Автор Тема: Категории в конкурси и изложби  (Прочетена 15070 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #15 -: 09 Юли 2013, 22:29:27 »
Urko, oт думите ти сякаш се прокрадва съмнение/намек за наличие на нещо нередно при т. нар. от теб "журиране в националните срещи" и понеже не е имало такова нещо, е хубаво или да кажеш какво толкова са ти обяснили за "същността на конкурсите", или просто оттук насетне да се въздържаш от такива коментари.  :hi:
« Последна редакция: 09 Юли 2013, 22:41:48 от Vlado »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #16 -: 09 Юли 2013, 23:55:41 »
Аз предлагам, така и така е отворена темата, който е наясно с всякакви групи и класификации за провеждане на конкурси да ги систематизира и изложи, за да може при следващи такива събития да се знае природата и същността на материята. За по - лесно може да се направи и една примерна и нарочна изложба- конкурс извън програмите на другите събития за да се проиграе теорията на практика- дори ще се радвам този, който ще го организира да е извън КЖМБ, за да няма съмнения в пристрастност, некомпетентност и шменти-капели.

До тогава конкурсите ще са за да се кефим предимно. Колкото до награди, те могат и да са и морални..., но ако материалното начало е водещо по някоя класификация е хубаво и това да се изясни.

Нали за това е форума, да се учим, споделяме и да вървим напред като нормалните.
« Последна редакция: 10 Юли 2013, 00:04:21 от emilchaushev »

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #17 -: 09 Юли 2013, 23:58:58 »
Vlado защо решихте така? Никъде нищо не се прокрадва, освен може би във вашето мнение тук.
Аз съм го казал - виждаше ми се твърде абсурдно, но  го потвърди  и г-н председателя.

Казаха ми, че оценката на моделите е правена в ресторанта като мнозина от хората гласували
в така наречения "конкурс" за пръв път в живота си са виждали железопътен модел едва ли не.
Гласуването май наистина е станало на "това ми е мнооооого симпатично, щом него съм запомнил от всичките влакчета!" и т.н. Пък от снимките се вижда и начина на преброяване дори на това гласуване.Не познавам хората които го извършват, но най-малкото това май е трябвало да се върши пред очите на всички,за да няма разни изказвания  - /явно от злобни или обидени хора/, че преброителите, са получили едва ли не и наградите.

Аз до сега не съм чувал за конкурс в жпмоделизъма и да няма конкурсна комисия, събрана от имената в бранша!!! Нали не смятате и сега да наричате така присъствалите 170 човека. При наличието на около 40-45 хобиста в България, при това с коренно различни познания в областта, дори на различна възръст ...тоест с различен опит и умения,да оставиш 170 човека да оценяват моделите участващи в конкурса е ...меко казано странно и несеризно.Но в държава като България, вече всичко е възможно. Всеки си има свое виждане и мнение, по футбол, жени, коли...а сега и жпмоделизъм. Защо пък не?!

За това казах и следното
Цитат
За журито определено от големия клуб ще е само затруднение да има някакви стройни критерий за оценка.
Тоест четейки обявате на клуба, май изхода от конкурса отново ще се определя от всеки в наличие по време на гала-вечерята. Само не разбрах дали сервитьорите и децата ще гласуват?Именно тази "комисия на конкурса" със сигурност имах впредвид, че може да срещне затруднения с правила и критерий ! Бих допълнил че дори да ги раздадат от организаторите напечатани, не биха били приложими от обикновените хора отишли да се веселят.
 &bgflag :hi:


Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #18 -: 10 Юли 2013, 08:15:29 »
Urko, с тази инициатива по оценяване на модели се целеше, поне според мен, единствено и само забавление за всички, ангажиране по някакъв начин на присъстващите, вкл. и семействата на моделистите и най-малкото някаква тежест на призове, награди и пр. Ако бяхме си поставили за цел, например като при киноложките изложби, наградата да служи за престиж и да има официален характер пред всички лица и организации в страната, и чужбина или нещо такова, разбирам да се беше организирал сериозен конкурс с жури съставено от вещи в "занаята", но при горепосочените цели да се подготвя нещо такова би било признак за излишно придаване на тежест, търсене на помпозност и евтина популярност, че дори снобария. Нека не забравяме също, че организирането на подобен "истински" конкурс изисква и сериозен финансов ресурс, най-малкото за награден фонд, какъвто клубът ни засега не може да осигури. Малки сме още, пич, може би като "пораснем" ще е друго...
Не те знам дали ще присъстваш на конференцията, но те уверявам, че досега винаги много сме се забавлявали и вярвам, ще се забавляваме точно заради основната цел на мероприятието не да създава и налага правила, а да събира родния моделизъм на едно място без формалности. Пък ако е дошло времето и за сериозен и престижен конкурс - още по-добре - всички знаем, има какво да покажем на света... Само не зная дали ще сме готови за това още от есента...
« Последна редакция: 10 Юли 2013, 08:24:00 от Vlado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #19 -: 11 Юли 2013, 10:58:46 »
По обсъжданите тук въпроси, е направена специална статия, която трябваше да се публикува в http://railwaymodel.blog.bg/hobi
По неясни (технически) причини  за сега публикацията в блога не е цялата. Работи се по отстраняване на проблема.
Наложи се съвместна публикация заедно със форума на  BGTT.
До изясняване на техническите причини, въпросната статия в целия си вариант можете да прочетете и тук:
http://bgtt.eu/forum/index.php/topic,63.msg1131.html#msg1131
 :hi:
 
ПП.Оригиналът е на http://railwaymodel.blog.bg/hobi/2013/07/11/za-kategoriite-pri-modelnite-konkursi-i-tehnite-iziskvaniia.1128698

ПП2. Вече всичко е направено нормално:

- за категорийте при моделните конкурси и техните изисквания - 1.

- за категорийте при моделните конкурси и техните изисквания - 2.
« Последна редакция: 11 Юли 2013, 14:09:19 от pach »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 531
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #20 -: 11 Юли 2013, 14:17:33 »
Off-Topic:
Понеже в мястото, където се обяснява, защо си дал определен вот, е малко - го правя ТУК.

Емил и Владо с публикациите си по-горе в темата, откровенно заявяват, че КЖМБ има да яде още доста хляб, докато примерно се научи да прави конкурси.
С това си действие, тези момчета явно започват да свалят имперското наметало от ръководството  на организацията, на което пишеше "Всичко започва и свършва с нас".

Шапка Ви свалям момчета! :hi: :hi: :hi:
Истински респект!!! :give_heart: :give_rose: :drinks:

Така действайки, доста хора ще привлечете за жп моделното дело и историята на железниците, както нови, така и засегнати или от страни гледащи...

УСПЕХ!!! &bgflag
« Последна редакция: 11 Юли 2013, 16:21:48 от pavel75 »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 531
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #21 -: 11 Юли 2013, 14:39:31 »
Off-Topic:
Ако се види предния ми пост в тази тема и се прочете този, злобно и/или мързеливо мислещите биха ме дамгосали като подмазвач.... Тяхна си работа...

С този си пост заяваввам:
1.Считам поведението PACH-URKO за крайно неспортменско и неколегиално.
Писах и то не еднократно, че съм участвал в конкурси и че подготвям още публикации по тази тема като жури и участник с всичките необходими материали.
И докато подготвях тези публикации, PACH-URKO , копипейстна конкурсната програма...Без веднъж да е участвал, ходил или водил кореспонденция със съответните колеги, организиращи тези прояви. Просто "Modelleisenbahner" го има в мрежата...

2.Няма да давам отрицателни точки на този човек. Просто PACH-URKO не ми е никакъв...

