Автор Тема: Категории в конкурси и изложби  (Прочетена 15065 пъти)

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 529
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Привет!

Относно хубавата и крайно необходима идея за национални срещи  :hi: :hi: :hi: на организатори и участници.

Позволявам си, като участник и оценяващ в Германско и Чешко,макар и преди сто години, да споделя какви категории има в състезанията по жп моделизъм:

1. Категория "Макети, диорами, сегменти"" -
без значение на мащаб, администрация,епоха, размери.
( За пояснение -сегмент е част от макет.)


2. Категория "Жп модел от кит, респ. набор"" -
сглобен модел(и) на подвижен състав, и/или принадлежности (сгради, ландшафт, сигнали, железен път, ел. и електронно оборудване, фигури )

3. Категория "Тюнингован, фризиран готов ,(фабрично произведен) жп модел".
Тук влизат всички жп модели , без оглед на епоха, администрация и мащаб, които са готови и индустриално произведени и са обработени допълнително от участника, без да се променя вида, серията. Пример - състаряване , ново оцветяване, добавяне на вътрешно оборудване, слагане на нови, по-фино направени части и др. подобни.

4.Категория "Преустроени модели" " .
Тук влизат всички жп модели, без оглед на епоха, администрация и мащаб, за чиято направа са използвани готови части и е създаден съвсем нов модел, от нова серия или вид. Пример 1: От два двуосни вагона се прави един триосен. Пример 2: Взема се готов локомотив, използва се само ходовата му част, а отгоре се прави чисто нов кожух, на съвсем друга серия. Пример 3: От три индустриал- но произведени модела на жп гари се прави съвсем нова постройка и т.н... Забележка: Този термин "Преустроен модел"" не ме удолетворява особено много, ако има по-подходящо предложение - давайте. Това си е буквален превод от немски и анлийски, барабар с руския...Нооо все пак, най-точно изразява материята...

5.Категория "Саморъчно изработен модел или част от модел от нулата"".
Ленивците му викат скратчбуилд  :on_the_quiet: .Тук влизат всички жп модели или части от модели, без оглед на епоха, администрация и мащаб, за чиято
направа могат да се използват готови само следните части: буфери, колела, зъбни колела, мотори, спрягове (куплунги), ел. крушки и проводи, ел. магнити, магнити и декодери, високоговорители. Всичко останало е направено от
моделиста.

Всички тези категории не съм ги измислил аз, като изключим т.2. (То е за да поощрим и стендовиците :yes:).... Датират от петдесетте години на миналия век. При много участници могат и да бъдат направени и подкатегории, примерно по мащаби, но кога това може да стане, т.е. да се нароим толкова много, не се наемам да гадая... :roll:
Освен това може и да има категории за участници до 14 години и такива между 14 и 18.
При англичаните е малко-по различно, но те винаги са били башк :yes:ъ. Ние си гледаме към МОРОП...

В подкрепа на горното казвам: Няма на каква база да бъдат сравнявани два локомотива - единия 1: 87 сглобен направо от кутията на Ревел и другия създаден от кожуха на серия 55 на Пико в 1:87 върху ходовата част на серия 81 на Тилиг в 1:120 и добавяни части от кожусите на серии 81 и 92 на БТТБ и много рязане, пилене, докато модела тръгне по релсите....или направо сглобена от кутията гара Горно нанадолнище и направена тухла по тухла гара Долно нанагорнище по собствени чертежи...

Ще добавя и нещо за награждаването. При по-малко от необходимия брой участници за даване на медали, т.е. по-малко от трима, при наличието на достоен модел/и/, се дава "Одобрителна награда"" или "Одобрителна диплома", моля да не се бърка с "Поощрителна награда" , която пък се дава за 4 място или за най-млад и най-възрастен участник, на момиче, сред глутница момчурляци и прочие...

По този принцип се правят и правеха национални и европейски състезания.

