Автор Тема: Как мога да възстановя членството си в клуба?  (Прочетена 21726 пъти)

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #15 -: 12 Октомври 2017, 12:43:42 »
Цитат на: emilchaushev link=topic=5018.msg109152#msg109152 date=1507713661
Ами хобито изисква финанси. Двата клуба, които мислеха, че ще съществуват без клубни такси в момента са в историята.
Клубът освен по собствено желание се напуска и поради неплащане на клубни такси. И когато трябва някой да играе ролята на пъдар и да се моли да се внесат таксите означава, че "материала" не е качествен. От това искаме да се предпазим, за това има условия, устав и порядки, които са задължение на клубните членове да се познават и спазват, което декларират с молбата си за членство.
Нито устава е скрит, нито правилника.

Моите уважения към българския жп моделист, на който все някой му е длъжен, все някой не прави нещо за него, все той е онеправдан, но без пари може да очаква именно това. А като гледам и срещите, които организираме уж са безплатни пък горкия български жп моделист пак го няма- дали пък някой не го е щипал под масата или не му е напил водата?

Аз лично предпочитам да гледам резултатите, а не собствената изгода, що се отнася до клубна дейност. И ако някой има различни от тези възгледи, то просто не става за клубна дейност и ще помоля да се въздържа от коментари по темата. Ако някой може да посочи постигнати резултати от художествена самодейност на тема жп моделизъм у дома, доближаващи се или поне близки до тези на клуба за последните 8 години ще се радвам да сподели ноу - хау, може пък да се усъвършенстваме и да станем още по- добри.

И един пример.... давате ли си сметка как съществува този форум? Някой плаща за него, някой го обгрижва за да съществува. И това благодарение на едно анти- тесногръдо мислене за очаквани облаги.  Кой от вас нечленуващ в организация може да се похвали с такова отношение към хобито?

Едва ли клуба е идеален. Но той е резултат от решенията на клубните членове и е такъв, какъвто е в момента.

Тъй , че моля да оставите лесния път на хулите към клуба. Ако искате да помагате- помагайте, ако не искате недейте, но бъдете поне градивни!!!

Да започнеме с това, чв казваш "Хобито"... Ами то затова е Хоби, а не професия или мания, самата дума "Хоби" предполага някакво приятно занимание в свободното време. Та толкова по въпроса кой къде бил, кой къде дошъл или не отишъл, кой какво не направил или направил и за колко време. Относно финансите - да, тук съм съгласен че това е скъпо хоби, далеч съм и от мисълта, че членският внос може да бъде символичен например от по 80 стотинки годишно. Никога не съм и повдигал въпрос за пари по време на краткото ми членуване там, нито пък имам някакви съмнения че някой е забогатял на мой гръб - напротив, радвам се на постигнатото и създаденото макар и да нямам абсолютно никакъв принос за това.

Аз за себе си съм стигнал до извода че клуб не ми трябва. Като започнеме от финансовите разходи по членството - ами само за първата година те възлизат на 290 лева (с включената встъпителна вноска), което прави 150 евро, което пък както и да го погледнеш си е един хубав локомотив от който и да е от трите мащаба и след това 240 лева - да кажем около 125 евро което е един може би не чак толкова прекрасен но все пак хубав локомотив всяка следваща година. Отделно членството ми  даваше право да идвам всяка Събота на сбирки за по няколко часа. Това прави 52 Съботи годишно, от тях като извадиме няколко седмици, в които поради една или друга причина клубът е затворен и не работи и още няколко седмици, когато поради лични ангажименти не мога да дойда - в най-добрия случай се получава около 2/3-ти от тези 52 седмици годишно. Отделно че мястото е крайно некомуникативно и макар и живеейки в центъра ми се налагаше да сменям два вида транспорт и после ходене пеша докато дойда. За щастие в почти всички случаи на връщане винаги се е намирал по някой с кола, който да ме метне обратно в цивилизацията, благодаря за което.

