окончателен завършек на градската среда,няма да ги фиксирам.Засега само ги "осветявам" с диоди.
Тук имитирам "изгасени" помещения,като облепвам декорациите с черно тиксо.

Впоследствие,при светнат диод,да се получи нещо като частична заетост в сградата.

Поставих и кабел канали:

малко ремонт  ;D

Гаровите стълбове за к.м. са фиксирани на място,а магистралните само съм ги поставил идейно.

Леко развитие и на речният терминал.Пристигна и шлеп за въглища.Сложих и кейова стена,но ще трябва да я удължа...
« Последна редакция: 31 Януари 2017, 21:45:31 от Mixy »

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #1 -: 07 Май 2013, 09:55:28 »
Кръстачката при входа на гарата не може ли да се поореже малко, за да няма това изкривяване към втори коловоз? Знам, че обичаш всичко да е в заводския му вид, но аз бих помислил върху такъв вариант. Иначе нямам думи - прави се като по учебник.
 :victory: :clapping: :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #2 -: 07 Май 2013, 09:55:58 »
Страхотноооо!!!
Грег, дали има смисъл ... пък и време имаш ли за този голяма макет,
сам да си правиш трамвайните релси? Щото от Тилиг продават много
готини, при това правени за градски маршрути:



И са два типоразмера - Н0 и Н0m.
Имат и стрелки в паваж:


 :good:




ПРедпологам че ако направиш поръчката през Жоро,
цените ще са по-различни - въпрос на контакти!

Ето линка към Н0m-каталога:
http://www.tillig.com/cgi-bin/tillig.pl?templ=tillig-pl/index.html
И към баткото му:
http://www.tillig.com/cgi-bin/tillig.pl?templ=tillig-pl/index.html

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #3 -: 07 Май 2013, 10:45:51 »
Цитат на: eurostar link=topic=2849.msg88993#msg88993 date=1367909728
Кръстачката при входа на гарата не може ли да се поореже малко, за да няма това изкривяване към втори коловоз?
 :victory: :clapping: :good:

Тази кривка се получи в резултат на това,че при бретела междуосието е по-голямо,а перона е по-тесен.Аз затова толкова дълго се бавех с решението си,защото това ме дразнеше.Алтернативата беше да режа и скъся релсите при бретела или да сложа по-широк перон,който не е оригиналният към гарата.А,аз направих кривката,като съответно поставя оригиналният перон...смятам че е най-удовлетворяващо решение.В действителност не изглежда да е много крива,ама на снимката наистина така изглежда.Това все още може да се коригира,като преместя фиксиращите пирончета в траверсите,за да се получи по-плавна крива.

Гледал съм трамвайните релси на тилиг и не само на тях,но цените са доста качествени.За малко разстояние - бива,но...за близо 4м. и отгоре смятам,че не си заслужава.Ще пробвам,да си ги имитирам сам. :yes:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #4 -: 07 Май 2013, 11:08:52 »
Не е страшно или нереално да има такава крива. Например, на Подуяне, при входа откъм София, има същата. Така че...

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #5 -: 07 Май 2013, 17:04:32 »
Аз съм на мнение, че заглавието на темата трябва да се промени, защото "НАЧАЛНИТЕ СТЪПКИ" отдавна са извървени :hi:

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #6 -: 08 Май 2013, 21:51:08 »
Страхотни сгради  :hi:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #7 -: 16 Май 2013, 17:43:28 »
Teзи дни си поиграх доволно с поялника (според моите пердстави  :)) и сглобих 11 бр.сфетофАри на Viessmann.Но,към тия разбойници от Viessmann имам няколко забележки!

1.Дали са за маневрени светлинни жълти СДМ диоди вместо бели.Огромно благодаря на ВанКата за тяхната смяна. :hi:

2.Сложили са общ плюс,а не общ минус.

3.При сглобяването на платката в корубата,се получава просвет/отражение на бялата светлина към жълтата и червените светлини.Но,все пак смятам че го реших проблема.


Боядисах с черна боя около белите СМД диоди и светлината не се разпръсква.

Вече монтирани на едната (южната) гърловина:

 
другата:






В момента светофАрите са само монтирани,остава да ги вържа къмбъдещото табло.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #8 -: 16 Май 2013, 17:56:56 »
Не ми се рови по книгите сега, ама швейцарците не бяха ли с лява сигнализация?

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #9 -: 17 Май 2013, 00:28:18 »
Няма смисъл да ровиш - швейцарците са с лява сигнализация и ти го знаеш!
Но,сигурно ако се разровиш по-назад в темата,ще видиш,че все някъде съм упоменал (под аватара),че съм фен и на DB,не само на SBB и RhB.
Та...за да карам и пресъздам реално тези администрации на моя малък свят,реших да има и от двете.Тоест и от Германия и Швейцария.Градската част е немска с дясна сигнализация и сгради,а след това;
Цитат на: gregary link=topic=2849.msg82823#msg82823 date=1350486292

След него трябва да се получи нещо такова
(Image removed from quote.)
лек завой вляво,железорешетъчен мост над реката и тунел от където започва заветният релеф на Швейцария.