С написаното по-горе съвсем не искам да казвам на Уважаемите организатори какво и как да правят, просто споделям опит. Наясно съм , че понеже участниците, поне до сега, са доста малко , тези категории може да са предварили времето си в Татковината ни... &bgflag

Обаче правя две предложения:

1. Към обявените до сега от организаторите категории да се сложи поне още една : Примерно "Обща".
Доводи: Има и моделисти , които не правят български модели, но пък предлагат доста интересни неща и то в любимите на повечето от нас немски, австрийски и швейцарски администрации, пък и някой американец може да се промъкне и прочие.
Знам, че КЖМБ , залагат основно на Българското,  :hi: :hi: :hi: :hi bg&flag, но сме толкова малко, че е добре, според мен, да обединяваме, а не да разделяме...
Тук ще добавя, че поради особено оскъдната информация в посока български надписи и българско оцветяване, доста моделисти са възпрепятствани да направят или оцветят своя български модел. Особено когато става въпрос за епохи 3, 2 и 1. Освен това, даже и да има тази информация, изработката на надписи, доста често се оказва възпираш момент - няма производител, примерно за старите надписи със стария правопис или в едрите мащаби.

С второто предложение, за съжаление, сигурно ще разлая кучетата, но ми се струва несмело и византийско да се казва: "Ще оценяват всички присъстващи".
Ами как една мила половинка, дето не е виждала направен ръчно модел може да го оцени или децата????  :swoon: :swoon: :girl_haha: :girl_haha: :tender: :tender:

Трябва да си има комисия, предварително обявена поименно, с един или двама резервни членове и те обявени предварително.  Мнението, че някой може да се обиди на комисията, не премахва необходимостта от наличието и работата й. Инак отиваме в полето на Пилат Понтийски и си измиваме ръцете : "Народът избра..." 
Малък въпрос: Чудесно състарен модел на вагон цистерна, вапцан с цветовете на дъгата - небесно синьо, тревисто зелено, оранжево и розово и тъмно пурпурно и получава първо място: щото е най-красив и готин, когато са гласували всички... :suicide: :suicide:

НИЕ МОДЕЛИСТИ ЛИ СМЕ ИЛИ ПОЛИТИЦИ?!?  :shout: :shout:


П.П. Ако сметнат за необходимо, админите могат да направят отделна тема, нещо от сорта на "Правила за конкурси" и да изтипосат там петте точки, които съм изброил в началото...  :) :) :)

Ха, наздраве!!! :drinks: :drinks: :drinks: :give_heart: :angel: 

 



     
   

« Последна редакция: 07 Юли 2013, 00:03:56 от Boris 2-12-4 »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 529
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
В близките дни, ще се постарая да предложа и оригинални, респ. примерни формуляри за заявка за участие в конкурса.
Така всичко ще може да бъде регламентирано , пък и комисията ще може да се подготви по-добре...

"Извънконкурсни модели" също няма да е зле.Тук няма класиране. За по-свенливите и не толкова борбени например, както и за моделисти тип Стийв Морз (Steve Morse), човекът толкова пъти е бил №1 в класациите за китарист, че от години моли да не го включват в подобни, за да могат да се изявят и други...

"Трепачът на шоуто" :angel: :angel: :angel: надкатегорийно явление - ако има такова...Това също ,ако въобще се присъжда, се определя от комисията...

"Гласът на народа" може и на това да се намери място - всички вкупом, по желание, да гласуват - нещо като "Мама, татко, батко и аз" или"Подземна бронеизтребителна авиация с парен двигател за подводни и стратосферни цели" Това последното, изречението де, не наградата, не е за хора с ампутирано чуство за хумор... :buba: :buba:

 :give_rose: :give_rose: :give_rose:

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Боре, всичко това е добре, но в коя категория ще се състезават моделите, които се правят у нас? Имам предвид главно преправянето на немски локомотиви в БДЖ варианти?

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 529
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Въпросът не достатъчно пълен... :yes: :yes:

Ако само е пребоядисан, респ. нови надписи от ДРГ, ДР и ДБ и др.под. в БДЖ, както и евентуално добавени нови по финни детайли си е в категория 3 "Фризирани, тюнинговани модели".

Ако е използвана примерно фабрична ходова част и направен български кожух
категория 4 Преустроени модели.

Ако е използван фабричен модел, но на кожуха са правени нови прозорци на ново място, зазидани са вратите и сложени нови си е категория 4 Преустроени модели.

Ако обаче, там където са били примерно кутийте за бележки направени с отливката и са заменени с нови пластични месингови кутий, както и на фабричен модел на локомотив, ако си пробил вентилационните дупки, добавил си рамки на прозорците сложил си по финни стъпала си е категория 3 Фризирани, тюнинговани модели.