Относно постигнатите резултати - не съм видял никой да бъде критичен. Напротив, всичко което сте изградили е много хубаво. Критика би могло да бъде, когато някой започне да дава акъл от типа на: "ама тая релса защо така, а не иначе?", "това ако бях аз щях/можех да го направя по-добре или еди как си" итн. Такова нещо до сега не съм чул или прочел, така че очевидно хората неченуващи в клуба (или може би би било по-удобно за краткост да се наричаме "Нисшите") както се вижда се въздържат от коментари и явно са оставили лесния път на хулите към клуба. Живея в малко градче (всъщност конгломерат от 2 малки градчета, които са запазили имената си вместо да станат квартали на единият от трите града), което като национално значение е съпоставимо с Полски Тръмбеш или Тутракан в България. Само в този регион има сигурно 100 човека, които си купуват влакове (болшинството разбира се "Хорнби"). Изключвайки ерата "Млад Техник", когато в НъРъБъ всеки хайде да не е трети, но всеки пети келеш имаше или влакче или поне аутобан, в най-златните времена в епохата "Форум" в цяла посткомунистическа България имаше сигурно 100 човека, които се занимаваха с това хоби. При това със силна тенденция към намаляване, доста хора изгубиха интерес и си продадоха колекциите за да си нахранят семействата или да си платят текущите битови сметки, това в благодарение на един тъп и прост селски тиквеник, псевдопожарникар и милиционер пишман-мутра от село Банкя, на когото клубът между другото му подари диорама, което макар и позабравено си остава единственото срамно петно в клубната история. Но нека не се отклоняваме от темата - та от тези сигурно над 100 човека тук, 20-30 също са си направили клуб, в който аз разбира се не членувам. Местното "БДЖ" им е отпуснало една неизползвана магазия в една от гарите, където от не знам колко години строят няколко нека ги наречем "макета", на които дори и с много въображение краят им се не види. Там въпросните джентълмени се събират всяка Сряда вечерта за по 2 часа, но не съм ходил сигурно от половин година и се очертава барем още половин та ако не и цяла да не ида. За балсатови призми примерно не са чували, а под "баластиране" там където изобщо го има се подразбира някакъв посипан пясък, който е раздухан с уста. Там където геометрията на релсите не съвпада, е съвсем нормално посредством изчекване и начекване на снадките да се получава завой тип "чупка" с луфт от 2 милиметра между двете релси, така както всеки от нас го е правил като дете с релсите си от ламаринено Пико. Антрацитено черните пътища и шосета, реализирани посредством темперни, маслени и акварелни бои са нещо като стандарт, също както и тревните площи, които освен по горепоисаният начин ги правят и от боядисани в зелено дървени стърготини, направо са си в ерата "Книгата на Юри Ботев". Ходих и в околията на около 10 изложби в които участваха клубни и лични макети от цялата околия и рядко се случваше някой да успее да ми хване окото. Дори и най-хубавите и сполучливи макети тук, с много условности и компромиси примерно могат да го докарат до към половината хубост (като качество, прецизност, детайлност и рИализъм) на който и да било от завършените модули на КЖМБ. За "Фремо" не са и чували, поне до момента аз таквоз нящо не видях. В това отношение съм абсолютно убеден и мога да си сложа ръка на сърцето, заявявайки че ЖП моделизмът в България - и като клуб (визирайки красивите модули и в трите мащаба), а и като "домашна художествена самодейност" (например макетите на Стоян, Владо и Ясен, а да не забравяме и строящите се грандиозни проекти на Грегъри и Живко Колев) е на едно поне германско ниво, така че по никакъв начин не бих могъл да бъда критичен. Напротив, дори призовавам и апелирам по-често да пускате снимки и клипчета на красивите модули, които са радост за окото. И между другото не забравяйте че Светлин беше изпреварил времето си, с пускането на темата "Каране на влак с цел" фактически наля основите на последвалите тенденции години преди първото Ви посещение в Унгария и последвалите го регистрационни карти на вагоните, телефони и домофони, часовници за мащабно време, разписания итн. На всички клубни членове, както и на всички самосиндикални художествено-самодейни домашни моделисти пожелавам крепко здраве, творческо дълголетие, щастие и осъществени цели, мечти и стремежи и по-често да ни радвате със снимки/клипове! Успех!

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #16 -: 12 Октомври 2017, 14:49:19 »
Да попитам и аз нещо : Като моделист - хобист и прочее , мога ли в събота, / която и да е / , да посетя клуба " КЖМБ " без някаква специална покана или уговорка с някой?
Разбрах , от колеги , че винаги след 13:00 ч. / изключвам отпускарския сезон , който мина / има човек и при желание от страна на човек не членуващ , може да отиде и да разгледа макета и побъбри с колегите?

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #17 -: 12 Октомври 2017, 15:02:12 »
Това можеше да се прави в деня на отворените врати, който се случвал все по-рядко:)

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #18 -: 12 Октомври 2017, 15:05:02 »
Цитат на: МАШИНИСТ link=topic=5018.msg109164#msg109164 date=1507808959
Да попитам и аз нещо : Като моделист - хобист и прочее , мога ли в събота, / която и да е / , да посетя клуба " КЖМБ " без някаква специална покана или уговорка с някой?
Разбрах , от колеги , че винаги след 13:00 ч. / изключвам отпускарския сезон , който мина / има човек и при желание от страна на човек не членуващ , може да отиде и да разгледа макета и побъбри с колегите?

Това може да стане на отворените врати, които се планират за месец ноември. Ако успеем да се организираме да вдигнем трасето ще бъде обявено.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #19 -: 12 Октомври 2017, 15:07:46 »
Let’s recap:
1.В клуба се влиза “трудно”
2.Клуба може да се яиди на ежемесечния ден на отворените врати, който може би ще се състои след месец; а може и не.

С други думи, едни хора са си се сдушили, направили са си едни макети и си карат по тях / перчат се на изложения.