имитирайки някаква погранична зона между двете страни,където и без това в V епоха се движат без ограничения и двете (не само) администрации. Пример - гр.Базел на река Рейн,граница м/у двете страни,където има и контейнерен ,въглищен терминал.
Като мина реката някога ще мина и на заветният за мен релеф на SBB и RhB със съответната лява сигнализация!
Как ще стане това...не знам,защото трябва да се направят съответните светофAри,а аз не знам фирма произвеждаща ги. :(
Може би ще се правят на ръка!

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #10 -: 17 Май 2013, 07:09:55 »
Браво , Грегари!
Страхотен макет се заформя!
Поздравления и за трамваите! Разполагаш ли с подвижен състав?
Да се изкажа пак неподготвен - не е ли мястото на тази тема при другите - Пожвалете се с вашия макет ?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #11 -: 17 Май 2013, 10:14:08 »
Грег с голямо нетърпение очаквам клип заснет по двойния коловоз - нормално и теснолинейно междурелсие!!!
Може би само ти си с още по-голямо нетърпение  :lol: :lol: :lol:.
Не знам защо наблягаш на светоФАри, които всъщност се монтират за управление на уличното движение,.
но струвами се, че нашето са светОфори - за управление на влакове. Някои смятат че това е "русизъм" ( :on_the_quiet:)
но да или не, тази малка разлика отличава двете сигнализационни табели - коя за какво се ползва. :yes:
Или наистина си смени заглавието на темата в първия пост,
 или крайно време е модераторите да изнесат темата в съседния раздел.
 :hi:  :clapping:
А макета просто става чудесно.
На какво междурелси последно ще са ти трамвайте?
 ;D ;D ;D

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #12 -: 17 Май 2013, 10:50:46 »
Говорих с администрацията да я преместим в другия раздел или името да сменя,или нова тема в другия ...
Както решат!
Идеята ми първоначално беше да пусна темата в "Имам нужда..." докато ми се избистри концепцията,а и нямаше с какво да се "похваля".После да пусна нова като започна макета в "похвалете се с вашия макет",ама нещо се насметох  ;Dза което се извинявам.
Цитат на: pach link=topic=2849.msg89188#msg89188 date=1368774848

Не знам защо наблягаш на светоФАри, които всъщност се монтират за управление на уличното движение,.
но струвами се, че нашето са светОфори - за управление на влакове. Някои смятат че това е "русизъм" ( :on_the_quiet:)

И аз съм сред тези някои,а дали съм прав не знам.

За съжаление все още нямам подвижен състав на трамваи,но има обясними причини.Спрял съм се на НО междурелсие и по точно на тези модели:
roco 63095

защото са по-къси и влизат в трамвайното депо.Тези с три секции не влизат само за 1 см.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #13 -: 17 Май 2013, 11:20:44 »
Off-Topic:
Пламене, май не можеш да спиш от ужасТ, че хипотетично някой може да забучи влаков свегофАр на градска улица...  :lol: Смяташ ли, че е възможно, а? Утре се събуждаш и.... вместо стандартни светофари на улицата има влакови светофАри!!!  :blink:

Интересно, в Чехия и Германия са ми казвали, че нощно време по трамвайните линии бутат ЖП вагони със стоки за директно разтоварване в магазините, тогава там с какво регулират влака - със светофОри или със светофАри?  :spiteful:

Постът не е по темата!
« Последна редакция: 17 Май 2013, 11:21:53 от pavel75 »

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: Mакетът на gregary
« Отговор #14 -: 17 Май 2013, 12:22:10 »
Трамвайчето е много хубаво и дори може би едно от най-хубавите в Н0. Имам трисекционния вариант, но малко по-старо производство - 2004 г.  Надявам се, че по-новите не са ги окепазили. Иначе всичко, освен оцветяването, си е същото. Двигателят е така разположен, че изобщо не закрива вътрешността на салона. Подготвено е за цифровизация, има си светещи фарове, седалки, а дори и ватман. Виждал съм какви ли не модели на трамваи - виенски, берлински, пражки - всичките  визуално далеч по-не са хубави. Не мога да кажа примерно за швейцарските Navemo, но те са за тясното междурелсие H0m, понеже в Швейцария всички действителни трамвайни линии са с междурелсие 1000 мм, но въпреки това има и модификации с талиги за стандартно H0.
« Последна редакция: 17 Май 2013, 12:34:09 от IKAR »