Има много, които са правели и правят в тази 3 категория - Ти, Професора, Васята, Зазо и още много други....говоря за съвремието, назад ще изброя повече от дузина...

В категория 4 също има, не са много, но не мога да говоря от тяхно име, показва ли са ми различни успешни неща. &bgflag





« Последна редакция: 08 Юли 2013, 23:05:57 от Boris 2-12-4 »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 529
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Ще се опитам да дам и още три примера.

1. Немската серия  BR 52 - това си е нашата 15 серия. Пребоядисването и полагането на нови надписи влиза в категория 3 " Фризиране и тюнинговане на модели".
Добавянето на грозните, според мен, огради, заради пияните съветски машинисти, също не променя категорията на модела. :pioneer:

2. Същото е и с красивия дизел BR V 60 (106.2-106.9) - нашата серия 52.

3. Съвсем друго е , ако искаме да направим немската парна серия BR 94 5-17 (pr.T 16-1) в българската серия 50. Тя отговаря на немската BR 94 2-4 (pr. T16). Външно двете серии трудно се различават, ноооооо има разлики, усилването на рамата и увеличаването на въглищиния запас с 1 тон, може да не са забележими при модела( НО и по-малки), но скосяването на водните резервоари си личи от далече. Същото важи и за различното положение на пясъчника при повечето машини. Тука вече имаме категория 4  "Преустроени модели".
« Последна редакция: 07 Юли 2013, 19:44:40 от Boris 2-12-4 »

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Цитат на: Boris 2-12-4 link=topic=4334.msg89958#msg89958 date=1373212611
...
Добавянето на грозните, според мен, огради заради пияните съветски машинисти също не променя категорията на модела....

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Ако това ще улесни разграничението между категориите, да ви опиша какво сме правили с Иво по 14-ките, 07-ците, 06-ците и какво предстои по 52-ките?  :hi:

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 529
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Владо!

Това определено ще е интересно.
Ще помоля обаче, да бъдат посочени и чертежи и снимки на изходния и на крайния модел, респ. това което трябва да е краен резултат. Инак става само по преразказ...Трябва да има на какво да се стъпи, за да бъде оценено.

Правя предложение тази тема да бъде извадена в отделна примерно " Конкурси, състезания, изложби". Идеята е тук да си остане само организационна тема. Евентуално??? би могло да остане само първото ми предложение тук и то да бъде също и в новата тема.


urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: Vlado link=topic=4339.msg89962#msg89962 date=1373276778
Ако това ще улесни разграничението между категориите, да ви опиша какво сме правили с Иво по 14-ките, 07-ците, 06-ците и какво предстои по 52-ките?  :hi:

Ти самия не знаеш ли в кои категории си правил въпросните локомотиви???!


Колкото до обявения конкурс за въпросната среща през октомври, не разбрах - ще има ли конкурсна комисия и от кой хора е съставена тя? Не разбрах тамприсъстващите какво ще оценяват?
Както и какви са предвидените награди по категории и мащаби?

Пп. Boris 2-12-4, а какво стана с четирите+две - всичките основни категории и подкатегории които бяха през периода 1970-1990 години? Говоря за категории А,В,С,D,Е, F  и техните подкатегори от А! до А3 (респективно В1 до В3 и т.н)?????
Някъде имах и основните десет критерии за работа на конкурсно жури, но те все пак не бяха така твърдо бетонирани, щото всяко жуури си правеше свой критерии (често най-популарните). Мога евентуално да ги намеря и публикувам тук, ако трябват някому?
« Последна редакция: 08 Юли 2013, 21:57:06 от urko »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #9 -: 08 Юли 2013, 21:42:38 »
Тези категории се появяват сега във връзка с предложението на Борето, тъй че когато сме работили по моделите и хал хабер съм си нямал за класации и пр. А и честно казано като преправям модел последното нещо, което би ме интересувало, е в коя категория или нещо подобно би попаднал.  :hi:

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #10 -: 08 Юли 2013, 21:55:46 »
Моделите не са лоши (които съм видял), но това е ...несериозна работа.