Пиша това, не защото съм ущипана госпожица, а защото считам, че нарушаването на спортменското поведение не трябва да бъде насърчавано...
Където и да е...
« Последна редакция: 11 Юли 2013, 16:22:11 от pavel75 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #22 -: 11 Юли 2013, 16:05:02 »
Off-Topic:

Живеем в свободна държава.
Това дали списанието го има в мрежата, не значи, че не може да се публикуват извадки от него.
Не разбрах с какво пречи публикацията на твойте бъдещи списувания Борисе?
И ти се включваш в хора на "копи и пейст от мрежата", ама всъщност никой от този хор не го е направил.
Или това според тебе това не  е положен труд, издирване, писане и т.н. който да заслужава внимание?
Не  е лошо преди да хвърляш обвинения, да провериш фактическото положение по въпроса.
Впрочем доколкото съм в час, публикацията е самостоятелно направена, със сканиране, обработка и писане на собствен текст.
От къде ли са го намерили да го "копи и пейст"- нат?!?! :sarcastic:
Ак обеше толкова просто, да се чуди човек как никой до сега не го е копирал и публикувал тук??? :sarcastic:

Значи ли това, че ако никой от нас не е бил на конкурс няма право "да се обажда" пред съдията!!!
Според мен Борисе, ти току-що се саманазначи за главен съдия и...въобще жури, като единствен знаещ и правил това в чужбина!
Интересно защо при стендовиците не го знаеха, та да те поканят за оценка на железопътните модели при последната им изложба?
Може би защото и те имат право на мнение!!!

Ми то по твойта логика, не би трябвало да се позоваваме и на NEN-803BG, само защото не сме ние авторите.
Ми така де -  "...` кво ни разбира канчето", от разни NEm-стандарти, след като не сме ги измислили ние.
Как така ще ги "копи и пейст" от мрежата или от наличните печатни издания????

Малко по-нагоре в темата, момчетата помолиха да се публикуват материали, от тези който имат нещо по въпроса.
След като е съществува, такава публикация, защо да не бъде публикувана?

В крайна сметка истината е някъде там и не виждам какво пречи на твоите бъдещи публикации,
това че са качени някакви изходни материали?

Или всичко трябва непременно да е през твойте очи, уши и блог дори?

Това за мен са пълни глупостти и смятам, че отрицателната оценка ясно показва моето виждане по въпроса!

Да знам, че искаш съвместна публикация с твоя блог, но не разбрах защо трябваше да се държиш така по телефона???
В началото реших, че просто си зает, както твърдиш сам напоследък, но явно нещо друго става и съжалявам че не си ми казал.
Бог ми е свидетел, че исках да осъществя връзка с теб, но ти се държа...сам си го казал - "като ощипана госпожица".


По същество:
"копи и пейст"- натата конкурсна програма, от къде е взета?
Имаш ли някакви забележки по тематиката на темата?
Публикацията не претендира за "жалон" в нея, но се надява да е дала все пак някакви факти и да е спомогнала с нещо,
 за развитието  и решаването на този явно щекотлив но назрял въпрос в българския железопътен моделизъм.
И как започваме всичко още от самото начало?!
 :hi:
« Последна редакция: 11 Юли 2013, 16:09:05 от pach »

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #23 -: 11 Юли 2013, 22:21:39 »
Господине,явно нещо ви дразнни,но аз не разбирам какво точно. Да несте си ударили главата нещо?притеснихте се!Обвинихте ме, че чета темата невнимателно...и макар да опровергах с ваше цитиране ,сега пак нещо съм пораздразнил. Направих си труда да прочета всичко внимателно то начало, но какво откривам,писали сте 6 пъти и 5 пъти сте си променили мнението – дори рекордно след 33 час!!!. Аз не мога да си го обясня това. И въпреки това-така не видях къде сте се абонирали и сте забранили друг да публикева материал?.Матерала е публикуван все пак на друго място. Темата не е копирана икато хвърляте обвинение трябва да покажете откъде е копирано с доказателство. Статията е писана лично от мен, по мой си матерали и сканирани снимки с помощта на съсед от махалата. смятах че тук е форума за споделяне. Пък друг тук раздава отрицателни оценки без да е писал нещо. gts.best  има само поздравления за рожден  ден и така сумати стр.!!! Но оценява редовно всеки- ащколсун човече,направо си ГОЛЕМ
Немам повече думи...
Както каза митко888, тук няма каквода се научи,има какво да се мери.Успех и все така работете!
 :hi:

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #24 -: 12 Юли 2013, 00:05:14 »
Съжалявам, че темата събуди толкова спорове!
Аз се опасявам от друго нещо-дали ще има достатъчно модели, които да се състезават във всяка една от категориите? В някои от изброените категории работи само по един моделист, това означава ли, че той ще се състезава сам със себе си?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #25 -: 12 Юли 2013, 10:14:15 »
Цитат на: Сaprycorn link=topic=4339.msg90025#msg90025 date=1373576714
Съжалявам, че темата събуди толкова спорове!
Аз се опасявам от друго нещо-дали ще има достатъчно модели, които да се състезават във всяка една от категориите? В някои от изброените категории работи само по един моделист, това означава ли, че той ще се състезава сам със себе си?

Не знам дали има нещо за съжаляване в тази тема. Според мен нещата станаха достатъчно ясни и за мен изглеждат така:

Първо КЖМ обяви национална среща. Подробно, точно, ясно ... Както и какви теми ще има в традиционно предвидените конкурси. Е тук за тези няколко дни се видя че нещо липсва - в до сега  проведените срещи кои, какви и колко модели са участвали, кои са спечелили и т.н. Виждат се в миналото няколко кръчмарски снимки, но явно би могло да се ваправи нещо по въпроса: Нищо не пречи, след като се предвиждат конкурси, ако някой има намерение да участва в тях - да си публикува това, което е намислил. Така се прави и в другите форуми, така ще се знае предварително какви модели се очакват и в какви категории или теми може да се проведе конкурс. Естествено при три участващи екземпляра едва ли трябва да се присъди нещо повече от едно малко първо място, за три награди би трябвало да има напр. 10 участника и т.н., но това е другата тема. Нищо не пречи и организаторите да публикуват участващите модели, както и спечелилите такива.

Другата тема, повдигната до сега, беше да се проведе дискусия на тема "Категории в конкурси и изложби". Отделно и независимо от националната среща. Пак чудесно - отдели се отделна тема в друг раздел, видяхме едно мнение, видяхме и второ мнение. Не е лошо да има различни мнения - аз лично не приемам и двете класификации и бях готов да се включа по съществото на въпроса, но тук дискусията се изроди в добре познатото в този форум явление. За съжаление отново и за пореден път нещата се оставят да се изместят в лични нападки, сръдни и противопоставяне. Естествено че за това вина имат пишещите, но причината е единствено и само в липса на т.н. модериране във една дискусия. И като резултат дискусията ще бъде бързо приключена, без никаква полза и без никакъв резултат, оставяйки само горчивина в участниците, а и не само в тях.

Това естествено е трета теза, очертана тук. И за нея мисля че резултатът е очевиден ... Х

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #26 -: 12 Юли 2013, 11:09:58 »
Сериозните конкурси за това си създават и имат точни правила.
Ясене, ако все пак има достатъчно модели, което не е изрично условие за даден конкурс,
четейки справките от вчера, оставам с впечатлението, че някои дори не са били допуснати
до участие в съответните категории. Причините не се обясняват
(поне в официалните публикации), но явно има и такива.

Прави ми впечатление от една статистика (май беше за 1989г), че е имало 163 участника,
но в конкурсните графи са вписани около 100 (при това със сигурност има хора
 с по два или дори три модела, влезнали в категориите след първата "цедка".
Тоест може би има участници не преминали първата цедка за да влезнат в категория!?