Жалко. А навремето ме посрещаха 10-15 усмихнати лица, карахме, снимах, имаше общество.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #20 -: 12 Октомври 2017, 15:13:49 »
Цитат на: 760mm link=topic=5018.msg109167#msg109167 date=1507810066
Let’s recap:
1.В клуба се влиза “трудно”
2.Клуба може да се яиди на ежемесечния ден на отворените врати, който може би ще се състои след месец; а може и не.

С други думи, едни хора са си се сдушили, направили са си едни макети и си карат по тях / перчат се на изложения.

Жалко. А навремето ме посрещаха 10-15 усмихнати лица, карахме, снимах, имаше общество.

Честно казано не мога да разбера каква ти е целта, но с това провокиране си навличаш само негативно отношение.
По устав е така - външни хора може само на отворени врати. Реално някой дошъл в друго време не е върнат.
Откакто започнахме да ходим по срещи няма как да има всеки месец отворени врати, тъй като участието в срещата не е само дните в самата среща, а има подготовка преди и след нея.
Това е положението. Хубаво, лошо, харесва ти, не ти харесва - това е. Сега и да дойдеш няма да видиш нищо - трасето е на пирамиди и нито може да се кара, нито може да се види.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #21 -: 12 Октомври 2017, 15:21:19 »
Не целя нищо. Искаше ми се да е като преди. Отговора на Емил как мога отново да съм член бе “Предвид предишното членство трудно.”

С какво съм навредил на клуба?

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #22 -: 12 Октомври 2017, 15:26:28 »
Цитат на: 760mm link=topic=5018.msg109169#msg109169 date=1507810879
Не целя нищо. Искаше ми се да е като преди. Отговора на Емил как мога отново да съм член бе “Предвид предишното членство трудно.”

С какво съм навредил на клуба?

Ако си възстановиш членството няма да си първия, сигурно няма и да си последния.
Но за сега си първия който не е подал молба за членство, но тръби постоянно, че няма да го приемат. Признай, че това не е сериозно.
Не си навредил нещо пряко. Проблема идва от това когато член си тръгне без да го обяви официално. Все пак нямаме спонсори и разчитаме основно на приходите от членския внос да си покриваме наема и другите разходи по хобито.
Ти тръгвайки си без да кажеш "Довиждане" беше най-малкото обидно. Не говорим за финансовата част. Сега искаш да те посрещнем с усмивки.
Нямаме нищо против теб, но ти тогава не постъпи коректно към нас и сега нормално е да имаме резерви, че няма пак да ни зарежеш така.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #23 -: 12 Октомври 2017, 16:13:21 »
Разбираемо е. Тогава нямах работа, не смогвах финансово и не успявах да си плащам вноската. Напуснаха ме по тази причина, за което и аз съжалявам.

Като критика пък ми остана, че нямах ключ за клуба и съответно не можех да отида някой ден след работа, когато няма хора, или има малко и да си правя маневри, което ми е било винаги "моето нещо". Можех да ходя само в събота, докато по макета се пускат влакове с висока скорост и не е пригодно за маневрена дейност.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #24 -: 12 Октомври 2017, 23:45:29 »
Светльо, тъй и тъй си почнал нека и аз да ти помогна и да довърша рекапитулацията.

Едните хора дето са се събрали и са си направили са инвестирали, за да го имат това и са се потрудили.

Ти дето искаш да си връткаш се самонапусна по устава със задължения от повече от 12 вноски и аз като председател допуснах това положение.

Хайде сега си размърдай гънките и се сети защо нямаше ключ.... Ако трябваше след твоето на пускане да сменя патрона и ключовете на всички, щеше да ми докараш допълнителен разход от 100 лв...

Чакай бе пич. Ония дето са се събрали плащат всеки месец по 700 лв наем за помещенията. А тия дето искат да джиткат по модулите какво правят?

И какво не разбра как се възстановява членство?
Подаваш молба, гледаме я, отговаряме ти. Не си първия, който след напускане кандидатства за членство.

Аз молба не виждам да си подал та да продължаваш да пискаш.

А иначе обществото пак го има, но просто ти не си част от него. Пак караме и даже си пием уискито и бирата всяка събота, докато караме влакове, но това е привилегия на обществото, което си плаща за нея.
« Последна редакция: 12 Октомври 2017, 23:56:19 от emilchaushev »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #25 -: 13 Октомври 2017, 08:36:23 »
Цитат на: emilchaushev link=topic=5018.msg109179#msg109179 date=1507841129
... Пак караме и даже си пием уискито и бирата всяка събота, докато караме влакове, но това е привилегия на обществото, което си плаща за нея.

Mixy, извинявай, ама това ми хареса: плащаме си, и си пием, и си караме докато си пием, че даже и влакове си караме  ...

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Как мога да възстановя членството си в клуба?
« Отговор #26 -: 13 Октомври 2017, 09:46:44 »
Считам темата за изчерпана. На поставения въпрос беше даден съответния отговор. За допълнителни разяснения или уточняващи въпроси, моля, използвайте ЛС.

Mixy,

Администратор на Railwaypassion.com