Ако се яват на един истински конкурс и ако бъдат допуснати, просто няма да им обърнат внимание по ред причини. А категориите не се появяват от сега, най-малкото че всяка година в някоя страна на Европа, се правеха и интернационални конкурси.
За след 1990 година не съм се интересувал, но може би все още се правят щом всички организации съществуват.
Многото бъдещите фирмени коструктори на модели или собственици н асредни моделни фирми, всъщност се явават първо на такива конкурси като обикновенни (и не толкова обикновенни) моделсти със сръчност и заложби. Струва ми се тук има сериозни хора които могат да ги изредят и поименно, щото това са станали хора легенди в европейските среди!!

Ако някой иска до участва в приличен конкурс не би трябвало да не се интересува от тези неща, тъй като просто не би имал шансове, колкото и да си се кефи на моделите! Но всичко е въпрос и на личен вкус и предпочитания в крайна сметка!
 :hi:

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 529
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #11 -: 08 Юли 2013, 22:27:40 »
Urko, Urko....(Това е отговор на първото Ти писание в тази тема)

Ти май четеш отгоре, отгоре... :( :(

Това са опростени неща, които съм предложил и съм писал защо... Мъчим се да ги нагодим на нашите  МОМЕНТНИ условия...
И това е само начало.......

Ако има интерес, ЗАЯВЕН, от ръководството на КЖМБ, биха се прецизирали нещата. Но не на принципа, дайте да дадем, пък ще видим...

Естествено,  че като съм участвал в състезания, ще ми са ясни и категориите и условията за участие и оценяване.

Сякаш не знаещ, че ги имам всичките " Modelleisenbahner" от 1952 до 1992, плюс кореспонденцията с моделистките организации......., че си седнал да обявяваш, че ще ги публикуваш, ами публикавай ги...

Знаеш немски, ходил си неведнъж на изложби и в ГДР,  ЧССР , Чехия , Унгария , Словакия, ГФР и Австрия, участвал си, лоялен си...

Вторият Ти пост е много съдържателен обаче... :give_heart:
« Последна редакция: 08 Юли 2013, 23:02:29 от Boris 2-12-4 »

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #12 -: 09 Юли 2013, 07:10:02 »
Цитат на: Boris 2-12-4 link=topic=4339.msg89949#msg89949 date=1373134708
Привет!
...

Всички тези категории не съм ги измислил аз, като изключим т.2. (То е за да поощрим и стендовиците :yes:).... Датират от петдесетте години на миналия век. При много участници могат и да бъдат направени и подкатегории, примерно по мащаби, но кога това може да стане, т.е. да се нароим толкова много, не се наемам да гадая... :roll:
Освен това може и да има категории за участници до 14 години и такива между 14 и 18.
При англичаните е малко-по различно, но те винаги са били башк :yes:ъ. Ние си гледаме към МОРОП...


Г-н Boris 2-12-4, аз внимателно прочетох отново какво сте написал. Никъде не намирам че това е ваше предложение, а съглосно цитата ви, всъщност вие потвърждавате че ТОВА са категории още от 1950 години.
За съжаление според мен те съдържат някакви части от истинските категории, освен в Западна Германия да са били такива. За тях нищо не мога да допълня.
Съжалявам, аз исках само да помогна, но както виждам, тук такъв интерес няма.
Междувпрочем ми обясниха за същноста на конкурсите и журирането в националните срещи.
Не смятам че въпросните спорни категории (верни или не) са необходими на този начален етап, защото хората явно са в начален стадии на моделиране, с малки изключения разбира се.
За журито определено от големия клуб ще е само затруднение да има някакви стройни критерий за оценка.

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #13 -: 09 Юли 2013, 08:55:03 »
Цитат на: urko link=topic=4339.msg89974#msg89974 date=1373343002
...
Междувпрочем ми обясниха за същноста на конкурсите и журирането в националните срещи.
...
За журито определено от големия клуб ще е само затруднение да има някакви стройни критерий за оценка.

Не ме интересува кой е източникът ти, но или те е подвел, или не си разбрал. Информация за конкурсите, проведени на двете последни Национални срещи можеш да намериш в съответните теми. На нито една от срещите не е имало жури, спечелилите модели бяха оценени след гласуване от всички 170 ПРИСЪСТВАЛИ.
 :hi:

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #14 -: 09 Юли 2013, 19:32:54 »
Знаете ли аз също се усъмних в това което ми казаха ,защото звучеше много абсурдно и нелепо.
Обаче за съжаление вашите думи го потвърждават. Разгледах и темите заедно с фотото и сам видях.
Та не разбирам, в какво съм подведен?