 А друго което се вижда от тези статистики е , че за дадена категория
въпреки над 15 модела включени в нея, често няма присъдено първо място
 или дори има само 4 броя трети награди и нищо повече. Тоест от 15-4=11 модела са само
 участвали в категорията, но явно не са събрали минимален брой точки (може би)
 или просто не са се харесали достатъчно на съдиите и така са "останали" само в списъците.

Четвърто - бяха споменати специални награди и одобрителни такива - тоест макар да няма призови места,
и цялата категория да е "празна" от към тях, все пак се включват и тези два вида "награди", но също незадължително.

Предполагам, че ако в дадена категория има само три модела,
въобще не е и задължително да бъдат наградени,
пък дори и с малкото първо място както казва Митко,
особено ако не са събрали определен брой точки от съдиите.
Пък ако няма "кьорав" модел в дадена категория, ясно е че тя я "няма" в конкурса.
Може би именно за това е предварителната "цедка" която споменах по-горе?

Яско, наличието на един модел в дадена категория, е половин "беда" защото той участва
и бива оценяван чрез стандартизирани оценъчни правила. Ако комисията е международно призната
и спазва тези твърди правила, то модела получил опреден брой точки все пак макар и коствено,
на практика се "сравнява" със себеподобните си в Европа.

Не съм сигурен наградите за моделистите, дали въобще се свързани с някакво финансиране,
щото при такива "драстично" строги правила, може би само диплома на бял лист си е
сама по себе си най-хубавата награда - твоят модел се е явил, участвал и спечелил...
да кажем "Одобрение" от комисията (която явно е от най-добрите моделисти).

Нещо което впрочем в България  на този етап, ми се вижда малко приложимо...за комисията говоря.
Това е по-голямата "беда" (от спомената - един модел в категория) защото...на "първо" четене
 от моделистите които аз познавам, има само един...двама, които и сега са
заслужили всеобщото уважение и безапелационно са достойни за такава комисия.
И то че самите те не участват в конкурса с модел!!! А ми как ще сме с международното участие.
Тук може да се включи знаещия и правил го до сега човек от България,
 но дали ще е по силите ...а и дали ще е достатъчно?

Тоест,  само двама/трима ..."пролет не правят"...особено сред нас.
Да оставим настрани познатите ни дразги и крамоли тук...в "наше село".

В това отношение май става вече ясно, защо досегашните "конкурси" организирани от КЖМБ,
са всъщност с толкова отворен характер! И все пак бих препоръчал, така или иначе конкурси ще се правят и у нас,
защото всеки иска да се сравни и определи спрямо събратята си по хоби "къде се намира",
 за напред да се прави някаква  комисия от хора които поне знаят какво е ЖПмодел, а не "всички присъствали".
 
Все от някъде трябва да се почне, нали?!

Но това са само предположения, които  лесно може да се изяснят тук,
 ако темата не отиде (подкрепям Митко в изказването му горе) в "девета глуха".

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #27 -: 12 Юли 2013, 11:26:29 »
Цитат на: pach link=topic=4339.msg90027#msg90027 date=1373616598
......

 И все пак бих препоръчал, така или иначе конкурси ще се правят и у нас,
защото всеки иска да се сравни и определи спрямо събратята си по хоби "къде се намира",
 за напред да се прави някаква  комисия от хора които поне знаят какво е ЖПмодел, а не "всички присъствали".
 

Няма как да накараме някой организатор да слага определена от нас комисия. Организаторът си казва условията на конкурса и ако ни харесва участваме. В България има всякакви конкурси, не само в нашта сфера и много си зависят от спонсора.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Категории в конкурси и изложби
« Отговор #28 -: 12 Юли 2013, 12:15:57 »
Цитат на: Сaprycorn link=topic=4339.msg90025#msg90025 date=1373576714
Съжалявам, че темата събуди толкова спорове!
Аз се опасявам от друго нещо-дали ще има достатъчно модели, които да се състезават във всяка една от категориите? В някои от изброените категории работи само по един моделист, това означава ли, че той ще се състезава сам със себе си?

Ами ако е Пачо - да ! В него има поне 3 моделиста  :drinks: